USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC68.965,69

Refah payı zam değil, alım gücünün korunmasıdır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kamu işvereni ve hükümetten yarın, aileleriyle birlikte 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek ve Memur Sen’e imza attıracak teklifi bekliyoruz. Önemli olan masada beklentinin karşılanmasıdır.

Refah payı zam değil, alım gücünün korunmasıdır

Ali Yalçın, bugün Ankara’da konfederasyon genel merkezinde açıklama yaptı. 81 il temsilcisinin ve sendika üyelerinin katılımıyla kamu toplu sözleşmesine ilişkin açıklama yaptı. Yalçın, şunları söyledi:

“Toplu sözleşme görüşmelerinde 21’inci günü geride bırakıyoruz. Son 36 saatine girdiğimiz görüşmelerin kritik kavşağında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Yaşanan süreci özetlemek ve geldiğimiz aşamayı paylaşmak için bir aradayız. Yaşanan fiyat istikrarsızlığını ve ekonomik koşulları göz önüne alarak zam tekliflerimizi de bunun üzerinden 3’er aylık sunmuştuk. Merkez Bankası’nın öngördüğü enflasyon beklentileri bizim yaklaşımımızı doğrulamış, teyit etmiştir.

ENFLASYON FARKI KAYIPLARIN TELAFİSİDİR

Kamu işverenin birinci ve ikinci teklifinde getirdiği rakamlar yetersidir. Ne ifade ettiğimiz gerçekliğe uygun ne de beklentileri karşılayacak niteliktedir. Yüzdelik teklif toplu sözleşmenin esası, enflasyon farkı kayıpların telafisi, refah payı ise alım gücünü korumanın güvencesidir.

ENFLASYON FARKI ZAM GİBİ SUNULUYOR

Bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonucu alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor. Açıkça söylüyorum, enflasyon farkı kamu işvereninin jesti falan değildir. Toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır. Her ne kadar oransal zamda uzlaşılacak noktaya gelemediysek de.  Hem hizmet kolu tekliflerinde hem de genele ilişkin bölümde bazı kritik başlıklarda önemli ilerlemeler sağlamış görünüyoruz.

BEKLENTİMİZ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTECEK BİR TEKLİFTİR

Kamu işvereni ve hükümetten yarın, aileleriyle birlikte 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek ve Memur Sen’e imza attıracak teklifi bekliyoruz. Önemli olan masada beklentinin karşılanmasıdır. Beklentimiz ise açık ve nettir. Gerçekçi, piyasa koşullarını dikkate alan teklif olmalıdır. Öngörülen enflasyonu ihmal etmeyen, refah payı içeren bir teklif olmalıdır. Kamu görevlilerinin reel alım gücünü yükseltecek yeni bir teklifle gelinmesidir. Bu sebeple yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz. Refah payı isteğimiz, enflasyonist ortamda konformist bir beklenti değil, alım gücümüzü koruyacak güçlü bir enstrümandır.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Refah payı zam değil, alım gücünün korunmasıdır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!