USD32,56
EURO34,89
JPY0,211600
RUB0,349400
GBP40,57
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.432,63
BTC66.460,68

Endonezya Para Birimi Nedir? Endonezya Para Birimi TL Karşılığı Nedir?

endonezya-para-birimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Endonezya para birimi Endonezya Merkez Bankası tarafından basılmakta ve kullanılmaktadır. Banknotlar ve madeni paralar şeklindedir. Ekonomi ülke ve toplumların gelişmesinde, yaşam standartlarında belirlenmesinde etkili bir unsurdur. Birçok ülkenin olduğu gibi Endonezya’nın da kendi para birimi vardır.

Endonezya son zamanlarda ekonomisi yükselişe geçen ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca birçok ülkeye hammadde ihracatı yapmakta ve işlenmiş ithal ürün almaktadır. Bununla birlikte Endonezya Asya seyahati planlayan turistlerin ilk tercihleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple tatil sırasında kullanacakları Endonezya parasını merak etmeleri kaçınılmazdır. Ülkede basılan ve kullanılan Endonezya para birimi nedir?

Endonezya Para Birimi ve Türk Lirası Karşılığı Nedir?

endonezya-para-birimi

Ülkenin para birimi, ülkenin resmi parası olarak kullanılan rupiahtır. Diğer bir deyişle Endonezya rupisidir. Banknot ve madeni para şeklinde basılan rupiah Endonezya halkının günlük yaşamda yaygın olarak kullandığı parasıdır. Sembolü ise Rupiah veya RP şeklindedir. Kısaltması ise IDR olarak tanımlanmaktadır. Endonezya rupisi 100 sen olarak alt birimlere sahiptir.

endonezya-para-birimi

Ülkeye giriş yapan turistler farklı para birimleri kullanabilse de Endonezya resmi parası tüm ülkede geçerlidir. Ayrıca en çok tercih ettikleri para birimidir. Ülkenin para birimi değeri döviz piyasasında dalgalanmaya açıktır. Bununla birlikte uluslararası döviz kurlarına bağlı olarak değişebilmektedir. Endonezya rupisi almak isteyen kişiler banka, döviz bürolarına başvurmalıdır.

Endonezya Para Birimi TL Karşılığı Nedir?

Endonezya’ya ait para birimi olan rupi banknotları üzerinde geçmiş Endonezya liderlerinin resimleri bulunmaktadır. 1 RP kaç TL sorusuna anlık değişen döviz kuruna bakarak 0,0018 Türk Lirası demek mümkündür. Verilen tüm bilgiler döviz kuruna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle anlık kontrol edilmelidir. Ayrıca Endonezya madeni paraları 5 ana birimden oluşmaktadır. Bunlar;

 • 50 sen
 • 100 sen
 • 200 sen
 • 500 sen
 • 100 sendir.
endonezya-para-birimi

Banknot şeklinde ise;

 • 1000 rupi
 • 2000 rupi
 • 5000 rupi
 • 10000 rupi
 • 20000 rupi
 • 50000 rupi
 • 100000 rupidir.
TÜRK LİRASIENDONEZYA RUPİSİKORE WONUJAPON YENİ
1 TL Kaç Endonezya Rupisi?571,02 Endonezya Rupisi48,28 Güney Kore Wonu5,28 Japon Yeni
100 TL Kaç Endonezya Rupisi?57.102,21 Rupi4.831,49 Won528,05 Yen
1000 TL Kaç Endonezya Rupisi?571.017,03 Rupi48.314,90 Won5.283 Yen
endonezya-para-birimi

Endonezya para birimi TL çevir işlemini en kolay Google üzerinden yapabilir, anlık değişiklikten haberdar olabilirsiniz. Ayrıca sadece Türk Lirası değil merak ettiğiniz Amerikan doları, İran dinarı, Suudi Arabistan riyali değerlerine de ulaşmanız mümkündür. Beraberinde;

 • 10000 Endonezya rupisi kaç TL: 17,51 Türk Lirası,
 • 20000 Endonezya rupisi kaç TL: 35,01 Türk Lirası,
 • 50000 Endonezya rupisi Kaç TL: 87,55 Türk Lirasıdır.

Rupiah Hakkında Merak Edilenler!

Ülkenin resmi para birimi olan rupiah Merkez Bankası tarafından kontrol edilmektedir. Endonezya parası döviz kurlarına bağlıdır. Yani dalgalanabilir ve diğer para birimleriyle dönüşüm yapılabilmektedir. Ayrıca yine aynı bağlamda döviz piyasa dalgalanmaları nedeniyle döviz kuru değişebilmektedir.

 • Rupiah diğer para birimleriyle dönüşebilir fakat oranlar nedeniyle dönüşüm ücreti dikkate alınmalıdır.
 • Endonezya resmi parası günlük yaşamda alışveriş, restoran, otel ve diğer hizmetlerde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Endonezya para birimi ile para transferi yapmak mümkündür. Bunun için bankalar ve para transferi gerçekleştiren şirketler uluslararası para transferi hizmeti sunmaktadır.

Endonezya Resmi Parası Tarihçesi!

Rupiah, Endonezya ülkesinin zengin tarihiyle elde edilmiş bir para birimidir. Ayrıca Endonezya para birimi kullanımı 1945 yıllarına dayanmaktadır. Paranın kullanımı Endonezya’nın bağımsızlık sürecine denk gelmektedir. Başlangıçta Hollanda Doğu Hint Adaları Guldeni kullanılmıştır. Guldeni’nin yerini rupiah almıştır. Ancak zamanla rupiah değerinde dalgalanmalar yaşanmıştır.

endonezya-para-birimi
Endonezya Para Birimi

Yaşanan dalgalanmalar döviz kurları ve ekonomik faktörler ile ilişkilidir. Endonezya Merkez Bankası bu durum karşısında kayıtsız kalmamıştır Para birimi değerini korumak adına mücadelelerde bulunmuştur. Böylelikle sağlanan istikrar rupiah para biriminin ülkede yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Ardından farklı değerlerde banknotlar ve madeni paralar tedavüle sunulmuştur.

Kısaca Endonezya Ülkesi Tarihçesi!

Endonezya birden çok ulusa sahip bir ülkedir. İlk kez insanlar Asya’dan çıkıp Endonezya’ya gelmiştir. Çin, Bizans, Arap, Hindistan gibi ülkelerin uzun süredir uğrak ticaret noktasıdır. Japon işgali yaşamış fakat yeniden Hollanda sömürgesine girmiştir. Bununla birlikte Ahmet Surnako’yla beraber bağımsızlığını kazanmıştır. Daha geniş bilgiyi Endonezya tarihçesinden Endonezya Türkçe çeviri yaparak öğrenebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Endonezya Para Birimi Nedir? Endonezya Para Birimi TL Karşılığı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!