USD32,51
EURO34,64
JPY0,210700
RUB0,347900
GBP40,19
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.439,09
BTC66.649,30

Gsb Wifi Nasıl Kullanılır?

Gsb Wifi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gsb wifi;Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Özellikle gençler arasında popüler olan bu hizmet oldukça merak edilmektedir. İşte, GSB tarafından sunulan wifi hizmeti hakkındaki tüm detaylar!

Hizmetten yararlanmak için öncelikle kredi yurtlar kurumunda konaklamaya hak kazanılmalıdır. KYK öğrencileri ücretsiz olarak wifi hizmetinden yararlanmak için yurt idaresine başvurmalıdır. Sonrasında yurt idaresi tarafından öğrencilere verilen kullanıcı adı ve parola ile ücretsiz olarak wifi hizmetine erişim sağlanmaktadır.

Gsb Wifi Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

Gsb Wifi
Gsb Wifi

KYK bünyesinde kayıtlı olan öğrencilerin bu hizmetten faydalanabilmesi mümkündür. Eğer KYK yurtlarında kalınıyorsa; yurt idaresine başvurarak internet erişimine sahip olabilmek için talepte bulunulmalıdır. Bu talep doğrultusunda yurt idaresi öğrencilere özel bir kullanıcı adı ve parola vermektedir. Daha sonra bilgisayar veya telefon kullanılarak wifi erişimi aktif hâle getirilmelidir.  Peki, ama nasıl?

 • Wifi ağları arasında KYKWIFI ağı görülmektedir.
 • Bu ağa tıklandığında bağlanmak için wifi.gsb.gov.tr giriş linki ile devam edilmesi istenmektedir.
 • Ardından gsb wifi giriş ekranı üzerinden doğrulama sayfasına yönlendirilmektedir. Bu kısımdan kullanıcı adı ve parola yazılarak giriş işlemleri tamamlanmaktadır.
 • Sonrasında gsb wifi oturum açma işlemi sorunsuz bir şekilde yapıldığında internet bağlantısı sağlanır.
 • Eğer internete bağlanmak istendiği sırada giriş bilgilerinin yazıldığı sayfa otomatik bir şekilde açılmazsa; kendiniz giriş yapabilme hakkına da sahipsiniz.
 • Bu işlem için cihazınızın tarayıcısını açarak  gsb.kyk gov tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Daha sonra açılan sayfada sisteme giriş yapılması istenecektir.
 • Son olarak kullanıcı adı ve şifre, ilgili alanlara girilerek ücretsiz internet hizmetinden yararlanılmaya başlanır.

Gsb Wifi Çıkış İşlemi Nasıl Yapılır?

Gsb Wifi

Çoğu zaman KYK yurtlarında kalan öğrenciler, ücretsiz olarak kullandıkları internet ağından çıkış yapmak isterler. Bu noktada internet kotasının bitmemesi adına kullanılmayan zamanlarda KYK wifi çıkış yapmak için; yurdun internetinin çekim bölgesi içinde olunmalıdır. Ardından tıpkı bağlanma işleminde kullanılan wifi.kyk.gov.tr adresi kullanılmalıdır.

Bu adreste yer alan çıkış butonuna tıklanarak, gsb wifi çıkış yapma işlemi tamamlanır. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Belirtilen internet adresine, normal internet aracılığı ile ulaşım sağlanamamaktadır. Bu sebepten hizmet alınan yurdun internetinin çekim alanının içerisinde olunmasına dikkat edilmelidir.

Gsb Wifi Şifre İşlemleri Nelerdir?

Gsb Wifi

Öğrenci yurdunda kalan öğrenciler; zaman zaman bazı durumlardan dolayı wifi şifrelerini değiştirmek isteyebilirler. Hatta bazen şifrelerini unutabilirler. Böyle durumlarda yapılması gereken işlem sıraları bulunmaktadır.

1 – Gsb Wifi Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Gsb Wifi

Ücretsiz wifi hizmetinden yararlanmak için yurt idaresinden alınan; kullanıcı adı ve şifrenin bir alana kaydedilmesi oldukça faydalıdır. Ancak bu durum bazen atlanabilmektedir. Eğer wifi şifresi unutulursa; tekrardan yurt idaresine başvurularak yeni bir şifre talebinde bulunulması gerekir.

Bunun nedeni ise KYKWIFI ağının dışarıya kapalı bir hizmet yürütmesidir. Yani KYK’nın wifi internet adresinde öğrencilere şifremi unuttum şeklinde sunulan bir alan bulunmamaktadır.

2 – Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gsb Wifi

Yurtta kalınan süre boyunca wifi bağlantısında kullanılan şifreyi daha kolay hatırlayabilmek için öğrenciler; kendine ait bir şifre ile değiştirme işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Bu işlem için ise yapılması gereken adımlar, şu şekildedir;

 • İlk olarak wifi.kyk.gov.tr adresine giriş yapılmaktadır.
 • Ardından giriş yaptıktan sonra açılan ekranda yer alan çıkış sekmesinin hemen üzerinde şifre değiştir linki bulunmaktadır. Bu kısımdan istenilen şifre değişikliği pratik bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Şifre değiştirme işleminde öncelikle linke tıklanmalıdır. Ardından linke üzerinden öğrenciler eski şifreyi girmelidir.
 • Daha sonra istenilen yeni şifre belirlenmektedir. Ancak oluşturulan yeni şifrenin en az 6 en fazla da 10 karakterden meydana gelmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca yeni şifre de en az 1 tane büyük harf, küçük harf ve rakam olması gerekir.
 • Tüm bunların yanında yeni şifrede özel karakterlerin kullanılmaması istenmektedir.

