USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.128,09

Hulusi Akar Kimdir? Görevi Nedir?

hulusi-akar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hulusi Akar birçok önemli görevde bulunmuştur ve bulunmaya devam etmektedir. 12 Mart 1952’de Kayseri’de doğmuştur ve çocukluğunu burada geçirmiştir. Böylece ilk ve orta öğrenim dönemini de burada tamamlamıştır.

Babası İbrahim Akar annesi ise Nimet Akar’dır.

Hulusi Akar ve Öğrenim Hayatı

hulusi-akar

Liseye Kayseri Lisesi’nde başlamıştır ancak bir öğretmenine hakaret ettiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırma cezası almıştır. Bunun üzerine Hulusi Akar Kayseri Sümer Lisesi’ne devam etmiştir ve eğitimini burada tamamlamıştır.

1972 yılında ise Kara Harp Okulu’nu bitirmiş ve 1973’te Piyade Okulu’ndan mezun olmuştur.

Kariyeri ve Mesleki Bilgileri

Hulusi Akar,  Kara Kuvvetleri’nde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak 1980 yılına kadar görev yaptı ve 1982 yılında kurmay subay rütbesini kazandı. Ayrıca 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi ve 1987’de ise Birleşik Devletler Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji’nden mezun oldu. Bu görevlere ek olarak;

 • 7. Piyade Alayı Karargah Bölük Komutanı
 • 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürü
 • Plan Subaylığı (Genelkurmay Sekreterliği)
 • Kara Harp Akademisi Öğretim Görevlisi
 • Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı
 • İstihbarat Subaylığı
 • Özel Kalem Müdürlüğü (İsmail Hakkı Karadayı)
 • Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevlerini üstlendi ve yerine getirdi.

1998 yılında Tuğgeneral rütbesini almaya hak kazandı ve Tuğgeneral olarak;

 • 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı
 • Plan Ve Prensipler Daire Başkanlığı (Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan Ve Prensipler Daire Başkanlığı) görevlerinde bulundu.

Hulusi Akar 2002’de Tümgeneral’liğe terfi etti. Bu rütbe ile;

 • Kara Harp Okulu Komutanlığı
 • Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yerine getirdi.

2007’de Korgeneral oldu ve bu rütbe ile şu görevlerde bulundu.

 • Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı
 • 3. Kolordu Komutanlığı

2001 yılında Orgeneral rütbesini kazandı. Bu rütbe ile 2011-2013 yıllarında; Genelkurmay 2. Başkanlığı görevini yerine getirdi ve 2013 Ağustos ayından itibaren Türk Kara Kuvvetleri’ne atanmaya hak kazandı. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ordu komutanlığı yapmadan Kara Kuvvetleri Komutanı olan ikinci kişi oldu. bunun bir başka ve ilk örneğini Cevdet Sunay’da görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra 2015’in başında Kara Kuvvetleri rütbesi ile Washington’a gitti ve burada sağladığı katkılardan dolayı ABD da Kara Kuvvetleri Komutanı Raymon Odierno kendisine Liyakat Lijyonu madalyası verdi.

Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanlığı Yılları

hulusi-akar

2015 Mayıs ayında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel rahatsızlandı ve Hulusi Akar kendisinin makamına 15 gün vekalet etti.

Bu süre zarfında çözüm süreci aşamasında olan Türkiye yer yer çeşitli silahlı çatışmalara giriyordu. Necdet Özel’in görev süresi Ağustos ayında bitecekti bu yüzden Yüksek Askeri Şura sonrası bu görevi Orgeneral Hulusi Akar devraldı. Hulusi Akar bu durumu şu sözlerle ifade etti:

“Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde hiyerarşi dışında hiçbir oluşum ve kişi söz sahibi olamaz.”

Göreve başladıktan sonra Kasım ayında bir ziyaret gerçekleştirdi ve İncirlik Üssü’ne gitti. Bu ABD ile yaşanan Çuval Olayı’ndan sonra gerçekleşen ilk ziyaretti. Daha sonra 8. Ana Jet Üssü’nü ziyaret etti ve burada pilotların boyunlarına fular takarak onlara jest yaptı.

 Aynı yıl PYD’nin bir terör örgütü olduğunu söyledi ve Suriye ile Irak’taki iç savaştan faydalanmaya çalıştığını belirtti.

 Bunun dışında Genelkurmay Başkanı iken yurt içinde çukur operasyonlarında görev aldı ve yurt dışında da Fırat Kalkanı Operasyonu, Zeytin Dalı Harekatı ve İdlip Operasyonu’nda rol oynadı.

