USD32,21
EURO34,98
JPY0,206700
RUB0,351900
GBP41,11
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.419,58
BTC68.708,19

Online Psikolog ile Hangi Sorunları Aşabilirsiniz? 

online-psikolog
Online psikolog
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Online psikolog davranışsal, zihinsel ve duygusal zorlanma durumu olan bireylere internet üzerinden terapi verme işlemidir. Kişilerin hayatlarında problem gördükleri sorunları azaltmaya ve yok etmeye yarayan online terapi uzmanları, kişinin sosyal ve bireysel sağlığını korumak için vardır. Teknolojinin gelişen yönüne paralel olarak oldukça popüler hale gelen online psikolog nedir, hangi sorunları çözer? 

Online Psikolog Nedir? 

online-psikolog
Online psikolog

Online terapist danışma uygulaması, tıpkı yüz yüze terapideki gibi danışanın ihtiyacı doğrultusunda verilmektedir. Tek fark terapinin yapıldığı ortamdır. Sanal danışmanlık, sanal ortamda görüntüleme ve video konferans ile görüntülü olarak gerçekleşmektedir. Bu sebeple akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi teknolojik aletlere ihtiyaç vardır. Birçok avantajı bulunmaktadır; 

 • Hem etkili hem hızlı sonuç noktasında konfor sunar. 
 • Seans ücreti çeşitliliği ile konumunuzu değiştirmeden terapi almanın pratikliği vardır. 
 • Birbirinden farklı psikoterapi yaklaşımları bulunmaktadır. 
 • Kolay ulaşılabilirlik, esneklik avantajları da bulunmamaktadır. 

Online Terapi ile Hangi Sorunları Aşabilirsiniz? 

Online terapi daha önceleri yurt dışı danışanları konusunda kullanılan yöntemlerden biri iken, şu an aktif şekilde hemen herkese uygulanabilmektedir. Özellikle zorlu dönemlerden biri olan pandemi sürecinde artış göstermeye başlamıştır. Peki sanal ortamda uzman terapistlerden hangi destekleri alabilirsiniz? 

1 – Online Psikolog: Zihinsel Sağlık 

Online psikolog sunmuş olduğu avantajları ile bireyin zihinsel sağlığını korumaya yönelik ideal yollardan biridir. Çeşitli sorunlar ile başa çıkma zorunluluğu olan bireylerde ev, işyeri, farklı şehir üstünden rahatlıkla bu terapi verilebilir. Bu alanda; 

 • Stres
 • Depresyon
 • Kaygı bozukluğu 
 • Obsesif kompulsif bozukluk
 • Travma sonrasındaki stres bozukluğu gibi sorunlarda iyileşme sağlanabilir. 

Ayrıca bu gibi sorunlarda psikolog, danışanın sorununa karşı kendini keşfetme, benlik güçlendirme, problemin çözümüne ulaşma konusunda yardımcı olmaktadır.

2 – Online Terapi ile Depresyon Tedavisi 

online-psikolog
Online psikolog

Depresyon bireylerin nasıl hissettiği, nasıl davrandığı, nasıl düşündüğü yönünde olumsuz düşüncelere kapılmasına sebep olan kaygı bozukluğudur. Depresyondaki bireylere mental zorlanmalar noktasında çevrimiçi hizmet vermeyi amaçlayan online terapide, Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapi ve EMDR yöntemi uygulanır. Bunlar; 

3 – Kaygı Bozukluğu Tedavisi 

Endişe, stres, panik ve korku gibi belirtiler ile kendini gösteren ruhsal bozukluk sorunudur. Özellikle bu sorunla karşılaşan bireyler gündelik hayatta olumsuz durumlar ile zor başa çıkmaktadır. Bu kimseler çoğunlukla konuşmaktan, dikkat çekmekten, etkileşim kurmaktan çekinirler. Bu sebeple online psikolog danışanlara bu konu ile başa çıkmanın yollarını çevrimiçi vermektedir.

4 – Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

online-psikolog
Online psikolog

İstenmeyen düşünce, tekrarlanan fikir ve takıntılara verilen isme denir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler günlük yaşamını aksatacak derecede sorun yaşarlar. Yani bireylerin sosyal yaşamdaki davranışları bozulur. Bunun sonucunda el yıkama, sayı sayma, takıntı ve istenmeyen hareketler sergileme ortaya çıkar. Çevrimiçi ruh sağlığı ile iyileştirme ve düzeltme terapisi uygulanır. 

