USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

Prenses Diana Neden Öldü? Kraliyet Ailesi ve Diana İlişkisi Nasıldı?

prenses-diana
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prenses Diana, başta Birleşik Krallık halkı olmak üzere tüm dünyada milyonlarca, hatta milyarlarca insanın sevdiği bir insandı. Soylu olmasına rağmen halka yakınlığı ile bilinen Prenses, trajik ölümüyle tüm dünyayı yasa boğdu.

Kraliyet ailesinden Prens Charles ile yıllar boyu evli kalan, bu sürede de sevecen ve yardımsever tavırları ile halkın gönlünde taht kuran Diana, insanlar tarafından halen anılmakta ve sevilmektedir. Beklenmedik ölümü ile kendisini seven milyonlarca insanı üzen Diana, merak edilenleriyle bugün hala gündem olabilen biri olmaktadır.

Prenses Diana Kimdir?

Galler Prensesi Diana; Britanya Kraliyet ailesinin bir üyesidir. Kral 3.Charles’in ilk eşi ve Birleşik Krallık tahtının kesin veliahtı olan Galler Prensi Prens William ile Sussex dükü Prens Harry’nin annesidir. Tam adı Diana Frances Spencer olan Prenses Diana,  soylu bir ailenin kızı olarak 1 Temmuz 1961’de dünyaya geldi. İngiltere Norfolkta bulunan Sandringham yakınlarında doğdu.

prenses-diana
Kraliyet Ailesi ÜyeleriUnvanları
2.ElizabethBirleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi
3. CharlesBritanya Krallığı’nın Prensi (Şimdiki kral)
Diana Frances SpencerGaller Prensesi
WilliamGaller Prensi
HarrySussex Dükü, Prens

Henüz 20 yaşında dönemin prensi Kral 3. Charles ile evlenerek kraliyet ailesine dahil oldu. Prenses, kraliyet ailesinde bulunduğu yıllar boyunca, halka yakın tavrı ve yardımseverliği ile bilinmekteydi. Prenses’in aktivist hareketleri, onun tanınırlığını artırdı ve halkın gözünde diğer kraliyet ailesi üyelerinden farklı bir konuma soktu. Diana’nın düşünceleri, yaptıkları ve halka yakınlığı ona kalıcı bir popülerlik sağlamaktadır.

Diana Kaç Yaşında Öldü?

Prenses Diana 1 Temmuz 1961’de soylu bir ailenin kızı olarak dünyaya ‘’merhaba’’ demiştir. Diana Althorp Vikontu’nun en küçük kızıdır. 1981 yılında dönemin prensi olan Kral 3.Charles ile evlenerek Britanya Kraliyet ailesinin bir parçası olmuştur. Prenses Diana 31 Ağustos 1997’de, 36 yaşındayken hayata veda etmiştir.

Prenses, 31 Ağustos 1997 akşamı Fransa’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını yitirmiş ve kendisini seven milyonlarca insanı yasa boğmuştur. Londra’da, Westminster  Abbey’de bir miyondan fazla kişi cenaze kortejine katılmıştır. İngiltere’deki bütün televizyon kanalları cenaze törenini yayınlamış, dünyada milyarlarca insan bu anlara tanık olmuştur.

Prenses Diana Neden Öldü?

31 Ağustos 1997’nin ilk saatlerindeGaller Prensesi Diana, beklenmedik bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Prenses, Fransa’nın Paris kentindeki Pont de l’Alma tünelinde bir araç içerisinde giderken kaza sonucu öldü. Kazada Diana’nın ortağı olan Dodi Fayed ve aracın şoförü Henri Paul de yaşamını yitirdi. Diana ve Fayed’in korumaları ağır yaralansa da kazadan sağ kurtuldu.

prenses-diana

Diana’nın ölüm sebebi üzerine halen söylentiler devam etmektedir. Fakat resmi açıklamalara göre ölüm sebebi trafik kazasıdır. Bu trafik kazasının sebeplerinden birinin gecenin geç saatlerinde Diana’nın aracını takip eden paparaziler olduğu söylenmektedir. Prenses’i görüntülemeye çalışan gazeteciler ısrarla onu takip etmiş, şoförün onlardan uzaklaşmak için hız yapmasına ve kontrolünü yitirmesine sebep olmuştur.

Prenses Diana Suikastı Teorileri

Diana’nın ölümü ile ilgili resmi açıklama ve sebeplerin dışında yaygın olan bazı söylentiler de bulunmaktadır. Prenses Diana’nın ölümünün üzerinden yaklaşık 27 sene geçmesine rağmen ölüm sebebinin kaza mı suikast mi olduğu halen tartışılmaktadır. Zira bilindiği üzere özellikle evliliğinin son yıllarında Diana’nın arası kraliyet ailesi ile iyi sayılmazdı.

