USD32,53
EURO34,63
JPY0,211000
RUB0,345300
GBP40,54
EURO/USD1,06
BIST9.598,57
GR. ALTIN2.493,78
BTC62.121,28

2024 Kablosuz İnternet Sağlayıcıları Kimler? İnternet Fiyatı Ne Kadar?

kablosuz-internet
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kablosuz internet, altyapının olmadığı alanlarda kullanıcıların internete erişimini sağlayan teknolojidir. Köylerde, doğada veya benzeri türden altyapının olmadığı alanlarda bu teknolojiden yararlanılmakta ve internete girilmektedir. Peki, kablosuz internet nereden alınır?

Kablosuz İnternet Nedir?

Kablosuz internet, herhangi bir altyapının gerekmediği, telefon veya internet kablosuna ihtiyacın olmadığı internet teknolojisidir. Aynı zamanda altyapısız internet olarak da bilinen bu teknoloji, köy ve doğa gibi alanlardaki insanların ihtiyaçları için kullanılmaktadır. Böylece insanların neredeyse her yerde internete girmesi sağlanmaktadır.

Kablosuz internet, sim kartlar üzerinden sağlanmaktadır. Dolayısıyla telefona hattı gerekmese de telefon şebekesi gerekmektedir. Cep telefonlarının çektiği alanlarda bu teknolojiden yararlanılmaktadır. Cep telefonlarının çekmediği, şebekenin olmadığı alanlarda ise kullanılmaları mümkün olmamaktadır. Bu bağlamda kullanıcıların satın almadan önce kullanacakları yerlerde şebekenin olduğundan emin olması gerekmektedir.

kablosuz-internet
Kablosuz İnternet

Cep telefonu şebekesinin dahi olmadığı alanlar için ise uydu interneti devreye girmektedir. Özel bir cihazın kurulumu ile şebekenin olmadığı noktalarda dahi internete erişim sağlanmaktadır. Ancak uydu üzerinden alınan internet taşınabilir değildir. Dolayısıyla bu sınıfa genellikle dahil edilmemektedir.

Kablosuz İnternet Sağlayıcıları

Kabloya veya altyapıya ihtiyaç duymadan kullanılacak olan internet için farklı hizmet sağlayıcılar bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen internet sağlayıcılar ve bunlara dair detaylar aşağıda yer almaktadır.

1 – Türk Telekom Kablosuz İnternet

Türk Telekom tarafından Mobil Wifi adı altında sunulan bu hizmet, altyapının olmadığı yerlerde internet kullanımını sağlamaktadır. İlgili hizmet için kullanıcıların izlemesi gereken yol aşağıda yer almaktadır:

  • İlk olarak Türk Telekom Mobil Wifi hizmeti için abonelik oluşturulmaktadır. Farklı paket seçenekleri üzerinden uygun olan tercih edilebilmektedir.
  • Bu kapsamda Mobil Wifi alınmaktadır.
  • Alınan cihaz aktif edilmektedir.
  • İnternet erişimi sağlanmaktadır.

Kullanıcıların burada aldıkları mobil wifi, taşınabilirdir. Dolayısıyla bu cihaz ile şebekenin olduğu her yerde internete giriş mümkün olmaktadır. Turk Telekom online işlemler üzerinden detaylı bilgi alınabilmektedir.

2 – Vodafone Kablosuz İnternet

Vodafone tarafından sunulan RedBox, altyapının olmadığı alanlarda internet erişimi sağlamaktadır. 4.5 G teknolojisi ile çalışan yeni nesil internet olarak ifade edilen bu hizmet, mobil internetin hızlı bir şekilde ev internetine çevrilmesine imkan vermektedir.

Vodafone tarafından sunulan yüksek hızdaki 4.5 G mobil şebekesi, altyapının olmadığı alanlarda dahi kullanıcılara internet erişimi vermektedir. Böylece kullanıcılar altyapının tamamlanmasını beklemeden internete diledikleri gibi girmekte ve zaman geçirmektedir.

3 – Superbox Kablosuz İnternet

Superbox, Turkcell tarafından sağlanan bir hizmettir. Söz konusu hizmet, diğer operatörlerin verdikleri hizmetlerle genel olarak benzerdir. Burada da kullanıcılar Turkcell 4.5 G mobil şebekesini özel bir cihaz üzerinden kullanmaktadır.

