USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Online Test Maker Kullanma Rehberi 

online-test-maker
Online test maker
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Online test maker, reklam filigranı olmadan resim formatı görünümündeki sorularınızı test kağıdına dönüştürür. Bunu PDF formatında hem ücretsiz hem de basit arayüz ile yapmaktadır. Peki bu mobil uygulama aracının özellikleri nelerdir? 

Online Test Maker Nedir?

Online test maker PDF formatlı online test hazırlama kapsamında mobil uygulama araçlarından bir tanesidir. Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde hem soru hazırlayacak hem de bu soruları online olarak yayınlama fırsatı bulacaksınız. Online test yap uygulaması özellikleri şunlardır; 

Online Test Maker Nasıl Kullanılır? 

online-test-maker

Soru hazırlama aracı test maker kullanırken bazı ipuçlarına dikkat etmenizde fayda vardır. Bu şekilde daha kolay ve hızlı şekilde sorularınızı hazırlar ve yayınlayabilirsiniz. Bunlar; 

 • Bu aracı hem mobil cihazlar üzerinden hem de en iyi şekilde PC üzerinden kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayar üzerinden kullanım yaparken tek hamlede soru yükleyebilirsiniz. Ayrıca diğer yönden de tüm soruları tek klasörde toplayıp, sürükle – bırak yoluyla da yükleme şansınız vardır. Ancak bu özelliği kullanırken klasör içinde başka dosya olmamasına dikkat edin.
 • Soruların arasında boşluk bırak kutucuğunu işaretleme iseniz eğer bu oran genellikle 10 mm olarak belirlenecektir. Eğer kendiniz belirleyeceksiniz bu oranın 5 mm olacağını unutmayın.
 • Dokunmatik ekranlı cihazlarda sorularda kesim yaparken, kırpma aracında kaydırma çubuğunu kullanamayabilirsiniz. Bunun için ekran kaydırma ve soru kesim noktasında geçiş yapmak için de test maker aracı altındaki butona basın.
 • Üst menüden soru kesimi vb. işlemler yapacağınız gibi doğrudan da anasayfa üzerinden dosyaları yükleyebilirsiniz.
 • Ayarlar üzerinden soru kesimi yapmak için çözünürlüğü yükseltmenize gerek yoktur. Çünkü, bu tarayıcınızın yavaşlaması anlamına gelir. 
 • Özellikle PC üzerinden düzenleme yapanlar, fare tekerleğini kullanarak silgi boyutu ve yazı puntosu değiştirebilirler.

1 – Online Test Maker İndir

online-test-maker

Online test maker.net gibi mobil uygulama seçeneklerinden birini kullanarak online test maker ücretsiz indirebilirsiniz. Daha sonra; 

 • Ücretsiz şekilde online test maker giriş sağlayın. 
 • Üye olmak için kullanıcı adı, e posta, şifre gibi bilgileri girin. 
 • Ardından yapmak istedikleriniz için aşağıda detaylı olarak anlatılan soru yükleme, kaydetme, kırpma, yayınlama vb. işlemleri yapın.

2 – Soru Yükleme 

online-test-maker

Araç üzerinde kesikli çizgi alanına bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinden sürükle ve bırak yoluyla seçtiğiniz soruları yükleyin. Ayrıca toplu halde de bunu yapabilirsiniz. Bunun yanında soruları yüklerken şunlara dikkat edin; 

 • Bir test üzerinden en çok 200 soruluk görsel olmalıdır.
 • Sorularınız JPG, PNG ya da GIF formatında olmalıdır.
 • Soruları yüklerken sağ alt kısımdan da ayrıca düzenleme yapabilirsiniz.
 • Soru kenarlarında gereğinden çok boşluk bırakmadan kesim yapın ki düzenli test kağıdı elde edesiniz.
 • Diğer yandan soru kesimi yaparken soldaki soru numarasını silin. Çünkü zaten otomatik soru numaraları verilecektir. 

