USD31,03
EURO33,68
JPY0,207500
RUB0,333400
GBP39,42
EURO/USD1,08
BIST9.347,17
GR. ALTIN2.024,06
BTC51.030,33

Ünlü İş İnsanı Ethem Sancak Kimdir?

ethem-sancak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethem Sancak Ak Parti iktidarı ile olan yakınlığıyla bilinen bir isimdir. Parti iktidarlığında hükümet ile yakın çalışmıştır. Ardından BMC ve Çukurova Grubu’na ait olan gazete ve televizyon kanallarını almasıyla gündeme gelmiştir. Yaşamı boyunca geniş bir ticari, siyasi, sivil toplum ve medya faaliyet geçmişi bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlere yerli otomobil yapmaya dair çağrıda bulunmuştur. Bununla birlikte Türkiye’nin önemli iş adamlarından olan Sancak bu çağrıya kulak vermiştir. Ve ilk destek olan kişilerden biri olmuştur. Şimdilerde Vatan Partisine yaptığı ani geçiş ile adını duyurmaya devam etmektedir

Ethem Sancak Kimdir? İşte Ethem Sancak’ın Hayatı ve Çalışmaları!

Sayın Sancak 1958 Siirt doğumludur. İstanbul Üniversitesi İşletme fakültesinden mezundur. Ardından gazetecilik hayatına 1976-78 yıllarında başlamıştır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde ticaret hayatına atılan Sancak Es Ecza, Esko Itriyat ve Hedef Ecza’yı kurmuştur. Yanı sıra ES Mali Yatırım danışmanlık adı verilen bir şirket kurmuştur. Araç üreticisi konumuna gelerek BMC’yi satın almıştır.

ethem-sancak

Her yıl binlerce öğrenci için burs imkanı sağlamıştır. Bunun için Sancaklar Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile el ele vermiştir. 2001’de Yılın İşletmecisi ve 2005 yılında Yılın Girişimcisi seçilmiştir. Ayrıca 2007’de TBMM Milli Egemenlik Üstün Hizmet Onur ödülüne layık görülmüştür. Aldığı görevler;

  • İstanbul Modern Sanat Müzesi Yön. Kur. Başk. Yardımcılığı
  • İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yön. Kur. Üyeliği
  • TEGV Yönetim Kurulu Üyeliği
  • ERG Yürütme Kurulu Üyeliği
  • Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Kurucu Üyeliği
  • TESEV Mütevelliler Kurulu Üyeliği
  • Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği
  • AKP Genel Merkez Parti içi Demokrasi Hakem Kur. Üyeliği
  • Ayrıca Okan Üniversitesi Danışma Kur. Üyeliği yapmaktadır.

1 – Sancak’ın Siyasi Geçmişi!

ethem-sancak

Sancak, siyasi hayatına ilk adımı Türkiye İşçi Köylü Partisi ile başlamıştır. Ayrıca partinin güneydoğu ve doğu bölgeleri sorumluluğu kendisine verilmiştir. Böylelikle Diyarbakır İl Başkanlığı görevi yapmıştır. Ak Parti’nin iktidara geçmesi ile birlikte parti bünyesine katılmıştır. Ardından 2017 yılında AKP 3. Olağanüstü kongresinde AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu’na seçilmiştir.

2 – Ethem Sancak AKP’den Neden Ayrıldı?

Eski Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi olan Ethem Sancak katıldığı bir etkinlikte konu hakkında açıklamalarda bulunmuştur. Amerika’nın desteğiyle iktidara geldiklerine dair sözler parti tarafından hoş karşılanmamıştır. Ardından İl Disiplin Kurulu’na sevk edilerek kesin ihraç talebiyle karşılaşmıştır. Bu gelişme nedeniyle ihraç öncesi kendisi partiden istifa etme kararı almıştır.

ethem-sancak

Söylenenler hakkında açıklama yapan Sancak, söylemediği şeyler nedeniyle yargısız infaz edildiğini öne sürmüştür. Katıldığı bir programda Spiker söylediği sözlerin doğruluğunu iddia etmiştir. Fakat Sancak ses kayıtlarının çarpıtılmış olduğunu ve sözlerinin NATO’ya ilişkin sözler olduğunu dile getirmiştir. Teybe alınan sözlerin kırpıldığını veya ekleme yaptıklarını belirtmiştir.

