USD32,22
EURO34,99
JPY0,207300
RUB0,356300
GBP41,09
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.509,95
BTC69.976,81

Picasso Kimdir? Popüler Picasso Eserleri

picasso
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Picasso, gelmiş geçmiş en iyi ressamlardan biri hatta kimilerine göre en iyisidir. İnsanlar bu ünlü ressam hakkında bu zamana dek sayısız araştırma yapmış, eserleri üzerinde sayısız inceleme gerçekleştirmiştir. Pablo Picasso ve eserleri dünya çapında yıllardır cazibesini kaybetmemiştir. Bu ünlü ve yetenekli ressamın hem hayatı hem de eserleri her zaman odak noktası olmuştur.

Resimle ilgilenen – ilgilenmeyen herkesin bildiği bir isimdir Picasso. Özellikle resimle, resim tarihiyle ya da resim yapmakla ilgilenen kişiler bu ünlü ressamın hayatını çok merak ederler. Resme ilgi duyanlar, resim sanatı ile ilgilenenler bu yetenekli ressamın eserlerinden ilham alırlar. Picasso hem hayat öyküsü, hem de eserleri ile birçok kişiye örnek olmuştur. Ünlü ressam Pablo hayatı ve eserleri ile sanat tarihinde unutulmaz bir yere sahiptir.

Picasso Kimdir?

Ünlü ressam Pablo Picasso; 1881 yılında dünyaya gelmiş, 1973 yılında ölmüştür. 92 yıllık ömrüne kalıcı ve nitelikli eserler bırakan, Kübizm akımının temsilcisi olması ile sanat tarihinde unutulmaz bir yere sahip olan sanatçı, İspanyol’dur. Fakat Fransa’da yaşamıştır. Aynı zamanda şair, oyun yazarı, heykeltıraş ve sahne tasarımcısıdır.

picasso
Picasso

Georges Braque ile beraber Kübizm akımının temelini oluşturan ünlü ressam, hayatı boyunca unutulmaz ve kalıcı eserlere imza atmıştır. Bununla beraber kolajın icadında yer alan sanatçı, çok çeşitli tarzların gelişiminde rol oynayarak resim sanatına önemli katkılar sunmuştur. Ünlü ressam Pablo hayatı ile birçok kişiye ilham olmuştur.

Ünlü Ressam Pablo Hayatı Kısaca

Resim yeteneğini fark eden Pablo’nun babası ve resim öğretmeni, onu küçük yaşta ressam olmaya yönlendirdi. 1895’te Güzel Sanatlar Okulu’na giren ressam 1901 yılından sonra annesinin soyadı olan Picasso’yu kullanmaya başladı. Eserlerini, İspanyol dergisi Juventut’ta yer aldı. 1900 yılında ilk defa Paris’e giden ressam, devrin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Montmartre semtinde bir süre yoksul bir biçimde yaşadı.

İlk eserini babasının desteği ile 9 yaşında tamamlayan, henüz 13 yaşında iken ilk sergisini açan Picasso, 15 yaşındayken ünlü La Premier Communion tablosunu yaptı. 1901- 1904 yılları arasındaki eserlerinde sıradan yaşamın hüzünlü yanlarına yer verdi. Büyük şehirlerdeki yaşamlar kadar sirk yaşamı da ilgisini çekti ve bu, eserlerine yansıdı. Sirk yaşamının hüzünlü yanını yansıtan eserler ortaya koydu.

Picasso ve Kübizm

Picasso, Kübizm kavramıyla bütünleşmiştir. Nitekim insanlar Picasso ile Kübizm akımını çoğu zaman birlikte anar. Çünkü resim tarihindeki en büyük akımlardan olan Kübizmin belki de en önemli temsilcisi bu ünlü ressamdır. Picasso, Georges Barque ile birlikte kübizmin temellerini atmıştır. 1907’den 1014’e kadar kübist tarzda eserler ortaya koymuştur.

picasso

Kübizm akımı ile tablolar yapan ressamlar çoğu zaman resimlerinde geometrik şekillere yer verir. Resmedilen durumlar ya da olaylar, geometrik şekillerle ortaya konur. Zira geometrik formlar, kübist tabloların karakteristik özelliğidir. Kübizmin bir diğer karakteristik özelliği ise uzayda üç boyutlu bir cismi iki boyuta dökme çabasıdır. Picasso bu amaç ve üslupla, yani kübist tarzda birçok eser ortaya koymuştur. Onun elleriyle kübizm eserleri kolay bir şekilde dile gelmektedir.

Özel Hayatı

Ünlü ressam, sahne tasarımcısı olarak çalışırken Roma’da tanıştığı Ukraynalı balerin Olga Khokhlova ile tanıştı. Daha sonra ise evlendi. Olga sayesinde Paris sosyetesi ile tanışma imkanı buldu. Ünlü ressamın bu evlilikten Paulo adında bir erkek çocukları oldu. Picasso 46 yaşındayken 17 yaşında, bir model olan Fransız bir kızla gizli ilişki yaşamaya başladı. Bu kız, Marie-Thérèse Walter idi. Picasso 72 yaşındayken, 26 yaşındaki Jacqueline Roque adlı bir kızla ilişki yaşadı. Altı aylık flört döneminden sonra onunla nişanlandı.

Resmiyet dışı beraber olduğu kadınlarla birlikte birçok kadınla ilişki içinde olan Picasso, bu kadınlara kötü davrandı. Walter ve Roque intihar ederken Hohlova ve Dora Maar sinir krizi geçirdiler. Depresyonda olan oğlu Paulo çok fazla alkol tüketmekten öldü.

