USD31,20
EURO33,85
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,50
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,83
BTC60.196,42

Ses Nasıl Geliştirilir? İşte 10 Yol ile Sesinizi Güzelleştirmek!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ses nasıl geliştirilir işte gelişme yaşa yayacak yöntemler. Söylenen şarkılarda rahatsız olun sesi sen de değiştir.

Ses ile alakalı daha çok sizin düşünceleriniz yer almaktadır. Zorlu keke, kurabiye ve benzeri ürünler ileri bağ oluşmadığında daha çok maneviyata öne vermeniz gerektiğini anlar.

Evde Ses Eğitimi Nasıl Yapılır?

Ses nasıl geliştirilir dendiğinde akla pek olası bir durum yaratmayacak yöntemler gelebilir. Fakat ses güzelleştirme ve geliştirme yöntemleri vardır ve işe yararlar. Evde ses inceltme yöntemleri tarzında yöntemler bulunmakla beraber, sıklıkla da tercih edilir.

Eğer dışarıdan birisi sesiniz hakkında olumsuz bir yorumda bulunuyorsa gelişim için harekete geçin. Aynı şekilde kendi sesiniz hakkındaki kendi düşünceleriniz için de aynı durum söz konusu olmalıdır.

Ses güzelleştirme teknikleri arasında yer alan maddeleri ses sanatçıları egzersiz yapmak ve sesi diri tutmak için kullanırlar. Tüm yöntemler işe yarayan ve düzenli yapıldığında başarıların elde edildiği yöntemlerden oluşur.

Ses nasıl geliştirilir derseniz evde rahatlıkla belirli yollara başvurarak sonuç alabilirsiniz şeklinde cevap verebiliriz.

Şarkı Söylemek İçin Ses Nasıl Geliştirilir?

Şarkı söylerken sesinizin belirli noktalarda yoğun çıkardığını mı görüyorsunuz? Böyle bir durumda şarkı söylemek için ses gelişimini sağlarken dikkat etmeniz gereken hususları 10 maddede sıraladık.

Şarkı söylemek herkes için güzel bir olay olup kimi kişilerin sesinin kötü olduğu için can sıkıcı bir durumda olabilmektedir. İşte 10 maddede ses nasıl geliştirilir?

1- Konuşma Sesin ile İlgilen ve Geliştir!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (9)
Ses Nasıl Geliştirilir? İşte 10 Yol ile Sesinizi Güzelleştirmek!

Evde ses eğitimi nasıl yapılır diyorsanız kendi konuşma sesinizi öndelikle analiz etmelisiniz diyebiliriz. Konuşma sesinizin şarkı sesiniz ile bağlantısı vardır. Öncelikle konuşma sesinizi mümkünse bir ses cihaz kaydetme programı ile kayıt altına alın.

Ses nasıl geliştirilir sorusuna ilk cevabımızı konuşma sesinin analiziydi. Analiz sırasında belirli sorulara cevap vermelisiniz. Sesiniz çok mu yüksek veya çok mu alçak?

Sesin dokusu tiz mi, pes mi? Konuşma sesinizin telaffuzu anlaşılır mı? Konuşma hızınız nasıl; yavaş mı çok mu hızlı?

2- Duygularını Göster

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (5)

Ses perdesi nasıl geliştirilir tarzı sorulara ikinci cevabımız duyguları ses içerisinde belli etmek. Duyguları belli etmek ve şarkının belirli kısımlarında doğru yükselişleri gerçekleştirmek daha cazip bir şarkı performansı sağlayacaktır.

Güçlü duygular oluştuğunda sese yasar ve konuşma sesinde bu güçlü duygular gerek sesinizin titremesine, gerekse de başka bir tepki oluşumuna olanak sağlar. Güçlü duygular özellikle sizi çok etkileyen bir şarkı eşliğinde oluşabilir.

Bu durum karşısında bu duyguyu sesinize yansıtmak beğenileri arttıracaktır. Herkes tarafından beğenilen bir müziğe sahip olmuş olacaksınız.

3- Bol Su Tüketimine Dikkat Et!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (11)

Ses nasıl geliştirilir dendiğinde akla yemek ve içmek alışkanlıklarının da değişimi gelmektedir. Yemek konusu haricinde su tüketimine önem vermeniz gerekecektir. Yiyecek konusunda da sağlıklı yiyeceklerden yana olmanız ses ve vücut sağlığınız için fayda sağlar.

Uzun süre şarkı söyleyecek kişilerin özellikle yeteri kadar su tüketmesi çok önemlidir. Su tüketimi ses tellerinin nemli durması için önem taşır Yalnız uzun süre şarkı söyleyince değil, uzun süre konuşunca da su tüketimine dikkat etmeni gerekir.

Ses tellerin nemli tutulması ve kurumaması ses tellerinizin sağlığı için önem taşımaktadır. Su kaybına neden olabilecek kahve ve çay tarzı ürünlerden uzak durmanız gerekir.

