USD32,79
EURO35,23
JPY0,207700
RUB0,376000
GBP41,71
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.485,24
BTC64.885,06

İlker İnanoğlu Kimdir? Unutulmaz İlker İnanoğlu Filmleri!

ilker-inanoglu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlker İnanoğlu yani Yeşilçam’ın Yumurcak’ı 20 Ağustos 1965 İstanbul doğumludur. Babası Türker İnanoğlu’nun yönetmiş olduğu filmde ilk önemli rolünü alarak sinema dünyasına adımını atmıştır. Ayrıca filmde kendisine eşlik eden Filiz Akın, başarılı sanatçının annesidir. Konuşmaya ve yürümeye başlamasıyla film sektöründe soluğu alan İnanoğlu şimdilerde de hız kesmeden çalışmalarını sürdürmektedir.

İnanoğlu 1986 yılında genç yaşlarda Türkiye’ye gelerek babasıyla çalışmaya başlamıştır. Ülkeye döndüğünde Biricik Suden ile tanışmıştır. Aynı yıl evlenme kararı almış fakat kısa sürede boşanmıştır. Master yapmak için gittiği Amerika’da Chole adlı eşinden çocuğu olmuştur. Ardından çeşitli dizilerde rol almış ve 2006’da Yeşim Salkım ile evlenmiştir. Fakat ilişkileri uzun sürmemiştir.

İlker İnanoğlu Filmleri ile Geçmişe Seyahat Etmeye Ne Dersiniz?

ilker-inanoglu
İlker İnanoğlu

İnanoğlu’nun küçüklüğü annesi ile film setlerinde geçmiştir. Oynadığı filmlerin izleyici tarafından beğenilmesi serilerin devamını sağlamıştır. Çocuk oyuncular içinde en çok tanınan iki isim Yumurcak İlker İnanoğlu Sezercik Sezer İnanoğlu’dur. Sezer İnanoğlu annesi Aysel İnanoğlu, Babası ise Berker İnanoğlu adlı yapımcıdır. İnanoğlu soyadlarından da anlaşılacağı üzere İlker İnanoğlu ile kuzendir.

ilker-inanoglu

Şimdilerde arka sokaklar dizisiyle adından sıkça söz ettiren sanatçı sosyal hayatıyla da merak konusudur. İlker İnanoğlu’nun son hali ise hayranlarının dikkatini çekmiş ve Yumurcak karakterinden bu güne değişimi şaşkınlık uyandırmıştır. İnanoğlu’nun köklü geçmişine destek veren unutulmaz en iyi film listesi şöyledir;

  • Yumurcak (1969)
  • Yumurcak Köprü Altı Çocuğu (1970)
  • Yumurcağın Tatlı Rüyaları (1971)
  • Yumurcak Küçük Şahit (1972)
  • Küçük Kovboy (1973)
  • Yumurcak Veda (1974)
  • Yumurcak Belalı Tatil (1975)
  • Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990)
  • Yeşil Işık (2002)
  • Hayde Bre (2010)
ilker-inanoglu

Oynadığı filmlerle birlikte birçok başarılı dizilerde de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bunlar Üç Tatlı Cadı ve Anne Babamla Evlensene adli dizilerdir. Ayrıca son nokta atışını Arka Sokaklar dizisinde yapmıştır. Uzun bir süredir ekranlarda faal görünen İnanoğlu bundan sonraki projeleriyle de merak edilmektedir.

1 – İlker İnanoğlu İlk Sinema Filmi: Yumurcak!

ilker-inanoglu

Türker İnanoğlu’nun yönettiği 1969 yapımlı bir filmdir. Dram – komedi ağırlıklı filmde başrolleri İnanoğlu ile birlikte, Kartal Tibet ve İlker İnanoğlu annesi Filiz Akın paylaşmıştır. Yumurcak serisinin ilk filmidir. Oldukça beğenilen film devam filmleri ile izleyiciyle buluşmuştur.  Ayrıca film içerisinde Hulusi Kentmen ve daha birçok başarılı sanatçı da yer almıştır.

Annesinin öldüğünü zanneden Yumurcak babası ile hayat sürmektedir. Yaramazlıklarıyla mahallede ün salmıştır. Ayrıca mahalle sakinleri çileden çıkmıştır ve sık sık şikayette bulunmaktadır. Babası üzerine atılan bir iftira nedeniyle hapse girmiştir. Annesiyle bu vesileyle tanışacak ve yaptığı yaramazlıklar eşliğinde olayların ardı arkası kesilmeyecektir.

