USD32,22
EURO34,83
JPY0,205400
RUB0,351700
GBP40,97
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.417,00
BTC67.699,96

En Çok İndirilen Parsel Sorgulama Uygulamaları

Parsel Sorgulama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Parsel sorgulama, herhangi bir taşınmazın bulunduğu alana dair bilgilerin alınmasını sağlayan bir işlemdir. Özellikle de taşınmaz alım ve satım işlemlerinde bu tür verilerin alınması önemlidir. Dolayısıyla bunun için de net bir şekilde sorgulama yapabilmemizi sağlayan uygulamalar geliştirilmiştir.

Parsel sorgulama sayesinde gayrimenkullere dair edinilmesi gereken ada ve parsel bilgilerine ulaşılabilir. Geçmişte doğrudan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından verilen bu bilgiler, günümüzde artık uygulamalar sayesinde öğrenilmektedir. Biz de bu yazımızda en çok kullanılan parsel sorgulama uygulamalarından bahsetmek istedik.

Parsel Nedir ve Hangi Anlama Gelir?

Parsel Sorgulama
Parsel Sorgulama

Kanun kapsamına uyacak şekilde taşınmaz sınırlandırma alanına parsel denilmektedir. Örneğin size ait olan bir taşınmaz mülkün bulunduğu alana parsel adı verilir. Dolayısıyla taşınmaz sahiplerinin gerekli durumlarda parseller hakkında birtakım bilgilere ulaşması önemlidir.

T.C. İmar Kanunu kapsamında belirlenen parseller, alım ve satım işlemleri açısından da önemlidir. Bunun için de genellikle ada parsel sorgulama uygulamaları kullanılmaktadır.

Aynı şekilde bazı imar sorgulama programları da işe yarayabilir.

Ada Nedir ve Hangi Anlama Gelir?

Parsel Sorgulama

Söz konusu parsel olduğunda “ada” kavramının karşınıza çıkması da yüksek olasılıklıdır. Bu yüzden parsel konusuna değinirken ayrıca ada kavramını da sizlere açıklamak isteriz. Bunun öncesinde de her bir taşınmaz mülkün sırasıyla şu gibi alanlarda yer aldığını bilmeniz önemlidir:

  • İl
  • İlçe
  • Mahalle
  • Ada
  • Parsel

Sizin taşınmaz mülkünüz bir ilde ve ona bağlı olan bir ilçenin bir mahallesinde bulunur. Mahalle içerisinde de ilgili mülkün belli bir ada ve parsel içerisinde yer aldığı bilinmektedir. Yani kısacası tüm bu kavramlar, ilgili taşınmazın bir nevi kimlik bilgilerini oluşturmaktadır. Ada da parsellerin yer aldığı ve tamamen kamuya ait olan alanlara verilen isimdir. Her bir ada, yol, göl, cadde ya da akarsu gibi engellerle çevrili olup içerisinde birden fazla parsel barındırmaktadır.

Parsel Sorgulama Nedir? Neden Önemlidir?

Parsel Sorgulama

Taşınmaz mülkün bulunduğu alana dair gerekli bilgilerin edinilmesi için sorgulama yapmak gerekir. Günümüzde bu tür işlemlerin tamamı da doğrudan internet ortamında yapılabilmektedir. Örneğin taşınmazınızın pafta ya da ada bilgilerine ulaşmak istiyorsanız bunun için parsel sorgulama yapabilirsiniz. Özellikle de söz konusu alım ve satım işlemleri olduğunda bu tür uygulamalardan faydalanmanız gerekecektir.

Parsel Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Mobil uygulamalar ile yapacağınız sorgulamalar ile pek çok veriye ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra daha geniş kapsamlı bilgi alabilmek için ise bulundupunuz ilçenin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir. İşte, basit bir sorgulama ile ulaşabileceğiniz başlıca bilgiler:

Parsel Sorgulama ile Hangi Bilgiler Edinilebilir?
Parsel boyutları ve üzerinde bulunan yapılar (site vb durumlar için)
Parselin üzerinde bulunduğu adaya dair veriler
Parselin kime ait olduğuna dair bilgiler
Parselin genişliğine dair bilgiler

Sorgulama işlemi sayesinde tek seferde tüm bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha geniş kapsamlı bilgi veren uygulamaları da tercih ederek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gitmek zorunda kalmadan da bilgi sahibi olabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Parsel Sorgulama Uygulamaları Nelerdir?

Parsel sorgulama indir seçenekleri arasında yer alan birden fazla uygulama vardır. Fakat bu uygulamalar arasından en çok tercih edilenler ise genellikle Tapu genel Müdürlüğü uygulamasıdır. Buna ek olarak e-devlet mobil uygulaması üzerinden de gerekli sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür. Biz de yazımızın bu kısmında en çok tercih edilen parsel sorgulama uygulaması hakkında bilgiler vermek isteriz.

