USD32,19
EURO34,91
JPY0,206100
RUB0,357400
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.914,88
GR. ALTIN2.470,75
BTC69.832,75

2 Adımda Milli Piyango Sorgulama Rehberi

milli-piyango-sorgulama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Piyango sorgulama herkesin çıkmasını umut ettiği bir şans oyunudur. Öyle ki yılın belli dönemlerinde çekilişi yapılan bu şans oyunu özellikle yılın son gününde çok rağbet görmektedir. Peki, şans oyunları nedir? Oldukça merak edilen bu şans oyunu nasıl oynanır?

Milli Piyango Nedir?

milli-piyango-sorgulama
Milli Piyango Sorgulama

Ülkemizde ilk kez Milli Piyango idaresi aracılığıyla düzenlenen bir şans oyunudur. Üzerine numara bastırılarak oluşturulan biletlerin kaç adet olacağı ve hangi numaraların ikramiye kazanacağı önceden belirlenmektedir. Daha sonra bu biletler satışa çıkar ve belirli günlerde çekilen kuralar ile şanslı biletler saptanır.

Ülkemizde piyango çekiliş günleri, her ayın 9, 19 ve 29’uncu günlerinde yapılmaktadır. Eğer belirtilen tarihlerde ya da bu tarihler dışında, çekiliş günleri yapılıyorsa bunlar özel çekilişler olarak adlandırılmaktadır. Peki, piyango nasıl oynanır? Milli Piyango sorgulama nasıl yapılmaktadır?

Milli Piyango Nasıl Oynanır?

Satın almış olduğunuz bilette seçilen numaralar, çekiliş günü kürelerden çıkan numaralarla eşleşirse ikramiye kazanılmış demektir. Bunun yanında ikramiye dağıtımları ise şu şekilde yapılmaktadır:

 • Her kazanılacak ikramiye kategorisi için, kazanan numaranın hane sayısı
 • Her kazanılacak ikramiye kategorisi için, kazanan farklı numaraların sayısı

Bunun dışında biletler için belirlenen diğer ikramiyeler şöyledir:

1 – Amorti Rakamları

Milli Piyango sorgulama biletinin en son rakamlarına amorti denmektedir. Bu sebeple çekiliş esnasında 2 adet amorti rakamı çekilmektedir. Bunun sonucunda da çekilen 2 rakamdan biri piyango biletinin son rakamıysa, amorti çıkmış olur. Böylece amorti çıkmış olan biletler, bilet bedelini bilet sahibine geri kazandırır.

2 – Teselli İkramiyesi

Büyük ikramiyeyi kazanan numarayla sizin biletinizdeki numaralardan sadece bir tanesi ile uyuşmayabilir. İşte bu durumda bilet sahibine teselli ikramiyesi verilmektedir. Çünkü her ikramiye için, son rakamları, o kategorinin kazanmış olan numaralarından bir tanesine eşit olmaktadır. Bu durumda tüm numaralar, bahse konu olmuş ikramiye kategorisi için ikramiye kazandırmış olur.

Eğer kazanan sıralı numara tam bilete basılmış ise söz konusu bilet ikramiyenin tamamını kazanmış olmaktadır. Yarım bilete basılı ise ikramiyenin yarısı, çeyrek bilet ise ikramiyenin çeyreğini kazanmış olur. Peki, Milli Piyango sorgulama nasıl yapılır?

Şans Oyunları Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

milli-piyango-sorgulama

Piyango bileti almak hemen hemen herkesin aklından geçmiştir. Şansına güvenen kişiler ara ara bu tarz oyunlara yönelebiliyor. Fakat bilet alırken de mutlaka dikkat edilmesi gerekenler vardır. Çünkü satın alacağınız bilet sahte olabilir. Peki, bilet almadan önce nelere dikkat etmek gerekir.

 • Piyango İdaresi bayilik ruhsatına sahip olan kişilerden bilet satın alınmalıdır.
 • Biletin arkasında mutlaka satın alınan bayinin satış mührü olmalıdır.
 • Pürüzsüz olan kâğıdın kırışmadığından veya zarar görmediğinden emin olun.
 • Biletin sol alt kısmında yer alan güvenlik numarasına dokunulduğunda numaraların kabarık olduğu hissedilmelidir.
 • Bilet ışığa tutulduğu zaman bilet kağıdının dokusu içerisinde yer alan beyaz renkli MP amblemli filigranı olduğu görülmelidir.
 • Ultraviyole yani UV ışığında mavi ve açık yeşil renkli parıldayan, kesik çizgiler şeklinde elyaflar bulunmaktadır.
 • 18 Yaşından küçük olan bireylere bilet satılmadığını tekrar hatırlatma fayda vardır.

Milli Piyango Sonuçları Nerede Açıklanıyor?

Milli Piyango sorgulama motoru ile ikramiye nasıl sorgulanır? Sahip olduğunuz piyango biletinin ikramiye kazanıp kazanmadığını öğrenmek çok kolaydır. Çünkü Piyango İdaresi’nin sitesinde tüm çekiliş sonuçları hızlı bir şekilde yayınlanmaktadır. Bilet sahipleri siteye girmelerinin ardından uygun çekiliş sonuçlarına tıklayarak ikramiye kazanıp kazamadıklarını öğrenebilirler.

Milli Piyango Sorgulama 2023 Yılında Nasıl Yapılıyor?

