USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.536,04

Oyun Dünyası Şokta! SciPlay, Türk Oyun Geliştirici Alictus’u 100 Milyon Dolara Satın Aldı

featured
oyun-dunyasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belki oyun dünyası içerisinde olanlar bilir, Türk firmaları bu sektörde fırtına gibi esiyorlar. Bu markaların birçoğunun hem yatırımları iyi hem de ufukları geniş. Bu yüzden yatırımcılar tarafından hemen fark ediliyorlar. Ayrıca bu firmalar yaptıkları oyunlarla diğer büyük oyun firmalarının da radarlarına giriyorlar. İşte Alictus’da böyle bir firma.

Bu yazımızda sizlere Alictus’un nasıl 100 milyon dolara satın alındığından bahsedeceğiz. Ayrıca bu firmanın oyun dünyası içerisine nasıl girdiğini de anlatacağız. Son olarak ise SciPlay firmasının bu kararının kendisine getirisinden de bahsedeceğiz. Eğer sizde bu muazzam Türk firmasının başarı hikayesini merak eden bir girişimciyseniz bu yazı tam size göre.

Oyun Dünyası Haberleri Arasında Muazzam Bir Gelişme

2022 yılı mart ayı başlarından SciPlay Türk oyun geliştirici bir firma olan Alictus’u satın alma kararı aldı. Bu durum dünya çapında oyun dünyası için muazzam bir ses getirdi. Satın alam işlemi ise 2 şekilde gerçekleşti. Bunlardan ilki, ilk etapta Alictus’un hisselerinin %80’ini 100 milyon dolara alınmasıydı. Hem de tamamen nakit bir şekilde.

İkinci durum ise biraz daha uzun bir döneme yayılmış bir sonucu gösteriyordu. Çünkü yapılan anlaşmaya göre firmanın kalan %20’lik kısmı ise daha sonra taksiler halinde alınacak. Bu taksitler oyun dünyası için bile güzel sayıları ifade ediyor. Çünkü bu ikinci satın alım 0 ile 200 milyon dolar arasında gerçekleşecek.

Bu satın alımdan sonra Alictus’da kendine yakışacak bir hamle yaptı. Şirketin CEO’su Emre Taş ve Kurucu Yöneticisi Batuhan Acuvan bu süreçte yer alan ekip arkadaşlarına teşekkür ettiler. Bu güzel jestin ardından da kendilerine oyun dünyası için güzel bir gelişme olan 600 bin dolarlık parayı dağıttıklarını söylediler.

Alictus Firmasının Oyun Dünyası ile İlişkisi

Peki Alictus ne zaman bu kadar geliştir ve oyun dünyası ile bu firmanın ilişkisi nasıl başladı? Alictus 2013 yılında Ankara’da kurulmuş bir oyun geliştirici şirketi. Bu şirketin oyun mağazalarında genelde liste başında bulunan hyper-casual tarzı oyunları geliştirdiğini biliyoruz. Ancak kendileri sadece bununla kalmıyor. Yeni veriler ışığında sürekli kendilerini güncelliyorlar.

Durum böyle olunca da bu firmaya talep artıyor. Fakat bu durum şu anda sadece telefon ve tablet oyunlarını kapsıyor. Ancak sektör içerisinde firmanın oyun dünyası ps4 oyunları içinde de gelişim göstermeleri bekleniyor. Fakat henüz kendilerince yapılan açıklamalarda böyle bir bulguya rastlanmadı. Dolayısıyla böyle bir beklenti için henüz çok erken. Ancak bu firmanın başarıları bunlarla da sınırlı değil.

Son yıllarda özellikle Alictus’un yaptığı oyunlar toplamda 300 milyondan fazla sayıda indirildi. Bu durumda firmayı, oyun dünyası içerisinde popüler olan oyun geliştirici firmalar arasında soktu. Bu indirilen oyunlar arasında; Candy Challance, Money Buster! ve Collect Cubes gibi bilinen oyunlar yer alıyor. Ayrıca Rob Master 3D, Oh God! ve Deep Clean Inc gibi oyunlarda yine bu liste içerisine giren oyunlardan oldu.

SciPlay’in Bu Kararı Şirkete Oyun Dünyası İçin Nasıl Getiriler sağlayacak?

Hep Alictus’tan bahsettik. Şimdi sıra Sciplay şirketinde. Bazılarımız bu devasa yatırımı yapan şirketin gelecekte nasıl kazanımlar elde etmek istediğini merak edebilir. Bu durum oyun dünyası için çok önemlidir. Buradan hareketle de şirketin böyle bir hamle içerisinde toplam 5 tane kazancı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlarda ilki tabi ki de casual oyun pazarında hızlı bir büyüme elde etmesi olacaktır.

İkinci beklenti ise şirketin aylık kullanıcı sayısında milyonlara varan bir artışın yaşanacağıdır. Bu durum için şirket günlük 1,8 milyon aktif kullanıcıyı hedeflemektedir. Ayrıca bu kullanıcılar oyun dünyası youtube gibi noktalarda şirketin reklamları sayesinde öne çıkacaklardır. Bir diğer getirinin ise şirketin gelir kaynaklarının çeşitlenmesi olacağı tahmin edilmektedir.

Tabi bu gelir kaynakları dördüncü hedef olan oyun geliştirme çalışmalarındaki artışı da besleyecektir. Böylelikle bu iki hedef birbirini besleyen bir sürece girmiş olacaktır. Bu hedeflerden oyun dünyası için en önemli olanı ise küresel oyun ve oyuncu ağında yaşanacak gelişmedir. Çünkü böyle rekor düzeyde bir satın alma dünya çapındaki oyuncuların ilgisini çekecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Oyun Dünyası Şokta! SciPlay, Türk Oyun Geliştirici Alictus’u 100 Milyon Dolara Satın Aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!