USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.176,64

Öğretmen Atama Takvimi 2024 / Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen atama takvimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmen atama takvimi her yıl olduğu gibi bu yılın da en çok merak edilen konuları arasında yer almayı başardı. 2024 yılı içinde öğretmen atamaları konusunda ne zaman alım olacağı ve hangi branşta ne kadar kontenjan açılacağı mezunlar arasında heyecanlı bekleyişe dönüştü. 

2023 KPSS sonrasında gözler MEB tarafından yayınlanacak olan duyuruya çevrildi. İşte Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açılmasının ardından 2024 yılına ait öğretmen atamaları ve öğretmen atama takvimi hakkındaki detaylar…

2024 Öğretmen Atama Takvimi Ne Zaman Açıklanacak?

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen atama takvimi

Öğretmen atama takvimi hakkında güncel bilgiler hala gündemde yerini korumaktadır. Binlerce mezunun heyecanla ve merakla beklediği öğretmen atamaları konusundaki netlik MEB atama kılavuzu ile kesinleşecektir. Yusuf Tekin (Milli Eğitim Bakanı) açıklamasının arkasından tüm gözler MEB’ten gelecek olan öğretmen atamaları, branş dağılımı, kontenjan durumuna çevrildi. 

Öğretmen atamasına dair net bir tarih ve zaman dilimi belirlenmedi. Öğretmen atama takvimi noktasında güncel bilgiler ve son dakika duyuruları için MEB resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

2024 MEB Öğretmen Atama Takvimi Ne Zaman Açıklanacak? MEB Duyuru Son Dakika 

2024 öğretmen atamaları son dakika haberler içinde Yusuf Tekin açıklamaları yer almaktadır. Tekin, açıklamasında 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamaları yapılacağını ve ilerleyen günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı’nın vereceği dogrultuda kadro sayısı ile öğretmen atama takvimi oluşturacaklarını dile getirdi. 

Ayrıca ilerleyen günlerde yapılacak olan Kabine toplantısı sonrasında verilecek karar ile branş ve kontenjan durumunu değerlendireceklerini de dile getirdi. 

1 – 2024 Öğretmen Atamaları Branş Dağılımı Son Dakika 

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen Atama Takvimi

Bakan Tekin öğretmen atamaları konusunun 2023 KPSS puanına göre yapılacağını ve kadro sayısına göre de takvimin belirleneceğini dile getirdi. Ön başvuruların MEBBİS üstünden alınacağını ve ayrıca öğretmen atama takvimi, 2024 öğretmen atamaları branş dağılımı takvimi, kontenjan durumunun da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak kılavuza göre açıklanacağını ifade etti. 

Ayrıca 2024 yılına ait öğretmen atama takvimi konusunun da Nisan ayında açıklanması bekleniyor. Geçen yıl 45 bin öğretmen ataması Mart ayı sonunda yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanı bu seneki öğretmen atamaları sonuçlarının Şubat ayında açıklanacağını duyurmuştu. Ancak MEB tarafından öğretmen atamasıyla ilgili hala kılavuz yayınlanmadı. Dolayısıyla öğretmen atama takvimi klavuzunun seçimlerin ardından yayınlanması beklenen konular arasında.

2 – 2024 Öğretmen Atamaları Kontenjanları / Öğretmen Atama Takvimi 

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen atama takvimi

En son 2023 Mayıs ayında öğretmen ataması yapılmıştı. Ancak 2024 yılı için kontenjan durumu ve branş dağılımı noktasında Mart ayı tahmini ay olarak belirlendi. Net bir açıklama yapılmamakla birlikte MEB sayfası üzerinden öğretmen atamaları ile ilgili güncel bilgileri takip edebilirsiniz. Ayrıca 2023 kontenjan ve branş dağılımı üstünden yapılan 2023 öğretmen atamaları branş dağılımı ve kontenjan durumu şöyledir; 

  • Sınıf Öğretmenliği: 7 bin 878 
  • Rehberlik: 3 bin 604 
  • Okul Öncesi Öğretmenliği: 3 bin 269 
  • İlköğretim Matematik: 2 bin 656 
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 2 bin 604 

Atamaların büyük çoğunluğunun ise deprem bölgesine yapıldığı ve Hatay başta olmak üzere 10 il, depremden etkilenen ve en çok öğretmen atamaları olan yerler arasında yerini aldı. 

