USD32,19
EURO34,91
JPY0,206100
RUB0,357400
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.914,88
GR. ALTIN2.470,75
BTC69.832,75

En İyi 30 Bilim Kurgu Filmleri Listesi!

bilim-kurgu-filmleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim kurgu filmleri boş zamanlarınızın vazgeçilmezi olacak. Sizler için bu zamana dek yayımlanmış olan en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik. Bu bilim kurgu filmleri ile hem sinema skalanızı hem de ufkunuzu genişleteceksiniz. Ya da sadece kafa dinlersiniz. Karar size kalmış. Her hâlükârda bu liste sizleri heyecanlandıracak.

Öneri Bilim Kurgu Filmleri ve En İyileri

Bu listede kendi alanlarının özellikle en iyisi olan bilim kurgu filmleri bulacaksınız. Bu filmler birinden farklı ödüllere, en iyi oyuncu kadrolarına, birbirinden farklı senaryolara veya başarılı yönetmen koltuklarına sahip. Peki bu birbirinden iyi bilim kurgu filmleri hangileri?

1 – En İyi Bilim Kurgu Filmleri ve Başlangıç

Senaryoları ünlenmiş Christopher Nolan sizleri Başlangıç filmi ile tatmin etmeyi başarıyor. Dom Cobb filmin başrol karakteridir ve usta bir hırsızdır. Ama çaldığı şeyler para değil, anılardır. Rüyalara girebilen bu karakteri Leonardo DiCaprio canlandırıyor. Film gidişatında olaylar değişir ve hatta karakterin karşısına düşmanlar çıkar. Filmi izlerken zaman kavramınıza özellikle dikkat edin. Çünkü kaybolabilir…

2 – Prestij

Christopher Nolan bu listede en çok duyacağınız isimlerden. Çünkü Prestij gibi birçok bilim kurgu filmleri senaryosu ona ait. Birbirinden yetenekli iki sihirbazın rekabetinin tehlikeli sonuçlarını bu filmde göreceksiniz. Bilim, sihir veya hırs beraberinde olabilecekleri düşünebiliyor musunuz? Filmin kadrosunda Hugh Jackman, Christian Bale ve hatta Scarlett Johansan var.

3 – Sil Baştan

2 yıllık birlikteliklerinden sonra Clementine hafızasını gizli bir şekilde sildirir. Bunu öğrenen Joel üzüntüsüne dayanamaz ve aynı işlemeyi yapmak ister. Ama sonra fark eder ki anılarını çok seviyor ve unutmak istemiyor. Ama buna işlemin ortasında karar veriyor ve kendi ile mücadeleye giriyor. Bilim kurgunun romantizm ile harmanlanmış halini bu filmde bulacaksınız.

4 – Yıldızlararası

Bu yapım da bilim kurgu filmleri için özellikle tam bir zirve. Filmi izlerken zamanın önemini ve hatta sevdiklerinize asla zamanın yetmeyeceğini anlayacaksınız. Kuraklık veya iklim değişikliyle baş edemeyen insanlık için bir grup astronot uzayda yaşam alanı ararlar. Ama orada zamanın ne kadar hızlı geçtiğini fark edemezler. Oradaki 1 saat dünyada 7 yıla denktir.

5 – Açlık Oyunları

Panem şehri Amerika’dan geriye kalan bir tarafı zenginlerin bir tarafı ise yoksulların yaşadığı bir şehirdir. Şehir yönetimi nüfusu azaltmak için her yıl sadece 12-18 yaşları arasında çocuklar seçer. Bir alana onları koyar ve sonra birbirlerini öldürmelerini bekler. Bu hayatta kalma çabası zenginler tarafından TV ile izlenir. Son kalan mücadeleyi kazanır.

6 – Dünya Savaşı Z

Bütün zombili bilim kurgu filmleri ismini unutturacak bir film sizlerle. Ayrıca film aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Brad Pitt filmde hem oyunculuğu hem de yapımcılığı üstlenmiştir.  İnsanlar artık ikiye ayrılmıştır. Yaşayanlar veya ölenler.

7 – X- Men

Mutasyona uğramış insanlara inanır mısınız? Bu filmde gelişen olayları bilim ile görünce bir an gerçek olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü Profesör X mutasyonlu çocuklara yardımcı oluyor, onları eğitiyor ve kötülüğün karşısına çıkarıyor.

8 – Matrix

Bir yapay zekanın içinde yaşadığınızı ve dünyanın geri kalanının da bu şekilde olduğunu düşünün. Robotlar veya insanlar… Robot yakıtı için öldürülen insanlar. Neo ve arkadaşları bu gidişata artık engel olmak isterler ve hem gerçekliğe hem de gerçekliğin ötesine giderler.

9 – Uyumsuz

Distopik bir gelecekte bir halk yaşar. Bu halk 5 gruptan oluşur ve herkes 16 yaşından sonra bir tanesini seçip ömür boyu orada yaşamalıdır. Herkes bir gruba ait olabilir. Ya da hiçbirine olamaz. Bazıları ise sadece birden fazla grubun özelliklerini taşır. Onlara ise Uyumsuzlar denir ve hatta halk onları bir tehdit olarak görür.

