USD31,20
EURO33,84
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC61.112,21

7 Adımda İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme

instagram-reklam-aktiflestirme
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme, işlerini sosyal medya üzerinden yapan kişilere yöneliktir. Gelişen medya uygulamaları özellikle iş yaşamına farklı dallar kazandırmıştır. Büyük bir reklamcılık ve pazarlama alanı olan İnstagramda, İnstagram reklam hesabı aktifleştirme merak uyandırmaktadır.

İnstagram Reklam Hesabı Nedir?

Öncelikle İnstagram reklam hesabı açma nedir veya İnstagram reklam hesabı aktifleştirme iyice öğrenilmelidir. Sosyal medyada görülen çoğu tanıtımlar ve reklamlar büyük bir kitleye hitap etmek olanağı sunmaktadır.

İnstagram gibi neredeyse tüm dünyanın kullanmakta olduğu bu uygulamada reklam hesapları önemli bir gelir kaynağı elde etmektedir. Profesyonel hesap olarak da adlandırılan reklam hesapları doğru stratejilerle önemli atılımlara yol açmaktadır.

instagram-reklam-aktiflestirme

Sırasıyla 7 Adımda İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme!

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme Facebook uygulamasıyla yapılabildiği gibi direkt İnstagram üzerinden de yapılabilmektedir. Direkt İnstagram uygulamasında reklam vermek diğerlerine nazaran daha kolaydır.

Kolay olmasına rağmen bu şekilde reklam kampanyaları üzerinde sadece temel kontrollere sahip olunmaktadır. Daha fazla kontrole sahip olmak için İnstagram reklam kampanyası yönetimi için hesap Facebook Reklam Yöneticisiyle Facebook İşletme Sayfasına bağlanmalıdır.

İnstagram’da reklam verme hususunda yeniyseniz, reklamları basitçe yönetmek için izlenmesi gereken adımlar:

İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme

Profesyonel bir İnstagram reklam hesabı aktifleştirme için önce kişisel bir hesaba ihtiyaç duyulmaktadır. Kişisel hesaptan sonra sırasıyla aşağıdaki adımlar izlenmektedir:

 • Profilde yer alan üç satırlı menüden ‘Ayarlar’ a gidin.
 • Profesyonel Hesaba Geçmek için ‘Hesap Seç’ e tıklayın.
 • Profesyonel hesap türlerinden olan İçerik Oluşturucu veya İşletme hesapları duruma göre seçin.
 • Markanızın dahil olduğu kategori belirleyin.
 • İşletme hesaplarında herkese açık işletme bilgileri için iletişim bilgileri doldurun.
 • İnstagram hesabı bir Facebook sayfasına bağlamanızı ister. Bu durumda mevcut bir Facebook hesabına giriş yapabilirsiniz veya yeni bir sayfa da oluşturabilirsiniz.
 • Facebook sayfanız için sayfa başlığı girilmelidir. Bir kategori seçilip, ayrıntıları girilmelidir. Ardından Bitti seçeneğine tıklanmalıdır.

Daha Etkili Reklam Yönetimi İçin Neler Yapılabilir?

instagram-reklam-aktiflestirme

Büyük bir reklamcılık potansiyeli olan İnstagram’da etkili reklam verme ve yönetimi için bilinmesi gerekenler vardır. Bunlara dikkat edildiğinde istenilen hedeflere kısa sürede ulaşılmaktadır. İnstagram’da reklam aktifleştirme de bu sürecin parçasıdır.

1 – Profesyonel Bir Profil Oluşturma veya İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme

İnstagram’da reklam oluşturmak ve bu reklamları yönetmek için profesyonel bir hesaba ihtiyaç duyulmaktadır. Bu profesyonel hesap, pazarlama amacıyla işle ilgili özelliklere erişim sağlamaktadır. Her şeyin en başında bir İnstagram profili oluştururken İçerik Oluşturucu veya İşletme Profili seçmelisiniz.

İçerik Oluşturucu Profili Kimler Tercih Etmeli?

İçerik Oluşturucu profil kişisel markalarını geliştirmek isteyen ünlülerin tercih etmesi gereken profil türüdür. Marka geliştiren ünlülerin yanı sıra influencerlar ve içerik oluşturan tanınmış kişiler de bu hesabı seçmelidir.

İşletme Profili Kimlere Uygundur?

İşletme profiliyse daha geleneksel yapıya sahip şirketlere uygundur. Geleneksel yapılı ancak İnstagram’da reklam vermek isteyen işletmelere de daha uygundur. İnstagram reklam hesabı açma esnasında doğru seçimler her zaman önemlidir.

İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme öncesi Facebook Sayfası Neden Önemli?

İnstagram’da reklam velmek isteniyorsa yapılması gereken bir diğer önemli şey Facebook sayfası oluşturmadır. Platformlar arası reklamcılığın büyük avantajlarından yararlanma fırsatı elde edilmektedir.

İnstagram hesabını Facebook sayfasına bağlamak her iki platformdaki tüm iş ve çapraz uygulama araçlarına erişimi sağlar. Halihazırda bir Facebook sayfasına sahip değilseniz, İnstagram sizden Facebook sayfası oluşturmanızı talep edecektir.