2015-2016 Hendek Operasyonları

Türkiye’nin Şırnak, Hakkari,Elazığ gibi doğu ve güneydoğu illerinde türk silahlı kuvvetleri birtakım operasyonlar yapmıştır. Operasyonları PKK mensupları tarafından açılan hendeklerin silah ve patlayıcılarla doldurması sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri başlatmıştır. Böylece Türk kuvvetleri bölgede sukuneti sağlamayı hedeflemiştir.

Terör örgütü ile yapılan çatışmalar sırasında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ilk olarak Diyarbakır’a gitmiş ve bölgedeki operasyonları takip etmiştir. Bunun sonrasında ise Mardin’e gitmiş ve operasyonu bizzat komuta etmiştir. Bu olaylar sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri birçok el yapımı patlayıcıyı imha etti ve binden fazla hendek ile bariyeri kapattı.

Bu operasyonlarda Türk ordusu birçok askerini şehit verdi ve birçok asker ise büyük yaralar aldı.

15 Temmuz Başkaldırısı

hulusi-akar
Hulusi Akar

15 Temmuz 2016’da bir grup asker darbe girişimi başlattı ve bu esnada darbeci askerler Akar’ı esir aldı. Bunun sonucunda kendisini akıncı hava üssü’ne  götürdüler ve burada tuttular. Hulusi  Akar bu anları daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada anlattı ve darbecilerin kendisine bir kağıt imzalatmak istediğini fakat kendisinin imzalamadığını belirtti.

Bu olaydan sonda görevinin başında olmaya devam etti ve Türk ordusundan darbe destekçilerini ihraç işlemi başladı. Böylece ordudan 17.494 kişi ihraç oldu.

Siyasi Hayatı

10 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan Akar’ı Milli Savunma Bakanı olarak atadı.  5 yıl boyunca bu görevi yerine getirdi ve 5 Haziran 2023’te cumhurbaşkanı kararıyla Yaşar Güler görevi devraldı.

Bunun sonucunda 2023 seçimleri için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday oldu ve kayseri milletvekili olarak 1. sırada meclise girdi.

Hulusi Akar 14 Haziran 2023 tarihinde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi.  Böylece Hulusi Akar’ın yeni görevi belli oldu. Sonuç olarak hala bu görevini sürdürüyor.

Aldığı Madalya ve Nişan Ödülleri

Hulusi Akar aldığı görevlerde özverili bir çalışma göstermiş ve bunun sonucu olarak farklı kişiler ve kurumlardan ödüller almıştır. Bunları sizin için tabloda sıraladık, aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Ailesi ve Kişisel Bilgileri

hulusi-akar

Hulusi Akar diyetisyen Şule Akar ile evlidir ve iki çocuğu vardır. Bunun yanı sıra İtalyanca ve İngilizce olmak üzere iki dil bilmektedir. Ayrıca kendisi  Fenerbahçe spor kulübü üyesidir. 

Sık Sorulan Sorular

Özellikle darbe döneminde ve yurt için operasyonlarda adını sıkça duyduğunuz bir kişi olan Hulusi Akar hakkında sık sorulan soruları kısmını oluşturduk. Bunları okuyarak merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Hulusi Akar Milletvekili Oldu mu?

hulusi-akar

Evet kendisi 2023 seçimlerinde milletvekili olmuştur. Adalet ve kalkınma partisinden aday olan Akar Kayseri’den 1. sırada adaylığını koydu ve meclise girdi. Devamında ise Milli Savunma Komisyonu Başkanı oldu.

Şu Anki Genelkurmay Başkanı Kim?

Yapılan son seçimlerle Genelkurmay Başkanı  görevini Orgeneral Metin Gürak yürütmektedir. Kendisi 16 Ağustos 2023 tarihinde göreve gelmiştir.

2023 Orgeneral Kimdir?

Yaşar Güler, Musa Avsever ve Metin Gürak olarak sayabiliriz. Şu an aktif olarak görevde olan Orgeneral Metin Gürak’tır. Ve 16 Ağustos 2023 tarihinde göreve gelmiştir.

Hulusi Akar’ın Eşi Nereli?

Şule Akar da 1954’te Kayseri’de doğmuş ve burada büyümüştür.  1979 yılında Akar ile evlenmiştir  ve iki çocuğu vardır.

Melis Kahya Akar Kimdir?

Hulusi akar’ın gelini olan Melis hanım General Atlantic şirketinin EMEA  bölgesinin genel müdürüdür. 34 yaşındadır. Melis Akar “Amerikada 40 Yaş Altı En Etkin 40 Türk Genci” listesine adını yazdırmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hulusi Akar Kimdir? Görevi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!