USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

Faiz Tek Haneye Doğru Gidiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası tarafından yayınlanan karar metnine göre 2022 yılı sonuna gelindiğinde politika faizi % 9’a inecek

Enflasyonda da iniş sürecinin başlaması bekleniyor 

Sabah Gazetesi’nden Nurullah Gür’ün yazısına göre; Faiz politikasında Merkez Bankası’nın istikameti belli. Merkez Bankası’nın hedefi, politika faizini olabildiğince düşük seviyelere çekmek.

Bundan sonraki süreçte de enflasyonun düşüş sürecine girmesi bekleniyor. Eğer baz etkisi devreye girer ve enflasyonda iniş süreci başlarsa, ekonomi yönetimi yeni yılla birlikte kredi musluklarını açabilir.

Krediye erişim sağlanacak mı?

TCMB yayımladığı karar metninde şu ifadeler yer aldı: “Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır.” Yani bir sonraki toplantı da 150 baz puanlık bir indirimle faiz yüzde 9’a çekilecek ve faiz indirim sürecine nokta konulacaktır.

Faizler düşmesine rağmen krediye erişim noktasında sorunlar yaşandığı bir süredir reel sektör tarafından dillendiriyor. Kur etkisinden arındırılmış üçüncü çeyrek verileri de kredilerdeki kontrolü genişlemeyi teyit ediyordu. Son iki haftadır ise ticari kredi büyüme oranı, yeniden başını yukarıya kaldırdı. Özellikle KOBİ’lere sağlanan kredilerde kıpırdanma yaşandığını görüyoruz. Ama bu enflasyonist ortamda mevcut kredi artışının reel sektörün beklentilerini tam olarak karşılamadığı da bir gerçek.

Aralık enflasyonu belirleyici olacak

Ekonomi yönetimi ayrıca KKM, makro-ihtiyati tedbirler ve rezerv yönetimi yoluyla döviz kurlarını belli bir bandın içinde tutmaya çalışılıyor. Böylece hem kur belirsizliğinin azaltılması hem de enflasyonun kontrol altında tutulması amaçlanıyor. Baz etkisi kendini gösterip enflasyonun yönü aşağıya inmeden kredi musluklarının gevşetilmesini beklememek lazım.

Eğer baz etkisi devreye girer ve enflasyonda zirveden aşağıya iniş süreci başlarsa, ekonomi yönetimi yeni yılla birlikte kredi musluklarını biraz daha fazla açmayı gündemine alabilir. Bu noktada özellikle aralık ayı enflasyonu çok belirleyici olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Faiz Tek Haneye Doğru Gidiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!