USD33,00
EURO35,91
JPY0,216300
RUB0,387800
GBP42,55
EURO/USD1,08
BIST10.918,88
GR. ALTIN2.520,94
BTC64.279,41

2024 Seçim Yasakları Neler, Ne zaman Yürürlüğe Girer? 

secim-yasaklari
Seçim yasakları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim yasakları, YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından 31 Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin serbestlik ve seçim yasakları Resmi Gazete yayını belirlenmiştir. Peki seçim yasakları 2024 ve ne zaman yürürlüğe gireceğine dair net bilgiler nelerdir? 

2024 Seçim Yasakları Nelerdir? 

secim-yasaklari

2024 Türkiye yerel seçimleri sonunda Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, muhtarlar, Belediye Meclisi Üyeleri, İhtiyar Heyeti belirlenecektir. 31 Mart 2024 tarihindeki seçim 30 Mart sabah 06.00 ile 31 Mart gece 23.59’a kadar bazı yasakları içermektedir. Bunlar; 

 • Seçim günü bu saatler arasında kesinlikle alkollü içki satışı ile umumi yerlerde içki içilmesi yasak olacaktır. 
 • Emniyet ve asayişin dışında kalan hiç kimse Türk Ceza Kanunu 6. madde ve f bendinin 1 – 2 – 3 ile 5 nolu alt bendindeki silah türlerinden herhangi birini köy, kasaba ve şehirde taşımayacak.
 • Oy verme süreci boyunca kıraathane, kahvehane, internet cafe, kafe gibi eğlence mekanları kapalı olacak. Ayrıca eğlence niteliğindeki yerlerde sadece yemek satışı yapılacaktır.
 • Seçim yasağı gereği oy verme günü kişiler ancak saat 18.00’den sonra düğün yapabilirler.
 • Yayınlar ise saat 21.00 sonrası serbest olacak. Ancak gerekli takdirde YSK tarafından bu saatten önce de yayınlar serbest bırakılacak. 
 • Basın kuruluşları partiler ile adaylar arasında fırsat eşitliği olacak. YSK bu sebeple 1 Ocak 2024 tarihinden seçimin bitimine kadar bu konuda yapılması gerekenleri belirlemiştir. 
 • Radyo ve televizyon kuruluşlarının yazılı, sözlü ve görsel basın yanında tarafsızlık ilkesine uyulması gerektiği yönünde ilkeler de seçim yasağı içinde yer almıştır. 
 • Seçim sürecinde genel yollar üstünde toplu olarak sözlü propaganda yasağı vardır. 
 • Propaganda serbestliği ile bazı seçim yasakları seçimden 10 gün önce yani 21 Mart 2024 Perşembe sabahı başlayıp, oy verme gününe kadar devam edecektir. (18.00’da sona erecek.)
 • Açık alanlarda güneşin batmasından güneşin doğuşuna kadar olan sürede toplu propaganda yapılmayacaktır. 

1 – Yerel Seçim Yasakları: Kapalı Alanlarda Propaganda İlkeleri

secim-yasaklari

Seçim yasakları YSK, seçime katılan bağımsız adaylar ile siyasi partiler kapalı yer toplantısı yapabilecek. Ancak mabet, okul, ordugah, karargâh gibi askerî tesis ve bina ile kamu hizmeti olarak geçen yerlerde kapalı toplantı yapılmayacak.

2 – Görüntülü, Yazılı ve Sesli Mesaj Yasağı

Seçime katılan siyasi parti ve bağımsız adaylar 2024 1 Ocak tarihinden, 30 Mart 2024 18.00’a kadar yazılı basında reklam, ilan ve internet sitesi üzerinden propaganda yapabilecektir. Bu noktada ayrıca; 

 • Vatandaşların e – posta adreslerine hiçbir şekilde görüntülü, yazılı ve sesli mesaj gitmeyecektir. Ancak partiler kendi aralarında bu propagandayı yapabilecektir. 
 • Oy verme gününden 10 gün öncesine kadar yazılı, sözlü ve görsel basın adayların oylarını etkileyecek biçimde yayın yapmayacaktır. 
 • Bu süre dışında yapılması gereken yayınların gerçeklik, tarafsızlık ve doğruluk ilkesine uyması gerekecektir. 
 • Ayrıca YSK seçim yasakları kapsamında yapılacak olan anket, denek, araştırma içeriklerinin finans kaynağı açıklanacaktır. 