Picasso’nun Eserleri

Picasso, yaptığı estetik ve nitelikli eserlerle sanat tarihine birçok katkıda bulunmuş çok değerli bir ressamdır. Birçok müze ve sergi, bu ünlü ressamın yaptığı resimleri birçok müzede ve sergide sergiledi, tabloları yıllarca kalıcılığını korumuş ve korumaya devam etti.. Ortaya koyduğu eserler, yaşadığı dönemi aşmış ve değişen çağa rağmen ilgi görmüştür. Picasso özellikle kübizm akımı ile birlikte anılmış, bu akım etkisinde harika eserler ortaya koymuştur.

Ressamlık hayatında farklı tarzda resimler yapmış, farklı anlayışların sonucu olan eserler ortaya koymuştur. Böylece birçok türde ve tarzda eserlere sahip olmuş, tek bir tarza bağlı kalmamıştır. Kübizm akımı ile geometrik şekillerin ağırlıkta olduğu tablolar ortaya koymuş, bununla yeni bir anlayışın, yeni bir tarzın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Ünlü ressamın en bilinen eserleri şu şekildedir:

 • Ağlayan Kadın
 • Guernica
 • Avignonlu Kızlar
 • Yaşlı Gitarist
 • Otoportre
 • Rüya
 • La Vie
 • Harlequin
 • Güvercinli Çocuk
 • Trajedi
 • Üç Müzisyen
 • Mandolinli Kız
 • Aynanın Önündeki Kız
 • Don Kişot

Ünlü ressamın en bilinen eseri şüphesiz ki Guernica’dır. Bununla beraber en bilinen 5 eseri şunlardır:

Guernica (1937)
Avignonlu Kızlar (1907)
Ağlayan Kadın (1937)
Kadın Başı Heykeli (1909)
Yaşlı Gitarist (1904)

1 – Guernica (1937)

Guernica tablosu, yetenekli ressamın en bilinen ve en çok sergilenen eseridir. Öyle ki Picasso denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri Guernica’dır. Picasso bu tabloyu 1937 yılında yapmıştır. Tablo, İspanyol iç savaşından bir kesit sunar. İspanyol iç savaşı esnasında Nazi Almanya’sına ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur.

250 ila 1600 kişi hayatını kaybettiği bu saldırı, İspanyol iç savaşının en trajik anlarından biriydi ve ünlü ressamın tablosunda kendine yer buldu. Guernica; savaş trajedisini ve savaşın insanlar üzerindeki olumsuz etkisini çarpıcı bir şekilde ortaya koyan önemli bir eserdir.

2 – Avignonlu Kızlar (1907)

Ünlü ressamın 1907 yılında yaptığı Avignonlu Kızlar, bir yağlı boya tablosudur. Kübizm akımının en önemli eserlerindendir. Bu eser, kübizm akımının ve modern sanatın doğuşunu simgeler. Bu eserde, insan çehresinin temsili kurallarının bozulması had safhadadır.

Ünlü ressam 1906’nın sonlarına doğru başladığı bu tablo için çok emek vermiştir. Picasso, bu ünlü yağlı boya tablosu için 809 tane taslak çizmiştir. Bununla beraber yine 1906 yılında İki Çıplak Kadın adlı tablosuyla ayna karşısında Venüs temasını kurgular, bu çalışması Avignonlu Kızlar’ın bir ön çalışması olarak kabul edilmektedir.

3 – Ağlayan Kadın (1937)

Ağlayan Kadın, yetenekli ressamın tıpkı Guernica gibi 1937 yılında ortaya koyduğu önemli bir eseridir. Ağlayan Kadın, bir yağlı boya resmidir. İngiltere’nin Liverpool şehrindeki Tate Gallery’de sergilenmekte olan tablo, yalnızca İspanyol iç savaşını yansıtmaz. Aynı zamanda zulmün ve acımasızlığın evrensel yanını da dışa vurduğu açıktır.

4 – Kadın Başı Heykeli (1909)

picasso

Picasso ressam olmanın yanı sıra bir heykeltıraş, sahne tasarımcısı, şair ve oyun yazarıdır. Heykeltıraş olarak da önemli eserler ortaya koymuştur. Kadın Başı Heykeli, bu eserlerden biridir. Pablo Picasso’nun yaptığı Kadın Başı Heykeli, İsveç’in Halmstad şehrinde bulunmaktadır.

5 – Yaşlı Gitarist (1904)

Yaşlı Gitarist, yetenekli ressamın erken döneminde ortaya koyduğu, bilinen bir eseridir. Ünlü ressam eseri, 1903 – 1904 yılları arasında yapmıştır. Bu tablo bir yağlı boya resmidir. Tabloda, İspanya’nın Barcelona şehrindeki bir caddede, gitarının üzerine eğilmiş, yırtık pırtık giysili yaşlı, bitkin kör bir adam anlatımı vardır.

Yaşlı Gitarist adlı tablonun ortaya konulduğu devir; Modernizm, Empresyonizm, Post Empresyonizm ve Sembolizm akımlarının bir araya getirilip Ekspresyonizm adı altında genel bir hareketin oluşturulduğu ve ünlü ressamın bundan derinden etkilendiği bir devirdir.

İlginizi Çekebilir: Türk Dahi Aziz Sancar Hakkında Bilinmeyenler

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Picasso Kimdir? Popüler Picasso Eserleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!