3 – Kırpma İşlemi 

Kırpma aracı sayesinde pratik şekilde soru kesimi yaparak test kağıdınızı düzenleyebilirsiniz. Görsel ve PDF dosyalar, kırpma işlemi için en uygun dosyalardır. Kullanmak için; 

 • En üst menüden bu aracı tıklayın.
 • Ardından kırpma yapacağınız dosyayı bu alana yükleyin.
 • Sonrasında kırpma aracı ile otomatik ve düzenli test kağıtları hazırlamış olacaksınız.
 • Eğer ki sorunun üzerinde görsel olarak düzenleme istiyorsanız, bunun için önce soruyu seçin. Ardından da “Düzenle” butonuna basın. 
 • İşlem bittiğinde “Yükle” butonuna basıp, sağ üst taraftaki kırpma butonuna basarak sayfadan çıkın.
 • Ayrıca kırpma aracı sayesinde PDF dosya görüntü kalitesini de değiştirebilirsiniz. Yani “Ayarlar” menüsünden var olan çözünürlüğü değiştirebilirsiniz. Bunun yanında görsel dosyaların çözünürlükleri sabit olduğundan, bu kısımda işlem yapamazsınız.

4 – Online Test Maker: Soru Düzenleme 

online-test-maker

Sorular üzerinde sıra değişimi için fare ile sürükleme yapabilirsiniz. Ayrıca silmek istediğiniz soruları da soruların başında bulunan X işareti ile kaldırabilirsiniz. 

5 – Yüklenen Soruları İnceleme 

Soruları daha ayrıntılı olarak incelemek için büyüteç sembolünü kullanabilirsiniz. Ayrıca soru üzerine çift tıklama yaparak da bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında önizleme yapabilirsiniz. Boş alana tıklayarak önizlemeden çıkabilirsiniz.

6 – Online Test Maker ile Test Ayarı Yapma 

Test kağıdındaki düzenlemeler için ekranın sol bölümünü kullanın. Yazılı, yaprak ya da deneme sınavı olmak üzere 3 test türünden yararlanabilirsiniz.

7 – Online Test Maker: Optik Form Ekleme 

online-test-maker

Ekranda bulunan “Optik Form Ekle” kutucuğundan kendinize en uygun formu seçin. Böylelikle yüklemiş olduğunuz soru kağıdına en uygun optik form, kağıdınızın sonuna otomatik olarak yerleştirilecektir. Ayrıca isteğe bağlı olarak kişisel optik formları da bu pencereden yükleyebilirsiniz.

8 – Grup Sayısı Belirleme 

Kitapçık türlerini A.B ya da A,B,C ve D olmak kaydıyla, hem yazılı kağıtları hem de deneme sınavları için belirleyebilirsiniz. Burada A kitapçığı sizin belirlediğiniz sıra üzerinden ayarlanır. Diğerleri ise ratsgele şekilde yeri değiştirilerek dağıtılır. Ancak yaprak testlerde bu özellikten yararlanamazsınız. 

9 – Soru Grubu Oluşturma 

Bu özellik sayesinde soru kökleri benzer olan soruları birbirine bağlayabilirsiniz. Soru üzerinde olan ayarlar sembolü ile bağlamak istediğiniz soruları seçin. Ardından bu sorulara ait ortak bilgi örneğin; paragraf vb. ekleyin. Sonrasında “Kaydet” kısmına basın. Böylelikle kitapçık türlerine göre ortak sorular, hem yer değiştirir hem de sorular birbirine bağlanır.

10 – Gelişmiş Ayar Özelliği 

online-test-maker

Ayarlar butonuna basarak “Gelişmiş Ayarlar” kısmına gelin. Burada kullanacağınız özellikler şunlardır; 

 • İsteğinize göre soru yerleşimi yapma
 • Kağıda filigran ekleme
 • Özellikle deneme sınavı ve yaprak testlerdeki tasarım rengini değiştirme
 • Ardından sayfa boyutu ve yönünü değiştirme
 • Sayfa kenar boşluğu ve sütun sayısını değiştirme işlemidir.

11 – Akıllı Soru Yerleştirme

Bu özellik sayesinde sayfa üzerindeki boşlukları daha verimli değerlendirebilirsiniz. Sistem sayesinde iki sütunlu soru yerleştirme işlemiyle, sayfayı tasarruflu kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özellik, sistem soru sırasını değiştirip sayfayı daha verimli kombine eder. Böylelikle aynı test için az sayfa tüketme yoluna gidebilirsiniz.