3 – İlan Yerleri ile İlgili Seçim Yasakları

secim-yasaklari

Şehir içinde ve dışındaki toplu taşıma yapan kamu hizmetleri kara, hava, deniz ya da raylı sistem taşıtlarında yer alacak her türlü propaganda yayınının yapılması yasaktır. 

4 – Siyasi Reklama İlişkin Esaslar

1 Ocak 2024 ile başlayıp 29 Mart Cuma 23.59’a kadar medya hizmet sağlayıcıları reklam yayınlayabilecektir. Bunun yanında; 

 • Türkçe’nin yanında siyasi partiler siyasi reklamlarda farklı lehçe ve diller kullanabilirler.
 • Aynı reklam kuşağı içinde siyasi reklamların kura ile çekilmesine karar verilecektir. Ayrıca yayın dışında kalanlara ise isteğe bağlı olarak diğer reklamda yer verilecektir. 

5 – Hoparlör ile Propaganda İlkeleri

secim-yasaklari

Seçim yasağı kapsamında hoparlör ile propaganda noktasında ise bazı işlemler belirlenmiştir. Bunlar; 

 • Siyasi partiler kişileri rahatsız edecek şekilde propaganda yapmayacaktır.
 • Eğer yapacaklar ise belirlenen saatler içinde kişilerin huzurunu ve rahatını bozmayacak şekilde yapacaklardır.
 • Afiş, poster, görüntü ve ses içeren CD, broşür, gibi yayın malzemeleri 18 yaşını dolduran kişiler tarafından dağıtılabilecektir. Ancak siyasi parti ve adaylar kesinlikle hediye, eşantiyon vb. malzemeler dağıtmayacaktır. 
 • Siyasi parti ve adaylar önceden izin alıp stant açabilir ve eğer bu konuda sorun çıkarsa İllçe Seçim Kurulu yetki kullanabilir.
 • Propagandada yer alan ilanlarda bayrak ve dinî ibare yer almayacaktır.

2024 Seçim Yasakları Ne Zaman Başlıyor? 

Yüksek Seçim Kurulu 2024 31 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçim yasakları tarihi belirlenmiştir. Oy verme gününden yani 31 Mart 06.00 tarihinden gece 23.59 tarihinde kadar yasakları belirleyen karar Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Seçim Propaganda Yasağı Ne Zaman Başlıyor? 

secim-yasaklari

Seçim propaganda yasağı 21 Mart 2024 tarihî itibariyle yani seçimden 10 gün önce başlayacaktır. Ayrıca yerel seçim propagandası bitişi yani sonu 30 Mart saat 18.00, seçim yasağı sonu ise 31 Mart 23.59 olarak belirlenmiştir. 

31 Mart Yerel Seçim Takvimi

secim-yasaklari

Resmi Gazete yayını sonrasında YSK kararına göre seçim takviminin günü 1 Ocak 2024 Pazartesi şeklindedir. Ayrıca bazı tarihlerdeki seçim işlemleri şunlardır; 

Sıkça Sorulan Sorular

Seçim yasakları Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonraki süreç yukarıda detaylı olarak yer almaktadır. Ayrıca seçim yasakları ile ilgili sorulara aşağıdan bakabilirsiniz. 

1 – Seçim Yasakları Ne Zaman Bitiyor 2024? 

Seçim günü yasakları YSK’ya göre 31 Mart 2024 tarihinde gece 23.59 itibariyle son bulacaktır.

2 – Seçim Yasaklarına Uymama Cezası Nedir? 

Seçim yasağı kurallarına uymayan kişilere yönelik 3 ay ile 1 yıla kadar hapis cezası ve 2.500 TL – 10.000 TL arasında para cezası vardır. 

3 – Seçim Yasakları Kaça Kadar? 

Ysk’nın bildirimlerine göre seçim günü yasakları 31 Mart gece saat 23.59 itibariyle sona erecektir. 

4 – Seçim Propagandası Nedir? Yerel Seçim Propagandası Ne Zaman Başlıyor 2024?

Seçim propagandası tarafsız bilgi yerine kendi kitlesini etkileyecek olan bilgiyi sunmaya denir. Yani diğer adıyla seçim kampanyasıdır. Mahallî İdareler Genel seçim tarihi başlangıcı 2024 1 Ocak Pazartesi günüdür. Ayrıca seçim propagandası serbestlik başlangıç tarihi ise 2024 21 Mart tarihidir. Yani Perşembe günüdür. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 Seçim Yasakları Neler, Ne zaman Yürürlüğe Girer? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!