2 – Hangi Gönderinin Paylaşılacağı ve Hesap Amacı Seçme

instagram-reklam-aktiflestirme
Instagram Reklam Aktifleştirme

İnstagram reklam aktifleştirme sonrası sahip olunan bir gönderinin altında bulunan ‘Gönderiyi Öne Çıkar’ butonuna tıklanarak hedef kitlenin nereye gönderileceği seçilmelidir. Burada seçenekler Profiliniz, Web Siteniz ve Doğrudan Mesaj şeklindedir.

Hesapta daha fazla kullanıcı etkileşimi isteniyorsa Profiliniz seçilmelidir. Web site varlığı söz konusuysa web site seçeneğine tıklanmalıdır. Bu seçimle gönderi web siteye veya e- ticaret mağazasına yönlendirilmektedir. Direkt mesajlarsa kullanıcılarla aranızda doğrudan iletişim oluşması için en iyi yöntemdir.

3 – Hedef Kitle Belirlemesi

İnstagram reklam aktifleştirme sonucunda hedef kitle tanımlamasında iki seçenek sunmaktadır. Otomatik hedef kitle ya da kendi hedef kitlenizi oluşturma şeklindedir. Otomatik seçenekte uygulama Instagram takipçi analizine imkan sunar. Benzer profiller ile tercihlere sahip kullanıcılara ulaşılmaktadır.

Özel kitle oluşturmak için hedefleme seçenekleri değiştirilmektedir. Bu değişiklik sonrası İnstagram, reklamın ulaşabileceği potansiyel kişilerin sayısını hesaplamaktadır.

4 – Bütçe ve Kampanya Süresi Belirleme

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme sürecinde bütçe ve süre seçeneğinden reklamın günlük harcaması ayarlanmaktadır. İnstagram, bütçeye göre ulaşılabilen kullanıcı sayısını söylemektedir. Ne kadar bütçe ayrılacağı bilinmiyorsa bütçe, süre ve dağıtım hakkında bilgi edinme bölümünde bütçe önerisi takip edilebilmektedir.

5 – İnstagram Reklamının Yayımlanması

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme sürecinde reklamlar yayımlanmadan önceki son adım verileri incelemektir. Reklam kampanyası sonuçlarını optimize etmede doğru bilgileri eklemek önemlidir. Ardından ödeme yaparak işlem tamamlanmaktadır. Daha sonrasında İnstagram’ın reklamı onaylanması beklenmektedir.

instagram-reklam-aktiflestirme

İnstagram Reklam Hesabı Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme sonrası hesapta var olan işletme hesabı değiştirilerek farklı reklam hesabı kullanılmaktadır. Farklı bir işletmede veya reklam hesabında reklam bulundurmak için:

 • İnstagram uygulamasını açın,
 • Ayarlar kısmına gelin,
 • İşletme yazısına tıklayın,
 • Tanıtım ödemeleri kısmına geçin,

En üst kısımda Facebook Reklam Hesabı bölümü yer almaktadır. Buraya tıklanıldığında reklam hesabı için hangi işletmelerin seçilebileceği gözükmektedir. Sadece bir tane işletme görünüyorsa ve değişiklik yapılmıyorsa Facebook üzerinden düzeltilmektedir. Facebook uygulamasına gidilerek kayıt yapın ve yeni işletme ekleyin. İşletme ekledikten sonra sıralanan işlemler tekrar yapılmalıdır. Yeni işlemler İnstagram hesabında gözükür.

İnstagram Reklam Kısıtlaması Kaldırma Nereden Yapılır?

İnstagram reklam aktifleştirme yapıldıktan sonra hesap kısıtlaması yaşayabilmektedir. İnstagram reklam hesabı devre dışı bırakıldı, İnstagram reklam veremiyorum ve İnstagram reklam kısıtlamasında yapılacak adımlar ise şöyledir:

 • Facebook hesabına ait kimlik onayı yapın,
 • Facebook hesabının kısıtlanması durumunda Facebook hesap kalitesi kısmından değerlendirme talep edilmesini bekleyin,
 • Diğer yöntem ise Facebook hesap kalitesi sayfasının sol altında yer alan canlı destekten yardım istemektir.

Değerlendirme süreçleri genelde 24- 72 saat aralığında sürmektedir. Bazı durumlarda 1- 2 saat içerisinde de sonuçlanmaktadır.

Facebook Reklam Hesabı Açma Neleri İçerir?

Facebook reklam hesabına geçilmeden önce Facebook Business Manager’a sahip olmak gerekir. Globalleşen dünyada sosyal medyaya reklam vermemek bir zorunluluk haline gelmiştir. İnstagram reklam aktifleştirme için de gerekli olan Facebook reklam hesabı basit adımlarla açılmaktadır.

 • Facebook üzerinden Facebook Business Manager hesabına giriş yapın,
 • Sağ üst kısımdan İşletme Ayarları bölümüne tıklayın,
 • Sol menüden Hesaplar ardından Reklam Hesapları alanına gidin,
 • Reklam hesaplarından Ekle düğmesine basın. Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun sekmesine tıklayrn
 • İstenen bilgiler doldurun,
 • Karşılaşılan Bu Hesabı Kim Kullanacak panelinden ilgili durum seçin. Bu adımdan sonra artık yeni bir Facebook reklam hesabı açılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
7 Adımda İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!