Tüm bunlar yerine su tüketimi gerçekleştirmeniz daha iyi olacaktır. Tüketeceğiniz suyun içerisine bir bardak ölçüsü eşliğinde bal veya sirke ekleyebilirsiniz. Bu ekleme sayesinde su tüketiminin yanı sıra boğazınızı da temizlemiş olursunuz.

4- Ünlü Seslerin Çıkmasına Dikkat Et!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (2)

Ses nasıl geliştirilir sorusuna bir diğer cevabımız ise ünlü sesler ile alakalıdır. Ünlü sesler ile yapacağınız küçük egzersizler oldukça fayda sağlayacaktır. Bu durum için öncelikle bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir.

İşaret parmağınız ile yüzük parmağınızı çenenizin altına doğruna götürün. Çene altınızın her iki bölümüne koyduktan sonra başınızı yere doğru hafif eğin. Aşağı eğeceğiniz başınızı yaklaşık 5 cm indirin.

Başınız o şekilde bir duruş aldığında sesli harflerin hepsini birer birer söylemeye başlayın. ( a, e, ı, i, o, ö, u, ü) Başınızı oluşturduğunuz şekilde sabit tutmak için arka azı dişlerinize bir nesne sıkıştırabilirsiniz.

5- Çenenin Hizasını Doğru Ayarla

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (3)

Ses nasıl geliştirilir sorusuna bir diğer cevabımız ise çenenizin nerede nasıl durması gerektiği ile alakalıdır. Şarkı söylerken sanatçıların seslerini yükselttikleri ve duyguyu hissettirdikleri kısımda çenelerini yukarı kaldırıldığına şahitlik etmekteyiz.

Çenenizi o şekilde yukarı doğru çekmeniz sesinizin yükselmesi ile oluşacak bir durumdur. Bu hareket sesinizin daha da güçlenmesine sebep olabilir fakat bu durum bir süreliğine geçerli olacaktır.

Bu durumun yerine çenenizi aşağı eğerek şarkı söylemek daha fazla olumlu etki oluşturur. Çenenin aşağı da tutulması seste oluşabilecek gerginlik ve korkuyu da engelleyecektir. Aynanın karşısında her iki durumu da deneyerek, kendiniz de görebilirsiniz.

6- Ses Aralığını Keşfet!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (4)

Ses nasıl geliştirilir ve ses aralığı nasıl bulunur? Eğer dışarıdan birisi sesiniz hakkında olumsuz bir yorumda bulunuyorsa gelişim için harekete geçin. Aynı şekilde kendi sessiz hakkındaki kendi düşünceleriniz için de aynı durum söz konusu olmalıdır.

Ses aralığının keşfi için notalara ihtiyaç duyacaksınız. Yanınızda birinin olması ile daha iyi sonuç alabilirsiniz fakat tek başınıza da gerçekleştirebilirsiniz. Ses aralığını bulmak için klavyeli bir çalgı aletine ihtiyaç duyacaksınız.

Ortada yer alan Do notasını çalarak ses aralığınızı bulmaya başlayabilirsiniz. Sola doğru sırasıyla tüm notaları çalın ve la sesini her notaya uygun bir şekilde çıkarın. Ses aralığını bu şekilde bulmanız olağandır.

7- Diyafram ile Ses Çalışması Yap!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (6)

Ses nasıl geliştirilir derseniz diyaframı doğru kullanmak en önemli unsurdur diyebiliriz. Doğru kullanılan diyafram sayesinde daha iyi bir ses elde etmiş olursunuz. Diyaframın doğru kullanılması özellikle şarkıcı ve oyuncular için çok önemlidir.

Diyafram göğüs kemiğinin altında yer almaktadır. Ya göğüsten ya da diyaframdan ses alacaksınızdır. Fakat göğüsten nefes almak gergin bir ses oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple diyaframdan alınan ses ile daha rahat bir şarkı söyleme deneyimi yaşamak daha iyi olacaktır.

Diyaframdan nefes almak çoğu insan için zor olabilir. Öncelikle karnınızdan nefes almaya çalışın ve egzersiz yapın. Karnınızdan nefes aldığınızı anlamanın en kolay yolu karnınızın genişlemesinin hissetmektir.

Karnından almış olduğun nefesini yavaşça geri bırakmalısın. Dudaklarının arasından çıkacak “tıss“ sesi ile serbest bıraktığın nefesi bu şekilde tekrarlayabilirsiniz.

Konuşma sesi nasıl geliştirilir sorusunda da diyaframı kullanmalısınız. Nefes alma sırasında omuzların genişlemesini sağlamalısın.

Karnınızdan nefes aldığınızı anlamak için karnınızın şişip şişmediğini elleriniz yardımı ile kontrol edebilirsiniz. Eğer karnınız şişiyorsa; diyaframla değil karnınızdan nefes alıyorsunuz demektir.