Superbox, 4.5 G şebekesi sayesinde yüksek hızda internet erişimi sağlamaktadır. Bunun için ise hiçbir altyapıya ihtiyaç duymamaktadır. Kullanıcılar, cihazlarını diledikleri yere taşıyabilmekte ve buradan internete girebilmektedir.

4 – Diğer Sağlayıcılar

Altyapısız internet konusundaki temel sağlayıcılar operatörlerdir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom bu noktada ana hizmet sağlayıcılar olarak dikkat çekmektedir. Ancak bunların altyapılarını kullanan farklı şirketler de bulunmaktadır. Söz konusu şirketler de benzer şekilde altyapı olmadan, şebeke üzerinden internet erişimi sağlamaktadır.

2024 Kablosuz İnternet Fiyatları

Evde kablosuz internet fiyatları sınırsız veya sınırlı olarak kullanım sağlar. Tercih edilen tarifeye göre bu durum farklılık göstermektedir. Ancak buradaki fiyatlar, normal fiyatlara göre nispeten daha yüksek olmaktadır. Örneğin; Vodafone kablosuz internet fiyatları, normal ev internetinden veya mobil internetten belirgin şekilde daha yüksektir.

2024 yılı için güncel olan rakamlar, aşağıda yer alan tabloda yer almaktadır:

Hizmet SağlayıcılarFiyatlar
Suberbox (Turkcell)535 TL (Aylık kota 150 GB)
RedBox Devam (Vodafone)357,5 TL (Aylık kota 200 GB)
RedBox Limitsiz (Vodafone)660 TL (Adil kullanım kotası 500 GB)
Mobil Wifi (Turk Telekom)285 TL (Aylık kota 50 GB)
Mobil Wifi (Turk Telekom)386 TL (Aylık kota 100 GB)
Mobil Wifi (Turk Telekom)546 TL (Aylık kota 256 GB)
Mobil Wifi (Turk Telekom)767 TL (Aylık kota 500 GB)

Buradaki rakamlar, enflasyon ve benzeri faktörlere göre zaman içerisinde değişebilmektedir. 2024 yılı için güncel fiyatlar bu şekilde olup, yıl içerisinde de yine rakamlar farklılık gösterebilmektedir.

kablosuz-internet

Sıkça Sorulan Sorular

Kablo ve altyapıya gerek olmadan sağlanan internet ile ilgili merak edilen hususlar ve bunlara dair detaylar aşağıda yer almaktadır.

1 – Altyapısız Kablosuz İnternet Nedir?

İnternet hizmetleri, telefon şebekeleri ya da özel olarak çekilen fiber altyapısı üzerinden alınmaktadır. Kablosuz ve altyapısız seçenekte ise bunlara ihtiyaç duyulmamakta ve mobil şebeke üzerinden yüksek hızda internet hizmeti alınmaktadır. Bu bağlamda söz konusu hizmet, altyapının olmadığı alanlarda dahi yüksek hız sağlamaktadır.

2 – En İyi Kablosuz İnternet Hangisi?

Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone bu alandaki önemli hizmet sağlayıcılardır. Ancak bunlardan hangisinin daha iyi olduğu veya hangisinin daha hızlı internet sağladığı konusu hakkında net konuşmak doğru kabul edilmemektedir. Çünkü bu hizmetler her noktada aynı değildir ve bölgesel olarak farklılık göstermektedir.

3 – Taşınabilir İnternet Nedir? Nasıl Kullanılır?

Taşınabilir internet, özel bir cihaz üzerinden mobil şebekenin kullanılması ve bu şekilde internete bağlanılmasıdır. Söz konusu cihaz taşınabilirdir ve her yerden ilgili hizmet alınabilmektedir. Kullanım için cihazın prize takılması, sim kartın ilgili alana yerleştirilmesi ve kurulumun yapılması gerekmektedir.

4 – Kablosuz İnternete Her Yerde Girilir Mi?

Mobil şebekenin olduğu alanlarda bu hizmetten yararlanılabilmektedir. Mobil şebeke olmayan yerlerde kullanılamamaktadır.

5 – Kablosuz İnternet İçin Altyapı Lazım Mı?

Mobil şebeke ve elektrik altyapısının olması yeterlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 Kablosuz İnternet Sağlayıcıları Kimler? İnternet Fiyatı Ne Kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!