USD33,01
EURO36,01
JPY0,209800
RUB0,373300
GBP42,95
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,53
BTC63.622,93

Kleptomani Nedir? Kleptomani Tedavi Süreci 2023

hederaguncel-kleptomani-nedir (2)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kleptomani nedir sorusuna ilk cevap; hırsızlık hastalığı cevabıdır. İşte Yunan kökenli hırsızlık hastalığı olan kleptomani detayları!

Reelde tanımlanan bu hastalığın temel tanımı; gerek duymayan maddeleri çalma dürtüsü olarak bilinmektedir. Kleptomani rahatsızlığı çoğu yerde kulaklara aşina olan bir isimdir.

Kleptomani ismini duyduğunuz yerlerde tanımını bilmiyor ve araştırmaya koyuluyorsanız aslında Türkiye’deki tanımını duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Türkiye’deki kleptomani karşılığı çalma deliliği olarak bilinir.

Kleptomani hastalığını film ve dizilerdeki repliklerden de sıklıkla duymaktayız. Bu rahatsızlığın nadir ve şaşırtıcı detayları bulunması ile beraber dizilerde birçok detayda yer alır.

Kleptomani Nedir?

hederaguncel-kleptomani-nedir (4)
Kleptomani Nedir? Kleptomani Tedavi Süreci 2023

Kleptomani nedir ne demektir sorusun cevap olarak hırsızlık hastalığı diyebiliriz. Kleptomani hastalığı hasta olan kişi tarafından genellikle gizli bir şekilde sürdürülür. Kleptomani hastası hastalığını dışarıdaki kişilerden gizler.

Bu hastalık ilk kez 1816 senesinde tanımlanmıştır. Hırsızlık dendiğinde akla gelen ilk tanım; başkasına ait olan ihtiyaç dahilindeki eşyaları izinsiz bir şekilde almak ve sahiplenmek diye açıklayabiliriz. Fakat bu rahatsızlıktaki hırsızlık hastalığı tanımında aynı detaylar geçerli değildir.

Bu rahatsızlığı yaşana kleptomani hastası ihtiyacı olmayan eşyaları çalar ve bunu süregelen bir durum içerisinde gerçekleştirir. Kleptomani hastaları bu rahatsızlığı gizli tutarlar ve utanç duyarlar.

Utanç duydukları bu hastalık hakkında çok fazla da bir bilgisi olmayan hastalar hırsızlık vakalarına devam ederler. Kleptomani hastaları bu rahatsızlığı adli bir vaka olarak olayan gelişime uğraması sonucunda öğrenirler.

Kleptomani hastaları rahatsızlıklarını utanç içinde saklarlar ve bu hastalığın belirtilerini üzerlerinde yaşamaya devam ederler.

Kleptomani Sebepleri

Kleptomani nedir nasıl anlaşılır sorusunu cevaplamadan önce sebeplerine değinelim. Bu hastalık nadir görünen bir hastalık olarak bilinmektedir. Kleptomani rahatsızlığının sebepleri tam anlamıyla bilinemese de bazı tahmin olasılıkları bulunmaktadır.

Beyinde sinir hücreleri arasında oluşan iletişimi sağlayan maddelerin değişkenlerin kleptomani rahatsızlığının nedeni olarak varsayılmaktadır. Fakat tüm bu yorumlar elbette ki bir kesinliğin göstergesi değildir.

Kleptomani sebepleri olarak yorumlanan tüm bu olasılar daha iyi ve detaylı araştırmalara tabi tutularak irdelenmelidir. Kleptomani rahatsızlığı şu nedenlere de bağlı olabilir:

  • Bağımlılık Bozuklukları: Dopamin salımına sebep olan hırsızlık davranışı bu eylemi bağımlı hale getirebilir.
  • Seretonine Bağlı Problemler: Seretoninin beyin içindeki görevi davranış dengesini sağlamaktır. Eğer serotonin oranı kişi üzerinde düşük bir oranda bulunuyorsa
  • Opioid Sistemi Bozukluğu: Opioid sisteminin bozukluğa uğraması kleptomani rahatsızlığını dürtüleyecektir.

Kleptomani Belirtileri

hederaguncel-kleptomani-nedir (3)

Kleptomani nedir sebepleri nelerdir tam bilinmese de bulunan varsayımları açıkladık. Kleptomani rahatsızlığının hasta üzerinden görülen belirtileri ise hastalığı teşhis etmek için çok önem taşır. Belirtileri doğru bir şekilde kavrayabilmek ve teşhis edebilmek için oldukça dikkatle davranmalısınız:

  • Hırsızlık hastalığı olarak da bilinene kleptomani hastalarının çalma eylemi sırasında zevk alma ve tatmin olma duygusu
  • Kleptomani hastaları ihtiyacı olmayan eşyaları ve çok da değeri olmayan eşyaları çalar. Bu dürtü zevk almak adına yapılır.
  • Çalma dürtüsü oluşumu sırasına kleptomani hastası üzerinde oluşan gerginlik hissi ve endişe duygusu
  • Kleptomani hastası yapmış olduğu hırsızlık eylemi sonrasında çalmış olduğu eşya hakkında pişmanlık duyar. Bu eylemi gerçekleştirdiği için utanç duyarak kendine öfke duymaya başlar. Kendine öfkeli olan kleptomani hastası, yaptığı hırsızlık yüzünden büyük pişmanlık duymasına rağmen bu davranışa devam eder.
  • Pişmanlık yaşayan kleptomani hastası, yaşadığı dürtüleri kısa süre içerisinde tekrarlar.

