USD30,92
EURO33,45
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,06
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.015,55
BTC51.458,12

Vergi ve borç yapılandırma detayları belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vatandaşın kamu kurumlarına olan borçları için yapılandırma ve af geliyor, af kapsamına gire borçlar vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor.

Hangi borçlar yapılandırılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği kamu borçlarına ilişkin yapılandırmanın detayları belli oldu.

Alınan bilgiye göre Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar yapılan en kapsamlı yapılandırma olacak. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemişti “Yapacağımız düzenlemeyle, tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz.”

Yapılandırma kanunundan kimler faydalanacak?

Vergi borçları, SGK borçları, belediye borçları, cezalar, vb. gibi birçok kalemi kapsamı içine alan yapılandırma detaylarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Yaklaşın 14 milyon vatandaşın faydalanması beklenen kanun kapsamında 21 Aralık 2022 tarihinden önceki borçlar dikkate alınacak.

Vergilere af var mı?

Kanun kapsamında vergi idarelerinde vergi, resim, harç ve bunlara ilişkin vergi cezaları ile gecikme zam ve faizleri, beyannamelere konu alacaklar, motorlu taşıtlar vergisi, 31 Aralık 2022’den önce verilen bütün idari ve adli para cezaları, öğrenim kredisi borçları ile gümrük vergileri, bunlara ait her türlü faizler ve gecikme zamları kapsama alındı.

SGK borçları

SGK sigorta primleri, emeklilik kesenekleri, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, damga vergisi, eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi alacakları da kapsama alındı.
Ayrıca İl özel idarelerine ait alacaklar, belediyelere olan vergi borçları, resim ve harç ödemeleri, bunlara ilişkin cezalar ve gecikme faizleri, ​​​su, atık su ve katı atık ücreti alacakları ile bunlara sözleşmelerde düzenlenen her türlü ceza ve zamlar da yapılandırabilecek.

Hangi şartları taşıyanlar başvurabilir?

Söz konusu kanundan faydalanmak isteyenlerin dava açmamaları, açılmış davaları varsa da davadan vazgeçmeleri gerekiyor.

Alınan bilgiye göre yasa kapsamında vergi dairelerine ödenmesi gereken toplam 521 milyar TL bulunuyor.
14 milyon 156 bin 341 vatandaşın borçlu olduğu sistemde 2 bin TL ve altındaki borçlar tamamen silinecek. Silinen borçların ardından borçlu vatandaşların sayısı, 6 milyon 464 bin 675 kişi oluyor.

Ayrıca trafik cezaları da kanun kapsamına alınacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Vergi ve borç yapılandırma detayları belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!