Neden istifa ettiği sorularına yanıt veren Sancak “İhraç edilmemek için” yanıtını vermiştir. Ayrıca fiili olarak AKP üyesi olmadığını ve istifa ettiğini söylemiştir. İl Disiplin Kuruluna sevkini duyduğu an onur kırıcı olduğunu düşünüp istifa etmesi gerektiğini düşünmüştür.

3 – Ethem Sancak Şirketleri Nelerdir?

64 yaşındaki Ethem Sancak Nurten Yıldırım ile evlidir. ayrıca Sancak’ın hayatı merak edilmekle birlikte çiftin sahip olduğu şirketler de oldukça ilgi çekmektedir. Üç çocuk sahibi olan Ethem Sancak şirketleri fiyatları hakkında net bir bilgi olmasa da kurduğu şirketler ve ortaklıklar belirtilmiştir.

1987ES Ecza Deposu kuruldu.
1989Esko Itriyat (Kozmetik ve ıtriyat alanında eczanelere hizmet vermektedir.)
1993Hedef Ecza Deposu
2001Hedef Ecza Deposu Alliance Boots ile ortaklık yapmıştır.
2013ES Mali Yatırım Danışmanlık Şirketi kurulmuştur. (Elindeki Holding hisselerini satarak BMC’yi almıştır.)

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sancak Hakkında Merak Edilenler!

ethem-sancak

Ak Partiden ayrılışı ile büyük çalkantı uyandıran Sancak Vatan Partisi ile yeni bir başlangıç kararı almıştır. Parti bünyesinde vatandaşla kucaklaşan Sancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılığı olan bir isimdi. Onun sancağı altında ilerlemekten gurur duyduğunu belirtmiştir. Ayrıca sarf ettiği sözler nedeniyle yanlış anlaşıldığını öne sürerek istifa etmeye karar vermiştir.

1 – Ethem Sancak Siirt’in Neresinden?

ethem-sancak
Ethem Sancak

1958 doğumlu evli ve 3 çocuk babası olan Sancak Siirt’in Çatılı Köyü’ndendir. 9 kardeşi vardır. Ayrıca 3. Ağabey olarak dünyaya gelen Sancak ilk ve orta öğrenimini Siirt’te tamamlamıştır. Sancak ailesi soy ağacı içerisinde dikkat çeken bir nokta 13 amcasının bulunuyor olmasıdır. Ayrıca 13 amcasının her birinin 13 çocuğu vardır.

2 – Ethem Sancak Emine Erdoğan Akrabalığı Var mı?

ethem-sancak

Sancak ve Emine Erdoğan hakkında akraba olduklarına dair bir bilgi uzun bir süre gündemi meşgul etmiştir. Bu iddialar hakkında ilk açıklamayı Ethem Sancak yapmıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile akraba olmadıklarını belirtmiştir. Ayrıca sadece hemşeri olduklarını söyleyen Sancak iddialara son noktayı koymuştur.

3 – Ethem Sancak Murat Sancak Kardeş mi?

Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak ile Ethem Sancak’ın akraba oldukları ortaya çıkmıştır. İş insanı Murat Sancak kendisinin kuzenidir. Ayrıca 1968 doğumlu iş adamı ve spor yöneticisi olan Murat Sancak evli ve 6 çocuk babasıdır. 2015 yılında suikast girişimine uğramış ve kendisi olaydan yara almadan kurtulmuştur.

Murat Sancak ilaç dağıtım alanında faaliyet gösteren Alliance Healthcare’da uzun seneler satın alma ve satış direktörlüğü görevleri üstlenmiştir. 2005 yılında MT Sağlık Ürünleri Şirketi’ni kurmuştur. Ayrıca sağlık alanında önemli yatırımlara başlamıştır. 2008 yılında ise SAN Sağlık Firmasını kurarak Türkiye’nin en büyük hasta altı bezi fabrikası sahibi olmuştur.

2009 yılında MT Bilgi Teknolojilerini hayata geçirmiştir. Böylelikle ilk yeni nesil yazar kasa pos markası VERA’yı geliştirip üretmiştir. 2017 yılında Maxicells İlaç Sanayi Firmasını kurmuştur. 2014-17 yılları arasında Star Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Ayrıca Türk Medya Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmüştür. Şimdilerde ise Adana Demirspor Kulübü Başkanlığını devam ettirmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ünlü İş İnsanı Ethem Sancak Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!