USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.785,95

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? 

ertesi-gun-hapi
Ertesi gün hapı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkide hamilelik oluşumunu engellemek adına ağızdan alınan ilaçlardan biridir. Düzenli kullanmaya gerek bırakmaz ve tek seferlik kullanımı yeterli olacaktır. Hapın etken maddesi yumurta döllenmesinin önüne geçmektedir. 

Ayrıca yeni döllenmiş kadın yumurtasını gebelik oluşturmaya engel olacak şekilde eski haline getirmektedir. Diğer yandan etkisi kullandığınız zamana bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Yani kritik zaman içinde almazsanız etkisi o kadar az olacaktır. Peki daha ayrıntılı olarak bu hapın kullanımı hakkındaki bilgiler nelerdir? 

Ertesi Gün Hapı Nedir? 

İçeriğinde yüksek derecede progesteron hormonu bulunan ve hamilelik oluşumunu minimuma indirmeyi hedefleyen ilaçtır. Yani plansız gebeliğin önüne geçme yoludur da diyebilirsiniz. Eczanelerden reçetesiz şekilde alabilirsiniz. Bu hapı kullanırken dikkat etmeniz gereken detay, doğum kontrol hapı gibi düzenli kullanım durumu olmamasıdır. Tek seferde belirli süre içinde alınmalıdır. Bu ilaç sayesinde yumurta döllenmiş olsa bile rahme tutunamaz. 

Ertesi Gün Hapı Hangi Durumlarda Kullanılmalı? 

ertesi-gun-hapi

Beklemediğiniz ve korunmasız ilişki sonrası gebeliği önlemek için bu ilaçtan destek alabilirsiniz. Kadın vücudunda yaklaşık olarak iki güne kadar canlı halde kalan sperm hücresi yumurtlama sonrasında döllenebilir. 

Ancak bu hap içermiş olduğu yüksek miktardaki hormonlar sayesinde gebeliğin önüne geçer. Diğer yandan yumurta döllenmiş olsa dahi, bu ilaç rahim içi duvarındaki kalınlaşmaya engel olarak gebeliği önler. Peki hangi durumlarda bu hapı kullanabilirsiniz?

 • Kondom yırtılması
 • Düzenli olarak kullandığınız doğum kontrol yöntemini unuttuğunuz ya da atladığınız gün 
 • Korunmasız cinsel birliktelik
 • Ayrıca cinsel saldırı sonrasında en yüksek koruma dönemi olan yumurtlama öncesi dönemde işinize yarayacaktır. 

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman İçilir? 

ertesi-gun-hapi

Adı gibi her ne kadar ilişkinin ertesi günü almanız gerektiğini düşünseniz de bunun tam tersine ne kadar erken kullanırsanız o kadar gebe kalma ihtimaliniz düşer. Yani kondom yırtılması ya da başka sebeple gebelik şüphesi yaşadığınız durumlarda, ilk 12 saat içinde almanız doğru olacaktır. Çünkü bu sürede gebeliği engellemek % 90 civarında seyrederken ikinci günde aldığınız ilaç bu ihtimali % 75’e düşürmektedir.

Ertesi gün hapı kullananların yorumları yerine ilacın reçetesini okumanızda fayda vardır. Çünkü bu sizin fiziksel yapınıza, ilaç markasına ya da kullanım şekline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yani bazı ilaçlar çift doz iken bazıları tek doz olabilir. 

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır sorusuna cevap olarak acil durumlarda (Korunmasız ilişki, kondom yırtılması vb.) ve nadiren kullanmalısınız cevabını alabilirsiniz. Yani bu ilacı doğum kontrol ilacı gibi sürekli ve düzenli kullanamazsınız. Bu ilerde ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. 

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? 

ertesi-gun-hapi

Doğum kontrol yönteminden birinin uygulanmadığı zaman ya da korunmasız İlişkilerde bu ilaçtan sadece acil durumlarda destek alabilirsiniz. Dolayısıyla cinsel ilişki ardından ne kadar kısa sürede alırsanız, o kadar etkili olacağını da unutmayın. 

