USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Kelime Oyunu Tutkunları için 10 Mükemmel Uygulama Önerisi

kelime-oyunu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kelime oyunu özellikle kelime haznesini genişletmek ve boş zamanlardan keyif almak için eğlenceli bir aktivitedir. Eskiden kutu oyunları, sözlü oyunlar ve kâğıt kalem üzerinden kelimelerle oyun kurulsa da teknolojinin gelişmesiyle oyunlar dijitalleşmiştir. Bu teknolojik çağda kelime oyunları, sudoku gibi birçok aktivite telefon, tablet gibi cihazlarla her yerde oynanabilir hale gelmiştir.

Dijital hale gelen kelime oyunları pek çok insanın da tutkusudur. Toplu taşımada, kafede, okulda, hemen hemen her yerde çevrenizde pek çok insanın kelime oyunu oynadığını görürsünüz. Bu alanda pek tabi çeşitli mobil uygulamalar mevcuttur. Birbirinden farklı kelime oyunu uygulamaları kelime bilginleri ve tutkunları için çok caziptir.

Popüler 10 Efsane Kelime Oyunu Uygulaması

Son zamanlarda beyin egzersizleri epey popüler hale gelmiştir. Bunun sebeplerinden biriyse Alzheimer riskini azaltmaktır. Bu sebeple modern çağda pek çok kişi sudoku, kelime oyunları ve bulmaca gibi etkinlikler ile beyinlerini meşgul tutmaya çalışır. Çeşitli bu gibi uygulamalarla sadece beyin egzersizi yapılmış olmaz, genel kültür de edinilir.

kelime-oyunu
Kelime Oyunu

Mobil uygulamalar içinde klasik oyunlar dışında kelime oyunları avantajlı bir tarafa da sahiptir. Çünkü küçük bir ekran sınırları içerisinde oynanması zorlu değildir. Bu sayede çocuk genç, yaşlı pek kişi de rahatça oynayabilir. İşte Türkçe ve İngilizce olarak birbirinden farklı 10 efsane kelime oyunu.

1 – Kendi Kendine Rekabet Sağlayan: Wordle

Wordle, dünyada en çok bilinen ve oynanan kelime oyunlarından biridir. Josh Wardle tarafından tasarlanan ve geliştirilen oyun, 2013’ten bu yana zaman zaman ilgi görmüş ve yükselmiştir. Özellikle 2021’den bu yana sistemi oturan ve ilgi çeken uygulama, en popüler kelime uygulamalarından biri haline gelmiş ve binlerce oyuncunun uğrak noktası olmuştur.

Oyunun sistemi şu şekilde işler: oyuncuya beş harfli bir kelime sorulur ve altı deneme hakkıyla bilinmesi istenir.  Deneme haklarında kullanılan kelimelerde olan doğru harfler bazı renklerle kodlanır ve oyuncu böylece daha kolay kelimeyi tahmin eder. Wordle, dünyanın dört bir yanında çeşitli dillerle oynanır. İşte bazı ülkeler ve kelime tahmin oranları:

Ülke AdıKelime Tahmin Süresi (Saniye)
İsveç3,72
Polonya3,79
Finlandiya3,81
Kanada3,90
ABD3,92

2 – Eski Kutu Kelime Oyunu Muadili: Kelimelik

kelime-oyunu

Kelimelik uygulaması özellikle 2010’larda meşhur olan harflerle kelimeler dizilmeye çalışılan kutu oyunlarına çok benzer bir yapıya sahip. Oyunun işleyişi ise şu şekildedir: Oyuncuya verilen harflerle oyuncu yüksek bir puan getirecek kelime yazar. Karşı oyuncu veya bilgisayar da o kelime harfleriyle devam eder böylece kelimeler sürekli türetilir ve yenileri eklenir.

Karşı oyuncuyla oymayabileceğiniz Kelimelik oyununda aynı zamanda bilgisayara karşı da oynayabilirsiniz. Farklı hamle süreleriyle rekabeti arttırabilirsiniz. Eski kutu oyunlarına benzemesiyle Kelimelik kolay anlaşılır ve oynanır bir kelime oyunu uygulamasıdır. Böylece her yaşa da uygunluk sağlar.

