USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

En Çok Yaşanan Hamilelik Belirtisi | Bu Belirtileri Gösterenler Dikkat!

hamilelik-belirtisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik belirtisi herhalde bebek isteyen her kadının heyecanla beklediği bir durumdur. Mutlu haberi alabilmek için günlerce beklemek, vücudun döngüsünü takip etmek bu süreçte zor olabiliyor. Bu nedenle de anne adayları her geçen gün biraz daha stres olabiliyor. Peki, hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Yaygın hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik Belirtisi Ne Zaman Başlar?

hamilelik-belirtisi

Hamilelik belirtisi her kadında aynı olmasa da genellikle ilk 1-2 haftada kendini göstermeye başlar. Özellikle hamileliğin ilk iki haftasında kan damarlarında 1 ve 2. haftaları arasında kanamalar oluşur. Haliyle bu durumda hamileliğin ilk belirtilerinden sayılmaktadır. Fakat asıl belirtiler 4 ile 6. Hafa arasında başlamaktadır. Peki, hamileliğin kesin belirtileri nasıldır?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri hemen hemen her kadında farklı seyretmektedir. Çünkü her kadının bedeni, hormonları ve vücudunun işleyiş yapısı birbirinden farklıdır. Fakat adet gecikmesi en yaygın belirtilerden biridir. Kadınların büyük bir bölümü bu belirtiyi yaşayabiliyorlar. Peki, hamilelik serüveninde diğer belirtiler nelerdir?

1 – Âdetin Gecikmesi

Adet gecikmesi gebelikte görülen en yaygın hamilelik belirtisi olarak bilinmektedir. Gebelik ile birlikte vücut yumurtlamayı ve adetin durmasını sağlayan hormonları üretmeye başlar. Haliyle bu durumda adet döngüsünü durdurur. Tabi ki bu durumda adet gecikmesinin stres, hormon değişiklikleri gibi durumlardan yaşandığı da unutulmamalıdır. Bu sebeple eğer adet gecikmesi yaşıyorsanız doktora gitmeniz önemli.

2 – Sabah Bulantıları

Sabah bulantıları herhalde hamileliğin en sık görülen hamilelik belirtisi arasında ikinci sıradadır. Günün herhangi bir saatinde yaşanabilen bu bulantılar, genellikle sabah saatlerinde daha yoğundur. Bununla birlikte bulantı durumu genellikle gebe kalındıktan yaklaşık 1-2 ay sonra ortaya çıkar. Ancak bazı kadınlar bu bulantıları erken bazıları ise hiç yaşamamaktadır. Bu durum tamamen hormonlar ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

3 – Yerleşme Kanaması

hamilelik-belirtisi
Hamilelik Belirtisi

Hamile kalındıktan sonra yaşanan ilk belirtilerden biridir. Yerleşme kanaması olarak bilinen bu belirti, hafif lekelenme şeklinde görülmektedir. Bu durumun görülme nedeni de döllenmiş olan yumurtanın döllenmeden yaklaşık 10 ile 14 gün içerisinde rahmin iç yüzeyine tutunması sonucu meydana gelmektedir. Elbette ki bu hamilelik belirtisi durumunu her kadın yaşanacak diye bir kaide bulunmamaktadır.

4 – Vajinal Akıntılarda Yaşanan Artış

Hamilelikte vajina duvarında genişleme meydana gelir. Haliyle bu durumda kadınların beyaz ve şeffaf bir akıntı yaşanmasına neden olur. Gebelik dönemi ilerledikçe, bu akıntı daha belirgin hale gelir ve hamileliğin sonuna doğru daha da yoğunlaşır.

5 – Karın ve Bel Bölgesinde Yaşanan Kramplar

Hamilelik belirtisi yaşayan kadınların karşılaştığı bir diğer sorun ise kramplardır. Kadınlar hamile kalınca vücutları kendini bebeğe hazırlar. Haliyle bu durumda karnın alt bölgesinde hafif kramp ağrılarının yaşanmasına neden olur. Hafif yaşanan bu kramplar; bel, pelvis ve karın bölgesinde görülür.