Zannettiğinizin aksine ertesi gün almak zorunda değilsiniz. İlişkiden 72. saate varana kadar yani ilişkiden 5 gün sonraya kadar kullanabilirsiniz. Ancak ne kadar erken alırsanız o kadar etkili olacaktır. Peki ertesi gün hapı kullanımı nasıldır? 

 • Bazı ilaçları tek dozda ağız yoluyla alabilirsiniz.
 • Bazı ilaçları ise çift doz halinde kullandığınızda etki gösterir. 
 • Ayrıca kullanırken diğer bitkisel takviye ve ilaç kullanımına da dikkat etmelisiniz. Yani sarı kantaron ya da barbitürat ile birlikte kullanırsanız etki derecesinde azalma olabilir. 

Ancak kullanırken bazı durumlara dikkat etmenizde fayda vardır. Yani alerjik durumunuz varsa, karaciğer sorunu olan hasta iseniz ya da emziren anne iseniz doktor tavsiyesi eşliğinde kullanın ya da kullanmayın. Çünkü bu ilacın çocuğunuza verdiğiniz süte geçme ihtimali yüksektir.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkilidir? 

ertesi-gun-hapi

Bu ilacı kullanırken mümkün olduğu kadar erken hareket etmelisiniz. Yani en geç cinsel ilişki sonrasından 5. güne kadar kullanmış olmanız gerekir. Bazı durumlarda ilacın etkisi düşebilir. Yani;

 • Çeşitli sağlık sorunu sebebiyle kullandığınız levonorgestrelin karaciğerden atılımı artarak ilacın etkin olmasını azaltır.
 • Aynı zamanda bazı durumlarda gerekli görülmesine paralel olarak, doz miktarı etkinliğin artması sebebiyle doktor tavsiyesi ile arttırılabilir.
 • İlacın etkisini düşüren diğer ilaçlarla kullanımı da ertesi gün ilacının etkinliğini düşürür. Yani sarı kantaron, fenobarbital, karbamazepin gibi ilaçlar bu ilacın karaciğerden atılımını arttırır. 

Kritik süreçte aldığınız ilişki sonrası hapının en etkili olduğu gün ve yüzdesi aşağıda verilmiştir. Sizler de ona göre kullanmak durumunda kalırsanız, en kısa sürede almayı ihmal etmeyin. 

 • İlk 24 saat içinde aldığınız ilaç gebeliği % 95 oranında 
 • 25 – 48 saat içinde aldığınız zaman % 75 oranında engeller. 
 • Ayrıca 49 – 72 saat içinde alırsanız ise % 58 oranında koruma sağlar. 

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Neler?

ertesi-gun-hapi

Korunmasız cinsel birliktelikte ve istemediğiniz hamilelik durumuna engel olma sürecinde etkili sonuçlar için bu haptan destek alabilirsiniz. Ancak yüksek ya da yanlış dozda kullanmanıza bağlı olarak pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki yüksek doz ya da yanlış kullanıma bağlı olarak ertesi gün hapı zararları nelerdir? 

 • İlk yan etki adet döngüsü düzensizliği şeklinde kendini gösterir. Yani tek kullanımda bile aylarca süren adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. 
 • Mide bulantısı ve kusma 
 • Göğüs hassasiyeti 
 • Ara ara olan kanama durumu 
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Karın ve kasık bölgesinde ağrı ve şişlik
 • Baş ağrısı ile birlikte baş dönmesi bu zararlardan bazılarıdır.

Kimi kadında bu belirtilerin hepsi yaşanırken kimilerinde hiçbir yan etki olmaz. Maksimum ayda bir olacak şekilde az kullanılması bu yan etkilerin azalması ve hormon dengesinin bozulmaması adına önemlidir. Yani acil olmadıkça sık sık kullanmamanız gerekir. Bunun yerine doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. 