Diana sürekli yardımsever ve halka yakın tavırları ile anılmaktaydı. Diğer kraliyet ailesi üyelerinden bu yönüyle biraz farklıydı. 1980’lerin sonlarından itibaren de evliliği sallantıdaydı. Fotoğraflarda tek başına poz vermekteydi. Zira 1996’da Prens Charles ile boşanmıştı. Kraliyet ailesi ve Kraliçe Elizabeth ile araları iyi olmadığı bilindiğinden ötürü ölümü ile alakalı çeşitli suikast teorileri de ortaya atılmaktaydı.

Prenses’in ölümünün ardından Kraliyet ailesinin açıklaması ve taziye mesajı da birçok kişiye tatmin edici gelmemişti.

Prenses’in Kraliyet Ailesi ile Nasıl Bir İlişkisi Vardı?

Diana; yaptığı yardımlar, sevecen tavırları, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile teması ve halka yakın olması ile bilinmekteydi. Tavırları, düşünceleri ve halka yaklaşımı ile diğer kraliyet ailesi üyelerinden farklıydı. Nitekim çocuklarını da daha mütevazı bir şekilde yetiştirmek istiyordu. Diana, alışıldık soylu davranışlarının dışına çıkmıştı ve hatta kraliyet ailesinin geleneksel tavırlarından uzaktı.

prenses-diana
Prenses Diana

Kendisi de soylu bir aileden gelmesine rağmen fakirlerin bizzat yanında oluyor, onlarla el sıkışıp kucaklaşıyordu. Kısa sürede halkın sevgilisi olan Diana, hep gülen yüzü ile hatırlanmaktaydı. Prens Charles ile evliliği de son yıllarda çalkantılıydı. Tercihleri ve yaptıklarının Kraliyet ailesinde pek onaylanmadığı bilinmekteydi.

Prenses Diana Kraliçe Elizabeth İlişkisi Nasıldı?

2022’de Kraliçe Elizabeth’in ölümü ile Prenses Diana ve Diana’nın trajik ölümü tekrar gündeme geldi. Peki Prenses ile Kraliçe arasında nasıl bir ilişki vardı? Diana kraliyet ailesine gelin olarak gitse de esasen bu aileye pek yabancı sayılmazdı. Zaten kendisi soyluydu ve kraliyet ailesiyle de çocukken teması olmuştu. Diana halktan biri değildi, üst halktan biriydi.

prenses-diana

Kraliçe onu aileye uygun görmekte ve beğenmekteydi. Hatta başlarda çok iyi anlaşıyorlardı. Zamanla iki taraf bazı konularda fikir ayrılığına düşmekteydi fakat bunları diyalogla çözmekteydiler. Fakat Diana’nın halka karşı tavrı sarayda sorun olmaktaydı. Ayrıca Prens Charles ile evliliği de kötüye gidiyordu. Kraliçe ise bundan Diana’yı sorumlu tutmaktaydı.

Prenses Diana Türkiye Ziyareti

Prens Charles, Prenses Diana ile evliyken daha sonra eşi olacak Camilla Parker Bowles ile yaptığı Türkiye tatili basında geniş yer bulmuştu. Charles ile Camilla Parker Bowles’ın bu küçük kaçamağı, Türkiye’nin Ege kıyılarında yaptıkları 8 günlük bir tatildi.

Sık Sorulan Sorular

Prenses Diana ve onun trajik ölümü ile alakalı çok fazla soru sorulmaktadır. Dünyada birçok insanın ismini duyduğu, hatta hakkında birçok bilgiye sahip olduğu Diana hakkında merak edilen konular internette sıkça aranmaktadır.

Diana Kazasında Kaç Kişi Öldü?

31 Ağustos 1997 gecesinin ilk saatlerinde Diana ve iş ortağı Dodi Fayed Paris’te kaldıkları otelden ayrıldılar. İkilinin bindikleri arabada şoför ve korumaları da bulunmaktaydı. Araç Pont de l’Alma tünelinde trafik kazası yaptı. Kazada ölenlerse şu isimlerdi:

  • Prenses Diana
  • Dodi Fayed
  • Şoför Henri Paul

Prens Charles ile Diana Arasında Kaç Yaş Var?

Diana ile Prens Charles 1981 yılında dünya evine girdiler. Diana, Prens Charles ile evlendiğinde henüz 20 yaşındaydı. Charles ise 35 yaşındaydı. Yani Prenses Diana ile Prens Charles arasında 15 yaş bulunmaktadır.

Diana Neden Ayrıldı?

Diana’nın Prens Charles ile evliliği çok uzun ömürlü olmadı. Hatta1980’lerin sonlarından itibaren evlilikleri sorunlu bir hale bürünmeye başlamıştı. Zira aralarında uyuşmazlıklar vardı. Ayrıca evlilik dışı ilişkiler de çiftin boşanmasına sebep oldu.

İlginizi Çekebilir: Güldür Güldür Onur Atilla 45 Kilo Verdi: Değişimi Şaşırttı!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Prenses Diana Neden Öldü? Kraliyet Ailesi ve Diana İlişkisi Nasıldı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!