USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

50 En İyi Film! Eleştirmenler Onayladı

en-iyi-film
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En iyi film hangisi diye herkes soruyor. Özellikle sinema tarihinde çekilen binlerce film var. Fakat bunlardan bazıları beklentileri karşılayamadı ve bu nedenle başarısız yapımlar olarak tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Bazıları ise oldukça beğenildi ve hatta unutulmazlar arasına girdi. Harika senaryoları, sürükleyici konuları veya başarılı oyuncu kadrolarıyla en iyi film listelerine girdi.

Peki 50 en iyi film hangisi? Film eleştirmenleri bu soruya yanıt bulabilmek için özellikle 21. Yüzyılın 50 en iyi film derlemesini yaptı. Bu yüzden film kılavuzu niteliğindeki bu listeyi çok beğeneceksiniz ve birbirinden farklı türde, konuda, başarılı oyuncuların bulunduğu bu filmlere bayılacaksınız. İşte özgün senaryoları ve diğer taraftan etkileyici hikayeleri ile mutlaka izlenmesi gereken 50 en iyi film

En İyi Film Listesi Burada! İşte Sinema Tarihinin En İyi Filmleri

En iyi film hangisi diye herkes merak ediyor. Bu nedenle en iyi film hangisi sorunun cevabını dünyaca ünlü eleştirmenler veriyor. Film gurmesi olan eleştirmenler oturdu, çalıştı ve hatta sizler için 50 en iyi film listesi hazırladı. Dolayısıyla Hollywood Reporter’in film eleştirmenleri, 2000 yılından bu yana yapılmış en iyi film listesini yaptı.

en-iyi-film
en iyi film

Bu filmlerin genel kategorileri şu şekilde:

Romantizm
Komedi
Belgesel
Fantastik bilim kurgu
Dram

Kullanıcılar, en iyi film listelerine özellikle ulaşmak istiyor. Bu nedenle en çok bu konuları arattığı konular şu şekilde yer alıyor:

  • Tüm zamanların en iyi 10 filmi
  • Dünyanın en iyi 10 filmi
  • Dünyanın en iyi 20 filmi

Film sektörünün zirve yaptığı 21.yüzyılda yapılmış güzel filmler burada! Çeşit çeşit türde, birbirinden ilgi çekici konuları veya başarılı oyuncularıyla efsane filmler listesi… İşte usta eleştirmenler tarafından hazırlanan 50 en iyi film listesi…

1 – Weekend

Filmin başrollerinde Tom Cullen ve Chris New var. Film, özellikle varoluşçu bir felsefeden yola çıkıyor. Yapım, hayatına anlam vermek isteyen iki genci ve diğer taraftan yaşadıklarını anlatıyor. Bu nedenle filmde varoluşçu temalar göze çarpıyor.

2 – Yı Yı

Diğer taraftan yapımcı Edward Yang, bu filmden yola çıkarak Tayvan’da nasıl gerilimli bir hayat yaşandığını ele alıyor. Sonuç olarak film, trajik öyküsüyle 50 en iyi film arasında kendine yer buldu.

3 – Insıde Llewyn Davıs

Film, folk rock sektörüne girmek ve böylece hayatına yeni bir yön vermek isteyen Llewyn Davıs’ın güçlüklerle dolu hayatını işliyor. Film, dramatik öyküsü ile 21.yüzyıldaki 50 en iyi film arasına girmeyi başardı.

4 – Black Panther

Başrolde Chadwick Boseman var. Film, tehlike ve hatta ihanet ile yüzleşmek zorunda kalan Wakanda kralı T’Challa’nın zorlu mücadelesini ele alıyor. Dolayısıyla film, en iyi film müziği ödülünün yanı sıra tasarım dalında da ödüller kazandı.

5 – Time

Dram türündeki filmde, mücadeleci ve hırslı bir kadının hikayesi ekranlara taşınıyor. Kadın, hakkında 60 yıl hapis cezası verilen kocasını kurtamak için özgürlük mücadelesi veriyor.

