USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Golden Goose Nedir? Golden Goose Amerikan Doları ile Ne Kadara Satıldı?

golden-goose
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Golden Goose dünya çapında ünlenmiş ve ünlenmeye devam eden İtalyan bir lüks tüketim markası olarak bilinmekte. Özellikle son birkaç yıldır son çıkardığı ayakkabı koleksiyonu sayesinde adı tüm dünyada yankı getiren bu marka, oldukça sert tepkilere de maruz kaldı!

Sosyal medya başta olmak üzere, gazetelerde dahi “fakirliği kullanmak” ile suçlanan marka eskitme görünümlü bez ayakkabıları piyasa sürdü. 2016 yılında ortaya çıkarılan bu koleksiyon yüzlerce dolara satıyordu.

Golden Goose Ayakkabı Fiyatları

Golden Goose özellikle bahsi geçen koleksiyonu ilk olarak 2016 yılında piyasaya geldi. Özellikle ilk yılında bile adından fahiş fiyatları ile söz ettiren bu lüks markanın ayakkabı fiyatları dudak uçuklatacak türden!

Eski püskü görünümü ile dikkatleri üzerine çeken Golden Goose ayakkabı fiyatları 2016 yılında İtalya’da 375 Euro’ya, ABD’de ise 530 Dolar’a satışa çıkmıştı. Yine o dönem Türkiye’de 3350 Türk Lirası civarında satılmaktaydı.

2023 Golden Goose Hangi Ülkede Hangi Fiyata Satılıyor? Hangi Ülkede Ucuz?

Ünlü marka 50’den daha fazla ülkede satışlarına devam etmektedir. Ülkelerin para birimi ve değerine göre fiyatlandırılması yapılan bu marka 2023 yılı itibariyle en uygun İtalya’da, en pahalı ise Türkiye’de satılmaktadır.

ÜLKELERORTALAMA FİYAT
Avusturya460 € – 595 €
Belçika435 € – 595 €
Kanada600 $ – 910 $
ABD430 $ – 715 $
Japonya¥ 66.000 – ¥ 86.000
Türkiye9.000 TL – 20.950 TL
İtalya230 € – 595 €
golden-goose

Marka Hakkındaki Tepkiler ve Golden Goose Olayı

Marka tarafından üretilen süperstar taped sneaker ayakkabısı başta olmak üzere, koleksiyonun tüm ayakkabıları önce ABD’yi sonra da tüm dünyayı aniden salladı! Eskimiş görüntüye sahip ayakkabının fakirlik ile alay etmek için üretildiğini söyleyen büyük bir kesim vardı.

Kaykaycı modasını merkeze alan ve sokak trendlerini geliştirmeye devam eden marka yoksullukla alay etmek için değil, sokak modasını yaygınlaştırmak ve aslında herkesin bir olduğunu anlatmak için bu koleksiyonu yaptıklarını belirtmektedir.

golden-goose
golden-goose

1.Kapitalizmin Zirvesi mi?

Çoğunluğa göre bahsi geçen ayakkabılar özellikle kapitalizmin zirvesi olarak değerlendiriliyor. Fakat moda tutkunları, özellikle de sokak modasını sevenler tarafından modaya yön veren bir rüzgar olarak görülmekte. Dünya çapında ise;

  • Belçika
  • Kanada
  • Japonya
  • ABD gibi özellikle büyük ülkelerde çokça seviliyor

Karşıdan bakıldığın da kapitalizmin yeni bir türü olarak görülmeye oldukça müsait bir koleksiyon olduğu söylenmekte. Çünkü alışılmış “yoksul insan” görünümüne ait parçalardan ilham almış. Ağır eleştirelleri hak edip etmemesi tartışma konusu olsa da kapitalizm olmayan hangi ürün var ki?

2. Moda Trendi mi Oluşturdu yoksa Fakirlik ile Alay mı Etti?

Ortalama 585 dolar ile satışına başlanan ayakkabılar el yapımı olmasıyla bilinen, lüks alışveriş merkezlerinde satılmasıyla meşhurdur. Superstar modeliyle tanınan marka moda ikonu olmak ile alaycı olmak arasında gidip gelmektedir. İnsanlardan sert tepkiler alan markanın esasında fakirlikle alay etme amacı gütmemektedir.

Tam aksi yönde bir amaçları bulunmaktadır. Peki bu durumun aslı astarı nedir? Bahsi geçen markanın esas ideolojisi kusurları mükemmel şekilde kutsamaktır. Markanın sahibi Francesca Rinaldo veya Alessandro Gallo 2000 yılından beri “eskimiş görünüm” stiline sahip çizgisini bozmamıştır.

3.Ayakkabıların Bağcıkları Neden Eski Gibi?

Marka zaten eskitme veya eski ürün nişi üzerinde ilerlemeyi hedef edinmiştir. Bu noktada yalnızca ayakkabıların kendisi değil, aksesuarları da aynı şekilde sergilenmektedir. Ayakkabının üstündeki rozetten tutun da bağcıklarına kadar tüm detaylar itina ile tasarıma uygun hale getirilmektedir.

Distressed Superstar Neyden Esinlenerek Üretildi?

Koleksiyonda eski ve çamurlu ayakkabılar göze çarpıyor. Tükenmiş Süperstar olarak bilinen ayakkabılar özellikle Batı Yakası kaykay kültürüne saygı duyulduğundan üretilmiştir. En azından markanın sahipleri bu yönde bir açıklama getirmektedir.

golden-goose

Beymen Golden Goose Kadın | Golden Goose Ayakkabı Erkek

Görüşlerin ikiye ayrılmasına neden olan marka moda ve sokak giyiminin harmanlanmasındaki hassasiyeti güzel dengelemektedir. Kadın, erkek veya çocuk ayakkabılarına kadar tüm yaşlara hitap eden bir ürün yelpazesi bulunmakta.

Marka estetik kaygılardan arınan kişiler için kaliteli işçiliği ön planda tutarak ürün üretmekte. Piyasaya sunmaktadır. Türkiye’de Beymen başta olmak üzere lüks butik mağazalarda modelleri satılmaya devam etmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Golden Goose Nedir? Golden Goose Amerikan Doları ile Ne Kadara Satıldı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!