USD33,01
EURO36,01
JPY0,209800
RUB0,373300
GBP42,95
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,53
BTC63.622,93

8 Adımda İnternet Vergi Dairesi İşlemleri Nelerdir?

internet-vergi-dairesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet vergi dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı ve tüm vatandaşların vergileri ile ilgili çok sayıda işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayan bir platformdur. İlk olarak bu platformdan yararlanmak için kayıt olmak gerekir. Peki bu sistem üzerinden hangi işlemler yapılabilir?

İnternet Vergi Dairesi İle Vatandaşlara Sağlanan Hizmetler Nelerdir?

internet-vergi-dairesi
İnternet Vergi Dairesi

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte diğer alanlarda olduğu gibi maliye alanı ile ilgili işlemler de internet üzerinden halledilmeye başlandı. Pek çok resmi ve özel kurum, iş ve hatta işlemlerini internetten kurdukları platformlar aracılığı ile gerçekleştiriyor. Kurulan vergi dairesi sistemi de bunlardan birisidir.

Bu platform sayesinde fiziksel olarak uğraşmadan, şubelerden yapılan pek çok işlem, özellikle internetten gerçekleştirilir. Böylelikle vatandaşlar işlemlerini daha hızlı halletme fırsatı bulurken bir yandan da iş yükü azalmış olur.

1 – İnternet Vergi Dairesi ile Vergi Borcu Sorgulama

internet-vergi-dairesi

Vatandaşlar internet vergi dairesine giriş yaparak mevcut vergi borçlarını sorgulayabilmektedir. Giriş yaparken istenen bilgiler:

  • T.C. kimlik numarası
  • Anne kızlık soyadı bir ve ikinci harfi
  • Anne, baba ya da çocuğa ait T.C. kimlik numarası

Bunun dışında vergi dairesine e devlet üzerinden de vergi borcu sorgulama yapılmaktadır. Bunun için arama kısmına vergi borcu sorgulama yazmak yeterlidir.

2 – Vergi Borcu Ödeme İşlemi

internet-vergi-dairesi

Bu sistemden vergi borcu sorgulandığı gibi ödeme yapmak da mümkündür. Bunun için siteden TC kimlik numarası ile işlem yapılmaktadır. İstenen bilgileri girdikten sonra kullanıcının borçları görünür. Bilgilendirme ve Ödeme yazan kısımdan havale yaparak ya da kredi kartı yoluyla internet üzerinden vergi dairesi ile ödeme yapılabilmektedir.

Ayrıca vatandaşlar vergi ve borç yapılandırma kanununun kimleri kapsadığını araştırarak vergi borçlarını, belediye borçlarını, cezaları, sigorta borçlarını yapılandırma yoluna gidebilirler. Ancak bunun bazı şartları olduğunu söylemek gerekir.

3 – Trafik Cezası Ödeme

internet-vergi-dairesi

Trafik cezalarını internetten ödemek pek çok vatandaşa kolaylık sağlamaktadır. Fiziksel olarak şubeye gitmek, sıra beklemek günümüzde çok yorucu olabilmektedir. Üstelik internet üzerinden ödenen trafik cezalarında erken ödeme yapmak, indirimden faydalanmak gibi çeşitli fırsatlar sağlayabilmektedir. Trafik cezaları İnteraktif Vergi Dairesi, internet üzerinden bankacılık veya e-Devlet üzerinden ödenir.

Bunun için gib.gov.tr giriş yaparak vatandaşlar mevcut trafik cezalarını sorgular ve trafik cezası ve MTV ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunu yapmak için MTV ve trafik cezası ödeme kısmına tıklanması gerekir. Burada T.C. kimlik numarası dışında bir de araç plakası girilmelidir. Daha sonra trafik cezası sorgulama ve ödeme gerçekleşir.

4 – Vergi Levhası Alma İşlemi

internet-vergi-dairesi

Bu sitenin işletmeler için sağladığı bir kolaylık da vergi levhası işlemleridir. Bu belge oluşturulurken beyannamelerdeki bilgiler önemlidir. Beyannamelere göre oluşturulan vergi levhası, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin hesabına aktarılır.

E-Vergi levhasını oluşturmak isteyenler giriş kısmında yer alan “Sorgulama”, daha sonra da “e-vergi levhası” seçeneklerine tıklayarak bilgilerini girmelidir. Son kısımda “Vergi levhası oluştur” butonu ile vergi levhası çıktısı alabilirler. Çıktı alınan bu belgeyi, herhangi bir kurum imzasına gerek duymadan kullanabilirler.

