USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.056,43

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Kimdir, Siyasi Hayatı Nasıl? 

ozgur-ozel
Özgür Özel
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özgür Özel CHP’nin yeni genel başkanı olarak seçilmesinden sonra birçok kişi tarafından merak edilen isim ve konulardan biri olmuştur. Uzun bir zamandır Parti’nin önde gelen isimlerinden biri olarak öne çıkmayı başarmış bu siyasi lider, adaylığını Kurultay’da açıklamıştır. Bu şekilde Özgür Özel Kılıçdaroğlu (Kemal) karşısında duran tek rakip olmuştur. 

Diğer yandan seçimlerde göstermiş olduğu üstün başarı sonrasında CHP bünyesindeki 8. Genel Başkan olmuştur. Mesleki hayatını eczacı olarak devam ettirmeye çalışmış bu kişi, çocukluğuna dair de bazı bilgiler ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. 11 yaşından beri evden ayrıldığını, bu süreçte çok hırpalandığını ve hayata dair fazlasıyla bilgi edindiğini dile getirmiştir. Bu şekilde binlerce kişinin onun hayatına yönelik araştırma içine girmesine neden olmuştur. Peki Özgür Özel kimdir ve siyasete nasıl atılmıştır? 

Özgür Özel Hakkında Bilinmeyenler 

Bu isim Kemal Kılıçdaroğlu karşısındaki tek rakip ve sonrasındaki yeni Genel Başkan sıfatıyla öne çıkan isimlerden biridir. İlk turda 682 oy olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun (664 oy) önüne geçmiş ancak salt çoğunluk sağlanamamıştır. Bu sebeple seçim ikinci tura kalmıştır. 

Dolayısıyla ikinci turda tam 13 yıldan bu yana Genel Başkanlık görevini üstlenen Kemal Kılıçdaroğlu geride kalmış ve koltuğu Özel’e bırakmıştır. Yani ikinci turda 812 oy alarak CHP 8. Genel Başkanı olmuştur. İşte Özgür Özel haberleri bu şekilde gündem olmuş ve birçok kişinin kendisi hakkında araştırma içine girmesine yol açmıştır. Peki Özgür Özel hakkında bilmedikleriniz nelerdir? 

1 – Özgür Özel Kimdir? 

ozgur-ozel

CHP yeni başkanı Özel 1974 yılının 21 Eylülü’nde Manisa’da dünyaya gelmiştir. Babası Talat, annesi ise Şükran hanımdır. İkisi de emekli öğretmendir. Ayrıca; 

 • İlköğretimini Manisa Gazi İlkokulunda bitirmiştir. 
 • Ortaokul ve lise öğrenimine ise İzmir’deki Bornova Anadolu Lisesi’nde devam etmiştir. Ayrıca son senesinde Manisa Lisesi’ne geçmiş ve oradan da mezun olmuştur. 
 • Bornova Anadolu Lisesi’nde Almanca Bölümü’nü bitirmiştir. 
 • Diğer yandan Manisa Lisesi’nden sonra, 1997 tarihinde Ege Üniversitesi’nin Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuştur.
 • 1999 yılında serbest olarak eczacılık yapmıştır.
 • 2001 ile 2007 yılları arasında genel sekreterlik ve iki dönem de oda başkanlığı yapmıştır. 
 • Ayrıca Uluslararası Eczacılık Grubu Avrupa Birliği ve Uluslararası Eczacılık Federasyonu örgütlerine de üyeliği bulunmaktadır.
 • Bunların yanında siyasi hayatı aşağıda daha detaylı şekilde verilmiştir.
 • Diğer yandan ise Didem özel ile evli ve Özgür Özel çocuğu İpek Özel’dir. 

2 – CHP Milletvekili Özgür Özel Aslen Nereli / Özgür Özel Kaç Yaşında? 

ozgur-ozel

Özgür Özel nereli? Manisa Şehzadeler’de doğmuştur. Diğer yandan Özgür Özel babası nereli diye merak edenler aslen Üsküp ve Selanik göçmeni ailenin çocuğu olduğunu söylemekte fayda vardır. Yaşı bugün itibariyle 49 olup CHP Genel Başkanlığı sıfatı ile görevine devam etmektedir. 

3 – Özgür Özel Eğitimi ve Mesleki Kariyeri 

ozgur-ozel

21 Eylül 1974 doğumlu siyasetçi Özel, ilköğretimini Manisa Merkez Gazi Okulu’nda tamamlamıştır. Diğer yandan; 

 • Parasız yatılı okulunu kazanarak İzmir Bornova’da eğitimine devam etmiştir. 
 • Ortaokul ve liseyi ise Bornova Lisesi’nde bitirmiştir. Bornova Lisesi Almanca Bölümü son yılını da Manisa Lisesi’nde tamamlamıştır.
 • Ardından 1997 yılında eczacılık Fakültesi Ege Üniversitesi’nden mezun olmuştur.
 • Mezun olduktan sonra 2011 yılındaki seçimlere kadar serbest eczacılık yapmıştır. 
 • 2007 yılında Türk Eczacılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi olmuştur. 
 • Sonrasında saymanlık ve iki dönem de genel sekreterlik yapmıştır. 
 • Ayrıca eczacılık kariyeri süresince 163 tane kongre ve konferansta sözlü ve yazılı bildiri sunmuştur. 
 • Diğer yandan uluslararası platformlara katılmış ve panel yönetmiştir. 
 • Buna ek olarak Avrupa Eczacılık Forumu, AB Eczacılık Grubu ve Uluslararası Eczacılık Federasyonu üyeliği de bulunmaktadır.
 • Manisa Belediyesi “Manisa Tarzanı Çevre Ödülü” vermiştir. (Eczanelerde atık pil toplama kampanyası kapsamında)
 • Yine o dönemlerde çölyak hastalarına özel İstanbul’da üretilmiş ekmekleri Manisa ve çevresindeki hastalara ulaştırma projesine de ön ayak olmuştur. 

