USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC68.965,69

İnternet Altyapı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

internet-altyapi-sorgulama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet altyapı sorgulama konusunda çoğu zaman zorluklar, erişim sıkıntıları ve benzeri şeyler mi yaşıyorsunuz? Gelişen teknoloji ve internetin neredeyse hayatımızın her yerinde olmasından dolayı birçok sorunlar ile karşılaşıyor olabilirsiniz. İnternet altyapı sorgulama hakkında çözümler bulabilirsiniz.

İnternet ağları günümüzde çok çeşitli ve farklılar. Bu farklı servis sağlayıcıları, sorunları veya çözümleri elbette farklı. Bu nedenden dolayı hepsi ile ya da kendi servis sağlayıcınız ile iletişimde kalmak ve çözüm desteği almakta fayda var. Peki internet altyapı sorgulama nasıl yapılır, bakalım…

İnternet Altyapı Sorgulama ve Servis Ağları

Günümüzde neredeyse herkesin evinde internet veya internet altyapısı mevcut. Gelişen Türkiye’de kentleşme ile birlikte her geçen gün sürekli yeni binalar inşa edilmekte. Bu internet altyapıları da tabi ki bu inşa altyapıları ile alakalı. Ayrıca yeni binalara internet altyapısı gelmesi bazen uzun bir sürece yayılabiliyor.

Türkiye’de birçok farklı internet ağı veya servis ağları mevcuttur. Bu servis ağlarının her birinin farklı kampanyaları, internet altyapı sorgulama yöntemleri veya sorunları mevcuttur. Bu servis ağlarını ise;

 • Vodafone
 • Türk Telekom
 • Super Online
 • Turkcell
 • Fiber Net
 • Türk Net gibi internet ağları içermektedir.
internet-altyapi-sorgulama
internet-altyapi-sorgulama

1 – İnternet Altyapı Sorgulama | Vodafone Altyapı Sorgulama

Vodafone 1991 yılında kurulmuş ve birleşik krallık merkezli bir telekomünikasyon şirketidir. Türkiye’ye ise 2006 yılından itibaren gelmiştir. Birkaç yıl önce ise internet hizmeti vermeye başladılar. İnternet hemen hemen hayatımızın her bir parçası olduğu için Vodafone da sabit internet hizmeti sunuyor.

İnternet altyapı sorgulama Vodafone için;

 • İlk olarak Vodafone’un kendi sitesine girin
 • Vodafone ev interneti butonuna tıklayın
 • Daha sonra altyapı sorgula butonuna basın
 • İletişim bilgilerinizi doldurun
 • Adres bilgilerinizi girin. Bu aşamalar gerçekleştikten sonra internet altyapı sorgulama bilgileri ekrana gelecektir. Bu yöntem ile taşınmak istediğiniz evlerinde altyapılarına bakabilirsiniz.
internet-altyapi-sorgulama

2 – Türk Telekom Altyapı Sorgulama

Türk Telekom Türkiye’deki en büyük internet ağı pozisyonundadır. Neredeyse her kurum, ev veya şirketlerde TTNET bulunmaktadır. TTNET de Türk Telekom Grubu üyelerinden biridir. Bu yoğunluktan dolayı da ortaya art arda altyapı sorgulama sorunları çıkmaktadır. Türk Telekom da internet altyapı sorgulama hakkında çözüm hizmeti sunmaktadır.

Türk Telekom internet sitesine girin.
Türk Telekom Kapsama Haritası sayfasına ulaşın
Ekrandaki il, ilçe, mahalle ismi, cadde/sokak ismi, bina no, iç kapı no gibi adres bilgilerini giriniz.
Karşınıza bir harita çıkacak, burada kendi binanızı bulun.
Altyapı Sorgula seçeneğine tıklayın.
Bu şekilde mevcut binadaki altyapı hizmeti ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

3 – Superonline Altyapı Sorgulama

Çevirmeli ağ zamanından bilinen Superonline yakın bir zamanda Turkcell’in bünyesine geçiş yapmıştı. Diğer servis ağlarında da olduğu gibi Superonline servis ağında da altyapı sorgulama oldukça hızlı ve basit bir şekilde gerçekleşmekte.  

Yapmanız gereken tek şey Superonline web sitesine girip verilen talimatları veya seçenekleri takip etmek. Turkcell Superonline sitesine girin. Karşınıza Fiber İnternet, Kampanyalar veya Fiber Nerde gibi seçenekler çıkacaktır. Fiber Nerde seçeneğini tıklayın. Karşınıza bir harita çıkacak. Harita üzerinde de sizden il, ilçe veya mahalle bilgileri istenecek. Bu bilgileri de girdikten sonra internet altyapı sorgulama başlayacaktır.

4 – Turkcell Altyapı Sorgulama

Superonline’ın, Turkcell servis ağının bünyesine geçiş yaptığını söylemiştik. Hem aynı bünyeden olmaları hem de aynı sorunlar iki yer de çıktığından dolayı internet altyapı sorgulama yöntemleri tamamen aynıdır. Yapmanız gereken tek şey, Turkcell web sitesinde altyapı sorgulama işlemleri gerçekleştirmek.