6 – Bright Star

Biyografik en iyi film listelerinde olan bu film, İngiliz şair Keats’ın hayatından bir kesiti izleyicilere aktarıyor. Oyuncu kadrosunda Paul Schneider, Abbie Cornish ve hatta Ben Wishaw gibi isimlerin olduğu film çok beğenildi.

7 – Pariah

Yine varoluşçu bir temayla işlenen bir film olan Pariah, eleştirmenlerce en iyi film listesinde. Filmde, kendini ait hissetmediği için giderek yabancılaştığı bir ortamda yaşamak zorunda kalan bir genç kızın hikayesi ele alınıyor. Alike, kendi cinsel kimliğini keşfetmeye çalışıyor ve ardından olaylar gelişiyor.

8 – Bridesmaids

Filmin Türkçe karşılığı ‘’Nedimeler’’. Komedi türündeki film, arkadaşlarının düğününü düzenlemek isteyen ve bu yüzden birbirleriyle yarışan iki kadının eğlenceli hikayesini işliyor. Yapım, sürükleyici hikayesiyle 21. Yüzyıldaki en güzel filmler listelerinde yer alıyor.

9 – Things To Come

En iyi yönetmen ödüllü ‘’Gelecek Günler’’ filmi, eşinin terk etmesinden sonra, annesi ve iki çocuğuyla yaşamını sürdürmeye karar verip yeni hayatını daha farklı dizayn etmeye karar veren Nathalie adlı felsefe öğretmeninin, yaşam öyküsü ele alınıyor.

10 – Grizzly Man

Timothy Treadwell, bir vahşi doğa eylemcisi ve amatör boz ayı uzmanı. 50 en iyi film arasında bulunan bu yapım, Treadwell’in hayatını ve ölümünün ardındaki gerçekleri ekrana getiriyor.

11 – Never Rarely Sometimes Always

Film, istemeyerek hamile kalan ve bundan dolayı tıbbi destek almak için kuzeni Skylar ile beraber New York’a yolculuğa çıkan genç Autumn’ın öyküsünü işliyor.

12 – Pan’s Labyrinth

Dünyanın en iyi filmleri arasında yer alan bu yapım, Cannes film festivalindeki gösteriminde 22 dakika boyunca alkışlandı. Bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu filmde, fantastik bir dünyaya kaçan küçük bir kızın öyküsü ele alınıyor.

13 – Summer Of Soul

50 en iyi film arasında belgesel türünde filmler de bulunuyor. Belgesel türündeki bu filmde, 1969’da düzenlenen ve 300 binden fazla insanın katılım gösterdiği Harlem Kültür Festivali’nden görüntülere yer veriliyor.

14 – I Am Not Your Negro

Film ,Yazar James Baldwin’in bitmemiş romanı ‘’Remember This House’’ tan hareketle Amerika’daki ırk hikayesini anlatıyor.

15 – Children Of Men

Film, bilim kurgu türünde. Filmde dünyanın en genç insanı 18 yaşında ölüyor ve insan ırkı, neslinin tükenmesi tehlikesi ile baş başa kalıyor.

16 – Wendy and Lucy

Amerika’nın yıpratıcı ekonomik şartlarında yaşam uğraşı veren insanların hikayesini Wendy’nin durumu üzerinden anlatılıyor. Trajik hikayesiyle göze çarpan film, 50 en iyi film listesinde bulunuyor.

17 – Lovers Rock

Steve McQueen imzalı film, bir blues partisinde karşılaşıp birbirlerine aşık olan genç bir çiftin hikayesini işliyor. Romantizm konulu en güzel film listelerinde bulunuyor.

18 – The Favourite

‘’Sarayın Gözdesi’’, Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Lady Sarah ile saraya yeni gelen hizmetçi Abigail arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Bu nedenle yapım, 50 en iyi film arasında kendine yer buldu.

19 – The Social Network

Film, Facebook ‘un kurucusu Mark Zuckerberg’i anlatıyor. Filmde Mark Zuckerberg’in yaşam öyküsü ve popüler sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamaları ele alınıyor. Bu nedenle gerçek yaşam öyküsünü ele alan en iyi film listelerinde de yer alıyor.

