USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.677,66

Nomofobi Nedir? Nomofobi Belirtileri!

hederaguncel-nomofobi-nedir (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nomofobi nedir ve belirtileri nelerdir? Telefondan uzak kalma korkusu olarak da tanımlanan nomofobi hakkında detaylar! 

Nomofobi rahatsızlığı isim olarak kulağa çok aşina gelmese de telefondan uzak kalma korkusu dendiğinde bilinen bir rahatsızlıktır. Son zamanlarda hastalığın da hızlıca artması, hayatımıza giren teknoloji bazlı gelişmektedir. 

Nomofobi dendiğinde akla gelen telefon unsuru, aslında gelişen ve yaygınlaşan teknoloji ve internete gelişimleri göz önünde bulundurulduğunda kullanımının artışa geçtiği bir unsurdur. 

Rahatsızlığın belirtilerini eğer kendi üzerinizde görüyor ve deneyimliyorsanız bunun bilincinde vararak bir an önce tedavi aşamasına geçmelisiniz. Eğer belirtileri bir yakınını veya arkadaşınız üzerinde gözlemliyorsanız ise yakınınızı uyararak yine harekete geçmeniz gerekir.  

Nomofobi Nedir? Nomofobi Hastalığı! 

hederaguncel-nomofobi-nedir (7)
Nomofobi Nedir? Nomofobi Belirtileri!

Nomofobi nedir nomofobi hastalığı nasıl bir hastalıktır? Nomofobi kelime olarak kulağa aşina olmayan ve çok da bilinmeyen bir hastalıktır. Nomofobi dendiğinde aklıda oluşan soru işaretlerini detaylar ile giderici etki vermekteyiz.  

Nomofobi hastalığı; cep telefonu bağımlılığı şeklinde de tanımlanabilmektedir. Bireyin cep telefonundan uzaklaşma korkusunun bulunması ile ortaya çıkan rahatsızlık bir nevi telefona mecburi olma düşüncesinin benimsenmesi ile ortaya çıkmıştır. 

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile beraber her işin internette halledilmesi sonucunda telefona ve internete mecburiyetlik seviyesi artmış durumdadır. Bu mecburiyetlik seviyesinin yükselişe geçmesi, nomofobi rahatsızlığının artmasına bağlıdır. 

Nomofobi nedir kısaca ve nasıl bir hastalıktır sorusu sıklıkla araştırılan bir konudur. Nomofobi daha çok genç kesimde karşı karşıya kalınan bir konu olarak da bilinmektedir. Nomofobi kelimesinin türetilmesi ” No mobile phobia” ibaresinden çıkmaktadır. 

Nomofobi; cep telefonu ile sağlanan tüm avantajlardan kopmaktan veya uzak kalmaktan korkmanın sonucunda oluşan bir kavramdır. Akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ve her kesime hitap etmesi sonucunda sık kullanıma yol açmıştır. 

Oluşan sık kullanım ise nomofobi tarzı rahatsızlıkları ortaya çıkarabilmektedir. Modern çağın hastalığı olan nomofobi, tamamen cep telefonu korkusu üzerinde kurulan bir hastalıktır.

Bireyin yaşayacağı psikolojik gerilim sonucunda hayata da yansımaların görüleceği hastalık; tedavi edilmelidir. Nasıl para kazanılır yazımıza da göz atın.

Nomofobi Belirtileri Nelerdir? 

hederaguncel-nomofobi-nedir (4)

Yeni nesil gençlerde daha da sık rastlanılan bu hastalık, uzak kalma korkusu ile başa çıkmayı gerektirir. Nomofobi nedir fobi oluşumu hangi unsur üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Fobi cep telefonu üzerine yoğunlaşarak bireyin telefon olmadan ne yapacağını bilmemesi veya telefonsuz kalmak endişesi yaşamasına bağlıdır.  

Nomofobi rahatsızlığını yaşayan bireylerin psikolojik durumu sonucu oluşan kişilik belirtileri ve özellikleri hakkında bilimsel çalışma yoktur. Fakat bu mecburiyet duygusu sonucunda yaşananlar özel, sosyal ve eğitim hayatına birçok olumsuz etki ile bilinir. 

Nomofobi rahatsızlığının bende de bulunduğunu nasıl anlayabilirim mi diyorsunuz? Öyleyse nomofobi belirtilerine dikkatli bir şekilde bakılmalı ve kendiniz ile kıyaslanmalıdır. 

