USD32,22
EURO34,99
JPY0,207300
RUB0,356300
GBP41,09
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.509,95
BTC69.976,81

Regl Nedir Neden Olur?

regl nedir
Regl Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Regl nedir nasıl olur gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Özellikle ergenlik çağına henüz girmiş kişiler için bu sorunun yanıtı son derece önemlidir. İşte regl hakkına merak edilen tüm detaylar!

Regl nedir sorusu, aylık döngüler halinde görülen vajinal kanama olarak yanıtlanabilir. Halk arasında adet kanaması veya aybaşı gibi isimlerle de anılan regl doktorlar tarafından menstrüasyon olarak tanımlanır.

Regl Nedir Ne Zaman Olur?

Genellikle kızlarda adet 11 ile 14 yaş arasında başlar. Ancak bazen çok daha erken yaşlarda da regl başlayabilir. Bazı kızlarda ise aybaşı hali 15-16 yaşlara kadar gecikebilir.

Kadınlar, belirli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelmektedir. Belli bir yaşa gelince bu yumurta rezervi aktifleşmeye başlar. İlk adet ile birlikte kadınlar her ay adet olmaya başlar. Bu süreç 50’li yaşlara kadar yani kadın menopoza girene kadar devam eder.

Regl Nedir Kadın İlk Adette Gecikme Yaşar Mı?

Ergenlik dönemine giren kızlarda ilk adet kanı görülür. Ancak ilk 2 yıl düzenli bir şekilde adet gerçekleşmez. İkinci yıldan sonra ise regl döneminin süresi belli bir düzen içinde gerçekleşmeye başlar.

Regl Nedir Nasıl Olur?

Kadınların üreme hücresi olan yumurta, eğer döllenmez ise rahim dokusunda kalınlaşır ve vakti dolunca bir miktar kan ile birlikte dışarı atılır. Yani adet aslında o ay hamile kalınmadığını gösterir. O ayın yumurtası dışarı atılır ve bir sonraki ay için yeni bir yumurta aktifleşir. 

Regl Olunca Ne Olur?

Regl Olunca Ne Olur

Regl dönemine giren bir kadının vücudu her ay gebelik için yenilenmiş olur. Eğer gebelik olursa adet kanı görülmez. Adet kanının görülmesi demek bir sonraki aya gebe kalınmadan girildiğini gösterir. Ancak bazı kadınlarda gebe oldukları halde adet döneminde bir miktar kan görülebilir. Fakat bu durum çok nadir görülür. Genellikle gebelik döneminde kadınlar aybaşı kanaması görmezler.

Regl, bir kadının doğurganlığının devam ettiğini gösterir. Biyolojik olarak sağlıklı olan kadınların adet dönemleri düzenlidir. 

Regl Hesaplama Nasıl Olmalı? Kaç Günde Bir Regl Olunur?

Standart olarak bir kadının adet dönemi 28 gündür. Her 28 günde bir adet gerçekleşir. Ancak vücuttaki hormonal değişmelere bağlı olarak 21 ile 35 gün arasında değişen dönemlerde de regl olabilir. 35 günü geçen regl dönemleri söz konusu ise uzman bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Regl Nedir Kaç Gün Sürer?

Adet dönemi 3 ile 7 gün arasında değişir. Aybaşının süresi ve gelen kan miktarı kadından kadına değişiklik gösterir. Genellikle adetin ilk iki günü kanama fazla olur. Sonraki günlerde kanama gittikçe azalır.

Regl Belirtileri Nelerdir?

Regl Belirtileri Nelerdir

Kadınların yarısından fazlası adet olmadan önce adet sancısı çeker. Bu sancılar adet gerçekleştikten sonra azalır. Adet olmadan birkaç gün önce başlayan bu ağrılar genellikle sancı veya kramp şeklindedir. Ayrıca vücutta hafif şişkinlik, baş ağrısı, memelerde hassasiyet ve ruh halinde değişimler de adet öncesi görülen durumlardır.

Regl Nedir Ne İyi Gelir?

Adet sancısını hafifleten uygulamalar uzmanlar tarafından şöyle sıralanmıştır:

 • Lifli gıdalar tüketin. B ve E vitamini bakımından zengin olan gıdalarla beslenin.
 • Ilık suyla duş alın veya ılık su doldurulmuş kuvvette birkaç dakika zaman geçirin.
 • Uyku düzenine dikkat edin. Yeterli ve konforlu uyku, adet ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • Karın bölgesini sıcak tutun. Bunun için sıcak su torbası kullanabilirsiniz.
 • Sizi çok yormayacak hafif egzersizler yapın. Özellikle kısa mesafeli yürüyüşler yapmak adet sancısının azalmasında son derece etkili olmaktadır.
 • Bol su tüketmek, adet ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

İfade edilen bu tavsiyeler ağrıların hafiflemesinde etkili olmuyorsa doktora danışılarak çeşitli ilaçlar da kullanılabilir. 

Regl Gecikmesi Neden Olur?

Adet dönemi doğal bir döngüdür. Bu özelliği sayesinde oldukça düzgün biçimde işler. 28 günlük dönemler halinde gerçekleşen adet kanamaları bazen birkaç gün gecikebilir. Adet kanamalarının gecikme sebepleri şunlardır:

 • Aşırı kilo sorunu olan kadınlarda adet gecikmeleri olabilir.
 • Stresli bir yaşam sürdürmek adetin gecikmesine neden olabilir.
 • Bazı doğum kontrol hapları adet düzensizliğine yol açar.
 • Çölyak ve diyabet gibi rahatsızlıkları olan kadınlarda adet düzensizlikleri görülebilir.
 • Hormonların düzenli çalışmaması regl döneminin gecikmesine neden olabilir.

Adet düzensizliği sorunu olan kadınların vakit kaybetmeden doktor desteği alması gerekir. Çünkü düzenli adet görmek sağlıklı bir yaşam sürdürmenin önemli bir belirtisidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Regl Nedir Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!