6 – İdrara Sık Çıkılması

Hamilelik döneminde yaşanan bir diğer belirti ise sık sık idrara çıkma durumudur. Çünkü gebe olan kadınlar gün içerisinde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Bunun nedeni ise vücuttaki kan miktarının hamilelik esnasında artarak, böbreklerin mesaneye ulaşmış olan fazla sıvıyı işlemesinden kaynaklanmaktadır.

7 – Memelerde Yaşanan Değişim

hamilelik-belirtisi

Memelerde yaşanan değişim bir diğer hamilelik belirtisi durumudur. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde hormon değişimleri görülmektedir. Bu değişimler de göğüsleri daha şiş, hassas ve ağrılı bir hale getirmektedir. Vücut yaşanan bu hormon değişimlerine kısa sürede uyum sağlayarak, semptomların azaldığı görülecektir.

8 – Koku Hassasiyeti

Koku hassasiyeti yaşanması gebelik döneminde oldukça doğal karşılanmaktadır. Bunun yanında yemek yeme tercihlerinin değişmesi, tat alma duyusunun hassaslaşması yaşanabiliyor. Öyle ki yemek yememe durumları bile görülebiliyor. Yaşanan bu hamilelik belirtisi durumlarının doğal bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

9 – Yorgunluk

Kadınların büyük bir bölümü hamileliğin ilk dönemlerinde kendilerini yorgun ve mutsuz hissedebilirler. Yaşanan bu hamilelik belirtisi, progesteron hormonunun yükselmesinden kaynaklıdır. Bunun yanında diğer erken gebelik belirtilerinin bazıları 2. trimesterde yani gebeliğin 13. haftasından sonra azalır. Fakat bu belirtiler birçok kadında üçüncü trimester döneminde tekrar görülebilir.

10 – Ruh Halinde Yaşanan Değişim

Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan hormon değişimleri kadınların ruh hallerini de değiştirebilmektedir. Haliyle bu durum;

 • Agresiflik,
 • Duygusallık,
 • Huysuzluk,

Gibi duygu değişimleri yaşayabilirler.

11 – Cinsel İstekte Artış veya Azalış

hamilelik-belirtisi

Hamile kadınlarda cinsel istek normale göre daha düşük veya yüksek olabilir. Vücuttaki hormon değişimleri haliyle cinsel isteği de etkilemektedir.

12 – Hamilelik Belirtisi: Akne Problemi

Vücutta yaşanan hormon değişimleri, cilt yapısını da etkilemektedir. Haliyle gebelik döneminde yaşanan aşırı yağ (sebum) üretimi gebe kadınlarda akne oluşumuna sebebiyet vermektedir.

13 – Vücut Isısının Değişmesi

Hamile kadınların vücut ısısı bu dönemde artmaktadır. Bunun nedeni olarak da progesteron hormonunun yüksek seviyeler ulaşması olarak gösterilmektedir.

14 – Burun Tıkanıklığı ve Burun Akıntısı Yaşanması

Gebelik döneminde artan hormon seviyeleri ve kan üretimi, burun kanallarını da etkilemektedir. Bu sebeple gebelik döneminde burun tıkanıklığı ve kanama yaşanması çok normaldir.

15 – Baş dönmesi ve Baş Ağrısı

Baş dönmesi de hamilelik belirtisi durumları arasında en yaygın olanlardandır. Elbette ki bu durum her kadında yaşanmayabilir. Fakat artan hormon miktarları baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlara sebebiyet vermektedir.