2 – Yumurcak Serisi Devam Filmi: Yumurcak Köprü Altı Çocuğu!

ilker-inanoglu

İlker İnanoğlu’nun babası Türker İnanoğlu’nun yapım ve yönetmenliğinde çekilmiş Yumurcak serisi devamı filmidir. Yumurcak filminin beğenilmesi ve annesi Filiz Akın ile olan uyumu sevenlerinden bir kez daha tam not almıştır. Filmde ailesinin başına gelen sıkıntılar nedeniyle zor anlar yaşayan çocuğun mücadelesi anlatılmaktadır.

İlker İnanoğluYumurcak karakteri
Cüneyt ArkınNihat karakteri – Baba
Filiz AkınSelma karakteri – Anne
Hulusi KentmenHilmi Orkan karakteri
Adnan MersinliStepne Recep karakteri

Baba Nihat taksi şoförlüğü yapmaktadır. Yumurcak annesi babası ve kardeşi ile mutlu bir hayat sürerken babasının yaşadığı olayla hayatları değişmiştir. Arabasına binen kadını zorla indirmeye çalışan adamla kavga etmiştir. Fakat kavga ettiği gazino patronu öldürülmüş ve suç Nihat’a atılmıştır. Cinayetle suçlanan babasının hapse girmesiyle annesine ve kardeşine bakmak Yumurcak’a kalmıştır.

3 – Yumurcak Serisi 3 Numara: Yumurcağın Tatlı Rüyaları!

ilker-inanoglu

Zeynep Mutlu ile yaptığı evliliği uzun sürmeyen İlker İnanoğlu çocukluk filmleri ile soluksuz izlenmeye devam etmektedir. Yumurcak serilerinden biri olan Yumurcağın Tatlı Rüyası filmi İlker İnanoğlu için kariyerindeki ilerleyişini gösteren filmlerdendir. Filmin konusu kimsesiz bir çocuk olan Yumurcak üzerinde ilerlemektedir.

Yumurcak mahallenin himayesinde sevilerek büyütülen bir çocuktur. Mahalle esnafının yanında çalışarak para kazanmaktadır. Ancak kurduğu bu düzen tanıştığı Selma karakteri ile bambaşka bir hal alacaktır. Çocuğunu kaybeden Selma Yumurcak’ı evladı yerine koyacaktır. 1971 yapımlı film İlker İnanoğlu, Filiz Akın ve Ediz Hun başrol oyuncularıyla çekilmiştir.

4 – Yumurcak Serisi 4 Numara: Yumurcak Küçük Şahit!

ilker-inanoglu

1972 yapımlı film olan Yumurcak Küçük Şahit filmi başrolleri yine anne Filiz Akın’a ve İlker İnanoğlu’na aittir. Ayrıca Ekrem Bora ve Bahar Erdeniz de İnanoğlu’na eşlik eden sanatçılardır. Yine Türk sinemasının vazgeçilmez isimlerinden Hulusi Kentmen de filme eşlik eden isimlerden biridir.

Yine yaramazlık peşinde koşan Yumurcak mahalleliyi çileden çıkarmaya devam etmektedir. Ancak yaramazlıklarını sürdürdüğü bir gece komşusu Kenan’ın cinayet işlediğine şahit olmuştur. Kenan ve karısının işlediği bu cinayetin nedeni onların parasına sahip olmaktır. Yumurcak gördüklerini annesine babasına ve tanıdıklarına anlatır fakat kimseyi inandıramamıştır.

5 – Yumurcak Serisi 5 Numara: Küçük Kovboy!

ilker-inanoglu

Vahşi Batı’da bir köyde geçen filmde Yumurcak bir gangster ile karşılaşmıştır. Okul yolunda karşılaştığı bu kişi Yumurcak’ı kaçırmış ve annesinden fidye parası istemiştir. Parayı ödemeye gücü yetmeyen anne Cüneyt Arkın yani Silahşor Keskin’den yardım istemiştir. Fakat Keskin, zamanında bir çocuğu öldürmüş ve silah kullanmayı bırakmıştır.

