USD32,27
EURO35,04
JPY0,207800
RUB0,362900
GBP41,54
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.425,01
BTC69.582,74

Sezen Aksu Kimdir ve Sezen Aksu Hakkında Bilinmeyenler 2022

sezen-aksu-kimdir
sezen-aksu-kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sezen Aksu kimdir diye araştırdığınızda nereli, neden minik serçe, hayatı kısaca ile ilgili tüm her şeyi öğrenebilir ve inceleyebilirsiniz.

Sezen Aksu kimdir, ne yapıyor diye araştırıldığında Türk şarkıcı ve yazarı olan ünlü sanatçı aklımıza gelmektedir. 1970’li yılların çıkışından sonra pop kültürüne yeni bir bakış açısı kazandırmış bir sanatçıdır. Şarkı söylemenin yanında besteci ve söz yazarı ile de gündeme gelmiştir.

Minik serçe ünvanı ile anılan Sezen aksu kimdir olarak araştırıldığında insanların sıklıkla hayatını merak ediyorlar. Gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım olan ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun hayatını kısaca bilmek isteyenler sizler için hazırladığımız listeye bakmasında yarar vardır. Böylece ünlü sanatçının yaşam öyküsünü, baştan sonra Sezen Aksu hakkında tüm bilinmeyenler ile her şeyi öğrenebilirsiniz.

Sezen Aksu Hayatı Kısaca: Sezen Aksu Kimdir?

Sezen aksu kimdir denildiğinde akla ilk gelen Minik serçe olmaktadır. Sezen aksu nereli denildiğinde Selanik’ten mübadele döneminde gelen bir ailenin kızı olarak Pazar ve Denizli’de doğmuştur. Üç yaşındayken ailesi İzmir’e gitti ve İzmir kız lisesine tamamladı. Daha sonra Ege üniversitesi Ziraat fakültesine devam etti fakat ikinci sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı.

Sezen aksu kimdir olarak bilinen ünlü sanatçı, hayalinde her zaman şarkı söylemek vardı. O yüzden 1974 yılında Sezen Aksu plak yapmak için İstanbul’a taşındı. İstanbul’a taşındıktan sonra 1996 yılı dahil olmak üzere onlarca albüm piyasaya çıkardı. Bugüne kadar toplamda 40 milyondan fazla satan albümleri aşağıdaki gibidir:

  • Serçe 1978
  • Firuze 1982
  • Sen Ağlama 1984
  • Allah’a ısmarladık 1977
  • Git 1986
  • Sezen Aksu söylüyor 1989
  • Gülümse 1991
  • Deli Kızın Türküsü 1993
  • Düş Bahçeleri 1996
  • Adı Bende Saklı 1997

Sezen Aksu Gerçek Adı Ne?

Şarkıcı ve oyuncuların mahlas da denilen özel bir isim kullanarak seyircilerle, dinleyicilerle buluştuğu görülüyor. Sezen Aksu da birçok oyuncu, şarkıcı gibi mahlas kullanılıyor. Güzel şarkıcının gerçekte ismi Fatma Sezen Yıldırım’dır. Ancak o Sezen ismiyle birlikte Aksu soyadını birleştirerek birçok kişinin gönlünde Sezen Aksu olarak yer edinmiştir. 

Sezen Aksu Rum Mu?

Sezen Aksu kimdir diye araştırıldığında insanlar Rum mu gibi sorgular yapabiliyorlar. Sezen Aksu nereli aslen olarak bakıldığında Selanik’ten mübadele ile gelen bir annenin kızı olarak karşımıza çıkmaktadır. Denizli’de doğmuştur ve Rum olup olmadığı ile ilgili kesin bir yanıt olmamasına rağmen Türk’tür.

Sezen Aksu Dini Görüşü Nedir? Sezen Aksu Dini Nedir?

Sezen Aksu kimdir olarak bilindiğinde annesi Şeriban hanım bir Selanik göçmenidir. Sezen Aksu’nun babası nereli denildiğinde Rizelidir. Geçtiğimiz aylarda ‘Havva ile Adem’ şarkısı ile büyük tepki toplamış ve insanlar sezen aksu dini görüşü nedir diye sorgulamaya başlamıştır.

