USD32,23
EURO34,86
JPY0,205300
RUB0,358400
GBP40,96
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.423,95
BTC67.221,80

Sarı Kantaron Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

sarı kantaron yağı nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarı kantaron yağı son dönemde pek çok kişinin faydaları nedeniyle kullandığı ve merak ettiği bir maddedir. Sarı kantaron bitkisinin farklı işlemlerden geçirilmesi sonucunda sarı kantaron yağı ortaya çıkarılır. Özellikle yara izlerinin iyileşmesi, cilde iyi gelmesi, iltihap önleyici özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron, Latince adı Hypericum perforatum L. yaygın olarak maya otu ya da binbirdelik otu olarak isimlendirilmektedir. Sarı kantaron, Hyperaceae familyasından ılıman ve sıcak iklimlerde yabani olarak yetişen bir bitki türüdür. Rengiyle ön plana çıkan bu bitkinin kuru veya yaş olarak işlenmesi mümkündür ve Türkiye’de 100’e yakın türü yetiştirilmektedir.

Sarı kantaron daha soğuk bölgelerde tekrarlı bir şekilde yetişebilir ve bu nedenle 30-80 cm boyunda, yeşil gövdeli ve sarı çiçekli çok yıllık bir bitki olarak sınıflandırılır. Yaz aylarında toplanan sarı kantaron çiçekleri, yüzyıllardır dünya çapında birçok farklı rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Günümüzde sarı kantaron fitoterapistler tarafından bitkisel tedaviler için kullanılmaya devam etmektedir.

Sarı kantaron çiçekleri toplanır, işlenir ve sarı kantaron yağı elde etmek için zeytinyağı ile karıştırılır. Bu yağ özellikle yara izlerini hızla iyileştirmek için kullanılır. Antioksidan bakımından zengin biyoflavonoidler, organik asitler, hiperisin içeriği ile sarı kantaron yağı dikkat çekmektedir.

Kırmızı kantaronun yağının ise isminden de anlaşılacağı üzere kırmızı renkli bir yapısı vardır. Hiperisin, bu yağa kırmızı rengini veren antrakinon türevinde bir maddedir.

Kantaron Yağı Nasıl Üretilir?

Çiçeklenme dönemi olan mayıs ve eylül ayları arasında sarı kantaron çiçekleri yerden 5 cm yüksekliğe ulaştığı zaman toplanmaktadır. Kantaron yağı üretiminde özellikle daldırma yöntemi sıklıkla kullanılır. Daldırma; bitkinin uygun bir çözücü içinde tutulması anlamına gelir. Sarı kantaron bitkisini yumuşatmak için ilk tercih zeytinyağı olmaktadır. Ancak önemli olan kullanılan zeytinyağı, özellikle sızma zeytinyağı olmalıdır.

Bitkilerin toprak üstü kısımlarını uygun zamanda toplanarak taze veya kuru olduklarında 2-3 cm uzunluğunda doğranır ve zeytinyağlı kavanozlarda biriktirilir. Genellikle bu oranın 1/5 olması beklenir. Bu karışım çalkalanır ve 4-6 hafta arasında belirli bir süre boyunca güneş ışığına maruz bırakılır.

Sarı kantaron çiçeklerinin zeytinyağı ile özlerinin karışması beklenir. 4-6 hafta sonra karışımı tülbentten geçirerek süzmek gerekmektedir. Süzülen karışımla ortaya çıkan kantaron yağı kahverengi bir şişeye konur ve bu şekilde saklanır. Sarı kantaron yağı üreticileri bu yöntemlerin yanında bu sisteme yakın olacak şekilde büyük sistemler geliştirmiştir. Bu yöntemde daha hızlı ve etkili sonuçlar alınması beklenir.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından Sarı kantaron faydaları araştırmalarla bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, hiperisinin maddesini içeren kantaron yağının anti bakteriyel etkileri olduğuna dair söylentiler ve yanlış haberler de var. Bununla birlikte bu yağ etkili bir şekilde ve bilimsel yöntemlerle kullanıldığında önemli faydalar içerir.

Sarı kantaron faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hiperisin, antimikrobiyal aktiviteyi destekler. Sarı kantaron yağı içeren bir merhemin yanıkları iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur. İyileşme süresini kısaltırken, mikroorganizmaların üremesini ve yayılmasını engellemek için koruyucu görevi görür.
  • Bu yağı ünlü yapan en önemli özellik ise yara iyileşmesidir. Sarı Kantaron, kolajen ve elastin sentezini uyararak, inflamatuar yanıtları önleyerek ve bakteri ve küfler dahil olmak üzere mikroorganizmaların gelişimini engelleyerek yara iyileştirici özelliklere sahiptir.
  • Sarı kantaron genellikle mide ülseri ve şişkinlik problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca sarı kantaron çayı yapılarak akut kabızlık ve gaz için de kullanılabilir.
  • Kantaron yağı etkili bir şekilde kullanıldığında depresyon tedavisinde yardımcı bir maddedir.
  • Menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı şikâyetlerin önlenmesine yardım eder.
  • Sarı kantaron yağı içerdiği maddelerle cilt üzerindeki kurulukların, nasırların ve çatlakların giderilmesinde etkilidir.

Sarı kantaron yağının bu etkilerini görmek için düzenli bir şekilde ve doğru uygulama yöntemi ile kullanmanız gerekir. Kantaron yağından bir miktar damlatarak ve ilgili bölgeye ritmik hareketlerle masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sarı Kantaron Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!