USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Çocuklara Karşı Sabırlı Olmak İçin Ebeveynlere 8 Madde!

hederaguncel-sabirli-olmak (7)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sabırlı olmak için ne yapılmalı sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Çocuklara karşı sabırlı olmanın gerektirdiği hususları sizler için 10 maddede sıraladık. 

Gerektiğinde bir birey çocuklarla uğraşan, onları seven ve bilgilendiren, onlarla gönülden ilgilenen biri olmalıdır. Her ebeveynin bazen sabrının bittiği yerler ve zamanlar olabilir.  

Bir çocuğa sabır gösterememenin ilişkiye zararı dokunur ve çocuğa kötü örnek olunur. İlişkide nasıl sabırlı olunur sorusunun cevabını bu şekilde vermiş olursunuz biraz aslında.  

Bir anda oluşan tükenmişlik, usanmışlık ve suçlara rağmen vurdumduymazlığı öğrenmek çocuklarla ilgilenirken yaşamsal bir beceri kazandırır.  

Sabırlı Olmak Ne Demek| Nasıl Sabırlı Olunur Sabırlı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? 

hederaguncel-sabirli-olmak (1)

Gerektiğinde bir ebeveyn çocuklarla oynayan, onları seven, eğiten biri olmalıdır. Her bireyin sabrının taştığı kızdığı zamanlar olabilir. Çocuğunuza tahammül gösterememenin ilişkiye hasarı olabilir böylece çocuğa çirkin örnek olabilirsiniz çocuğun kendine özgüveni olmalıdır.  

Çocuk sizin davranışlarınıza göre şekillenir çocuğa karşı sakin olun onu anlamaya çalışın bunu yaparken sabrınızdan ödün vermeyin.  

Çocuğa aynı istikrarlılığı ve aynı tavrı sergileyin çocuğunuza değer verdiğinizi her zaman sezdirin unutmayın sabrınız gücünüzden daha çok şey başaracaktır. Siz de sabırlı insan özellikleri ve davranışlarına sahip olmak istemez misiniz? 

1- Sakin Olup Derin Bir Nefes Alın! 

hederaguncel-sabirli-olmak (3)
Çocuklara Karşı Sabırlı Olmak İçin Ebeveynlere 8 Madde!

Sabırlı olmak için ne yapmalıyız ve sabırsızlık nasıl yenilir sorusu ebeveynlerin merakla cevabını aradığı sorulardandır. Sakin bir şekilde biraz derin soluk al. Huzursuz, sinirli hissediyorsan bedenine sakin olmasını söylemelisin ve dengenin geri gelmesi için usulca soluk al ver.  

Bu vaziyeti değerlendirmen için ve nasıl bir şekilde reaksiyon vereceğini anlayabilmen için vakit de gerekecektir. Hislerini nasıl kontrol altına alacağını bilmek için ve ihtiyaç duyduğunda kendini yatıştırmak için düzenli olarak meditasyon yapılabilir. 

5 saniye süresince soluk al, soluğunu tut ve sonrasında soluğunu ver. Bu durum genel klasik bir tabirdir ama sana iyi gelen vakitleri yakalamak için denemeler yap. 

2- Sabırlı Olmak İçin Cevap Arıyorsanız Çocuklarınıza İyi Örnek Olun! 

hederaguncel-sabirli-olmak (1)

Sabırlı olmak ne demektir sabrın insan hayatındaki önemini belirtiniz tarzında araştırmalara sıklıkla denk gelmekteyiz. Söyleyeceğin şeyleri şarkılarla söyleyin. Şarkı söylemek vaziyeti basit bir şekilde gülünç hale getireceği için sabrının taşmasını veya hiddete kapılmanı çok fazla zorlaştırır.  

İstediğinizi söyleyebilirsiniz ama istediğiniz şeyler böylece iyice idrak edilecek ve böylece siz de tahammülünüz bitmiş gibi hissetmeyeceksiniz. 

Şarkı söylemek küçük çocuklar için şaşırtıcı bir şey olabilir, bu da söylediğiniz şeylere pür dikkat kesilmelerini sağlayacaktır. 