İlk 15 Gün Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik-belirtisi

Her anne adayı gebelik sürecinin nasıl geçeceğini çok merak edebiliyor. Bilmedikleri bu yolculukta, kendilerini ve bebeklerini neler beklediğini öğrenebilmek anne adayları için önemlidir. Bu sebeple de özellikle heyecanlı olunan ilk bir aylık süreçte neler yaşanacağı oldukça merak konusu olmaktadır. Peki, ilk iki haftalık süreçte anne adayları neler yaşar?

3 Günlük Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin 3. günü itibariyle her kadında olmayan bazı belirtiler yaşanabilir. Genellikle 3. Günlük gebelik döneminde yaşanabilen yaygın belirtiler şöyledir:

 • Vajinada yaşanan olağan dışı akıntı
 • Lekelenme
 • Sık tuvalete gitme ihtiyacı
 • Göğüslerde hassasiyet, acı ve şişlik
 • Ruh halinde değişim
 • Kramplar
 • Mide hassasiyeti problemleri

7 Günde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1 haftalık gebelik belirtileri nelerdir? Anne adayları ilk bir haftalık süreçte adet gecikmesi, baş dönmesi, koku hassasiyeti gibi problemler yaşamaktadırlar. Tabi ki bu süreci belirtisiz yaşayan anne adayları da olabilir. Bu durum oldukça doğaldır ve endişe edilmemesi gerekmektedir.

15 Günlük Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik-belirtisi

15 günlük hamilelik döneminde kasıklarda kramplar ve vajinal akıntılar görülmektedir. Aynı zamanda bu dönemde koku hassasiyeti de başlamaktadır. Peki, adetten önce hamilelik belirtisi yaşanır mı?

Adetten Önce Hamilelik Belirtileri Yaşanır mı?

Hamile kalmak isteyen kadınların en çok dikkat ettiği mevzu adet dönemleridir. Çünkü adet gecikmesi yaşanması eğer bir rahatsızlık yok ise genellikle gebelik belirtisidir. Bu sebeple de heyecanlı anne adayları adetten önce yaşanabilecek belirtileri bilmek isterler. Peki, adetten önce hamilelik belirtisi nelerdir?

Adet Gecikmesi Olmadan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi olmadan anne adaylarının yaşayacağı belirtiler genellikle şöyledir:

 • Mide bulantısı
 • Göğüslerde şişlik
 • Vajinal akıntıda artış
 • Koku hassasiyeti

Tüm bu sürecin her kadında farklı olabileceği unutulmamalıdır. En kesin ve net sonuç için kan tahlili yaptırmak önemlidir. Böylece kadın doğum uzmanı kontrolünde gebe olunup olunmadığı tespit edilmektedir.

Tuhaf Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde her anne adayının farklı deneyimler yaşayabileceği bilinmektedir. Öyle ki bazı anne adayları tuhaf olarak adlandırılabilen belirtiler de yaşamaktadır. Bu belirtiler şöyledir:

Tuhaf Hamilelik Belirtileri
Sebepsizce Terlemek
Tükürükte artış
Ayakların büyümesi
Tuhaf rüyalar görülmesi
Evcil hayvanınızın size farklı davranması
Sık sık gaz çıkarmak

Sık Sorulan Sorular

Gebelik süreci ile ilgili merak edilen diğer konular ise şöyledir:

1 – Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi için alınan idrar örneği, test çubuğuna damlatılmaktadır. Yaklaşık 10-15 dakika beklenir ve ardından çift çizgi oluşursa hamile olabilirsiniz. Daha kesin sonuç için kan testi vermek önemlidir.

2 – Mide Bulantıları Ne Zaman Son Bulur?

Mide bulantıları kaç ayda son bulur? Mide bulantı sorunu her gebede farklı seyredebilir. 9 ay boyunca mide bulantısı yaşayan anne adayları olabileceği gibi hiç yaşamayan adaylar da bulunmaktadır. Fakat mide bulantıları genellikle gebeliğin 2. Trimester döneminde azalmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En Çok Yaşanan Hamilelik Belirtisi | Bu Belirtileri Gösterenler Dikkat!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!