3 – Çapraz Rekabetli: CodyCross

Kimi insan kelime türetme oyunlarını severken kimi insan da bulmaca tipi oyunlardan zevk alır. Kelime türetme oyunlar genellikle kelime dağarcığını genişletmeye yönelik olurlar. Kelimeli bulmacalar ise daha fazla bilgi vermeye, genel kültürü artırmaya yöneliktirler. Böylece farklı bölüm içerikleriyle insan hemen hemen her alanda bir bilgi sahibi olur.

kelime-oyunu

CodyCross da bu şekilde kelime bulmacalarından oluşan bir kelime oyunu uygulamasıdır. Özellikle gazete veya dergilerde bu gibi bulmacaları çözmekten zevk alanlar için birebirdir. Bulmacadaki kelimeleri bilememe durumunda verdiği ipuçlarıyla da işi kolaylaştırır ve oyuncunun bilgisini arttırır. Oyunun işleyişinde farklı çeşitlerde ödüller ve bunlara bağlı ilerlemeler de mevcuttur.

4 – Gezdirerek Öğreten ve Eğlendiren WOW – Words Of Wonders

WOW – Words of Wonders oyunu hem kelimeleri hem de dünyanın çeşitli güzelliklerini keşfedebileceğiniz bir kelime oyunu uygulamasıdır. Karışık harf içeriğinden kelime tahminleri yaparak kelime haznenizi genişletebilir, farklı kelimelerle tanışabilirsiniz. Oyunun işleyişinde pek çok bölüm de bulunmaktadır. Bu şekilde ilerlemenizi görün ve kendinizle rekabet kurun.

Oyunun her bir bölümünde farklı seviye bulunmaktadır ve zorluk derecesi ona bağlı değişir. Karışık verilen harflerle tahmin ettiğiniz kelimeyi oluşturup denemeler yapabilirsiniz. Doğru olan tahminleriniz üst kısımda verilen bulmaca boşluklarına yazılmaktadır. Bu boşluklar dolduğunda ise yeni bölüme geçersiniz ve seviyeniz böylece yükselerek artar. Oyunun gelişmiş sistemi milyonların oynayışını sistematik kılar.

5 – Seviyelerle Güçleşen: Kelime Gezmece

İsminden de anlaşılacağı üzere bu oyunda belli başlı branşlara ait sözcükler soruluyor. Bu branşlara uyan kelimeleri bulmanızı isteyen bir sistem var. Kelime gezmece, binlerce indiren kişi sayısıyla en çok tercih edilen popüler kelime oyunu uygulamalarından biridir. İndirilen cihazın hafızasını zorlamayan hafif kapasitesiyle hemen hemen herkesin telefonuna veya tabletine uyum sağlar.

kelime-oyunu

Kelime gezme sistemiyle işleyen oyun, farklı mekanları gezdirerek oynatan yapısıyla ve çevrimdışı oynama seçeneğiyle de büyük avantaja sahiptir. Çeşitli seviyelerle kendinizle yarışma ve ilerlemenizi kaydetme imkânı da elde edersiniz. Değişik coğrafyaları kelimelerle keşfetmeye ilgi duyuyorsanız bu kelime oyunu tam sizlik!

6 – Kelime Avı / Wordz

Kelime avı oyununda adından da anlaşılacağı üzere sözcükleri bir avcı gibi dikkatle avlarsınız. Karışık harflerle verilen tablodan kelimeler bulmanızı isteyen bir sisteme sahiptir. Anlamlı kelimeleri görmek için özenle inceleme gerekmektedir. Bu açıdan dikkat toplama, odaklanma gibi konularda bu kelime oyunu yani bir diğer ismiyle Wordz size yardımcı olacaktır.

Kelime oyunu İngilizce seçenekli uygulamalar bakınanlar için de Wordz birebirdir. İngilizcede bilebileceğiniz düzeyde kelimelerle hem pratik yapar hem de oyundan zevk alırsınız. Gün içerisindeki boş vakitlerinizi değerlendirmek için de güzel bir fırsat olur.