 • Telefonu kaybetmek veya unutmak 
 • Telefonun bozulması veya arızalanması 
 • Arıza yapan veya bozulan telefonun yerine gelecek yeni telefonu kullanamama düşüncesi 
 • Cep telefonunun şarjı bittiğinde eksik hissine kapılma 
 • Cep telefonu ortada yokken eksiklik hissinin yaşanması 
 • Cep telefonu ile bireyin bir arada olduğunda bile sürekli kontrol etmesi 
 • Cep telefonundan uzak kalındığında oluşan; baş dönmesi, mide bulantısı ve kalp çarpıntısı yaşanmasıdır. 
 • Cep telefonundan uzak kalındığında seyredilen birkaç anksiyete belirtisi 
 • Cep telefonunda geçirilecek vakit için diğer randevuları atlama 
 • Cep telefonunu tuvalette dahi taşımak ve bırakmamak 
 • Cep telefonunun şarjının bitmesi sonrasında dahi yetinmeme 
 • Telefona devamlı arama gelmiş mi diye bakmak 

Nomofobi testi yaparak kendi üzerinizde bu belirtileri yoklayabilirsiniz. Bu tarz belirtileri eğer üzerinizde sezerseniz bir an önce bu rahatsızlığın önüne geçin.  

Nomofobi Nedir Kısaca Bilgi! 

hederaguncel-nomofobi-nedir (6)

Nomofobi rahatsızlığını genellikle genç kesim yaşamaktadır. Genç kesimin çevresinden de gördüğü veya gelişen teknolojinin farkına varma süreci ile artışa geçen hastalık belirtileri ile sizi hayattan soyutlar. 

Hayattan soyutlandığını bireyin fark etmesi ve nomofobi kabullenmesi her zaman mümkün olmayabilir. Eğer çevrenizde böyle belirtiler yaşayan birisi  varsa ona yardım edin ve hastalığının farkında olmasını sağlayın. 

Yoksa yakınınız normal bir şey yaptığını sanarak belirtileri ileri düzeye taşıyacaktır. Çevrenizde, kendinizde her zaman dikkatli olmanız gereken konulardan olan nomofobi rahatsızlığı tedavi edilebilir. 

Cep telefonunda uzak kalma korkusunun yaşanması ve özel, sosyal ile eğitim hayatına olumsuz yansımaları engellenebilir. Nomofobi nedeni ile günlük yapacağınız işlerden geri kalır ve randevuları iptal edersiniz. 

Bu iptal ve  yok saymayı yapmanızın nedeni ise cep telefonu ile daha fazla vakit geçirme isteğiniz neticesinde gerçekleşir. Eğitim hayatınızın da sekteye uğrayabileceği gerçeğini göz ardı etmemeniz gerekir.  

Nomofobi nedir açıklayınız sorusunu cevaplandırdık. Peki ya nomofobinin hayata olumsuz etkileri nelerdir? Nomofobi rahatsızlığı ile aşılması gereken hayat içerisinde sosyal hayatınız da yer alır.

Sosyal yaşamdaki planlarınızı ve eylemlerinizi de nomofobi yüzünden ertelersiniz. Sosyalleşmeyi ihmal etmek sizi asosyal bir kişiliğe bürüyebilir.

Eğitim hayatınızdaki ilgi ve alaka azalması ise eğitim hayatınızında devam etmesini engelleyecektir. Özel hayatınızda ise aileniz, eşiniz veya sevgiliniz ile aranızdaki sorunlar artmaya başlayacaktır. 

Yüksek ihtimalle yakınlarınız sizin nomofobik davranışlarınızdan rahatsız olarak şikayetlerini dile getirmeye başlayacaklar.

Yapılan şikayetler üzerine özel ilişkileriniz tehlikeye girecektir. İnsanlar ile sorun yaşamak ise sizi cep telefonuna iyice itebilir ve sürükleyebilir.  

Nomofobi Nedir? Nomofobi Tedavisi! 

hederaguncel-nomofobi-nedir (5)

Nomofobi nedir sorusunun detaylı cevabını yukarıda verdik. Şimdi ise nomofobi belirtilerinden sonraki aşama tedavidir. Eğer sayılan ve birey üzerinde gözükebilen nomofobi belirtilerini kendi üzerinizde gözlemliyorsanız tedavi kısmına dikkat verin. 

Nomofobi rahatsızlığının tedavisinin öncesinde ne önem taşıyan konu tespitini gerçekleştirmektir. Siz kendi üzerinizde yaptığınız tespit sonrasında doğru karar vermeniz ile tedaviye başlamalısınız.

Nomofobi rahatsızlığı kısaca; cep telefonundan eksik veya uzak kalma korkusunu yaşamak şeklinde tanımlanabilir. 

