USD32,53
EURO34,66
JPY0,210900
RUB0,345200
GBP40,59
EURO/USD1,06
BIST9.617,86
GR. ALTIN2.499,99
BTC62.915,33

2024 Savcı Maaş Listesi Açıklandı! İşte, En Yüksek Maaş Alan Meslekler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Savcı maaş listesi her yıl memur maaşları gibi yeniden değerlendirmeye tabi olmaktadır. Bu şekilde artışlar yaşanmaktadır. Ayrıca 6 aylık dönem sonunda yeniden bir refah payı ve enflasyon düzenlenmesine tabi tutulmaktadır. Savcı maaş Türkiye bürokrasisi içerisinde yüksek denilebilecek maaş seviyelerine sahiptir.

Ayrıca savcılar gibi daha birçok memur maaşı da bu şekilde üst seviyeden ödenmektedir. Bu meslekler arasında hakimlik, uzman doktorluk, prof. doktorluk, üst düzey yöneticilik gibi meslekler yer alır. Ayrıca devlet memurları kategorisindeki her meslek için dönem ortası güncellemesi tarifesi geçerlidir.

Stajyer Savcı Maaşı Ne Kadar?

Stajyer savcı maaş hesaplamaları kanun gereği her yıl ve dönem ortasında yeniden hesap edilir. Bu hesaba enflasyon oranı ve refah payı gibi oranlar da eklenir. Stajyer savcı henüz savcılık mesleğine başlamamış ve hala mesleki eğitime tabi olan kişileri temsil eder. Bu kişiler savcılıklarına ek olarak hala başka bir savcı yanında eğitime ve uygulama gösterimine tabidir.

Stajyer maaşları en son çıkan düzenleme ile minimum asgari ücret düzeyinde verilebilmektedir. Bu şekilde stajyer öğrencilerin ve kişilerin de bir gelire sahip olması amaçlanmıştır. Türkiye de ortalama olarak bir stajyer savcı maaş ise 41.000 TL olarak ödenmektedir.

Savcı maaş

Yeni Savcı Maaş Ne Kadar?

Yeni savci adayi stajyer savcılardan farklı olarak göreve tek başlarına devam edebilmektedir. Ancak bu tek başına devam etme de baş savcı tarafından desteklenmekte ve gözetilmektedir. Yeni savcılar stajyer savcılara oranla daha fazla bir tutarda maaş almaktadır. Savcıların maaş miktarı ayrıca diğer birçok meslek kuruluşundan da daha fazla olarak ödenmektedir. Bu tutar ise 62.000 TL olarak bilinmektedir.

Başsavcı Maaşı Ne Kadardır?

Baş savcılar stajyer ve normal savcılardan farklı bir kategoridedir. Baş savcılar normal savcılık makamından daha üstte yer alır. Ayrıca baş savcıların savcıları denetleme ve işlemlerini gözetme görevi bulunur. Baş savcılık meslekteki kıdeme göre verilebilen bir rütbedir. Mesleğin yapıldığı bölge ve şartlara göre değişiklik gösterse de ortalama baş savcı maaş 90.000 TL olarak bilinmektedir.

Hakim Maaşı Ne Kadardır?

Hakim maaşları farklı kategorilere sahiptir. Bu kategoriler kıdemle elde ediliyor. Hakimler kıdemlerine göre farklı maaş tarifelerine sahiptir. Hakimler bu dereceleri verdikleri kararların hukuka uygunluğuna ve üst kademedeki hakimlerin emekliliklerine göre belirlenir. Hakimlik dereceleri ise 1- 2 – 3 diye 8. dereceye kadar gitmektedir. Derece hakimlerinin bazılarının maaşı ise şu şekildedir;

  • 1. Derece hakimlik maaşı 74.500 TL
  • 2. Derece hakimlik maaşı 71.500 TL
  • 3. Derece hakimlik maaşı 68.500 TL
  • 4. Derece hakimlik maaşı 62.500 TL
  • 5. Derece hakimlik maaşı ise 56.500 TL olarak ödenmektedir.
Savcı maaş

Hakim Savcı Maaşları 2023 Aynı mı?

Savcı maaş ile hakimlerin maaşı ortalama olarak birbirine yakın miktarlardan oluşur. Savcı ve hakim maaşları kıdeme göre değişkenlik gösterir. Ayrıca baş savcı ve savcı arasında da maaş miktarları değişkenlik gösterir. Hakim ve savcılar devlette üst düzey yöneticiler kategorisinde maaş hesaplamalarına tabidir. Bununla beraber ortalama savcı ve hakim maaşları arasında ufak farklar bulunabilir.