20 – Portrait Of A Lady On Fire

‘’Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’’, Fransa’da 1700’lerin sonunda geçiyor. Yapım, bir kadın ve onun portresini çizmek için görevlendirilen bir ressam arasındaki bir aşk öyküsünü işliyor. Bu yüzden 50 en iyi film arasında kendine yer buluyor.

21 – The Return

50 en iyi film listesindeki film, Venedik Film Festivali en iyi film ödülünü kazandı. Vanya ve Andrey ismindeki iki kardeşin babalarının 12 yıl sonra eve birden dönüşünün öyküsü işleniyor.

22 – Manchester By The Sea

Filmde, abisinin ölümünün ardından Massachusetts’e giden ve bu nedenle abisinin vesayeti yeğenine bakmak zorunda olan boşanmış bir adamın öyküsü izleyicilere aktarılıyor.

23 – Marie Antoinette

Film, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in dramını sunuyor. Film, Antonia Fraser’ın çok satan kitabından, Sophia Coppola tarafından beyaz perdeye uyarlandı.

24 – The Death Of Mr. Lazarescu

Film; dostluk duygusunun kaybolduğu ve dolayısıyla yardıma ihtiyacı olan bir insanın umursanmadığı bir dünyayı ele alıyor. Dolayısıyla 50 en iyi film arasında kendine yer buldu.

25 – A Serious Man

50 en iyi film arasındaki bu yapım, 1960’larda geçiyor. Coen kardeşlerin yapımcısı olduğu film, Orta Amerika’da bir üniversitede fizik profesörü olan Larry Gopnik’in gittikçe berbat hale gelen yaşamını işliyor.

26 – At Berkeley

Yapımcısının Frederick Wiseman olduğu 4 saatlik bu belgesel üniversite yaşamının başlıca yönlerini anlatıyor. Bunun yanı sıra entelektüel ve toplumsal misyonunu, devlete ve yüksek öğretimin daha geniş fikirlerine olan yükümlülüğünü gösteriyor.

27 – Y Tu Mama Tambien

17 yaşlarındaki Meksikalı iki arkadaş olan Julio ve Tenoch’ın hikayesini anlatıyor. Sonuç olarak film eleştirmenlerin en beğendikleri arasında.

28 – Call Me By Your Name

James Ivory’nin, André Aciman’ın aynı adlı romanından uyarladığı bu yapım, 1980’lerin ilk yarısında, Kuzey İtalya’da karşılaşan genç Elio ile babasının asistanı Oliver’ın öyküsünü işliyor.

29 – Timbiktu

Film, Cannes’da “Ekümenik Jüri” ve “François Chalais Ödülü”nü kazandı. Sonuç olarak film, Mali’deki Timbuktu bölgesi, radikal İslamcı militanların eline geçmesinin ardından kısıtlanan özgürlüklere adapte olmaya çalışan fakir bir çoban ailenin öyküsünü anlatıyor.

30 – 35 Shots Of Rum

Film dram türünde ve Lionel ile Jo adındaki baba kızın öyküsünü izleyicilere aktarıyor.

31 – Before Sunset

Julie Delpy ve Ethan Hawke’ın ve başrollerde. “Before Sunrise”dan 9 yıl sonra çekilen bir devam filmi olan “Before Sunset”, Viyana’ya giden bir trende tanışan Jesse ve Celine’in öyküsünü ele alıyor.

32 – Parasite

Film, birçok eleştirmen tarafından 21. Yüzyılda dünyanın en iyi 10 filmi arasında gösteriliyor. Çok beğenildiği için Oscar’da çeşitli ödüller kazandı. Yoksul bir aileden gelen genç adamın zengin bir ailenin kızına özel ders vermesi ve böylece zamanla ailesiyle birlikte zengin ailenin özel hayatına sızmasını anlatıyor.

33 – Far From Heaven

Film, 1950’lerde Connecticut’ın zengin banliyösünde yaşayan ev hanımı Cathy Whitaker’ın, görünüşte harika yaşamının dağılmaya başladığını fark ettiğindeki öyküsünü ele alıyor.

34 – Drive My Car

Haruki Murakami’nin bir öyküsünden beyaz perdeye uyarlanan film, kendisine tahsis edilen bir şoför ile hiç beklenmedik bir yolculuğa çıkan bir adamın öyküsünü anlatıyor.

