USD30,92
EURO33,45
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,06
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.015,55
BTC51.458,12

Kripto Para ve Blockchain Arasındaki Fark Nedir?

kripto-para-blockchain
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para teknolojisini yeni duyuyorsanız, üzülmeyin çünkü bu içerikte teknolojileri en yakından ve basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kripto para terimini ilk defa duyanlar bunun mantık dışı ve zor olduğunu düşünür. Diğer teknolojilere bazı özellikleri ile benzese de temelde birçok farkı bulunan teknolojilerden bir tanesidir. Bazı kullanıcılar, blockchain teknolojisini anlatırken sıklıkla kripto parayı birlikte kullanır. Ya da kripto para yerine Bitcoin terimini kullanmayı tercih ederler.

Kripto para, bitcoin ve blockchain kavramları aslında her biri farklı özellik taşır. Bu sebeple arasındaki farkları öğrenmek, oldukça önemlidir. Bu içerikte bu 3 kavramın açıklamasını yaparak, kripto para ve blockchain teknolojisinin ilişkisini inceleyeceğiz.

Blockchain Teknolojisinin Diğer Web Teknolojiler ile Temel Benzerlikleri

Günümüzde kullandığımız web teknolojileri belirli bir amaca hizmet ederler. Aynı şekilde kullanılan blockchain teknolojileri de temelde web’in sunduğu özelliklere benzerlik gösterir. Aşağıda buna örnek olarak sunulan benzerlikleri inceleyeceğiz:

Web Teknolojileri

  • Bilgi paylaşımı için web siteleri kullanılır
  • Web siteleri bulmak için arama motorları kullanmak, en iyi seçenektir
  • Google, arama motorlarında en sık kullanılan teknolojidir

Blockchain Teknolojileri

  • Blockchain, bilgiyi veri blokları şeklinde kaydetmeye yarayan teknolojidir
  • Kripto paralar, blockchain teknolojisini kullanmak için en iyi bir seçenektir
  • Bitcoin bir kripto paradır ve ilk olma özelliğini taşır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimi, blok zinciri, bitcoin ve geleneksel itibari paralar, farklı para türlerini tanımlamak için kullanılan terimlerdir.

Kripto para, işlemleri güvenli hale getirmek için kriptografi kullanan dijital bir para birimidir. Kripto para ile geleneksel itibari para birimleri (ABD doları gibi) arasındaki temel fark, kripto para birimlerinin merkezi olmayan yani merkezi bir hükümet veya banka tarafından kontrol edilmemeleridir.

Bunun yerine, bilgisayarların yeni madeni paraları “mayın” ve blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için zor matematik problemlerini çözdüğü madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulurlar. Günümüzde binlerce kripto para birimi bulunmakta ve bunlar internet üzerinde ödeme sistemleri olarak kullanılmaktadır.

Kripto para birimi, fiziksel bir formu olmadığı için dolar veya euro gibi geleneksel para birimlerinden farklıdır. Yalnızca çevrimiçi olarak veya şahsen, kullanıcıların diğer para birimleri için alıp satabilecekleri bir değişim platformu aracılığıyla kullanılabilir.

Bu, elinizde tutabileceğiniz hiçbir fiziksel madeni para veya fatura olmadığı anlamına gelir – sahip olduğunuza dair tek kanıt, genel ve özel anahtarlarınızı içeren dijital cüzdanınızdır.

Blockchain Nedir?

Blockchain, kripto para birimi işlemlerini takip eden bir defter sistemidir. Blok zinciri teknolojisi, banka veya kredi kartı şirketi gibi üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan blok zincirindeki işlemlerin meşru olarak doğrulanmasını sağlar.

Bir blok zinciri, kronolojik sırayla değişmez bir kayıt defteridir; bu, sonraki tüm kayıtları değiştirmeden bir kaydı değiştirmenin imkansız olduğu anlamına gelir. Bu, blok zincirlerini son derece güvenli hale getirir çünkü her işlem zincire kalıcı olarak kaydedilir ve daha sonra değiştirilemez.

Bu aynı zamanda onları verimli kılar çünkü blok zincirinde bir işlemi doğruladıktan sonra, tekrar herhangi bir ek doğrulama adımından geçmek zorunda kalmadan aynı zincirdeki sonraki tüm işlemlere güvenebilirsiniz!

Kısaca blockchain şöyle çalışır:

  • Her yeni blok, bir zaman damgası ve işlem verileri dahil olmak üzere önceki işlemler hakkında bilgiler içerir.
  • Bu, kullanıcıların herhangi bir yeni işlemde verileri doğrulamasını sağlayan bir kronolojik zincir oluşturur.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, işlemleri doğrulamak ve dolandırıcılığı önlemek için blok zinciri teknolojisini kullandığı için bir kripto para birimi örneğidir. Bitcoin, diğer kripto para birimlerine kıyasla yüksek değere sahip olduğu için (zirvede 60.000 doların üzerindeydi) ve sadece “Satoshi Nakamoto” olarak bilinen anonim bir kişi tarafından yaratıldığı 2009’dan beri var olduğu için “dijital altın” olarak da anılır.

Bitcoin, merkezi hükümetler ve bankalar tarafından kontrol edilen dolar ve madeni para gibi fiat para sistemlerine alternatif olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sistem, bitcoin içeren işlemleri doğrulamak için blok zinciri teknolojisini kullanır, böylece bankalar veya kredi kartı şirketleri gibi üçüncü taraflara güvenmeden meşru ödemeler olarak güvenilir olabilirler.

Ayrıca açık kaynak kodludur, bu tamamen şeffaf olduğu anlamına gelir; herkes, üzerine inşa edildiği kodu görebilir. Aynı zamanda, herkesin onu inşa etmede ve geliştirmede yer alabileceği anlamına gelir. Bilgisayarınız ve internet bağlantınız olduğu sürece Bitcoin geliştirmenin bir parçası olabilirsiniz.

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan ilk kripto para birimiydi ve günümüzde en popüler örnek olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto Para ve Blockchain Arasındaki Fark Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!