USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.908,89

İmamoğlu, kimse umutsuzluğa kapılmasın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İmamoğlu: “Öğrenilmiş Çaresizlikler’ Benim Defterimde Yok. Biz, O Dünyaları Artık Değiştirmek İstiyoruz” dedi.

İmamoğlu, kimse umutsuzluğa kapılmasın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un fethinin 570’inci yıl dönümü nedeniyle konuştu. Şunları söyledi; “Keşke bugün her şey farklı olsaydı. Keşke bugün, milyonlarca insanın tamamı sürece daha farklı bakabilseydi. Maalesef olmadı. Ben, geçmişi temsil etmiyorum. ‘Öğrenilmiş çaresizlikler’ benim defterimde yok. Klişe benzetmeler benim defterimde yok. Ben, siz gençlerin gözlerine bakıyorum. Biz, o dünyaları artık değiştirmek istiyoruz çünkü bu güzel ülke, mutlaka özgür, adil, refah içinde ve demokratik bir ülke olacak. Kimse kendini umutsuz hissetmesin. Doğru olduğuna inandığımız için çıktığımız bu yolda, bir tane bile geri adım atmadan hep birlikte yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Hep birlikte yürümeye devam edeceğiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un fethinin 570’inci yıl dönümünü nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Han’ın anıldığı, Maltepe miting alanındaki kutlamaya katıldı. Burada konuşan İmamoğlu, bir kutuplaşmayla yüz yüze olduklarını, buna karşın barış içinde, kardeşçe yaşayabileceklerine hep birlikte inandıklarını belirtti. İmamoğlu, şunları söyledi:

İSTANBUL, EVRENSEL HOŞGÖRÜNÜN SİMGESİ OLDU

Umutsuzlukla yüz yüze olmamıza rağmen, bu topraklardan her gün umut fışkırabileceğine inanıyoruz. Birini bazen dışarıda tutan, bazen bağırıp çağıran, birtakım bölen siyasete rağmen daha iyi, daha güçlü bir birlik oluşturmanın mümkün olabileceğine inanıyorsunuz. Fatih Sultan Mehmet, sadece kadim şehri değil, ayrıca bu şehirde yaşayanların gönlünü de fethetti. Şehirde yaşayan her inanıştan insanı kucakladığı için fetih kalıcı oldu. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet’in özgün kişiliğinden aldığı büyük güçle, ilhamla tüm inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı, örnek bir dünya başkenti oldu. İstanbul; adaletin, hoşgörünün, hukuka saygının merkezi oldu. Evrensel hoşgörünün simgesi oldu.

İstanbul’u işgalden kurtarıp bir kez daha hepimize armağan eden kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür

Bugün hepimiz, farklı coğrafyalardan bu toplumun, bu güzide milletin evlatları olarak burada yaşıyoruz. İstanbul’un aziz ve şanlı tarihine hep birlikte sahip çıkmakla sorumluyuz. Bu, bizim Fatih Sultan Mehmet Han’ı olduğu kadar… 5 yıl düşman işgali altında kalmıştır İstanbul. İstanbul’u işgalden kurtarıp bir kez daha hepimize armağan eden kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Onun için, sorumluluğumuz ona da olan borcumuzdur.

DEMOKRATİK MÜCADELEMİZE VAZGEÇMEDEN DEVAM EDECEĞİZ

Herhangi bir kişinin ya da bir siyasi partinin ya da bir avuç insanın dilediği gibi kesip biçebileceği, parçalara ayırıp satışa çıkarabileceği bir şehir asla değildir. Bu kadim şehir, 16 milyon İstanbullunun, 86 milyon milletimizin tek tek her birimize zimmetlenmiş bir varlıktır. Burası, fethin ve Atatürk’ün İstanbul’udur. İstanbul, Türkiye’dir, unutmayın. Seçim sonucunun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Tabii iktidarın neden olduğu bütün olumsuzluklara rağmen Millet İttifakı olarak seçimi kazanamadık. Ben, kişisel olarak bu sonuçlardan elbette üzgünüm. Seçim öncesinde söylediği her bir sözü inanarak söylemiş biri olarak ülkem adına tabii ki bu sonuçlardan dolayı düşünceli ve kaygılıyım. İktidarın siyaset anlayışının, devlet yönetim biçiminin toplumla ilişkili bugün yaşadığımız sorunların temel sebebi olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra yaşayabileceğimiz sorunların da kaynağı olacağı için bu siyaset anlayışına karşı demokratik mücadelemize her koşulda, vazgeçmeden devam edeceğiz.