En Etkili Ertesi Gün Hapı Markaları

ertesi-gun-hapi

Ertesi gün ilaçları piyasalarda farklı etken maddesi ve ertesi gün hapı ismi ile satışa sunulmaktadır. En doğru kararı doktorunuzdan öğrenmenizde fayda vardır. Bunun yanında bu ilaçlarda iki türlü etken madde vardır. Ulipristal ( Ella, Ulpisad ve Josel) öbürü ise Levonorgestrelin (Ertes, Norlevo, Postpil one ..) Bu konudaki detaylı ve doğru bilgiye eczanelerden ulaşmanız mümkündür. En çok tercih edilen ertesi gün ilaç isimleri şunlardır; 

 • Ella tablet ( En çok tercih edilen 
 • Ulpisat tablet
 • Ertes ertesi gün hapı
 • Norlevo ertesi gün hapı
 • Abalevo tablet 
 • Post Pill one hapı 

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2023

İlacın fiyatı marka ve içermiş olduğu etken maddesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak hemen hemen fiyatlar birbirine yakın olarak her sene güncellenmektedir. Ayrıca bu ilaçları reçetesiz de satın alabilirsiniz. 2023 yılı için piyasada var olan ertesi gün hapı ne kadar noktasında, markasına göre ilaç fiyatları aşağıdaki şekildedir; 

Sıkça Sorulan Sorular

72 saat hapı ya da ilişki sonrası hapı da olarak bildiğiniz tek ya da iki kullanımlık bu tablet sadece acil durumlar için kullanılmalıdır. Yani bu ilaç doğum kontrol yöntemi olmamakla birlikte ilacın ayda birden fazla kullanımı, hormonal dengenin bozulmasına sebep olur. Dolayısıyla sadece acil ve korunmasız ilişki sonrasında kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca bu konuda merak edilen sorular üzerinden de fikir sağlayabilirsiniz.

1 – Ertesi Gün İlacından Sonra Kanama Olur mu? 

Bazı kadınlarda bu hapın kullanılmasından sonra kanama ya da lekelenme olabilir. Bunun sebebi ilacın vücut içinde yol açtığı hormonal değişikliklerdir. Ayrıca kanama şiddeti ve süresi de kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

2 – 72 Saat Hapı Kısırlık Yapar mı? 

Bu ilaç ya da hap kısa vadeli yöntem olduğu için, kısırlığa sebebiyet vermez. Ancak uzun süreli ve düzensiz kullanmanıza bağlı olarak sonrasında hormonal değişikliklere neden olabilirsiniz.

3 – Ertesi Gün İlacı Adet Kanamasında Azalmaya Yol Açar mı? 

Bu hapın kullanmanıza bağlı olarak adet kanaması, süresi ya da miktarı belli döneme kadar değişiklik gösterecektir. Ancak çoğunlukla adet kanamasında azalma olması için kullanamazsınız.

4 – Ayda İki Kez Ertesi Gün Hapı Kullanırsanız Ne Olur? 

Bu ilaç, acil durumlar için önlem amaçlı üretilmiştir. Ancak düzenli doğum kontrol yöntemi olarak kullanamazsınız. Bu sebeple ayda iki kere alınması hormonal dengesizliklere yol açacağı için sık kullanılması pek doğru olmayacaktır.

5 – Emziren Anneler 72 Saat Hapını Kullanabilir mi? 

Emziren anne iseniz bu ilacı kullanırken mutlaka doktor kontrolünde almalısınız. Çünkü hapın içermiş olduğu hormonlar süte geçebilir. Bu durum da haliyle bebeğinizi etkileyebilir. Bu sebeple sizin ve bebeğiniz için en doğru ve sağlıklı kararı hekiminiz belirleyecektir. 

6 – Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar? 

Korunmasız ilişkilerde hamilelik ihtimalini en düşük seviyeye getirmesi noktasında işe yaramaktadır. Ancak bazı durumlarda kullandığınız halde gebelik oluşumunu aklınızdan çıkarmayın. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!