7 – TV’den Bilinen: Çarkıfelek

Çarkıfelek, zamanında yarışma programlarından bazılarının bildiği bir kelime oyunudur. Bu sisteme sahip bir uygulama da mevcuttur. Kelime oyunu online indirip çevrenizle eğlenmek ve yarışmak istiyorsanız çarkıfelek oyunu uygulaması size renk katacak. Puanlı sisteme sahip olması da rekabetinizi kızıştırıp oyunun heyecanını arttıracak!

kelime-oyunu

8 – Farklı Konularla Öğreten: Word Universe

Word Universe oyunu, çeşitli alanlardan farklı kelimelerle o alana dair kelimleri bilmenizi ister. Bu bahsedilen alanlarla sınırlı kalınmayıp kültür düzeyinizi arttıracak farklı farklı bilgiler de oyun içerisinde yer alıyor. Oyunun öne çıkan belli başlı özellikleriyse şunlardır:

  • Çevrimdışı oynanabilme
  • Aşamalı zorluk sistemi
  • Belli alana dair sözcük bulma
  • Kültürlendiren yeni bilgiler
  • Sadece harflerle kelime oluşturma

9 – Petek Görseliyle Bilinen: A Word

Word Universe oyununa benzer olarak A Word’de de belli başlıklar altında kelimeler bulmanız istenmektedir. Rastgele verilen harflerden başlığa uyacak kelimeleri türetip bulmanız da beklenmektedir. Çevrimdışı oynanma seçeneğiyle bu oyun da en çok tercih edilenler arasında bulunmaktadır. Bulmacaları geçtikçe kolaydan zora olan yapısıyla da sizlere meydan okuma hissini de tattırıyor.

kelime-oyunu

10 – Kelime Kaşiflerine: Wordscapes

Kelimeleri sıralı bulmacalar yoluyla keşfetmeyi seviyorsanız Wordscapes uygulaması tam size göre! Rastgele verilen harflerden olabildiğince fazla kelime bularak kendi kendinize meydan okunmaktadır ve sözcük haznenizi geliştirebilmektesiniz. Kolayca dokunmatik oynanmasıyla her yaşa uygunluk sağlayan oyun uygulama indirme programlarında mevcuttur.

Kelime Oyunu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Modern çağda gittikçe meşgul olan zihinleri dinç tutmak için yapılan aktivitelerden biri de kelime oyunları oynamaktır. Neredeyse her yaştan insanın telefonunda bir kelime bulmaya, bilmeye yönelik uygulama bulunmaktadır. Bu kadar çok uygulama ve oyun içerisinde akıllara pek çok soru da gelir haliyle. İşte kelime oyunu hakkında sık sorulan sorular. 

Kelime Avı Bulmaca Nedir?

Kelime avı denince akla direkt bulmacalar gelir. Pek çok kelimenin rastgele içinde bulunduğu çerçeveli harf sistemine kelime bulmacası veya kelime avı bulmacası denir. Bu sistemle işleyen pek çok online kelime oyunu uygulaması da mevcuttur.

Kelime Oyunu Hangi Yaş İçindir?

Aile içerisinde sözlü şekilde oynanan kelime oyunları yaş gözetmeksizin uygulansa da kelime oyunları uygulama olarak çok küçük yaşlara uygun değildir. Fakat okumayı öğrenen 6-7 yaşındaki çocuklar için öğretici işleve sahiptir.

Wordle Oyununda Türkiye Puanı ve Sıralaması Kaçtır?

Wordle hemen her ülkede istatistiki verileri olan bir kelime oyunu olarak eşsiz bir konuma sahiptir. Türkiye 4,07 saniye kelime tahmin süresiyle dünya çapında 41. Sıraya sahiptir. En yüksek puanı ülke İsveç iken en düşük puanlı ülke ise Mısır olarak belirlenmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kelime Oyunu Tutkunları için 10 Mükemmel Uygulama Önerisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!