USD32,19
EURO34,97
JPY0,206500
RUB0,357400
GBP40,96
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.506,99
BTC69.934,23

Meta Evrene Güç Sağlayan 5 Teknoloji

meta-evren-1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meta evren üç boyutlu dünyasının sağladığı yapay zeka, kripto para gibi birçok özelliği barındıran sistemleri bu içerikte öğrenebilirsiniz.

Meta evren, yarattığınız avatarlarınız ile alışveriş yapabileceğiniz, oyunlar oynayabileceğiniz, sanal dünyanın 3 boyutlu versiyonudur. Bu dünyada oturduğunuz yerden, ofiste iş konuşabilir, kafede oturabilir ve birçok eğlenceli aktiviteler ile vakit geçirebilirsiniz.

Meta evren teknolojisine örnek olarak The Sandbox ve Decentraland projelerini gösterebiliriz. Bu projelerde kripto para kullanılır ve işlevsel olarak insanlar bu sanal dünyada vakit geçirirler. Ancak bu kavramlar henüz yenidir ve işlev, geliştirme aşamasındadır. Facebook ismini Meta olarak değiştirmesinden sonra Nvidia ve Microsoft gibi şirketlerde kendi meta evrenini yaratmaya başladı.

Teknoloji firmaları, kullanıcılara sanal deneyimi yaşatmak ve üç boyutlu dünyayı geliştirmek için bazı teknolojiler kullanmaktadır. Bunlar; arttırılmış gerçeklik, Blockchain, yapay zeka, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik teknolojileridir.

Meta Evren Nedir ve Kim Buldu?

Meta evren, 1992 yılında ilk olarak Bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bilim kurgu romanı Parazit’e göre insanlar gerçek dünyadan kaçabileceği, sanal dünyalarda kendi avatarları olan çevrimiçi dünyasının benzeri anlatılır. Bundan yıllar sonra teknoloji şirketleri futuristik bir evrenin yaratılması için çalışmalara başlamıştır.

Meta evren, sanal objeler içeren, araziler veya sanat eserleri alabilmenizi sağlayan dijital bir dünyadır. Evinizde ya da oturduğunuz yerde uzaktan çalışabilir, sanat eserlerini görmek için müzelere katılabilir, isterseniz de bir konsere katılarak arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz.

Sanal dünyanın en büyük teknoloji şirketleri öncü olsa da halen bu dünya, geliştirilme aşamasındadır. Şuan her şeyi kapsayan tek meta evren mi ya da birden fazla meta evren mi olacağı, tartışma konusudur.

Ancak teknoloji geliştikçe video oyunları, sosyal medya platformları evrilebilir ve farklı dünyalarda olabilir. Bu aynı zamanda merkezi olmadan yönetim, uzaktan çalışma, dijital kimlik gibi kavramları sık duyacağımız anlamına gelebilir. Şuan, meta evrenlere bağlanmak için sanal gerçeklik gözlükleri ile üç boyutlu dünyaya girebilir ve fiziksel dünyada da yürünebilir.

Meta Evrene Güç Sağlayan Teknolojiler

Meta evren deneyimini geliştirmek isteyen teknoloji şirketleri, sanal dünyayı daha sarmalayıcı hale getirmek için arttırılmış gerçeklik (AR), Blockchain, Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka (Ai) ve sanal gerçeklik gibi teknolojileri kullanıyor.

1. Arttırılmış Gerçeklik (AR)

Arttırılmış gerçeklik, sanal dünyada dijital görsel ve ögelerde kullanılır. Özellikle VR teknolojisi erişebilir olmasıyla mobil veya cihazlarda kolaylıkla kullanılabilir. Geçen senelerde mobil oyun Pokemon oldukça popüler olmuştu ve aynı ona benzer şekilde sanal dünya için dijital görseller oluşturulabilir.

Oyuncular, arttırılmış gerçeklik ile meta evrende, telefonlarının kamerası ile gerçek dünyada olduğu gibi her yeri görebilir.

2. Blockchain

Blockchain teknolojisi kullanıcılara, değer transferi, şeffaf çözümleri, kullanılabilirlik, yönetişim gibi birçok özellikler sunar. Kripto paralar sanal dünyada alışverişi sağlarken, aynı zamanda sosyalleşmeyi sağlayan transferleri içerir.

Örnek olarak blockchain teknolojisi desteği ile Decentraland sanal dünyada arazi satın almak isteyenler Nft token olarak alabilirler. Bu teknoloji, sanal arazinin mülkiyetini korur ve güvence altına alır.

3. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti, fiziksel dünya için kullanılan sensörler ve cihazlar aracılığıyla internete bağlanan sistemlerdir. İnternete bağlanan sistemler, kendilerine has belirtece sahip olduklarından, veri almak ve gönderme becerisi elde ederler. Günümüzde İoT teknolojisi, hoparlör, tibbi cihazlar gibi birden fazla alanda kullanılmaktadır.

Nesnelerin interneti, meta evrende ise, fiziksel dünyada aldığı verileri sanal dünyaya sunmak ile görevlidir. Örnek olarak, normal dünyada var olan hava durumu ve diğer koşullar, sanal dünyaya aktarılarak, kullanıcıların bilgisi sağlanmış olacaktır.

4. Yapay Zeka (Ai)

Yapay zeka günümüzde yüz tanıma, karar verme ve hesaplama gibi birçok özelliği barındıran bir teknolojidir. Son zamanlarda uzmanlar, yapay zekanın sanal dünyalar için gelişimine katkı sağlamak ve kullanımını kolaylaştırmak için çalışmaktadır.

Makine öğrenmesi kullanan Yapay zeka algoritmaları, çok miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleme becerisine sahiptir. Geçmiş verileri hesaplayan yapay zeka, bilgilerini birleştirip ön görü veya iç görüler sunabilir.

Sanal dünyada yapay zeka, oyuncu olmayan karakterlere uygulanabilir ve böylece oyunculara tepki verme süreleri kısalabilir. Yapay zeka teknolojisi ile oyuncu olmayan karakterler, kendi kendine çalışabilir, farklı dilde iletişim kurabilir veya insanların getireceği görevleri yerine getirebilir.

5. Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik, sanal dünyaya giriş için gözlükler, eldivenler ve sensörler ile keşfetmeyi sağlayan teknolojidir. Bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş meta evreni görmek için kullanıcılara özel çevre yaratır.

Sanal gerçeklik günümüzde sadece gözlük ile bağlanılsa da ilerleyen zamanlarda ekipmanlar ile daha gerçekçi bir deneyim yaratabilir. Kullanıcı her şeyi hissedeceğinden daha duygusal bir yaşamın anahtarını açabilir. Meta evrenin popülerliği arttıkça bu alanda yapılan yeni teknolojilere şahit olabiliriz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Meta Evrene Güç Sağlayan 5 Teknoloji

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!