Böylelikle hem çevre duyarlılığı hem de toplum sağlığına yönelik çok önemli katkıları vardır. Mesleki kariyerinde Neşe Gülersoy’un etkisi büyüktür. Mücadeleci ruhunu bu ilham ve teşvik ile birleştirmiştir.

4 – Özgür Özel Siyasi Hayatı 

ozgur-ozel

2001 ve 2007 yılları arasında ilk olarak Genel Sekreterlik ve 2 dönem de Oda Başkanlığı sıfatıyla görev yapmıştır. Ardından; 

 • Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Sözcüsü ve Başkanlığı görevlerini de yürütmüştür.
 • Yine aynı şekilde bu dönemde “Manisa Cumhuriyet Mitingi”nin düzenleyicisi ve sözcüsü olmuştur.
 • Oda Başkanlığı yaptığı sırada hayata geçirmiş olduğu sosyal projeleri de başarıyla yürütmüştür. Böylelikle ödül dahi almıştır.
 • 2009 yılının yerel seçimlerinde CHP’den Manisa Belediye Başkanı adayı olmuştur. Ancak seçilememiştir. 
 • İlk defa 2011’de Türkiye Genel seçimlerinde Manisa milletvekili sıfatıyla  meclise girmiştir. 
 • 2014 yılında yine aynı parti içinden Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istemiş ancak seçilememiştir.
 • 2014 yılında aynı zamanda Manisa Soma faciası denetlemesi için komisyon kurulmasını istemiş ve bu konuda yaptığı konuşma uzun süre gündemde kalmıştır. 
 • Haziran ve Kasım 2015 yıllarındaki Türkiye genel seçiminde yeniden Manisa milletvekili olmuştur. 
 • 24 – 28 arası dönemde Manisa’da milletvekilliği görevinin üstlenmiştir. Bunun yanında 24 Haziran 2015 ile 3 Haziran 2023 tarihine kadar milletvekili olarak görev yapmıştır. 
 • Milletvekili olduğu dönemde ise yine aynı şekilde TBMM Sağlık Komisyonu üyesi ve Cezaevi İnceleme Komisyonu üyesi olmuştur. 
 • 24 Haziran 2015 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Vekili olmuştur. 
 • Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği aracılığıyla “Yılın Siyasetçisi” ödülünü almıştır. 
 • En son 38. olağan Kurultayı bünyesinde ikinci turda 276 oy farkı ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine geçerek 8. CHP’nin Parti Genel Başkanı olmuştur. 

5 – Yıllar Arasında Aldığı Görevler Tablosu 

ozgur-ozel

Özgür Özel, bu zamana kadar siyasi hayatına 2011 yıllarında resmi olarak başlamış ve günümüze kadar bu kariyeri farklı şekillerde getirmeyi başarmıştır. Aşağıdaki tablo üstünden hizmet verdiği alanlara göz atabilirsiniz. 

6 – Özgür Özel’in Eşi Ne İş Yapar? 

Eşi Didem Özel’dir. 1998 tarihinden bu yana Didem Hanım ile evliliğini sürdürmektedir. Özel’in eşi aynı zamanda eczacıdır. Eşi ile üniversite yıllarında tanışmıştır. Mühendis olma hayalini eşi ile tanıştıktan sonra unuttuğunu dile getirir.

Onu eczacılıkta tutan iki şeyden birincisi eşi, diğeri ise bu alanın önemli mücadele alanı olmasıdır. Diğer yandan Özgür Özel oğlu yoktur. Sadece İpek adında bir kızı vardır. Kızı da ayrıca Hukuk Fakültesi öğrencisidir.

7 – Özgür Özel Haberleri / Telefon Numarası Meselesi Nedir? 

ozgur-ozel

Özgür Özel telefon numarası haberi en çok dikkat çeken haberler arasında yerini almıştır. Hayatına son veren Tıp öğrencisi Enes Kara gibi öğrenciler için çağrıda bulunmuştur. Özel Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın yaşadığı bunalım sonrasında kendi canına kıymasını ve buna benzer olaylar yaşayacak gençlerin de kendisine ulaşmasını söylemiştir.

Bu noktada da Özgür Özel cep telefonu numarasını özel mail adresi ve sosyal medya internet sitesi (Özgür Özel Twitter) üzerinden paylaşmıştır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Özel’in, eğitimden siyasi ve özel hayatına varana kadar tüm bilgiler yukarıda verilmiştir. Sizler de CHP’nin Parti Genel Başkanı hakkındaki diğer bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Özgür Özel Milletvekili mi?

Özel hem eczacı hem milletvekili hem CHP Genel Başkanı hem de Türkiye Ana Muhalefet lideridir. Yani 2011 yılından bu yana milletvekili olarak görev yapmaktadır. 

2 – Özgür Özel Grup Başkan Vekilliğinden İstifa Etti mi?

CHP Genel Başkanı adayı mı konusundaki merakları gideren Grup Başkanı Özel, bu görevinden resmi olarak istifa etmeyeceğini, fakat fiilen görevini yerine getireceğini açıklamıştır.

3 – TBMM Grup Başkan Vekili Ne Demek?

Siyasi parti grubunun meclisteki çalışmalarını grup başkanının adına koordine edip, grubu temsil yetkisine sahip üyedir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
CHP Genel Başkanı Özgür Özel Kimdir, Siyasi Hayatı Nasıl? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!