İletişime geçmeden önce çocuklarla uyumlu olun, onları dinleyin ve de onlarla iletişime geçmekten daha çok onlarla konuşmayı deneyin. 

3- Çocuğunuzla Kaliteli Vakit Geçirin! 

hederaguncel-sabirli-olmak (2)

Sabırlı olmak için ne yapmalıyız sorusuna kaliteli vakit ile cevap verelim. Çocukla kaliteli zaman geçirmenin şartı iletişimdir. Çocukla kaliteli zaman geçirmek için çocukla bizzat iletişim durumunda olunmalıdır; çocuğa uyum gösterip dinlemeli, göz göze gelmeli beraber etkinlikler yapmalısınız. 

Etkinlik olmaksızın karşı karşıya muhabbet etmek de kaliteli vakit geçirmek demektir. Örneğin: çocuğunuzla kitap okuyabilir, film izleyebilir, oyun oynayabilir, yemek yapabilir, resim yapabilir, taş boyayabilir, hobi edinebilirsiniz.  

Unutmayın önemli olan şey karşılıklı huzur bulacağınız vakitleri seçip kaliteli zaman geçirmektir. Çocuğunuzu onu sevdiğinizi söylemekten kaçınmayın unutmayın sevgi her şeye iyi gelir. ÇİÇEKLERİ SEVGİ YEŞERTİR. 

4- Çocuğunuza Anlatmak İstediğinizi Şarkıyla Aktarın! 

hederaguncel-sabirli-olmak (4)

Söyleyeceğimiz şeyleri çocuklara şarkıyla aktarabiliriz şarkı söylemek çocuklara sürpriz olabilir bu şekilde söyleyeceklerine dikkat ederler. Şarkı söylemek durumu komikleştireceği için sabrının bitmesine ve öfkelenmeni zor hale getirir.  

Sabırlı olmak için ne yapılmalı sorusuna cevap olarak; söyledikleriniz bu şekilde daha iyi anlaşılır kendinizi sabırsız hissetmezsiniz. Çocuğunuza şarkı söylerken taklit yapabilir, anlatmak istediğinizi oyunla anlatabilirsiniz. Unutmayın şarkının dinlendirici etkisi de vardır. 

5- Çocuğunuza Kurallar Koyun ve Sınırlar Çizin! 

hederaguncel-sabirli-olmak (5)

Sabırlı olmak için ne yapılır sorusunun bir diğer cevabında ise size vereceğimiz tavsiye; kurallar ve sınırlar koyun şeklindedir. Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak için de çocuklar ve gençlerin çaba göstermesi gerekir.

Bu husus, ümitlerinin açık ve istikrarlı olmasına yardım edecek, bu durumda ileriki zamanda oluşacak tahammülü zorlayan vaziyetler azalacaktır. Kurallar ve hudutlar çocuklara itimat edecekleri, istikrarlığı ve de düzenlemeyi sağlamaya yardım eder. 

 • Şartlara ve hudutlara sahip olmak, çocuklara vaziyet için uygun olanın içerisinde durdurmakla alakalıdır. Böyle olduğu kadar üstünde çabalayacakları ve ona uygun biçimde sürdürecekleri bir şey vermekle de alakalıdır. 
 • Gerektiği zaman özür dileyin. Sabırlı olmak içeriğinde çabalamak büyük nüans oluşturacak olsa da insan oğlusun ve süre içinde hatalarınız olacaktır. Yanlış yapabilirsiniz ama çocuktan af dilemek ve yine tahammüllü olacağını söylemek vaziyeti kıymetli kılacaktır. 
 • Özür dilemek vaziyeti olduğu gibi gerektiği gibi çözemediğinin farkına vardığını ve ileriki zamanda kendinizi yetiştirmeyi çocuğun anlamasını sağlar. Çocuklara hata yaptığında özür dilemek iyi bir ders öğretir bu da çocukların bunu ne şekilde yapacaklarını anlamalarını sağlar. 
 • Çocuklara karşı sabırlı olmak cevabında; kural koymanın bir diğer yolu da inatçı bir çocuğa kural koymaktır. Bu vaziyette işin doğru yanı, çocuğa yönelik değil de vaziyete karşı güzel bir mizah anlayışıdır. Çocuğu inatçılığını bırakmaya güzellikle ikna etmek için çocuğu yaptığınız şeylere dahil olması için komik, neşeli bir şeyler bulun. 