12 – Online Test Maker Cevapları Bulma

PDF formatına uygun şekilde en az bir soru için cevap anahtarı oluşturabilirsiniz. Ayrıca birden fazla kitapçık türü varsa da bunların cevaplarına da dokümanlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun yanında soru eşleştirmek ve bu soruların farklı kitapçıklardaki karşılıklarını da bulmak gibi özelliği de vardır. 

13 – Testi Tamamlama 

online-test-maker

Testinizi uygun şartlara göre hazırladığınızda son olarak “Kağıdı Hazırla” kısmına basın ve çıktısını alın. Ayrıca bu kısımdan yaptığınız değişiklikleri yeniden gözden geçirme ve “Toplu Olarak İndir” özelliğini de sıkıştırılmış dosya olarak bilgisayara indirme şeklinde yapabilirsiniz. Diğer yandan hazırladığınız dosyayı ya da kopyasını e- posta ile de gönderebilirsiniz.

14 – Kaydetme İşlemi

Çalışmanızı kaydetmek ve daha sonra değişiklik yapmak için, sağ alt köşede bulunan kaydet simgesine tıklayın. Bu şekilde “DB” uzantılı dosya olarak cihazınıza indirmiş olacaksınız. Ayrıca tekrar geri yükleme için de “Soru Seçin” alanından, soru olarak sürükle ve bırak yoluyla yapabilirsiniz.

Free Test Maker For Teachers Nedir?

online-test-maker

Free online test maker, öğretmenlerin kullanacağı çevrimiçi ücretsiz test hazırlama aracıdır. Akademik kurumlar ve öğretmenler bu sayede e – öğrenme ve uzaktan eğitim çalışmalarını geliştirmek amacıyla ücretsiz şekilde bu yazılım aracını kullanabilir. Kullanımı oldukça basit olup, çevrimiçi dağıtım, anında sonuç alma ve tek bir yerden değerlendirme fırsatı da sunmaktadır. Özellikleri şunlardır; 

Online Test Maker Pro APK 

online-test-maker

APK sürümü ile kendi soru koleksiyonunuzu en gelişmiş seçenekler ile oluşturabilirsiniz. Yani soruları quiz gibi çözme, sorulara resim ekleme, otomatik seçenekler sunma, kişiselleştirme gibi birbirinden farklı özellikleri sayesinde konforlu ve pratik şekilde test kağıtları hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında şu alanlar için de kullanabilirsiniz; 

 • Resmi materyal çalışma
 • Merkezi, lise ve ortaokul sınavlarına hazırlanma
 • Tarihi olayları ezberleme
 • İngilizce kelimeleri ezberleme
 • Kişisel çalışma materyali oluşturma 
 • Periyodik sınav sistemine hazırlanma gibi alanlarda da kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Online test maker ile artık yorulmadan çevrimiçi ve sadece dakikalar içinde birbirinden farklı türlerde test hazırlama imkanına kavuşabilirsiniz. Bunun yanında bu konuda merak ettiklerinize de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – TestMaker Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Eğitimcilere ve eğitim kurumlarına yönelik hazırlanan soru bankası, optik okuyucu ve değerlendirme programıdır. Bu yazılım aracı ile sorularınızı kategorilere ayırıp kaydetme ve hızlı şekilde ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

2 – Easy Test Maker Nedir? 

Bu uygulama çevrimiçi test hazırlamaya yarayan diğer test yazılım uygulamasıdır. Çoktan seçmeli, eşleştirmeli, boşluk doldurma gibi birçok soru formatında kullanacağınız araçlardan biridir. Ayrıca yeni sorular ekleme, değiştirme ve kişisel değişiklik yapma imkanı da sunmaktadır. 

3 – Quiz Maker Nedir? 

Uygulama çevrimiçi olup, ücretsizdir. Doğru/yanlış, boşluk doldurma, çoktan seçmeli soruları kullanarak online test hazırlama aracıdır. Yani sınav stresi olmadan alternatif ölçme ve değerlendirme yapmaya imkan tanır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Online Test Maker Kullanma Rehberi 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!