VATANDAŞLARIMIZIN ARASINA NİFAK SOKULMAYA ÇALIŞILMIŞTIR

Bu prensipleri her zaman hatırlatacağız. Milletimiz, cumhurbaşkanlığı yetkisini Cumhur İttifakı’nın adayına vermiş. Elbette mazeret yok. Süreç böyle sonuçlanmıştır, hayırlı olsun ama adaletsiz koşullar vardır. Ne yazık ki kutuplaştırma vardır. Ne yazık ki hakaret ve iftira dili vardır. Demokrasi tarihimizde ne yazık ki olumsuz izler vardır. Bunları telafi edeceğiz. Bazı sözcüler, seçmenleri, ‘terörist, hain, sapık’ gibi kelimelerle itham etmiştir. Bunlar, hepimizi çok üzmüştür. Siyasi partilere gönül veren vatandaşlarımızın arasına nifak sokulmaya çalışılmıştır. Bu çabaların sonunda, ne acıdır ki, dün kutlama yapan insanların bu duyguya kapılmasıyla Ordu Güzelyalı’da gencecik bir evladımız hayatını kaybetti. Hiç değmezdi. Bu duyguların yaratılması asla kabul edilemez.

BU ÜLKEDEKİ DEĞİŞİM İRADESİNİ SİL BAŞTAN İNŞA ETMEK ZORUNDAYIZ

Bu süreçte, toplumun en büyük arzusunun sandığa yansımasını sağlayacak bir gönül seferberliğini tam olarak kuramadık. Türkiye toplumunun değişim arzusunun, dün akşam gördüğümüz sonuçtan çok daha büyük olduğunu ben biliyorum. Bu ülkedeki değişim iradesini sil baştan inşa etmek zorundayız. Bu ülkede daha iyi bir hayat, daha adaletli bir düzen, daha müreffeh bir toplum isteyen, bu topraklarda kuralları ve kurumlarıyla pürüzsüz işleyen bir demokrasi talep eden kesimlerin mücadelesini, özellikle siz sevgili gençlerle birlikte inşa etmeliyiz. Bu süreci oluşturan parti ve kişiler olarak elbette bu gerçekle yüzleşeceğiz. Sebeplerini bulup çözümlerini hep birlikte geliştireceğiz. Bu olgunluk ve cesaretle mücadele kararlılığına sahip olduğumuz konusunda hiçbir vatandaşımızın, hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

GERİ ADIM ATMADAN YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Sizlerin bu bedelleri alarak unutulmaz bir demokrasi mücadele verdiğinizi görüyorum. Unutmayın; devlet, herkese eşit ve adil davranmalıdır. Ancak öyle bir süreçte, özgür ve zengin bir Türkiye kurma hedefiyle yürüyebiliriz. İşte bu yolda hep umutla, hep neşeyle ve cesaretle yürümeye devam edeceğiz. Sizlere buradan bir kardeşiniz, bir ağabeyiniz, bir hemşeriniz olarak söz veriyorum. Her zaman, doğru olduğuna inandığımız için çıktığımız bu yolda, bir tane bile geri adım atmadan hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Sevgili gençler; ben, doğru olduğuna inandığım her yola, o sürecin en çalışkan neferi olmak iddiası ve tutkusuyla çıkarım. Her şeyin çok güzel olmasını sağlayacak gücün bu inanç, tutku ve iddia olduğuna inanırım. Bundan sonra da ülkemize bağlılığımızın, demokrasiye olan inancımızın, milletimize olan sevgi ve saygımızın gereğini sonuna kadar yapacağız. Hep birlikte, çok daha büyük bir güç ve inançla çalışmaya devam edeceğiz.