35 – Shoplifters

Film, Cannes’da Altın Palmiye’ye layık görüldü. Küçük entrikalarla hayatlarını sürdüren bir ailenin, sokakta buldukları bir çocuğu aralarına almalarıyla gelişen olaylar konu ediliyor.

36 – Talk To Her

Yapım, Oscar’da en iyi özgün film ödülünü kazandı. Benzer dramatik yollardan geçen Benigno ve Marco’nun arasında, kısa sürede başlayan sıkı dostluğu işleniyor.

37 – Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

Gelmiş geçmiş en iyi komedi oyuncularından olan Jim Carrey’in başrol olduğu film, en iyi özgün senaryo dalında Oscar ödülü kazandı. Film, ayrılık acısını unutmak istediği için anılarını sildiren bir adamın öyküsünü aktarıyor.

38 – The Power Of The Dog

En iyi film listesinde kendine yer bulan bu yapım, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor.

39 – Wall – E

Andrew Stanton imzalı yapım, kıyamet sonrası bir evrende geçiyor. Fantastik evrenin olduğu film, iki robot arasındaki romantik ilişkiyi anlatıyor.

40 – Burning

Film, Japon yazar Haruki Murakami’nin kısa bir hikayesinden uyarlama. Film yarı zamanlı kurye olarak çalışan ve aynı zamanda yazarlık yapan bir adamın dramatik öyküsünü izleyicilere aktarıyor.

41 – Moonlight

Genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğine dek Miami’nin zor bir mahallesindeki yaşamını anlatıyor. Zor yaşamdan dolayı hayatta kendine yer edinme mücadelesini ve büyüme öyküsünü konu ediyor. Bu sebeple film, 2017’de en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar ödülünü kazandı.

42 – Boyhood

Dramatik bir film olan Boyhood, bir insanın çocukluğundan üniversite yaşamına kadarki öyküsünü yani biyografisini anlatıyor.

43- Get Out

Film, kız arkadaşı Rose’un ailesiyle tanışmaya giden Chris’in kendisini içerisinde bulduğu tekinsiz olaylar aktarıyor.

44 – 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

Bu film, 1987 yılında üniversite yurdunda oda arkadaşı olan iki öğrenciyi anlatıyor. İçlerinden birinin yasa dışı kürtaj olması için ayarladıkları randevunun ve sonrasında yaşadıklarının trajik öyküsünü anlatıyor.

45 – In The Mood For Love

Film, komşu olan evli bir kadın ile evli bir erkeğin arasındaki bağı anlatıyor. Dolayısıyla aşk ve sadakati işliyor.

46 – Brokeback Mountain

Film, uyarlama filmler arasında çünkü E. Annie Proulx’un popüler öyküsünden uyarlandı. Film; biri çiftçi, diğeri rodeo kovboyu olan iki adamın arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

47 – Sprited Away

En iyi film listesinde bulunan bu yapımda, ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak istiyor Bu nedenle korku dolu bir maceraya girişiyor.

48 – Mullholland Drive

Filmin yapımcısı David Lynch. Film, Los Angeles’a gelip halasının evinde kalırken hafızasını yitirip aynı evde saklanan Rita ile karşılaşan ve ardından onunla arkadaş olan Betty Elms adlı, gözü yükseklerde bir oyuncunun öyküsünü aktarıyor.

49 – Zodiac

Film, 1960’lı yılların sonundan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nin batı sahillerinde seri cinayetler işleyen ve kendine Zodiac takma adını koyan bir katilin yakalama hikayesine dayanıyor. Bu nedenle eleştirmenlerce 50 en iyi film arasında gösteriliyor.

50 – En İyi Film Listesinin Sonu: The Gleaners and I

Hayatını çöp ve hasat sonrası mahsulleri toplayarak geçiren kişileri ve eserlerini çöpten topladığı malzemelerle yapan sanatçıları işliyor. Dolayısıyla film, belgesel türündeki en iyi film listelerinde.

İlginizi Çekebilir: Harry Potter Karakterleri İsimleri Nereden Geliyor?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
50 En İyi Film! Eleştirmenler Onayladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!