10 – Transformers

Bilim kurgu filmleri ve robotlar ayrılamazlar. Her filmde izlerini bulabilirsiniz. Bu filmde de arabalara, uçağa ya da gemilere dönüşebilen robotlar kendi gezegeninden yakıt ve yaşam alanı bulmak için ayrılırlar. Ama bu arayış insanlar ve robotlar arasında değil, iyi robotlar ve kötü robotlar arasında geçer.

11 – Marslı

Bilim kurgu filmleri listesinin en duygusalını izleyeceksiniz. Bir grup astronot uzaydaki görevlerinde bir fırtına ile karşılaşırlar. Ekipten biri bu fırtınada kaybolur ve hatta geriye kalanlar dünyaya döner. Herkes kaybolan kişinin öldüğünü düşünür. Ama aslında yaşar. Sizce ekip arkadaşları bu kişinin yaşadığını öğrenebilecek mi?

12 – Man Of Steel

Clark özel güçlere sahip bir çocuktur. Ama bu güçlere nasıl sahip olduğunu ya da onları nasıl kullanacağını bilemez. Bir gün okul servisinde bir kaza meydana gelir. Araç nehre uçar ve sonra Clark buna göz yumamayıp özel güçleri ile çocukları kurtarır. Ama artık herkes onun sırlarını biliyordur.

13 – Beni Asla Bırakma

3 yakın arkadaş küçüklükten beri aynı yatılı okulda kalırlar. Birbirlerine çok bağlı olan bu arkadaşlar hep çok mutludurlar. Ama bir gün inanamadıkları gerçekler ortaya çıkar. Onlar aslında sadece organları kullanılsın diye yetiştirilen klonlardır.

14 – Maymunlar Cehennemi

Sinema alanının en iyi bilim kurgu filmleri arasında görülen film maymunlar üzerinde deneyler yapılması üzerine başlar. Bu deneyler ilerledikçe maymunlarda zihinsel gelişimler ortaya çıkar. Deneyler ile ilgilenen bir doktor gelişim gösteren bir maymunu kaçırır ve olaylar patlak verir.

15 – Lucy

Beyninizin yüzde yüzünü kullanabilseydiniz neler olurdu? Bu film size bunu anlatıyor. Sentetik bir madde sonucu Lucy’nin beynindeki anahtarlar açılıyor ve inanılmaz bir değişim ortaya çıkıyor. Lucy sadece bir insan değil artık her şey ve her yerde oluyor.  Başrolünde Scarlett Johansson ve Morgan Freeman olan yapım sizlere kesintisiz keyif sunuyor.

Oscar Ödüllü Bilim Kurgu Filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri listemize Oscar ödüllü yapımlar ile devam ediyoruz. Bu filmler artık en iyi olarak mühürlenmişler ve Oscar ödülüne layık görülmüşler. Bu başarı bilim kurgu filmleri için en üst seviye.

1 – Star Wars

Bilim kurgu filmleri denilince akla ilk gelenlerden biri Yıldız Savaşları. 1977 yılında yayımlanan film o zamanlara damgasını vurmuştu. İzleri hala durmakta. Işın kılıçları, droidler, uzay gemileri ve benzersiz ses görüntü efektleri sizlere inanılmaz bir deneyim yaşatacak.

2 – Black Panther

Black Panther Marvel evreninin en iyi bilim kurgu filmleri örneği. Bilinmeyen bir teknoloji krallığında T’Challa’nın yükselişini izlemeye hazırlanın. Filmin kabile tarzı müzikleri, çizgi romandan uyarlanmış olması sinematik olarak sizleri doyuruyor.

3 – Avatar

Yapay bir bedende hayat bulup, gerçek olamayacak kadar güzel bir gezegende yaşamak ister miydiniz? Avatar sizlere ve özellikle yarı felci Jake Sully’e bu deneyimi sunuyor. Ama insanlık bu inanılmaz vücutlara ve gezegene sahip olmak için bir savaş başlatıyorlar. Avatlar ise buna izin verecek gibi değil.

4 – Aliens

Heyecanı bir an olsun kaybetmeyeceğiniz bu film sizlere uzayda başka varlıkların da olduğunu hissettirecek. Film daha önce bilinmeyen bir gezegene ayak basan bir grup askerin buradaki yaşam mücadelesini ve ürkütücü Kraliçe Alien’ı konu alıyor.

5 – Jurassic Park

Ya dinozorlar ile aynı zaman diliminde yaşasaydınız? Buna alışabilir miydiniz? Film sizlere en gerçekçi ses ve görüntü efektleri ile bir bilim kurgu şöleni sunuyor. Film ilk kez 1993’te vizyona girmesine rağmen birçok devam filmi çekilmiştir. Ama Oscar ödülüne bu tarihteki layık görülmüştür.

6 – Terminator 2: Judgement Day

Bir suikast programında robotları göreve sokan bir takım grup elinde olanlar ile başarısızlığa uğrarlar. Bu başarısızlık sonucu yeni robotlar üretmeye devam ederler ve bu sırada gelecek ile geçmişte zaman atlaması yaşanır.