5 – Adres Değişikliği İşlemi

internet-vergi-dairesi

Bir işletmeye ait adres değiştiği takdirde bunun vergi dairesine bildirilmesi gerekmektedir. Bunun bildirilmesi gereken süre 30 gündür. Platform, bu konuda da kolaylık yaparak bu işlemi internetten gerçekleştirilebilme fırsatı sunmuştur. Adres değişikliği işlemi yaparken bazı belgeler gerekir. Bu belgeler arasında:

  • Kira kontratı
  • İmza sirküleri
  • İşe başlama veya bırakma formu
  • Adres değişikliği bilgisini kapsayan Ticaret Sicil Gazetesi
  • Şirketin yöneticilerine ait noterden onaylı kimlik fotokopileri

Siteden yapılan başvuru sonrası yoklama memuru, değişen adrese gelerek tespit işlemlerini ve vergi levhası işlemlerini gerçekleştirir. Ancak verilen tarihte şirketin yöneticisi yeni adreste bulunmalıdır. Yoklama tutanağı imzalanarak yeni adres için vergi levhası hazırlanmış olur.

Vatandaşlar adres değişikliği, işe başlama ya da bırakma, mükellefiyet durum yazısı, uzlaşma başvurusu gibi durumlarda cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden internet vergi dairesi genel amaçlı dilekçe oluşturur ve talepte bulunabilirler.

6 – Beyanname Sorgulama İşlemi

Beyanname, resmi olarak yapılan işlemlerin bildirgelerine verilen addır. Bu bildirgelerin dijital hâline ise e-Beyanname denir. İnternet vergi dairesi e-Beyanname işlemlerini daha kolay hâle gelmiştir. Sitede yer alan sorgulama menüsünden gerekli bilgileri girin. Ve daha sonra mevcut olan beyannameler ayrıntıları ile görüntüleyin.

İnternet vergi dairesi hazır beyan sistemi ile oldukça kolay bir şekilde beyanname vermek mümkündür. E-Beyanname için online vergi dairesi gerekli programlar mevcuttur. Bunlar arasında Java Runtime Environment, Beyanname Düzenleme Programı yani BDP, Beyanname Düzenleme Programı Yardım BDP Yardım ve Adobe Acrobat Reader bulunuyor.

7 – İnternet Vergi Dairesi Pasaport Harcı Ödeme İşlemi

Pasaport harç bedelleri, kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport değerli kağıtlar bedeli, vergi dairesine ya da bankaya gitmeden internetten ödenebilir. İnternet vergi dairesi yurtdışı çıkış harcı ödeme olduğu gibi pasaport harcını da ödeme imkanı bulunmaktadır.

Yurtdışına çıkacak vatandaşlar internet vergi dairesi pasaport defter bedeli ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Ödeme bilgileri sistemden görünebildiği için herhangi bir makbuz ya da dekont talebinde bulunulmamaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için vatandaşlar sitede yer alan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sekmesini kullanır.

8 – E-Arşiv Portal Hizmeti

Elektronik faturadan mükellef olmayan işletmelerin, yeni tebliğ ile bazı durumlarda e-arşiv fatura düzenlemeleri gerekecek. Bu durumda e-Arşiv Portalından ücretsiz bir şekilde internet vergi dairesi e arşiv fatura oluşturabilirler. Ancak bu portal için başvuru şartı aranmıyor. Sisteme vergi dairesi bilgileri ile girilebiliyor. Ayrıca mali mühür kullanmak da gerekmiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı İmza seçeneği, fatura onaylama işlemleri için yeterli oluyor. Ekrandaki şifre gönderme butonu ile telefon numarasına gönderilen kod ile fatura imzalama süreci tamamlanmış oluyor.

İnternet Vergi Dairesi Şifre Alma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

internet-vergi-dairesi

Bu sayılan işlemleri gerçekleştirmek için öncelikle sisteme kayıt olmak gerekiyor. Bunun için sahip olunması gereken bir kullanıcı adı ve şifre vardır. Şifre alma işleminde gerçek kişiler veya tüzel kişiler için ayrı form bulunmaktadır. Başvuru formlarında gerçek ve tüzel kişilerden istenen belgeler ise şu şekildedir:

Gerçek Kişiler  Ad ve soyad
Vergi kimlik numarası
İmza
Doğum tarihi
Doğum yeri
Telefon numarası
E-posta adresi
Adres
Faks numarası
Tüzel KişilerKurum yetkilisi ad ve soyadı
Vergi kimlik numarası
İmza
Kurum unvanı
Kurulduğu yer
Ticaret sicil numarası
Telefon numarası
E-posta adresi
Adres
Faks numarası

İnternet vergi dairesi şifre değiştirme işlemi için ise vergi dairesine başvurmak gerekiyor. Şifreyi unutmak, güvenlik sebepleri ya da karşılaşılan başka sebeplerden dolayı şifre değiştirmek istenirse vergi dairesi, yeni şifreyi kapalı bir zarf ile verecektir. Bunun için internet vergi dairesi iletişim kurmak gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
8 Adımda İnternet Vergi Dairesi İşlemleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!