1- TKGM Parsel Sorgu Mobil Uygulaması

Söz konusu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü uygulaması olduğunda pek çok veriye ulaşmanız mümkün olacaktır. Zaten sorgulama işlemleri için en çok tercih edilen mobil uygulama da TKGM Parsel Sorgu uygulamasıdır. Bu uygulamayı hem Google Play hem de AppStore aracılığı ile ücretsiz olarak indirmeniz de mümkündür.

TKGM Parsel Sorgu uygulaması, bazı yoğun dönemlerde parsel sorgulama işlem başarısız hatası verebilmektedir. Bu yüzden özellikle de işiniz acilse tek bir uygulama ile kalmadan farklı uygulamalara da yönelmeniz gerekebilir.

2- Parsel Sorgulama E-Devlet Mobil Uygulaması

E-devlet mobil uygulamasını indirmek suretiyle aslında pek çok işlemi yapabilirsiniz. Bunlardan biri de taşınmazınızın bulunduğu parselin sorgulamalasını yapmaktır. E-devlet kapısı, T.C. vatandaşı olan kişilerin pek çok resmi verisini kapsayan bir uygulamadır. Dolayısıyla tapu işlemlerinin çok büyük bir kısmı da bu sistem içerisinde yer alır.

Söz konusu e-devlet sistemine giriş yapmak olduğunda öncelikle bir şifreye ihtiyacınız olacaktır. E-devlet mobil uygulamasını da yine hem Google Play hem de AppStore aracılığı ile ücretsiz olarak indirmeniz mümkündür. Parsel sorgulama neden çalışmıyor gibi sorularınız için de hem e-devlet hem de TKGM uygulamalarını bir arada kullanarak sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

3- Tapusor Parsel Sorgulama Mobil Uygulama

Yine bir sorgulama uygulaması olan Tapusor ile internet kullanarak pek çok işlemi yapabiliyorsunuz. Parsel ve ada sorgulama gibi işlemler için de bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bu uygulama da hem Google Play’de hem de AppStore’da yer almaktadır. “Emlak Bilgi Bankası” olarak da geçen uygulama, ücretsiz olarak sorgulama hizmetleri vermektedir.

4- Web Tapu Mobil Uygulama Versiyonu

Web Tapu uygulaması da sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Bu sayede de Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gitmek durumunda kalmadan kısa sürede sorgulama yapabilirsiniz. Web Tapu uygulaması şu an için Google Play aracılığı ile hizmet vermektedir. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı da indirip güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

5- Tapu.com Mobil Uygulaması

Tapu.com, söz konusu sorgulama işlemleri olduğunda en çok ilgi gören uygulamalar arasında yer alır. Uygulama aracılığı ile tapu, parsel ve ada sorgulama gibi pek çok işlem yapılabilmektedir. Örneğin taşınmaz mülkünüz için alım – satım işlemleri yapacaksanız siz de bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Tapu.com da hem Google Play hem de AppStore aracılığı ile indirilen bir uygulamadır. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulama ile hızlı bir şekilde sorgulama işlemleri yapabilmeniz mümkündür. Elbette uygulamaya giriş yapmak için birkaç verinizi paylaşmanız gerekebilmektedir.

Tapu Sorgulama Nasıl Kullanılır?

Sorgulama işlemi yapacak olan kişilerin illaki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü merkezlerine gitmesi gerekmez. Günümüz koşullarında artık bu tür işlemler, online yöntemlerle de kolayca yapılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz mobil uygulamalardan birini telefonunuza indirerek sorgulama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Elbette bazı uygulamalar sizden kişisel verilerinizi talep edebilmektedir. Bunun için de güven duyduğunuz uygulama ile bu tür bilgilerinizi paylaşmanız önemlidir.

Tapu, parsel ve ada sorgulama işlemleri için özellikle de devlet aracılığı ile hizmet veren uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede veri güvenliğiniz daha iyi bir biçimde koruma altına alınabilecektir.

Sorgulama uygulamalarını kullanırken sizden beklenen uygulamayı indirmeniz ve başlatmanızdır. Bunun ardından da uygulamaya giriş yapmanız ya da kayıt olmanız beklenmektedir. Tüm bu işlemler, sizlerin uygulama içerisinde bir hesap oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu sayede de yaptığınız aramalar kayıt altına alınabilmektedir. Daha sonraki aşamada geri dönüp bakmak istediğinizde uygulama içerisinde tüm sorgulamalarınızı bulabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En Çok İndirilen Parsel Sorgulama Uygulamaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!