USD33,03
EURO35,94
JPY0,216100
RUB0,387400
GBP42,62
EURO/USD1,08
BIST10.889,04
GR. ALTIN2.505,83
BTC64.187,25

2024 Milletvekili Maaşı Ne Kadar? Maaşları Karşılığında Hangi Görevleri Yaparlar?

milletvekili-maaşı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milletvekili maaşı çoğu insan tarafından merak edilir. 2021 yılında milletvekili maaşı 25 bin iken şu an günümüzde artan enflasyona bağlı olarak ne kadar arttığı merak konusu olmuştur. 

Milletvekillerinin gerek görev ve sorumlulukları gerekse halkın sözcüleri olması nedeniyle mecliste birçok partiden birçok milletvekili bulunmaktadır. peki milletvekillerinin maaşları ne kadardır? Aldıkları ücretler karşılığında milletvekilleri hangi görevleri yapmakla yükümlüdürler? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevabı 

Milletvekili Maaşı Ne Kadar 2024?

2024 yılında enflasyona bağlı olarak hem asgari ücrete hem emekliye hem de meclis üyelerinin maaşlarına belli oranlarda zamlar yapılmıştır. 2023 yılı milletvekili maaşı 73 bin 329 TL olarak belirlenmiş ve ödenmeye başlanmıştı. 2024 yılı milletvekili maaşı ise 125 bin TL’ye yükseltilmiş oldu. 

Son bir yıl içerisinde milletvekillerine yapılan zam oranı yüzde 174 olarak belirlenmiştir. Peki milletvekili maaşları nasıl belirlenir? Bu da merak edilen sorular arasında yerini alıyor. TBMM üyeleri ödenek ve emekliliklerine dair kanun ve yasalar şu şekildedir;

milletvekili-maaşı
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin aylık maaşı, en yüksek rütbedeki devlet memurunun aldığı maaşla eş değerdir. En yüksek mertebedeki devlet memurlarının gelir vergisine tabi olmayanlar bu kanun gereğince de gelir vergisinden muaf olurlar.  Bu kanun doğrultusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine hesaplanan bu tutarın yarısı yolluk olarak ödenir. Bu yollukların herhangi bir durumda haczedilmesi söz konusu değildir.  
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri en yüksek devlet memuru haklarından yararlanırlar. Yeni düzenlemeler sonucu emekli milletvekili maaşı 2024 da artışa tabi olmuştur.

Burada milletvekillerinin maaşlarının merak edildiği kadar akıllara cumhurbaşkanı maaşı ne kadar? Sorusu da gelmektedir. 2024 cumhurbaşkanı maaşı 183 Bin TL’dir

2023 yılında yapılan seçim sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekilleri sayısında da değişiklikler meydana gelmiştir. Hangi partiden kaç milletvekili var işte cevabı;

Toplamda Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekili sayısı ise 579 dur. Her milletvekili tüm haklardan eşit olarak yararlanır. 

milletvekili-maaşı

Milletvekili Ne Demektir? 

Milletvekili genel olarak parlamenter veya mebus olarak bir parlamentoda oy veren kişilerin temsilcileridir. Siyasal kimliğe sahiptirler. Milletvekili halk oylaması ile seçilir. Bu milletvekilleri bağımsız görev yapabilecekleri gibi günümüzde birçok milletvekilinde olduğu gibi bir siyasi parti temsilcisi de olabilirler. 

Milletvekili olmak için belli başlı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Anayasanın 76. Maddesinde yer alan bu şartlar ise şu şekildedir;

milletvekili-maaşı
 • Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız şarttır. 
 • Milletvekili olabilmek için ikinci ve en temel koşullardan biri de T.C. vatandaşı olmaktır. 
 • Milletvekili olabilmenin diğer bir koşulu ise eğitimdir. Burada en az ilkokul mezunu olmanız yeterli olacaktır. 
 • Askerlik görevinizi tamamlamış olmanız gerekir ki bu koşul birçok meslek için gerekli ve şarttır. 
 • Herhangi bir kamu görevinden yasaklı olmamak ve sicil kaydınızın temiz olması yine milletvekilliği yapmak için belli koşullardan bir tanesidir. 
 • Taksirli suç haricinde toplam 1 yıl ve üzeri hapis ve ağır hapis cezası almamış olmanız gerekmektedir.
 • Devletin sırlarını açığa çıkarma, yüz kızartıcı suçlar gibi suçlara karışmamış olmak.
 • Toplum içerisinde anarşik ve ideolojik kargaşa çıkaracak gösterilere katılarak bu sebeple suç almamış olmanız gerekmektedir.
 • Milletvekilleri seçim olan ve katıldığı ilde ikamet etmek zorundadırlar. 
milletvekili-maaşı

Bu şartları yerine getirenler milletvekilliği için istediği partiden ya da herhangi bir ideolojik partiye bağlı kalmadan bağımsız bir şekilde milletvekilliği adaylığı yapabilirler.

Milletvekili Görevleri Nelerdir? 

Milletvekilleri genel olarak kendilerini seçen kişileri yani halkı temsil ederler. Bu doğrultuda ise belli başlı görevleri ve halka karşı sorumlulukları bulunmaktadır.  Her ne kadar belli bir ilden ya da belli bir siyasi partiden aday olmuş olsalar da halkın belli bir kısmını değil hepsini temsil ederler. 

Üyesi oldukları Türkiye Büyük Millet Meclisi görev ve sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdürler.  Bu sorumluluklar ise kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmaktır. Para basılmasına karar vermek, savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların ise onaylanması gibi bazı sorumlulukları bulunmaktadır. 

Milletvekili Çalışma Koşulları Nasıldır?

milletvekili-maaşı

Milletvekili çalışma koşulları, maaşları ülkelere göre değişiklikler gösterebilir. Ülkemizde mecliste milletvekillerinin çalışma koşulları ise şu şekildedir;

 • Milletvekilleri parlamento çalışma saatleri boyunca görev yapmakla yükümlüdürler.
 • Parlamento oturumlarına düzenli olarak katılım zorunluluğu vardır. Bunun dışında komite toplantısı ve genel kurul toplantılarına da duruma bağlı olarak katılım sağlamaları gerekebilmektedir.
 • Seçim bölgesindeki seçmenleri ile sürekli irtibatta olmalı ve onların sesi olmalıdır. bu bölgeleri sık sık ziyarette bulunurlar.
 • Toplantı ve etkinliklere katılım şartı bulunur.
 • Seçim dönemlerinde ise belli kampanyalar yaparlar ve bu kampanya çalışmalarını yürütürler. 

Merak Edilen Sorular 

Milletvekili maaşları özellikle halkı temsil etmeleri nedeniyle oldukça merak edilirler. Halk tarafından yakından takip altında olan milletvekilleri hakkında birçok soru da beraberinde gelebilmektedir. 

 

1 – Vefat Eden Milletvekili Maaşı Ne Kadardır?

Milletvekilinin vefat durumunda 12 maaş miktarı ailesine verilir.

2 – 2002 Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

2002 yılında milletvekili maaşı 4500 dolar civarında hesaplanmıştır.

3 – Vali Maaşı Ne Kadar Oldu?

2024 yılında yapılan zamlardan sonra vali maaşları 70 bin TL olmuştur. 

4 – Emekli Vali Maaşı Ne Kadar?

Vali emekli olduğunda 15 bin TL’dir. 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 Milletvekili Maaşı Ne Kadar? Maaşları Karşılığında Hangi Görevleri Yaparlar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!