BU YOLDA DAHA HIZLI KOŞACAĞIM

Ben zaten yoldayım. O yoldan hiç vazgeçmedim. Şimdi o yolda ne yapacağım? Daha hızlı koşacağım. Tabii keşke bugün her şey farklı olsaydı. Keşke bugün, milyonlarca insanın tamamı sürece daha farklı bakabilseydi. Maalesef olmadı. Mutluluk yolda olmak ve yol almakla ilgiliyse o menzile yetişmek için daha hızlı koşacağım. Bu yola, bu yürüyüşe elbise biçmeye, çerçeve çizmeye, birtakım isimler koymaya çalışanlar olabilir. Bu işlerden ben anlamam. Ben, geçmişi temsil etmiyorum. ‘Öğrenilmiş çaresizlikler’ benim defterimde yok. Klişe benzetmeler benim defterimde yok. Hükmü çoktan ortadan kalkmış yargılar, bizim düşünce dünyamızda tor zerresi bile olamaz. Ben, geçmişin anlamsız alışkanlıklarını asla rehber edinmedim, edinmiyorum. Ben, siz gençlerin gözlerine bakıyorum. Sizi anlamaya çalışıyorum. Sizinle beraber yol yürüyeceğim. Biz, o dünyaları artık değiştirmek istiyoruz. Biz, geleceği hep birlikte temsil ediyoruz. Hepinizle birlikte temsil ediyoruz. Çocuklarımızla, gençlerimizle, kadın ve erkeklerimizle geleceğin neferleriyiz; unutmayın.

UYDURMA YARGI KARARLARIN, İSTANBUL’U ASLA TESLİM ALAMAYACAK

Birisi, hâlâ bir seçim kazansa da İstanbul’un iradesine saygı duymayabilir. Birisi, bugün hâlâ Türkiye’yi değil de İstanbul’u sayıklıyorsa, İstanbul’u yanında arıyor olabilir. Hâlâ hayal kurmasının bence bir mahsuru yok ama söyleyeyim; dün, dünde kaldı cancağızım, yeni şeyleri biz söylüyoruz. Ne sen ne de uydurma yargı kararların, İstanbul’u asla teslim alamayacak. Bir şeyi unutuyorlar. Biz, İstanbul’u fethetmedik. Onu Fatih Sultan Mehmet fethetti ama unutmayın; biz, bu kardeşiniz gönülleri fethetti. ‘İstanbul’da hep sevgi kazanacak’ dedik. Hep ‘O kalpler, o güzel kalpler kazanacak’ dedik. ‘İstanbul’da birlik ve beraberlik kazanacak’ dedik. Öyle demedik mi? Birlik ve beraberlik kazanacak. Kazandı, kazanmaya devam edecek. Ülkemiz ve demokrasimiz adına üzgün olduğum taraflar var ama ben, hiç karamsar olmadım ve değilim. Asla vazgeçmeyeceğim. Bugün itibarıyla kalbimden inanıyorum ki, yürümekte olduğumuz bu doğru ve haklı yolda, artık herkes, bu sürecin en çalışkan neferi olmayı kendisine görev edinecek. Biliyorum ki birbirimize verdiğimiz güç ve güzel enerjiyle mutlaka başaracağız.

KİMSE KENDİNİ UMUTSUZ HİSSETMESİN

Bu güzel ülke, mutlaka özgür, adil, refah içinde ve demokratik bir ülke olacak. Kimse kendini umutsuz hissetmesin. Fatih Sultan Mehmet’in kalpleri fethetmeyi bilen vizyonundan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadele geleneğinden geliyoruz biz. En zor şartlar altında, millet sevgisiyle, mücadeleye hep birlikte başaracağız. Biz, bu kadim şehirde, 2019 seçimleriyle iktidara geldikten sonra kavgacı olmadan, karşı görüşte olmanın hep değerini gördük. İlkelerden taviz vermeden uzlaşabilmenin mümkün olduğunu gördük. Birbirimizi dinlemeye istekli olduktan sonra insanların içindeki kötülüğün yerini iyiliğe bırakabileceğini gördük.

Endişe ve şüpheye yer yok

İrade iklimi yaratmalıyız. Yapılması gerekeni hep birlikte yapalım ve bir demokrasi ve özgürlük adasını hep birlikte inşa edelim. Her türlü olumsuzluğa rağmen bütün bu zorlukları aşabiliriz. Hep birlikte aşacağız. Ülkemizin dört bir köşesinde, ovasında, yaylasında, dağında, kumsalında umut ateşleri yakacağız. Bunu unutmayın. Hatalarımızdan, eksiklerimizden ders çıkaracağız. Sırt sırta verirsek ve inanırsak en imkânsız görünenlerin imkânsız olmadığını göstereceğiz. Bütün bu aşamaları, hep birlikte, bu ülkenin değişim isteyen milyonlarıyla birlikte başaracağız. Her şey çok güzel olacak. Kendinize inanın. Her şey sizinle çok güzel olmaya devam edecek.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İmamoğlu, kimse umutsuzluğa kapılmasın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!