Kleptomani Para Çalar mı?

Kleptomani nedir tıp üzerinde açıklaması nedir derseniz; hırsızlık hastalığıdır şeklinde cevaplandırırız. Kleptomani hastası eşya çalma dürtüsü ile sonradan pişmanlık duyacağı fakat tekrarlayacağı eylemler gerçekleştirir.

Kleptomani hastaları para çalamaz şeklinde bir cevap veremeyiz. Fakat genellikle kleptomani hastaları maddi değeri düşük olan eşya ve varlıkları çalarlar. Genellikle çalma duygusunu yaşayabileceği en ufak şeyi bile çalan kleptomani hatalarının derdi ihtiyaç duydukları bir aracı sağlamak değildir.

Kleptomani hastaları yalnızca hırsızlık sırasında duydukları zevk ve tatmin olma duygusunu yaşamak istedikleri için bu tarz eylemleri gerçek kılarlar. Fakat bu durum oldukça tehlikeli ve dış çevreye de zarar vericidir. Kleptomani hastaları maddi değeri düşük olan eşyaları çalarken para da çalabilirler.

Hırsızlık Hastalığı Neden Olur?

hederaguncel-kleptomani-nedir (2)

Hırsızlık hastalığı yani kleptomani neden olur ve sebepleri nelerdir tarzında sorular sıklıkla sorulur. Kleptomani ismine sıklıkla rastlamamakla beraber hastalığına da nadiren rastlamaktayız. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinememektedir.

Kleptomani nedir nasıl anlaşılır sorusuna hasta üzerinde sağladığı belirtiler ile cevap verebilmekteyiz. Kleptomani hastalarının hastalanma sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bazı yorumlar yapılmaktadır.

Hırsızlık Hastalığı Tedavisi | Kleptomani Testi

Kleptomani nedir ilaç tedavisi tercih edilir mi tarzında birçok soru sorulmaktadır. Hırsızlık hastalığı olarak da bilinen kleptomani hastalığının tedavisi en çok merak edilen konulardandır. Hastalığın kesin çözüm sağlayabilecek ve hastalığın belirtilerini tamamen ortadan kaldırabilecek bir tedavi seçeneği yoktur.

Fakat yapılan tedavisi seçenekleri ile belirtiler kontrol altına alınarak kleptomani hastalığı yönetilebilir. Kleptomani hastalığının tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Yoksa hem sosyal hayatta hem de özel hayat da insan birçok şekilde önlenir. Hırsızlık hastalığı birçok yerde ortaya çıkabileceği için sizin adli sicil kaydınıza da işler. Bu durum da herhangi bir cezai yaptırım ile sonuçlanır.

Antidepresan ve Naltrekson ilaç tedavisi kullanılmakta olup psikoloji tedavi ile de kleptomani desteklenebilir. Kleptomani tedavisi, ilaç ve psikiyatri tedavisi biçimini içermektedir. Kleptomani rahatsızlığının tedavisi aşamasında ilaç tedavisi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır.

Kleptomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Kleptomani Hastasına Nasıl Davranmalı?

hederaguncel-kleptomani-nedir (1)

Kleptomani hastalığının belirtileri ve tedavisini detaylı bir şekilde açıkladık. Peki ya çevrenizdeki kişilerden birisinin kleptomani belirtilerine kapıldığını gördüyseniz o kişiye karşı oluşan davranışlarınız nasıl olmalıdır?

Kleptoman hastalığının belirtilerini eğer bir yakınınızda gördüyseniz ona karşı tutumlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Suçlayıcı bir tutum takınmamanız onun tedavi süreci için oldukça yararlı olacaktır. Unutmamalısınız ki kleptomani hastaları bulundurdukları davranışları isteyerek yapmazlar.

Hırsızlık eylemi istenerek yapılmamakla beraber onlar için karşı konulamaz bir haldedir. Ve yine devamında bilmelisiniz ki; bu hastalığın belirli bir tedavisi vardır ve bu davranışlar kontrol altına alınabilir. Sizin yapmanız gereken kleptomani hastasını tedavisi için doktora yönlendirmek olmalıdır. Mitomani nedir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kleptomani Cezai Sorumluluğu

Kleptomani nedir sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik. Peki ya bu hastalığın sonucunda oluşan hırsızlık eyleminin cezai yaptırımı ne şekildedir. Bu hastalık sonucu istemsiz ir şekilde gerçekleşen kleptomani hırsızlık eylemi ile ilgili bir Türk Ceza Kanunu maddesi bulunmaktadır.

Bu madde içerisinde kleptomani hastalığının teşhisinin konmuş olduğu kişiler üzerinde herhangi bir cezai yaptırım gerçekleşmez şeklinde detaylı açıklama bulunur. İşte Türk Ceza Kanunu’nun 32. Maddesi:

“Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. “

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kleptomani Nedir? Kleptomani Tedavi Süreci 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!