6- Hayatınızda Sabrı Geliştiren Alışkanlıklar Edinin 

hederaguncel-sabirli-olmak (8)

Hayatınızda sabırlı olmak ve sakinliğinizi korumak için yapılabilecek birçok sağlıklı farklılık vardır. Kendinizle alakadar olmak ve bunu aksettirecek yaşam biçimine hâkim olmak; sıhhatli, sabırlı bir zihin oluşturacaktır. 

 • Her geceleyin minimum 7 veya 8 saat uyuyun. Uyumak; tahammüllü olmak da dahil hem bedensel hem de duygusal mutluluğunuz için önemlidir. 
 • Her gün içinde 6 veya 8 bardak su için. Susuz kalmak düşük olan ruh durumunuza fayda sağlamaz. 
 • Hep ileriki zamanı tasarlayın. Gergin işlerinizde ve zamanlarınızda en berbat duruma göre plan yapın ve hayatınızdaki zorluklarla uğraşmak için liste tutun. 

7- Çocuklara Karşı Açık Sözlü Olun! 

hederaguncel-sabirli-olmak (9)

Çocuklara karşı sabırlı olmak için ne yapılmalı ve açık sözlü nasıl olunur sıkça sorulan sorulardandır. Aklınızın her yanında çocuklarla aranızdaki irtibatı ve de toleransı korumayı bulundurun.  

Çocuklara ders vermekten uzak durun ve de ansızın reaksiyon vermek yerine, reaksiyon vermeden önce dikkate alan biri olun. 

 • Konuşma yapmadan önce çocukları dinleyin ve onlara diyalog yapmaktan çok onlarla diyalog yapın. 
 •  ‘’Çocuklar, yeter tahammülüm taşıyor’’ demenizin bile yardımı ve desteği olur. Ve böylece çocuklarla hisleriniz hakkında konuşmuş ve de onlara yanıt verme şansı tanımış olursunuz. 
 • Çocuğunuza güveni verin, kendinizi sevdirin, kararınızı açık ve net bir şekilde söyleyin. Böylece sizi anlamalarını sağlarsınız, onlara karşı dürüst olun yalan söylemeyin. Unutmayın ki çocuk gördüğünü taklit eder. Aklınızdan çıkarmayın çocuğunuz bir çiçektir ve onu siz şekillendireceksiniz. 

8- Çocuklara Karşı Kararlı Olun! 

hederaguncel-sabirli-olmak (6)

Sabırlı olmak ve sabırlı olmaya çalışmak için ‘’hayır’’ demeniz lazımken ‘’evet ‘’demeyi bırakın. Kolaydır, ama değiştirmesi zor bir huydur bu isteklerden ve kızgınlıktan kaçması daha kolaydır. Ancak bu halde çocuğunuz karar verme yetkisinin, erişkinlerde değil de bizzat kendisinde olduğunu anlar. 

 • Unutmayın çocuğunuz doğruyu da yanlışı da sizde görür uygular. Çocuğunuza iyi örnek olun ‘’Çocuk duyduğunu değil gördüğünü yapar’’. 
 • Çocuklara karşı sabırlı olun açık ve net cümleler kurun, ağaç yaşken eğilir her şey vaktinde güzeldir; çiçek bile vaktinden önce açmaz. 
 • Çocuğunuzu önemseyin, sevgi gösterin; sevgi saygıyı getirir çocuğunuza karşı kararlı olun ne düşünüyorsanız bizzat söyleyin değiştirmeden olduğu gibi… 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çocuklara Karşı Sabırlı Olmak İçin Ebeveynlere 8 Madde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!