5 – Turknet Altyapı Sorgulama

İstanbul merkezli olan Turk Net son zamanlarda epey bir bilinmeye başladı. Talep ne kadar artar ise sorunlar, sorular veya beklenen cevaplar da o kadar artıyor haliyle. Sizler de Türk Net için altyapı sorgulaması gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey şehir belirlemek ya da telefon numaranızı girmek.

internet-altyapi-sorgulama

6 – TTNET Fiber Altyapı Sorgulama

TTNET Türk Telekom’a bağlı bir servis ağıdır ve internet altyapı sorgulama işlemleri tamamen aynıdır. Diğer servis ağlarında da olduğu gibi evinizin ya da taşınmak istediğiniz yerin adresini eksiksiz ve doğru girerek sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca bunu yapmak için üye olma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

7 – Kablonet İnternet Altyapı Sorgulama

Eski adı Uydu Net olan Kablo Net Türksat tarafından işletilmektedir. Eskiye nazaran şu an servis ağları hizmetlerini yenileyen ve geliştiren Kablo Net oldukça dikkat çekiyor veya tercih ediliyor. Ama bu servis ağının hizmet bölgeleri biraz kısıtlı. 

Eğer Kablo Net servis ağı içerisinde güncel bir üyeliğiniz var ise direk olarak müşteri hizmetleri aracılığı ile iletişime geçip yardım alabilir ve internet altyapı sorgulama yapabilirsiniz. Eğer yok ise de Kablo Net internet sitesinde, adres bilgileriniz ile sorgulama yapmanız mümkün.

8 – Milenicom ve Altyapı Sorgulama

Merkezi Azerbaycan olan Milenicom, Türkiye’de 2004 yılından beri alternatif operatör olarak bulunuyorlar. 2019 yıllından itibaren ise internet servis ağları arasında en büyük paya sahip şirketler arasına 5.sıradan girmiştir.

Milenicom, aynı zamanda Turkcell ve Türk Telekom altyapısını kullanmaktadır. Bu da iki şirketin müşterileri veya kullanıcıları içim alternatif bir operatör sunuyor. Sizler de eğer isterseniz, Milenicom sitesinde altyapı sorgulamasını yukarıdaki örnekler gibi kolayca yapabilirsiniz.

internet-altyapi-sorgulama

9 – İnternet Altyapı Sorgulama Netspeed

Netspeed, Denizli şehri merkezli bir internet servisi sağlayıcıdır. Bu servis ağı ile de altyapı sorgulamaları veya size verilebilecek maksimum internet hızı hizmetlerini öğrenebilirsiniz. Sorgulama yaparken adres bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır.

Altyapı Sorgulama Nedir?

Altyapı sorgulama, online bir sorgulama işlemidir. Evinizin bulunduğu binada, çalıştığınız veya taşınacağınız yerlerdeki internet servis ağlarını yukarıdaki şekillerde sorgulayabilirsiniz. İnternetin çok yaygınlaşması ile bu altyapı sorgulamaları da epey bir artmış durumda.

internet-altyapi-sorgulama

İnternet Hizmetleri Nelerdir?

İnternet artık hemen hemen her yerde var. Ama bu internet hizmetlerinin tabi ki hepsi aynı servisi ağlarından oluşmuyor. Ayrıca internet veya servis ağları sanıldığından daha karmakarışık olabiliyorlar. Biz sadece tükettiğimiz için, üretim veya yöntemler biraz bizlere uzak konular. Şu anda bilinen internet hizmetleri;

 • Fiber
 • ADSL
 • VDSL
 • VDSL2 internet hizmetleridir.

Türkiye ilk olarak 2004 yılında ADSL ile tanıştı. Sonrasında ise ortaya VDSL çıkmıştır. Binalar arasındaki internet ağı için de VDSL2 üretilmiştir. Şu anda ise en güncel internet hizmeti Fiber internettir ve hızlıları olanıdır. Daha hızlı aktarım sağlarlar.

internet-altyapi-sorgulama

İnternet Hizmetleri ve Aralarındaki Farklar

Bu 4 internet hizmetlerinin aralarındaki en büyük fark tabi ki üretildikleri zaman dilimleridir. Hepsi birbirinin yenisi olduğundan dolayı aralarında hız, kullanım ve tabi ki üretim farklılıkları da mevcuttur. Özellikle de bu internet hizmetlerinin hızları gözden kaçmıyor.

İnternet HizmetiHız
ADSLMaksimum hızı 24 Mbps
VDSLEn yüksek gönderme veya upload hızı 60 Mbps
VDSL2Maksimum 250 Mbps indirme hızı
Fiber İnternetMaksimum hızı 1 Gbps (1000 Mbps)

Sıkça Sorulan Sorular

İnternet altyapı sorgulama meselesi sanıldığından daha fazla olan bir sorun. Bundan dolayı da internet hizmetleri oldukça yoğun ve bir sürü soru ile karşı karşıyalar.

1 – Mahallede İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım?

Eğer bulunduğunuz ikametin mahallesinde bir internet altyapısı bulunmuyorsa yapabileceğiniz tek şey bu konu ile ilgili bir dilekçe yazıp, en yakın ilgili yere bu dilekçe

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İnternet Altyapı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!