USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.808,78

İtalya’da Şiddetli Kuraklık Nedeniyle OHAL İlan Edildi

italya-kuraklik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya’daki şiddetli kuraklık nedeniyle hükümet 5 bölgede OHAL ilan etti.

İtalya’da hükümet, şiddetli kuraklık nedeniyle Veneto, Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Piyemonte ve Lombardiya bölgelerinde OHAL ilan etti. Son 70 yılın en şiddetli kuraklığıyla mücadele eden bölgelere 39.5 milyon dolarlık fon sağlanacak.

Bu beş bölge, ülkenin tarımsal üretiminin üçte birinden sorumlu. Bölgedeki 270 bine yakın çiftliğin kuraklıktan etkilendiği belirtilirken, en az 1 milyar avroluk bir hasara neden olduğu tahmin edilen kuraklığın etkilerinin en az 2 yıl boyunca sürmesi bekleniyor.

Dört Aydır Yağmur Yok

Özellikle Po Vadisi’nde yaşanan sıcaklık ve yağmur eksikliği, sadece nehirleri kurutmakla kalmıyor, aynı zamanda normalde ülkedeki en önemli geçim kaynalarından biri olan tarım sektöründe de önemli endişelere neden oluyor. İtalya’nın en büyük tatlı su kaynağı olan Po Nehri, tıpkı diğer İtalyan su yolları gibi sulama için hayati önem taşıyor. Göllerdeki su seviyeleri de bu yıl daha düşük.

Po Nehri Havzası Kurumu genel sekreteri Meuccio Berselli “Kışın yüzde 70’ten az kar, dört aydır yağmur yok, sıcaklıklar mevsim ortalamanın 3-4 derece üzerinde” dedi.

“Daha Fazla Savaş Olacak”

Ocean Rebellion grubundan bir aktivist olan Sophie Miller, Lizbon’da yakın zamanda düzenlenen bir okyanus konferansında, “İklim değişikliği daha da kötüleşecek ve daha fazla savaş ve daha fazla çatışma olacak” dedi.

İtalya’da, farklı bölgeler tarafından özel önlemler alındı. Bunlar arasında süs çeşmelerinin kapatılması ve su kullanımının sadece içme suyunun temel kullanımıyla sınırlandırılması ve bunun yanı sıra futbol sahalarının ve golf sahalarının sulanmasında ve arabaların ve sokakların yıkanmasında kullanılmasının yasaklanması yer aldı.

“Gündüz Su Kesintileri Olabilir”

Sivil koruma şefi Fabrizio Curcio, bazı bölgelerde su dağıtımının gündüz bile olsa geçici olarak kesilebileceğini bildirdi. Yetkililer, yalnızca kuzeydekiler için değil, İtalya’daki diğer bölgeler için de acil durum ilan edilmesi gerekebileceğini duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İtalya’da Şiddetli Kuraklık Nedeniyle OHAL İlan Edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!