USD32,22
EURO34,99
JPY0,207300
RUB0,356300
GBP41,09
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.509,95
BTC69.976,81

Metamask Nedir ve Ne İşe Yarar?

metamask-nedir
metamask-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metamask ile kripto varlıklarınızı, merkezi borsadan ve işlemlerden uzak bir şekilde özel anahtarlarınız sayesinde güvenle koruyabilirsiniz.

Kripto varlıklarınızı kendi isteğiniz doğrultusunda farklı ağlarda saklamak istiyorsanız, Metamask chrome eklentisinde çalışan cüzdanı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ethereum ekosistemi ile ilgileniyorsanız ve hedefiniz basit bir cüzdanın ötesine geçmek ise bu işinize yarayabilir.

Bir cüzdan düşünün; tüm ağları desteklesin ve aynı zamanda neredeyse tüm kripto projelerde öncelik olarak kullanılsın. İşte tüm bu özellikler bu cüzdanda mevcuttur.

Metamask Nedir?

Metamask, merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) için bir arayüz sağlayan dijital bir cüzdandır. DApp’ler, kullanıcıların eşler arası bir şekilde birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren dijital platformlardır. Genellikle finansal işlemler ve diğer veri alışverişi biçimleri için kullanılırlar.

DApp bir blok zinciri ağında (her kullanıcının orada yapılan tüm işlemlerin aynı kopyasına erişebildiği merkezi olmayan bir ağ) çalışır, bu da tek bir sunucuya veya ana bilgisayara bağlı olmadığı anlamına gelir. Bu, bir saldırganın sistemi tehlikeye atmasını, bir şirket veya kişi tarafından barındırılmasından çok daha zor hale getirir.

Metamask cüzdan, içinde Ether ve ERC20 belirteçleri gibi kripto para birimlerini saklamanıza izin veren bir Ethereum cüzdanıdır. Ayrıca Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Zcash, Dash vb. gibi diğer kripto para birimlerini de destekler, ancak Ethereum şimdiye kadar ana odak noktası olmuştur.

Metamask, hesabınızda tuttuğunuz paraya erişmek için kullanılan özel anahtarlar, kripto varlıklarınızı saklamak için kullanılır. Bu özel anahtarlar, tarayıcınızın yerel deposunda güvenli bir şekilde saklanır.

Metamask Güvenli Mi?

Metamask, kripto para biriminizi saklamanıza ve yönetmenize izin veren web tabanlı bir cüzdandır. Kullanımı ücretsizdir ve hemen hemen tüm tarayıcılarla uyumludur.

Ama ne kadar güvenli? Güvenli mi? Herhangi bir güvenlik özelliği var mı?

Bu bir Dapp veya merkezi olmayan bir uygulamadır; bu, merkezi bir sunucuda barındırılmak yerine Ethereum blok zincirinin üzerinde çalıştığı anlamına gelir. Bu, bilgisayar korsanlarının diğer çevrimiçi cüzdanlardan daha fazla ödün vermesini zorlaştırır.

Ek olarak, blok zinciri üzerinde çalışarak Metamask müşteri bilgilerini veya finansal verileri depolaması gerekmez; saklama konusunda endişelenmeniz gereken tek şey özel anahtarlarınızdır.

Metamask’ın merkezileştirilmemiş olması, aynı zamanda gerçekten “bir” Metamask şirketi olmadığı anlamına gelir; Ethereum tarafından belirlenen kurallara uyduğu sürece herkes kendi cüzdan sürümünü oluşturabilir (bu yüzden bu kadar çok farklı sürüm vardır). Bu, işleri şeffaf ve hesap verebilir tutmaya yardımcı olur; her şeyden sorumlu tek bir şirket yoktur!

Metamask’ın hataları hakkında bazı endişeler olsa da, özellikle diğer cüzdanlarla karşılaştırıldığında, topluluk tarafından genellikle güvenli kabul edilir.

Kripto cüzdanı ile ilgili birincil endişe, Javascript kullanımıdır. Bu bir sorundur çünkü Metamask’ı kötü amaçlı yazılım bulaşmış veya herhangi bir şekilde güvenliği ihlal edilmiş bir bilgisayarda kullanıyorsanız, cüzdanınızın güvenliği de tehlikeye girebilir.

Genel olarak, bilgisayarınızı güncel tutarsanız ve şüpheli web sitelerini ziyaret etmezseniz veya güvenilmeyen kaynaklardan dosya indirmezseniz, Metamask’ı kullanmanız muhtemelen iyi olacaktır.

Metamask Görünmeyen Coinler Nasıl Eklenir?

Herhangi bir borsadan cüzdanınıza ethereum veya farklı ağlardan kripto para gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz token veya coin hesabınızda görünmüyorsa, paniğe gerek yok.

Bilinmeyen bir token olduğunda cüzdanınıza yüklemek için ‘Add Token’ özelliğini kullanabilirsiniz. Buraya tıkladığınızda çıkan ekranda genelde ağ ismi ve token adresi yazar. Buraya, kısa ismi ve değerini yazarsanız, kolaylıkla token veya coin hesabınızda gözükecektir.

Eğer daha az popüler olan token eklediyseniz, o zaman ise kripto adresi eklemeniz gerekir. Yine aynı şekilde çıkan adres kısmına, token’in özel adresini ekleyerek, kripto varlık görünür hale gelecektir.

Tam olarak işlemleri kısaca şöyle yapabilirsiniz:

  • Uzantıya tıkladıktan sonra ilk önce cüzdanınızı açın
  • Açılan ekranda yukarıda olan üç noktaya tıklayın.
  • View on Etherscan’ı seçtik ve Özet sekmesinin altından token menüsüne tıklayıp, DAI’yi seçin.
  • Profil özeti sekmesi altında sözleşme adresi olacaktır ve bu adresi kopyalayın.
  • Kopyalanan adresi, token contract address, bölümüne yapıştırın.
  • Contract Adress’i yapıştırdıktan sonra sistem otomatik olarak kalan kısımları dolduracaktır. Sizde burada sadece ‘next ve Add Tokens’ kısımlarına sırasıyla tıklayın.
  • Ardından tüm varlıklarınızı görmek için ana sayfaya ‘cüzdan özeti’ ne geri dönüş yapın.

Burada kullandığınız tüm token ekleme işlemlerini diğer ağlar içinde yapabilirsiniz. Eğer bunu yapmaya hazır değilseniz, test ağını kullanarak pratik yaptıktan sonra bu adımları tekrarlayabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Metamask Nedir ve Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!