Nomofobi rahatsızlığının tedavi sürecinde bireyin belirlemesi ve kabul etmesi gereken bazı gerçekler vardır. Cep telefonu kullanımı önemlidir fakat gerçek hayat ile yerinin değiştirilmesi söz konusu dahi olamaz.

Bu kuramı kabullenmek aslında tedavi süreci için çok büyük bir adımdır. Cep telefonunun öneminin kabul edilmesinin yanı sıra gerçek hayatın terazide daha ağır basıldığı bilinir.

Eğer kişi gerçek hayata bağlı ilişkilerini ve yaşamını cep telefonunda geçireceği vakit ile kıyaslıyorsa öncelikle bunun yanlış olduğunu kabul etmelidir. 

Nomofobi nedir tedavisi nedir sorusunun cevabı olarak kesin ve açık bir tedavi yöntemi belirtemiyoruz. Fakat terapist ile yapılacak seanslar ve tavsiye alışverişi sayesinde nomofobi rahatsızlığı aşılabilir. 

Bu sebeple uzman bir doktordan alacağınız destek sayesinde hayata bakışınızı tazeleyebilir ve nomofobik davranışları öteleyebilirsiniz.

Cep telefonundan uzak kalma korkusunun hayata mal olduğu sebepleri sıralamak, hastalığın zararının kanıtı görevi görecektir. Nomofobik tavırlar nedeni ile kaybettiğiniz unsurları kavramak çok önemlidir.

Özel hayatta yaşanan sorunlar, eğitim hayatının kalitesiz bir ilerleyişe dönüşmesi ve sosyal hayatın giderek azalması bireyin anlaması için devamlı açıklanmalıdır.  

Nomofobi nedeninin tespit ederek de kişiye doğru yaklaşım bir tedavi sürecini meydana getirebilir. Kişi bu rahatsızlığı neden yaşıyor ve nomofobi yaşamasına sebep olan durum ne?

Bu sorunun cevabı tedavinin ilk aşaması olacaktır. Nomofobi yaşayan birey rahatsızlığını kabul ettikten sonra destek alması ile de beraber bu bağımlılığı kırabilir.  

hederaguncel-nomofobi-nedir (3)

Nomofobi nedir kısaca bilgi?  

Nomofobi nedir nomofobi hastalığı nasıl bir hastalıktır? Nomofobi kelime olarak kulağa aşina olmayan ve çok da bilinmeyen bir hastalıktır. Nomofobi dendiğinde aklıda oluşan soru işaretlerini detaylar ile giderici etki vermekteyiz.   
Nomofobi hastalığı; cep telefonu bağımlılığı şeklinde de tanımlanabilmektedir. Bireyin cep telefonundan uzaklaşma korkusunun bulunması ile ortaya çıkan rahatsızlık bir nevi telefona mecburi olma düşüncesinin benimsenmesi ile ortaya çıkmıştır.  

Nomofobi belirtiler nelerdir?  

Nomofobi nedir belirtileri nelerdir:  
Telefonu kaybetmek veya unutmak  
Telefonun bozulması veya arızalanması  
Arıza yapan veya bozulan telefonun yerine gelecek yeni telefonu kullanamama düşüncesi  
Cep telefonunun şarjı bittiğinde eksik hissine kapılma  
Cep telefonu ortada yokken eksiklik hissinin yaşanması  
Cep telefonu ile bireyin bir arada olduğunda bile sürekli kontrol etmesi  
Cep telefonundan uzak kalındığında oluşan; baş dönmesi, mide bulantısı ve kalp çarpıntısı yaşanmasıdır.  
Cep telefonundan uzak kalındığında seyredilen birkaç anksiyete belirtisi  
Cep telefonunda geçirilecek vakit için diğer randevuları atlama  
Cep telefonunu tuvalette dahi taşımak ve bırakmamak  
Cep telefonunun şarjının bitmesi sonrasında dahi yetinmeme  
Telefona devamlı arama gelmiş mi diye bakmak  

Nomofobi tedavisi nedir?  

Nomofobi nedir tedavisi nedir sorusunun cevabı olarak kesin ve açık bir tedavi yöntemi belirtemiyoruz. Fakat terapist ile yapılacak seanslar ve tavsiye alışverişi sayesinde nomofobi rahatsızlığı aşılabilir.  
Bu sebeple uzman bir doktordan alacağınız destek sayesinde hayata bakışınızı tazeleyebilir ve nomofobik davranışları öteleyebilirsiniz. Cep telefonundan uzak kalma korkusunun hayata mal olduğu sebepleri sıralamak, hastalığın zararının kanıtı görevi görecektir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Nomofobi Nedir? Nomofobi Belirtileri!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!