GSB Kota Sorgulama Nasıl Olur?

Gsb Wifi

KYK yurtlarında konaklayan öğrencilerin hemen hemen hepsi GSB’nin sunduğu ücretsiz wifi hizmetinden yararlanmaktadır. Bu yüzden kurum internet kullanımına belirli bir sınır getirmektedir. Uygulanan internet kotası sebebiyle öğrencilerin en sık kullandığı sayfalar arasında ise kota sorgulama ekranı yer almaktadır. Bu sayfaya erişim sağlanarak ne kadar GB internet haklarının bulunduğunu öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Kalan kota bilgilerini öğrenmek için iki yöntem bulunmaktadır. İşte, detaylar;

 • Bu yöntemlerden ilki e-Devlet sitesine giriş yapmaktır.
 • Ardından ana sayfadan T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılarak; Gençlik ve Spor Bakanlığı gsb wi-fi işlemleri sayfasına erişim sağlanmalıdır.
 • Daha sonra kota bilgileri seçeneğine tıklanarak; kalan kota bilgileri hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.
 • Wifi.gsb.gov.tr kota bilgisini öğrenmek için tercih edilen ikinci yöntemdir. Bu noktada gsb wifi gov tr sitesi aracılığı ile kalan kota bilgilerinin öğrenilmesi mümkündür.

Gsb Wifi Bağlanma Hataları Nelerdir?

Gsb Wifi

Devlet yurtlarında öğrencilere ücretsiz olarak sunulan wifi gsb hizmetinde çeşitli sebeplerden kaynaklı bağlanma hatalarının görülmesi olasıdır. Böyle durumlarda hatanın net bir şekilde anlaşılması ve doğru çözüme kavuşturulması için gerekli adımların bilinmesi gerekir.

Hatta bazen cihazlara gsb wifi sertifika yüklemesi gerekir. Bu sebepten karşılaşılan sorunlar ile ilgili detaylı bilgilere sahip olunmalıdır.  Peki, wifi bağlantısı esnasında karşılaşılan hatalar nelerdir?

Wi-fi Bağlantısı Esnasında Karşılaşılan Hatalar
Kullanıcı aktif değil hatası
Wifi servis başlatılmadı hatası
Wifi bağlanmıyor sorunu

1 – GSB Wifi Kullanıcı Aktif Değil Hatası Nedir?

Gsb Wifi

Wifi bağlantısı esnasında bazı durumlarda kullanıcı aktif değil şeklinde hata alınabilmektedir. Bu alınan hatanın iki sebebi bulunmaktadır.

 • Aylık kotanın dolması: Eğer kullanılan internet hizmetinin aylık kotası dolmuşsa, yurt idaresine başvuruda bulunulması gerekir. Böylelikle wifi hesabını yeniden aktif hâle getirmek mümkün olacaktır. Ancak idareye herhangi bir talepte bulunulmadığında ise hesap otomatik bir şekilde ay sonunda tekrar etkinleşecektir.
 • Öğrencilerinin yurda yeni kayıt yaptırması: Yeni kayıt yaptıranların resmi evraklarında bir hata olduğunda kayıt işlemleri tamamlanmamaktadır. Böyle durumlarda sistemde kullanıcı bilgisi olmaz ve bu hata alınır. Yurt kaydında herhangi bir hata olup olmadığının kontrolü için; e-Devlet sitesine girilmektedir. Ardından kayıtın kontrolü gerçekleştirilebilmektedir. Eğer kayıtta bir hata varsa, yurt idaresine başvurulmaktadır.

2 – GSB Wifi Servis Baslatilamadi  Ne Demek?

Bağlantı sırasında servis başlatılamadı hatası alındığında öncelikle; ağın KYK WİFİ olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Sonrasında kullanılan cihazın mobil ağının kapalı olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü herhangi bir mobil ağ ile wifi portalına bağlanılması mümkün değildir.

Ayrıca hem bilgisayardan hem de mobil cihazdan wifi ağına aynı anda bağlanılması mümkün değildir. Sonrasında maksimum giriş hakkınız doldu uyarısı ile karşılaşılması muhtemeldir. Peki, sorunun çözümü için işlemler nasıl yapılır?

 •  İlk olarak diğer kişilerin aynı kullanıcı adı ve şifre ile internet ağına bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilmelidir.
 • Daha sonra telefonda arka planda açık olan bütün uygulamalar sonlandırılmalıdır.
 • Hâlen aynı sorun devam ediyorsa; mobil veri ile bir virüs programı indirerek ara yüz temizliği yapılmalıdır.

3 – Gsb Wifi Bağlanmıyor Nasıl Çözülür?

Wi-fi bağlanmıyor hatası çözümü için ilk olarak bilgisayardan giriş yapanlar tarafından, varsa VPN’nin iptal edilmesi gerekir. Eğer mobil bir cihazdan giriş yapılıyorsa; mobil ağın kapatılıp wifi bağlantısının açılması gerekmektedir.

Ayrıca oturum açma hakkı her öğrenci için yalnızca bir tane olmaktadır. Yani hem bilgisayarda hem de telefonda aynı anda bu wifi ağının kullanılması mümkün değildir. Bununla birlikte tarayıcıdan çerezlerin ve geçmişin silinmesi gerekir. Ayrıca disk birleştirme yapılarak geçici süre için antivirüs yazalımı kaldırılmalıdır. Son olarak DNS ayarlarının varsayılan yapılması gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gsb Wifi Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!