5 – Travmatik Olay Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi

Travmatik olaya tanık olan ya da travmatik olayın yaşanmasına bağlı oluşan psikolojik rahatsızlıktır. Hayatta kalma ve fiziksel bütünlüğü tehdit eden doğal afet, ölüm, ağır hastalıklar, göç, savaş, cinsel saldırı bunlardan bazılarıdır. Online psikolog ile travma sonrası oluşan sorunların üstesinden gelmek için danışana birçok yöntem uygulanabilmektedir. 

En İyi Online Psikolog Seçimi Kriterleri 

online-psikolog
Online psikolog

En iyi online terapi konusunda ister kendiniz ister yakınlarınız için tercihte bulunurken bazı hususları göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte bu noktada dikkate alacağınız etkenler şunlardır; 

 • Öncelikle online psikolog tavsiye noktasındaki seçenekleri değerlendirin. 
 • Uzmanın lisans diplomasını yani 4 yıllık mezuniyet belgesini kontrol edin. 
 • Öncelikle hangi alanda destek alacaksanız uzmanın o alana yönelik eğitimi olup olmadığına bakın. (Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika olması gerekir.)
 • Destek alacağınız online psikolog uzmanının hangi ekolü uyguladığını araştırın. 
 • Randevu almadan önce online psikolog ücretsiz olarak görüşme sağlayın. 
 • Ücretsiz olarak yapacağınız ön görüşme esnasında uzmanın iletişimine dikkat edin. 
 • Son olarak bütçenize en uygun terapisti tercih edin. 

En İyi Online Terapi Seçme Adımları 

online-psikolog
Online psikolog

Online psikolog sanal ortamda psikolojik yardım almanın popüler yollarından biri haline gelmiştir. Peki bu konuda nasıl bir yol izlemelisiniz? 

 • Güvenilir ve çevrimiçi uygulamalardan birini tercih edin. 
 • Uygun bir ortamda olup olmadığınız çok önemlidir. Çünkü kendinizi rahat hissetmenin en ideal yolu budur.
 • Sonra internet ağrınızın tam çektiğinden emin olun.
 • Gizli konuşma ortamı için emin kulaklık kullanıyor olmalısınız. 
 • Seçtiğiniz uygulamayı öncesinde deneyin. 
 • Sosyal platformdan online psikolog uzmanının geçmişini araştırın. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Online terapi değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmanın farklı yollarından biridir. Bu konuda hangi sorunları nasıl bir yol izleyerek çözmeniz gerektiğine dair detaylı tüm bilgiler yukarıda ele alınmıştır. Ayrıca bu konuda merak ettiğiniz diğer sorulara da göz atarak konuyla ilgili fikir alabilirsiniz 

1 – Beyhan Budak Online Terapi Uzmanı Kimdir? 

Beyhan Budak psikolojik destek vermek amacıyla birçok nedenden dolayı psikolojik yardım alamayan kişilere ulaşmak için “Popüler Psikoloji” ile “Kendine Yardım” içerikli videolar yayınlanmaktadır. YouTube ve birçok sosyal medya platformu üstünden yayınladığı videoları ücretsiz online terapi konusunda pek çok kişi tarafından izlenmektedir. 

2 – 7/24 Online Psikolog Desteği Nereden Alınır? 

online-psikolog

Evimdeki psikolog şirketinin online terapi uygulaması bunlardan sadece biridir. Güçlü teknolojik altyapısı ve alanında uzman psikologları ile yardım isteyenlere aracılık eden şirketlerden biridir. Yedi yirmi dört danışanlarına yardımcı destek ekibe sahiptir.

3 – Online Psikolog Ücretsiz Nereden Alınır?

Sosyal Aile Politikalar Bakanlığı psikolojik yardıma ihtiyaç duyan kişilere yönelik online psikolojik destek vermektedir. İllerdeki belediye birimleri tarafından bu hizmet sağlanır. Ayrıca Sarıalan.com sitesi de bunlardan biridir. Burada amaç süpervizyon çalışmaları ve akademik çalışmalara destek için belirli süreler içinde başvuru sırasına uygun şekilde psikolojik destek verilmesidir.

4 – Online Psikolog Ücretleri Nasıldır? 

Ücretler destek alacağınız psikolog deneyimi, sorunun büyüklüğüne, uzmanlık alanı, seans sayısı, bölgesel pazar koşulları, hizmet kalitesi gibi faktörlere bağlı şekilde değişir. Genellikle tecrübeli ve bilindik uzmanların ücretleri, müşteri portföyü ve tecrübesi noktasında daha pahalı olmaktadır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Online Psikolog ile Hangi Sorunları Aşabilirsiniz? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!