8-  Dudaklarını Titreştir ve İyi Kullan!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (10)

Ses nasıl geliştirilir sorusunun cevabı dendiğinde dudaklarınızı titreştirmenizi de önerebiliriz. Nefesiniz ile dudak titremesini oluşturmak mümkündür.

Dudaklarınızı tam açmadan hafif bir şekilde kapatarak üflemelisiniz. Bu üflemeyi kontrollü bir şekilde yaptığınızda dudağınızın titrediğini göreceksiniz.

Ağzınızdan çıkan nefesten dolayı dudaklarınız titreyecektir. Bu uygulama sesin daha hoş ve daha pürüzsüz, net bir şekilde çıkması için yapılır.

9- Sesini Düzenli Bir Şekilde Çalıştırmayı İhmal Etme!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (8)

Sesinizin gelişimi için düzenli tekrarlar ve alıştırmalar yapmak önemlidir. Düzen kavramı her konudaki başarı elde edilmesi için önem taşıyan bir kavramdır.

Düzenli bir şekilde yapılan ses çalışma tekrarları sesinizin oturmasını sağlayacaktır. Sahnede şarkı söylemek hele ki art arda gerçekleştiğinde sizi epey bir zorlayacaktır. Bu zorlama sizi yıpratabilir.

Yalnız şarkı söylemek için değil sahnede konuşma yapmak ve program sunmak için de durum aynı şekildedir. Bu sebeple düzenli egzersizler sayesinde sesinizi geliştirmiş olacaksınız.

Gelişen sesiniz ile daha kolay performans sergilerken başarı oranınızı da arttırmış olacaksınız. Sesinizi ağır bir biçimde kullanmaya başlamadan önce ısıtmalısınız.

Ses egzersizleri ile ısıttığınız sesiniz sayesinde daha güzel ve uyumlu bir sonuç ortaya çıkacaktır. Sabah kalktığınızda günlük rutininizin başlangıcında ses egzersizleri ile sesiniz ısıtmaya başlamalısınız.

15 dakika boyunca yapacağınız egzersizler sayesinde istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Bu rutin içerisinde gece yatmadan önce de bir 15 dakikalık egzersiz ile düzeninizi oluşturmalısınız.

Günde iki kez yapacağınız egzersiz düzeni bozmadan ilerlediği takdirde başarılı sonuçlar almamak mümkün değildir.

10- Ses Nasıl Geliştirilir | Telaffuz Gelişimi İçin Tekerleme Söyle!

hederaguncel-ses-nasil-gelistirilir (7)

Ses nasıl geliştirilir sorusuna cevabımızı son maddede telaffuz gelişimi ile devam etmekteyiz. Birçok kelimeyi bazen telaffuz etmekte zorlanabiliriz. Eğer bu telaffuz sorunu daha yoğun ve sık bir şekilde oluşan hal alıyorsa burada bir sorun var demektir.

Eğiliminiz eksikliğinizin üzerine yoğunlaşarak giderilebilir. Dilinizi esnete işlemi telaffuz aşamasındaki sorunlara iyi gelecektir. Diliniz gevşettiğinizde sözcükler tane tane söylenecek ve kolay bir telaffuz süreci geçilecektir.

Dil esnetme işlemi özellikle sahnede yer alan oyuncular için önem taşıyan bir ihtiyaçtır. Ses nasıl geliştirilir dendiğinde yapılacak egzersizler arasına alınmalıdır. Dili esnetmek için yapılacaklar sırasıyla şu şekildedir:

  • Dilinizi damağınızın tavanına doğru bastırın
  • Damağa bastırdıktan sonra dili ağzınızdan dışarı çıkarın
  • Daha sonra dili ağzın içine geri alarak yanaklara doğru bastırmaya başlayın
  • Bir sağ yanağa bir sol yanağa bastırın
  • Dil ucunu alt dudağın diş ile arsında kalan kısmına doğru sabitleyerek dili katla
  • Aynı hareketi üst dudak ve diş arasında kalan kısım için de gerçekleştir.

Bu egzersiz hareketlerini 10 kere tekrara bindirmeniz yeterli olacaktır. Sesi güzelleştirme egzersizleri arasında yer alan aşamalar yukarıdaki gibidir.

Ses güzelleştirme doğal yolları dendiğinde tekerleme ile telaffuz düzeninin de oluşturabilirsiniz. Tekerlemeler genellikle oyuncuların başvurduğu yöntemlerdendir.

Net bir konuşma becerisi elde etmek istiyorsanız tekerleme söyleme ile alıştırma yapabilirsiniz. Sık sık tekerleme yaparak net ve hoş konuşma becerisini kazanmak mümkündür. Tabi tüm bu maddeleri yapmak için öncelikle tembellikten kurtulmak için çaba harcamak gerekecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ses Nasıl Geliştirilir? İşte 10 Yol ile Sesinizi Güzelleştirmek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!