USD30,90
EURO33,43
JPY20,65
RUB0,334300
GBP39,04
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.012,07
BTC52.001,56

Harry Potter Karakterleri İsimleri Nereden Geliyor?

harry potter karakterleri isimleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Harry Potter karakterleri bizi, bu denli büyüye sahip bir dünya varlığına inandırdığı için, belki de iyi yazılmış ve iyi yansıtılmış bir olay örgüsü ile etkilemiştir. Bu etkiye sahip olmasının bir nedeni de Harry Potter’ın J.K. Rowling tarafından bu büyülü dünya için her detayının düşünülmüş olmasıdır.

Harry Potter Karakterleri İsimleri

Hikayeler, olaylar, yerler, karakterler ve hatta karakterlerin ve büyülerin adları büyülü dünyanın özellikleri ile uyum gösterir. Etimoloji, büyü, dostluk ve kelime tutkunu olanlar için Harry Potter karakterleri önemli bir kaynaktır. Peki, bu karakterin genel olarak özellikleri nelerdir?

Harry Potter

Rowling’in açıkladığı gibi Harry adı, en çok sevdiği çocuk adıdır. Peki, eğer yazacağınız hikayede merkeze bir çocuk koymak istiyorsanız, bu karaktere hangi çocuk ismini verirsiniz? Rowling de sevdiği bu ismi hikayesinde merkeze almıştır.

Harry Potter oyuncuları arasında yer alan “Harry” adı, Anglo-Sakson dilleri arasında “güç” anlamına da gelir. Harry’nin fedakarlığı için iç gücü, bildiğimiz tek bilgidir. Potter ise, çok sevdiği bir çocukluk arkadaşının aile adıdır. Ancak bu elbette sadece bu özelliği ile kalmaz. Aynı zamanda karakterin genel özellikleriyle de uyumludur. Potter bir İngilizce terim ve istenmeyen / bilinmeyen / hiç kimse olmadan anlamlarına gelir. Bu isim Harry’in Harry Potter karakterleri içindeki genel yapısıyla oldukça uyumludur.

Hermione Granger

Hermione bir Yunan kökenli ad olarak bilinir. Bu karakterin taşıdığı isim Shakespeare’in Hikayesi oyununda da yer almıştır. Rowling, normal bir ailenin normal bir ailenin sıra dışı bir kızı için sıra dışı bir ad bulmak istediğini açıklıyor. Bu nedenle Hermione ismi belirlenmiştir. Öte yandan, Hermione, Yunan tanrılarının “Hermes” kadınlarına denir. Bazı dinlerde, Hermes’in büyüsel çağrışımları da vardır. Özellikle sihir ve öngörü içerisine dahil edilmiştir.

“Granger” sıradan ve çiftçi anlamına geliyor olsa da bu isim Fahrenheit 451 adlı kitapta yer alan bir karakterdir. Karakter, hükümetin tüm bitkileri yok etmesi sorununa karşı duran bir grup liderinin adıdır. Bu özellikleri düşünüldüğü zaman Harry Potter karakterleri arasında aklınıza kim geliyor? Bu isim Hermione Granger olacaktır elbette…

Ron (Ronald) Weasley

Ron aslında bir İskandinav adıdır. Bu isim, imparatora yardım etmek anlamına gelmektedir. Ron’un bu seri içinde Harry’e her durum içinde yardım edebilmesi, isme başka bir görünüm katıyor. Öte yandan, Weasley ismi hayvanlar arasında gelinciklerden gelir.

Gelincikler bilindiği gibi nefret edilen ve istenmeyen bir hayvandır. Tıpkı Harry Potter karakterleri arasında Muggle-sever Weasley’ler gibi. Aynı zamanda gelinciklerin tüy renklerinin de karakterle uyumlu olması oldukça ilginçtir.

Neville Longbottom

Neville adı Eski Fransızca’da “yeni tarladan” anlamına gelir. İsim ilk başta alakasız görünebilir, ancak Neville’in botanik ve genel olarak bitkiler konusundaki ilgisi (ve hikayenin sonunda Hogwarts’tan hocası) düşünüldüğünde mantıklı gelmektedir.

Longbottom ise ilk bakışta İngilizce konuşanlar için ilginç bir soyadı gibi görünüyor. Ancak bu kelime Eski İngilizce’de “dayanıklılık – sağlam durmak” olarak biliniyordu. Bu soyadı Neville’in Harry Potter karakterleri içinde büyücülük sınıfındaki hareket tarzına atıfta bulunuyordu.

Draco Malfoy

Draco, Latince kökenli bir kelimedir ve ejderha anlamı taşımaktadır. Draco aynı zamanda bir  takım yıldızı ismidir ve tahmin edin bu takım yıldızı hangi şekle yakındır? Elbette bu şekil bir yılan…

Malfoy, “Mal ve Foi” olmak üzere iki Fransızca sözcüğün birleşimi olarak düşünülebilir. Bu iki kelime birleşince ortaya şer, kötü niyetli bir tarz anlamlarını ifade ediyor. Şu anda Harry Potter karakterleri içinde Malfoy’ları düşünün. Bu kelime ne kadar oturuyor?

Luna Lovegood

Luna, Roma mitolojisinde “ay tanrıçası” anlamı taşır. Latince’de “ay” olarak bilinen bu kelime, İngilizce “Lunatic” sözcüğünün de kökenidir. Lunatic “deli” anlamına gelir. Biraz abartılı olacak ama Harry Potter karakterleri arasında Luna için de iyi bir isim olabilir.

Öte yandan, Lovegood İngilizcede çok açık bir anlam taşır. Aşk ve iyi anlamlarında olmak üzere iki farklı sözcüğün birleşimidir. Bu soyadı, genellikle iyimser ve hayatı seven Lovegood’larla da iyi gider (kız çocukları kaçırılmadığı süre içinde).

Bu karakterlerle birlikte diğer tüm karakterlerin isimleri de kendilerine has özellikleriyle uyumludur. Bu karakterlerin tüm özelikleri için Harry Potter serisi büyülü dünyası içerisine girmeyi deneyebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Harry Potter Karakterleri İsimleri Nereden Geliyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!