Personel.MEB Gov 

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen atama takvimi

Geçen haftalarda öğretmen atamaları konusunda ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu seneki atamaların 2023 puanına göre ilerleyen süreçte yapılacağı tahmini yönünde ifadelerde bulundu. 

Verilecek olan kadro sayısı yönünde de öğretmen atama takvimi oluşturacaklarını dile getirdi. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı personel sayfası üzerinden yayınlanacak olan takvim klavuzunun açıklanması gerekiyor. Takvim açıklanınca ön başvurular için MEB üzerinden pbs.meb.gov. giriş ve sonuçlar içinse pbs.meb.gov.tr sonuç adresinin ziyaret edilmesi gerekiyor. 

2024 Öğretmen Atamaları Twitter 

Öğretmen adaylarının bu seneki heyecanlı bekleyişi takvimin yayınlanacağı günler yaklaştıkça artmaya başladı. Geçen yıl yapılan 45 bin öğretmen ataması sonrasında bu yılın kontenjan sayısı ile branş dağılımı konusundaki merak, gündemin en sıcak gelişmeleri arasındadır.

Özellikle sosyal medya üzerinden öğretmen ataması X sayfasında öğretmenler kendi mağduriyetlerini dile getiren paylaşımları ile dikkat çekmektedir. Yüzlerce öğretmen adayının yaşadığı mağduriyetler arasında en büyük sorunun mülakat olduğu da gözlerden kaçmadı. 

2023 Öğretmen Atama Puanları 

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen atama takvimi

Geçen sene en çok kontenjan açılan öğretmenlik branşı 7 bin 878 kontenjan sayısı ile sınıf öğretmenliği oldu. Peki diğer alımlarda en çok atanan branş ve kontenjan durumu nasıldır? 

2024 Öğretmen Yer Değişikliği Takvimi 

Heyecanla beklenen 2024 yılının öğretmen yer değiştirme takvimi sonunda belli oldu. İl içi ya da il dışı tayin konusunda merakla beklenen tarih takvimi 2024 yılı için şöyledir; 

2024 Öğretmen Atama Robotu

ogretmen-atama-takvimi
Öğretmen atama takvimi

Özel olarak hazırlanan ve her yıl güncellenen öğretmen atama robotu kullanılarak kılavuz içinde paylaşılan kadrolar ayrıştırılabilir. Bakanlıkça paylaşılan güncel öğretmen atama takvimi sonrasında yayınlanan klavuz ile her kadroya özel ayrılan okul detayları görüntüleri de atama robotu kullanılarak öğrenilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular 

Öğretmen atama takvimi noktasında merakla beklenen zaman için gerekli olan bilgiler ve bu konuya ilişkin kontenjan ile branş dağılımı yukarıda yer almaktadır. Ayrıca konu ile ilgili diğer merak edilenler şöyledir; 

1 – 2024 Eş Durumu Tayinleri Ne Zaman?

Yer değiştirme işlemi için 5 Şubat 2024 öncesinde gerçekleşen görevden ayrılma işlemi uygulamaları, yer değiştirme kararnamesinin gönderildiği tarihten itibaren yapılabilecektir. 

2 – Özür Atamaları Ne Zaman 2024?

Öğretmenlerin mazerete bağlı olarak 2024 yer değiştirme başvurusuna ilişkin duyuru, MEB tarafından yayınlanmıştır. MEB öğretmen atama işlemleri yer değiştirme takvimine bağlı şekilde mazerete bağlı il dışı veya içi ön başvurusu, 2 ile 8 Ocak 2024 tarihî arasına alınmıştır. 

3 – Eş Durumu Ataması İptal Edilebilir mi?

Bu durumun iptal edilmesi için tayin talebinde bulunan eşin idare aracılığı ile kararın verildiği tarihten itibaren 60 günlük süre içinde, kararı veren idareye eş durumu tayin talebinin reddi iptal davası açabilmesi kararı verilmiştir. 

4 – Öğretmen Atamalarında 40 Yaş Sınırı Kalktı mı?

Öğretmen atamaları noktasında kırk yaş sınırı ilk defa MEB öğretmenliğe atanacaklar için kalkmış bulunmaktadır. 

5 – 35 Yaşından Sonra Memur Olunur mu?

Devlet, sözleşmeli ya da kadrolu personel alımında 35 yaş sınırını personel iş müracaat formuna yazmaktadır. Dolayısıyla devletin bu sınırı getirmesindeki asıl amaç, yaşın ilerlemesine bağlı olarak fiziksel gücün azalması mantığıdır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Öğretmen Atama Takvimi 2024 / Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!