Bu farklar genellikle hakimlerin kıdemi nedeniyle oluşur. Hakim kıdemleri derecelerini etkilemektedir. Bu dereceler 1 e yaklaştıkça devlet tarafından ödenen maaş miktarı da artacaktır. Bu durum dışında ortalama olarak savcı ve hakim maaşları ufak küsüratlar dışında hemen hemen aynıdır.

Emekli Savcı Maaşı 2023 Yılında Ne Kadardır?

Emekli savcılar meslekten yaşları dolayısıyla ve gerekçeli diğer nedenlerle ayrılan savcıları niteler. Bu savcılar artık görev başında değildir. Ancak emekli savcıların maaşları emekli oldukları kıdeme göre de değişkenlik gösterir. Tam bir sayı vermek doğru olmamakla birlikte ortalama olarak savcı maaş 40.000 – 100.000 TL arasında maaş alırlar.

Hakim maaşı 2023 Zam Oranı Ne Kadardır?

Hakim maaşları devlet memurları maaşları kanunu gereği yılda birden fazla kez zam almaktadır. Bu zammın nedenleri arasında ülke çapında etkili olan enflasyon , TÜFE artışı gibi nedenler yer alır. Ayrıca buna ek olarak refah payı da maaşlara eklenen bir diğer ek ödenektir. 2023 yılında hakimlere yapılan maaş zammı oranı ise %30 olarak gerçekleştirilmiştir.

Başsavcı Maaşı 2023 Zam Oranı Ne Kadardır?

Baş savcı maaş oranı da memur maaşları kanuna tabidir. Başsavcılar 7000 ek göstergesi kapsamındadır. Bu gösterge gereği emeklilik maaşları da bir hayli yüksek olabilmektedir. Bununla beraber maaş artış oranı memur maaş artış oranı kapsamındadır. Baş savcı maaş artış oranı genel memur maaş artış oranı olan %30 zam oranına tabidir.

Savcı maaş
Savcı maaş

Son 4 Yıl Savcı Hakim Ortalama Maaşı Ne Kadardır?

Savcı ve hakim maaş artışları yıllara göre farklılık gösterir. Bu artışlar yıllar içinde gerçekleşen enflasyon artış oranına da bağlıdır. Kanunla yapılan artış gereği devlet açıklanan rakamlara uymakla yükümlüdür. Bu nedenle yapılan zamlar açıklanan rakamların altında gerçekleşememektedir. Son 4 yıl ortalama maaş tutarları ise şu şekildedir;

Maaş YılıMaaş MiktarıMeslek Adı
202016.000 TLSavcı
202020.000 TLHakim
202120.000 TLSavcı
202124.000TLHakim
202225.000 TLSavcı
202228.000 TLHakim
202345.000 TLSavcı
202350.000 TLHakim

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular kısmında okuyuculara konu hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgi verilmektedir. Bu şekilde okuyucular en çok merak edilen bilgileri en doğru şekilde öğrenebilmektedir. Ayrıca okuyucular en çok sorulan sorular hakkında bilgi sahibi olup daha sonra bu sektöre de yönelebilmektedir. Konu hakkında sıkça sorulan sorulardan bazıları ise şu şekildedir;

1 – Savcılık Kaç Puan İstiyor?

Savcılık kazanmak isteyen kişiler belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu kişiler genel olarak hukuk fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu kişiler hukuk fakültesini bitirdikten sonra ilk olarak çoktan seçmeli soruların olduğu bir sınava girmelidir. Ardından sınava girenler arasında ilk 3000 öğrenci mülakata çağrılarak eleme usulü ile 1000 kişi seçilmektedir. Daha sonra bu kişiler belirli stajlar görmekte ve mesleğe başlamaktadır. Savcılık için ortalama 100 soruda en az 70 net sayısına ulaşılmalıdır.

Savcı maaş

2 – Avukat Ne Kadar Maaş Alıyor?

Avukatlık mesleği genel olarak özel sektörde icra edilen bir meslek türüdür. Bu nedenle avukatlık maaşları hakkında net bir sayı verilmektedir. Bununla beraber avukatlık mesleği devlet memuru olarak da yapılabilir. Devlet memuru olarak yapılan avukatlıkta meslek gereği olarak kıdem önemli bir yer tutar. Ortalama devlette çalışan avukat maaş miktarı ise 43.000 TL olarak geçmektedir.

3 – Savcılık Yapmak Zor mu?

Savcılık yapmak meslek gereği birçok farklı zorluklara sahne olmaktadır. Bununla beraber bazı hallerde savcılar nöbetçi olarak çalışmakta ve geceleri de işlerinin başında olmaları gerekebilmektedir. Bu nedenle savcılık mesleğini yapmak isteyen kişilerin bu olasılıkları göz önünde bulundurmaları ve ona göre bir seçim yapmaları gerekmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 Savcı Maaş Listesi Açıklandı! İşte, En Yüksek Maaş Alan Meslekler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!