Türkiye’de büyük bir kesim İslamiyet’e saygısızlıkla suçlamıştı fakat bilindiği üzerine Sezen aksu Müslüman bir ailede doğmuştur. Kendisine inançsız olmakla veya dinsiz olmakla suçlanan Sezen Aksu, herhangi bir başka dine mensup olduğu ile ilgili internette veya başka bir kaynakta bilgi bulunmamaktadır.

Sezen Aksu’ya Neden Minik Serçe Denir?

Sezen Aksu kimdir diye araştırıldığında Minik Serçe’nin nereden geldiğini sorgulaması olmuştur. 1978 yılında Sezen aksu, Hurşid Yenigün’ün bestesini hazırlarken Gölge etme aşk şarkısını yazdı. Aynı yıl içinde en eski albümü olan Serçe, çift LP olarak piyasaya çıkmıştı. 1979 yılına kadar İlk gün yalancı, Allahaşkına gibi çeşitli albümleri piyasaya çıkarıyordu.

O yıllarda sinema sektöründe görünmeye başlayan Sezen Aksu ilk filmi A Star is Born’da oynamaya başladı. Başrolünü Bulut Aras paylaşıyordu ve burada Minik Serçe ünvanını aldı. Bu tarihten sonra sanatçı her zaman Minik Serçe olarak anılmaya başlandı. Aynı film, bir ünlünün sönüşünü anlatırken izleyiciler tarafından pek fazla beğeni toplamamıştır.

Sezen Aksu’yu Kim Meşhur Etti?

Sezen Aksu kimdir olarak bakıldığında gençlik yıllarında başta müzik olmak üzere birçok sanata ilgisi vardı. Üç yaşından sonra İzmir’e taşınan ailesi ile birlikte gençlik yıllarında Cengiz Bozkurt’tan resim dersleri almıştır. Ayrıca Tiyatro ve dans olmak üzere farklı sanat dallarına da merak salmıştır.

Sezen Aksu Kimdir, asi kişiliğinden ötürü dansöz olma hayali kurmaya başlamıştır. Fakat daha sonra Allah babama acıdı ve şarkıcı oldum demiştir. O yıllarda Ege üniversitesine giden Sezen Aksu, Altın ses yarışmasında altıncı olduktan sonra ilk albümünü yayınladı. Plak şirketine 3 şarkısı birden gönderilince okulu bıraktı ve kariyerine devam etmek için İstanbul’a yerleşti.

Sezen Aksu Hastalığı Nedir: Sezen Aksu Kimdir?

Sezen Aksu hastalığı olarak bilinen 1 milyonda sadece 40 kişide görülen Chushing Sendromu böbrek üstü bezlerin kortizol hormonunun yüksek seviyede salgılanmasıyla ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre kortizol hormonu söz konusu olduğunda insanın stresli durumlarda, kan basıncı düzenlenmesine rol oynadığını söylemektedir.

sezen-aksu-kimdir
Sezen Aksu Kimdir?

Belirtileri arasında en sık görülen özelliği ise yüzün yuvarlak olması, kırmızılaşması, aşırı susama ve hafıza problemleri ile kilo alımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlar Sezen aksu hastalığı olarak bilinen bu sendromun kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla olduğunu söylüyor ve tedavi için ilaç, cerrahi yöntem öneriyor.

Sezen Aksu’nun Babası Nereli, Kimdir?

Sezen Aksu’nun babası Sami Yıldırım’dır ve kendisi bir matematik öğretmenidir. Sami Yıldırım aslen Rize Pazarlıdır. Annesi ise fen bilgisi öğretmeni olan Şehriban Hanım’dır. Selanikten göçmen olarak ailesi ile zamanında gelmiştir. Sezen Aksu ise Denizli’de doğmuş fakat üç yaşından itibaren İzmir’de doğup büyümeye başlamıştır. 

 

0
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sezen Aksu Kimdir ve Sezen Aksu Hakkında Bilinmeyenler 2022

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!