6 – Yumurcak Serisi 5 Numara: Yumurcak Veda!

ilker-inanoglu

Başrollerini İlker İnanoğlu ve Filiz Akın’ın paylaştığı 1974 yapımlı film babası ölmüş bir çocuğun hayatını anlatmaktadır. Filiz Akın yani anne Selma işlerindeki yoğunluğu sebebiyle Yumurcak’a vakit ayırmamaktadır. Ayrıca annenin çıktığı turneler, konserler Yumurcak’ın yatılı olarak okumasına neden olmaktadır. Fakat bunlara rağmen Yumurcak annesi ile vakit geçirebilmek için elinden geleni yapacaktır.

7 – Yumurcak Serisi 6 Numara: Yumurcak Belalı Tatil!

Başkahraman Yumurcak’ın annesi kendisini doğururken vefat etmiştir. Eşinin ölümüyle yıkılan baba Serdar işlerine yoğunlaşmıştır. Ayrıca Yumurcak ile ilgilenmesi için Zeynep adında bir bayan tutmuştur. Serdar yıllar önce hapse girmiş ve koğuş arkadaşı tarafından büyük bir iyilik görmüştür. Aradan uzun bir zaman geçmiştir. Kabadayı Cafer Serdar’dan iyiliklerinin karşılığını istemiştir.

ilker-inanoglu

Serdar iyi niyetiyle her şeyden habersiz ona yardım etmiştir. Fakat başının büyük bir belada olduğunu sonradan fark etmiştir. Macera ve dram ağırlıklı film 1975 yılında sinemaseverler ile buluşmuştur. Başrollerini Yumurcak rolüyle İnanoğlu ve Filiz Akın paylaşmıştır. Filmin yönetmenliğini ise İlker İnanoğlu’nun Babası yönetmen Türker İnanoğlu üstlenmiştir.

8 – Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990 Yapımlı)

Komedi dram ağırlıklı film genç yaşlarda yeteneklerini gösterecek olan İnanoğlu için güzel bir proje olmuştur. Başrollerini Üstat Şener Şen, Müjde Ar ve Pıtırcık Akkerman paylaşmıştır. Filmin konusu Haşmet Asilkan karakteri üzerinde geçmektedir. Haşmet 60’lı ve 70’li yılların vazgeçilmez aşk yönetmenidir. Fakat 80’li yıllar Yeşilçam2ın durağanlaştığı yıllar olmuştur.

ilker-inanoglu

Gururlu kimliğiyle tanınan Haşmet eski verimli günlerine dönmek istemektedir. Bunun için kollarını sıvayıp akıllara kazınacak bir başyapıt çekmeye karar vermiştir. Ancak yapıtı için doğru bir zaman değildir. Ayrıca birlikte yola çıktığı insanlar kendisini ciddiye dahi almamaktadır. İlker İnanoğlu da acı acı güldüren bu senaryoda rol almıştır.

9 – Yeşil Işık (2002 Yapımlı)

Başrollerini Hülya Avşar, Haldun Dormen ve Kenan Işık’ın üstlendiği Yeşil Işık filmi Romantik dram tarzı bir filmdir. İlker İnanoğlu oyuncular arasında yer almaktadır. Filmde Ali ve Elif karakterlerinin efsane olan aşkı anlatılmıştır. Ali borsada yüksek bir miktarda para kaybetmiştir. Sonucunda ani bir kalp krizi geçirir ve ölür. Fakat vadesi dolmamıştır.

ilker-inanoglu

Ali yani Kenan Işık dünyaya döndürülecektir. Ama dönmesini engelleyen bir durum vardır. Öldüğünü düşündükleri sırada karaciğeri bir başka hastaya transfer edilmiştir. Ali’nin meleği olan Yakup karakteri (Haldun Dormen) tek bir şartla dünyaya dönebileceğini söylemiştir. O da karaciğerinin takıldığı kişiyi bulup öldürmesi gerektiğidir.

10 – Hayde Bre (2010 Yapımlı)

ilker-inanoglu

Yönetmen ve senaristliği Orhan Oğuz’un üstlendiği Hayde Bre çalışması İlker İnanoğlu filmlerinden biridir. İnanoğlu ile birlikte Nilüfer Açıkalın, Ertan Saban gibi ünlü oyuncular da eşlik etmiştir. Şaban Ağa kasabada karısı ve arkadaşları ile sade ve düzenli bir hayat sürmektedir. Filmde Şaban Ağa’nın değişen hayatı anlatılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İlker İnanoğlu Kimdir? Unutulmaz İlker İnanoğlu Filmleri!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!