Piyango biletinizin ikramiye kazanıp kazanmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Fakat bu durum oldukça kolay adımlardan oluşmaktadır. Eğer şans oyunları oynadıysanız ve biletinizin ikramiye kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için yapılabilecek adımları şöyledir:

 • Milli Piyango İdaresinin resmi web sitesine girin ve karşınıza çıkan ekranda bilet sorgulama işlemlerini gerçekleştirin.
 • Piyango idaresinin uygulamasını indirip gerekli üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra da ikramiye sorgulama işlemlerini yerine getirebilirsiniz.

Milli Piyango Bilet Sorgulama Motoru ile İkramiye Sorgulama

Milli Piyango sorgulama sorgulama ile ikramiye kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek oldukça basittir. Peki, bilet sorgulama motoru ile ikramiye nasıl sorgulanmaktadır?

 • Öncelikle piyango idaresinin resmi web sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından karşınıza gelen ekranda hızlı sorgulama motorunu görebilirsiniz.
 • Sorgulama motoruna bilet numaranızı yazıp sorgula butonuna tıklayın.
 • Daha sonra biletinizin ikramiye kazanıp kazanmadığını sistem size söyleyecektir.

Milli Piyango Çeyrek Bilet Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Çeyrek bilet sorgulama işlemler de tıpkı diğer biletlerde olduğu gibi aynıdır. Bilet numaranızı ya uygulamadan ya da piyango idaresinin resmi sitesinden sorgulayabilirsiniz. Böylelikle çeyrek biletinize ikramiye çıkıp çıkmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca online olarak yeni şans oyunları oynayabilirsiniz. Milli Piyango sorgulama nasıl yapılmaktadır?

Yılbaşı Bilet Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

milli-piyango-sorgulama

Her yılın sonunda yapılan yılbaşı özel çekiliş büyük ikramiye dağıtarak vatandaşlara umut olmaya devam ediyor. Çeyrek, yarım ve tam bilet olarak satılan yılbaşı biletleri her yıl yılın son günü çekilmektedir. Böylece yeni yıla insanlar ikramiye kazanma umuduyla girmektedir. Peki, yılbaşı özel çekilişi olarak yapılan bu biletler nasıl sorgulanmaktadır? Milli piyango sorgulama nasıl yapılmaktadır?

 • Yapılması gereken ilk şey piyango idaresinin resmi web sitesine gitmek olacaktır.
 • Aynı sorgulama işlemleri piyango idaresinin uygulamasından da yapılmaktadır. Tek ihtiyacınız olan şey bilet numarasını bilmektir.

Geçmiş Dönem İkramiyeler Hızlı Bilet Sorgulama ile Nasıl Yapılmaktadır?

İkramiye kazanan biletin geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreyi aşan biletlere ikramiye ödemesi gerçekleştirilmemektedir. Bu sebeple eğer biletiniz ikramiye kazandıysa bir yıl içerisinde gidip almanız gerekmektedir. Peki, geçmiş dönem Milli Piyango sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır?

29 Mart 2023 Milli Piyango Sorgulama İşlemleri

29 Mart 2023 tarihinde yapılan çekiliş sonuçları bilet numarası ile birlikte hızlı bir şekilde sorgulanmaktadır. Bu sebeple eğer bilet numaranızı biliyorsanız kolaylıkla ikramiye sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

19 Mayıs 2023 Milli Piyango Sorgulama İşlemleri

19 Mayıs tarihinde yapılan çekiliş sonuçları piyango idaresinin resmi web sitesinde veya mobil uygulamasında yayınlanmıştır. Tek yapmanız gereken bilet numarasını girip kontrol etmek olacaktır. Ardından eğer ikramiye kazandıysanız kazanılan tutarı hesabınıza alabilirsiniz.

19 Mayıs 2023 Tarihinde ikramiye kazanan biletler şöyledir:

19 Mayıs 2023 Tarihli Milli Piyango Sorgulama Sonuçları
40.000.000 TL ikramiye kazanan numaralar1614231
6.000.000 TL ikramiye kazanan numaralar1807627
400.000 TL ikramiye kazanan numaralar0017226, 0037795, 0209174, 0233209, 1959343
80.000 TL ikramiye kazanan numaralar0448237, 0575186, 0859089, 1233873, 1401781, 1488261, 1505544, 1655547, 1793121, 1913076, 1948979

Güncel sonuçlar için piyango idaresinin çekiliş sonuçlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca ikramiye kazanan numaraları da yine aynı yerden öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

milli-piyango-sorgulama

Milli piyango sorgulama ile ilgili merak edilen diğer konu başlıkları ise genelde şu şekildedir:

1 – Piyango İşlemleri ile Devlet mi İlgileniyor Yoksa Özel mi?

Piyango İdaresi, Ülkemizde şans oyunlarını yürütebilmek için, 5 Temmuz 1939 tarih ve 3670 sayılı kanun ile kurulmuştur. Kurum kamu kurumudur. Bunun yanında 2020 yılında şans oyunlarının yürütme yetkisi Sisal Şans’a aktarılmıştır. Bu sebeple idare sadece oyunlara ilişkin izleme ve denetleme yetkilerine sahiptir.

2 – Piyango Parasını Kim Yatırıyor?

Amorti, biletin son 2, 3, 4 ve 5 rakamlara göre ikramiye kazanmış olan biletlerle teselli ikramiyeleri şube ve bayilerden alınabilir. Daha büyük ikramiyeler ise Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

3 – Şans Oyunları Yasal mı?

Karşılığı nakit olmayan her çekilişi denetleme ve izin yetkisi Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. Bu sebeple idare tarafından yapılan her çekiliş yasaldır.

İlginizi Çekebilir: Spor Toto Sonuçları Nerede Yayınlanıyor? İşte, En Güncel Siteler

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2 Adımda Milli Piyango Sorgulama Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!