USD33,08
EURO36,14
JPY0,211800
RUB0,375600
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.597,76
BTC63.528,03

Öksürük Nasıl Geçer?

oksuruk-nasil-gecer
Öksürük Nasıl Geçer?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öksürük nasıl geçer? Mevsim geçişlerinde küçük büyük fark etmeksizin herkesin yaşadığı bir problem olan kuru öksürük ya da akıntılı öksürük boğaz tahriş etme gibi birçok soruna da neden oluyor. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon olarak da nükseden bu sorun kişiye sosyal hayatta engel olduğu zamanlarda oluyor. Bu nedenle herkesin merak ettiği bir soru haline gelmiştir “kuru öksürük nasıl geçer?”.

Birden fazla hastalığın semptomu olan öksürük kuru, akıntılı ve gıcıklı olarak ya da ses kısılmasına neden olarak kendini gösteriyor. Ufak bir boğaz enfeksiyonu durumunda bile nükseden öksürük bu bağlamda yediden yetmişe herkes tarafından öksürük nasıl geçer çok merak edilen bir konu olmuştur. Bu yazımızda size öksürüğe ne iyi geldiğini anlatacağız.

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde farklı sebeplerde veya aynı sebeplerle beraber baş gösteren öksürüğün türüne göre tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı öksürükler belli dönemlerde kişiye eşlik etse de bazı türleri yaşan boyu kişinin peşini bırakmayabilir. Bu nedenle kullanılan tedavi ya da sahip olduğunuz öksürük probleminin türünü belirlemeniz oldukça önemlidir. Başvurduğunuz doktorunuzun size önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız oldukça önemlidir fakat bazı sonuç veren yöntemleri evinizde de uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler az maliyetli kolay ve işe yarayan yöntemlerdir.

 Evde profesyonel destek almadan uyguladığınız yöntemler sonuç vermediği takdirde ya da bu tarz uygulamalara alerjik reaksiyonlar gösterdiğiniz an doktorunuzdan yardım almanız gerektiğini unutmayın. O halde evde öksürük nasıl geçer öğrenelim.

En Hızlı Öksürük Kesici Yöntemleri

Öksürük Kesici Yöntemleri

Bulunduğunuz ortam, soluduğunuz havanın temizliği tükettiğiniz yiyecek ve içecekler veya sağlıksız alışkanlık bunlar öksürüğün nedeni hakkında veya nasıl geçeceği hakkında ipucu veren bilgilerdir.

 Öncelikle bulunduğunuz odanın sürekli havalandırılması gerekir. Fazla soğuk ortamlardan da uzak durmanızı ya da çok zaman geçirmemenizi tavsiye ederiz. Fazla kokulu ortamlardan uzak durmanız da yapmanız gereken şeylerden biridir. Buhar cihazı ile buhar solumak da öksürüğe iyi gelecek uygulamalardan biridir.

Şimdi öksürük nasıl geçer sorusuna bitkisel yöntemlerle yaklaşalım.

 • Ayva çayı
 • Ekinezya Çayı
 • Yaseminli portakal çayı
 • Kuşburnu çayı
 • Sütlü bal
 • Ihlamur,
 • Zencefil,
 • Adaçayı
 • Pekmez
 • Pastil
 • Günde en az 2 litre su
 • Zerdeçal

Bu karışım ve çayları tükettiğiniz takdirde öksürüğünüz geçecektir.  

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğünüzde herhangi bir akıntı veya balgam yoksa ve gıcıklanma hissi içerisindeyseniz kuru öksürüğünüz vardır. İşin özünde kuru öksürük birçok hastalığın altında yatar. Faranjit, nezle, grip, astım ve reflü vb. hastalıkların habercisi masum gördüğümüz kuru öksürük olabilir. Bu nedenle geçmeyen öksürüğünüz için doktora gözükmeniz tavsiye edilir. Kuru öksürük geçmediği takdirde boğazda tahrişe neden olur ve yutkunma ya da konuşma esnasında boğazınızda yanma hissedebilirsiniz. Peki, kuru öksürüğe ne iyi gelir?

Boğazınızı devamlı nemli tutmak, sesinizi gereğinden uzun süre yüksek kullanmamak ilk önerilerimizden biridir. Kuruyan ve öksürüğe sebep olan boğazlar için nem amacıyla adaçayı, ıhlamur, papatya gibi çay türleri tüketmeniz size iyi gelecektir.

Kuru öksürük tedavi uygulanmadığı takdirde sizi çok rahatsız edecek büyük bir soruna dönüşebilir. Gece öksürük krizi yaşayabilirsiniz, konuşma zorluğu yaşatabilir. Aynı şekilde kuru öksürük çocuklarda da görülebilir. Çocuklarda, bebeklerde kuru öksürük sorunu da aynı şekilde papatya çayı, yeşil çay gibi bitkisel çözümlerle hallolabilir fakat tatlandırması amacıyla çaylara bal ekleyebilirsiniz. Bulunulan odanın havasının kuru olmaması da kuru öksürük krizlerini engelleyecektir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bu tarz öksürük sorunlarında öksürük ile beraber sarımsı ve kokulu bir akıntı olacaktır. Bulunan sıvı ses kısılmalarına neden olabilir. Öksürüldüğü an sanki göğüs kafesinde bir acı hissetmeniz de balgamlı öksürük sorununda muhtemel. Bu durum çoğunlukla kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde üst solunum yolu enfeksiyonu olarak da adlandırılır. Birçok hastalığın semptomları arasında bulunan akıntılı öksürük en çok bronşit, zatürre ve akciğer hastalıklarında görülür. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan öksürük kesici ilaçlar veya şuruplar duruma bağlı olarak öksürüğü kesebilse de daha kötü seviyelere de getirebilir. Bu nedenle evde kolayca deneyebileceğiniz bazı yöntemleri sizin için bu yazımızda hazırladık.

 • Bal ile desteklediğiniz bitki çayları tahriş olmuş boğazınıza iyi gelecek
 • Yoğun kokulu ortamlardan, oda spreylerinden ve fazla deodorant kullanımından sakınmanız sizin iyiliğinize gelecektir.
 • Bol su tüketimi hem vücut sağlığı için hem de balgamlı boğazınızı yumuşatıp balgamları atacaktır.
 • Pastil kullanarak boğazınızı yumuşatmanız mümkün bu sayede akıntı yüzünden tıkanmış üst solunum yollarınızı açabilirsiniz.

Kış aylarının gelmesi ile grip hastalığından oldukça başımız derde girmiştir. Grip nasıl geçer? İsimli içeriğimiz sizlerle! Buraya tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz ☺

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Öksürük Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!