7 – E.T.

Bir grup uzaylı merakları uğruna Dünya’ya gelirler. Buradan ayrılırlarken de bir arkadaşlarını Dünya’da unuturlar. Bu Dünya’da tek başına kalan uzaylı 10 yaşındaki bir çocuk ile arkadaşlık kurar. Hem evine dönmeye çalışır hem de yakalanmaktan kaçar.

8 – Gravity

Yer çekimi olmayan bir yeri veya orada sınırlı oksijen ile arkadaşınızla beraber terk edilmiş olduğunuzu düşünün. Yani uzay boşluğunu. Dünya ile iletişime geçemiyorsunuz ve hatta uzay boşluğundasınız. Dert etmeyin. Arkadaşınız sizin ile.

9 – Mad Max

Savaş sonrası Dünya’da çöllerden ve susuzluktan başka bir şey kalmaz. Herkes hayatta kalma içgüdüsü ile yaşar. Medeniyet yoktur. Bu hengâmenin içinde tuhaf insanlar Max’i esir alır. Epik aksiyon havası taşıyan film sizleri sıkmayacak.

10 – Dune: Çöl Gezegeni

Dune soylu toplulukların yıldızlararasındaki halkını yönetimini anlatır. Özellikle biraz konusunu kavramakta zorlanabilirsiniz. Çünkü böylesini hiç izlemediniz. Bu farklı yeni senaryo filme Oscar ödülünü getirmiştir. Paul Atredies gezegeni yöneten kişidir ve hatta hikâye onun üzerinden anlatılır.

Son 10 Yılın En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Listemizin geriye kalan 5 en iyi bilim kurgu filmleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu filmler;

 • Avatar 2
 • Jurassic World
 • Jurassic World 2
 • Hunger Games 2
 • The Hunger Games 3 gibi filmler ile en iyilerin listesi sonlanır. Aşağıda alternatif olarak bilim kurgu filmleri bulabilirsiniz.

Ödüllü Bilim Kurgu Filmleri

bilim-kurgu-filmleri
Bilim Kurgu Filmleri

Bu liste içerisinde en fazla Oscar ödülü alan bilim kurgu film bilgisini sıkıştırmazsak olmaz. Bazı bilim kurgu yapıtları birden fazla Oscar ödülüne layık görülmüşlerdir. İşte o filmler ve Oscar ödülü sayıları.

FilmÖdül sayısı
Star Wars7
Gravity7
Dune6
Mad Max6
E.T.6
Inception4
Avatar3

Bilim Kurgu Filmleri 2023

bilim-kurgu-filmleri

2023 yılında vizyona giren bilim kurgu filmleri öneri;

 • Guardians of the Galaxy 3
 • Gateaway 6
 • Junge
 • Kraven the Hunter
 • Hello Stranger
 • The Wandering Earth 2
 • Distant
 • The Flash
 • If You Were The Last
 • Antman and Wasp

Bilim Kurgu ve Gerilim Filmleri

bilim-kurgu-filmleri

Bilim kurgu film listesi ile gerilimi birlikte izlemeyi seviyorsanız bilmeniz gereken filmler;

 • Doğaüstü
 • Labirent: Ölümcül Kaçış
 • Ben Dört Numara
 • Karanlık Zihinler
 • Uykusuz
 • Kaçak Yolcu
 • Bird Box
 • Zihin Gezgini
 • İkizler Projesi
 • Ölüm günün Kutlu Olsun

Uzay Bilim Kurgu Filmleri

Uzay evreninde geçen bilim kurgu film yapıtları bir başka tat veriyor. Sizleri uzayda hissettirecek filmler;

 • High Life
 • Thor: Ragnarok
 • Zathura
 • Lucy in The Sky
 • Fantastic Four
 • Moonfall
 • Han Solo
 • The Wandering Earth
 • Cargo
 • X Men Dark Phoenix
 • Battle For Sky Ark
 • The Astronaut’s Wife
 • Cloverfield Paradoksu
 • Voyagers
 • Science Fiction Volume One
bilim-kurgu-filmleri

Aksiyon Fantastik Bilim Kurgu Filmleri

Fantastiğinden aksiyonuna bilim kurgu film önerileri bize değişiklik katar. Bu filmler ile havanız değişsin;

 • Alita: Savaş Meleği
 • Alacakaranlık serisi
 • Venom
 • Jüpiter Yükseliyor
 • Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu
 • 5.Dalga
 • Harry Potter serisi
 • Ben, Robot
 • Jumanji
 • Uzay Oyunları
 • Yeşil Fener
 • R.I.P.D.
 • Iron Man
 • Captain America
 • Avengers serisi
 • Schang- Chi ve On Halka Efsanesi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi 30 Bilim Kurgu Filmleri Listesi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. Çok yararlı bir makale hemen izlemeye başlamalıyım

  Cevapla
 2. Fazlasıyla faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş

  Cevapla
 3. Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

  Cevapla
Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!