USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Erdemir Hisse Senedi Nereden Alınır? Erdemir Demir Çelik Kazançlı mı?

erdemir-hisse
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdemir hisse, son dönemde işlem hacmi yüksek olan hisselerden biridir. Yassı demir ve çelik üretimi yapan şirket, gerçekleştirdiği faaliyetlerle uluslararası alanda yer edinmiştir. Böylece pek çok kişi tarafından hisse senetleri, senetlerin nereden alındığı veya kazançlı olup olmadığı gibi konular araştırılmaktadır. Peki, bu detaylar nelerdir?

Türkiye’nin ilk yassı çelik üretim fabrikası olan Erdemir hisse adı;Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş şeklinde olmaktadır. Bu hisseler nereden alınabilmektedir? Borsa İstanbul’dan hisse senetlerinin satın alınabilmesi mümkün olmaktadır.

Erdemir Hisseleri Kimin?

erdemir-hisse

En çok merak edilen konular arasında Erdemir’e ait hisselerin kime ait olduğu bulunmaktadır. Çünkü işlem hacmi yüksek olan ve her geçen gün değer kazanan bu hisselerin, kimlere ait olduğu bilinmek istenmektedir. İşte, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ortakları ve sermaye payları!

Şirketin OrtaklarıSermaye PaylarıYüzde Oranı
ATAER Holding A.Ş1.724, 98249, 29
Halka Açık Bölüm1.667, 18147, 23
Erdemir Portföyü107, 8373, 08
Genel Toplam3.500, 000100

Tüm bu bilgilerin yanında firmanın bağlı ortakları ve iştirakleri de bulunmaktadır. Açıklanacak olursa;

 • Erdemir Enerji Üretim A.Ş
 • Erdemir Asia Pacific Private Ltd.
 • Erdemir Romania S.R.L.
 • Erdemir Çelik Servis Merkezi San. (Ersem)
 • Erdemir Müh. Yön. Dan. Hiz. A.Ş. (Erdemir Mühendislik)
 • Erdemir Madencilik San. Ve Tic. A.Ş. (Ermaden)
 • Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.
 • İsdemir Linde Gaz Ortaklığı A.Ş.
 • İskenderun Demir ve Çeliş A.Ş. (İsdemir)

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Yönetim Kurulu Üyeleri Kimlerdir?

erdemir-hisse
Erdemir Hisse

2019 yılında dünyanın en büyük ham çelik imalatçıları listesinde 46. sırada yer alan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş, büyük bir başarıya imza atmıştır. Peki, bu şirketin yönetim kurulu üyeleri kimlerdir?

 • Süleyman Savaş Erdem
 • Emre Göltepe
 • Aslıhan Döğer
 • Kurtuluş Bedri Varoğlu
 • Gürtan Damar
 • Ali Fidan
 • Baran Çelik
 • Bekir Emre Haykır
 • Güliz Kaya

Ereğli Hisse Hangi Borsada İşlem Görmektedir?

Günümüzde bu hisselerin işlem gördüğü borsa; gündemde yer alan konulardan tam bir tanesidir. Bu hisselerin işlem gördüğü borsa; Borsa İstanbul olmaktadır. Böylelikle hisselerle BIST’te, Yıldız Pazar üzerinden işlem yapılmaktadır.

1 – Erdemir Hisse Senetleri Hangi Tarihte BIST’te İşlem Görmeye Başlamıştır?

erdemir-hisse

Entegre yassı çelik imalatı gerçekleştiren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş firmasının hisseleri, uzun süredir borsada işlem görmektedir. Öyleyse bu hisse senetleri hangi tarihte BIST’te işlem görmeye başlamıştır? 13 Ocak 1986 tarihinden günümüze kadar hisselerin borsa üzerinden işlenebilmesi mümkün olmuştur.

2 – Erdemir Hisse Hangi Borsa Endekslerinde Bulunur?

Son dönemlerde borsa yatırımcıları tarafından sıklıkla araştırılan konuların arasında; Erdemir’e ait hisselerin hangi borsa endekslerinde olduğu yer almaktadır. Ayrıca bu konu hakkında detaylı bir açıklama yapılacak olursa;

 • BIST Sınai
 • BIST Sürdürülebilirlik
 • BIST Metal Ana
 • BIST Yıldız
 • BIST 30
 • BIST 50
 • BIST 100
 • BIST Kurumsal Yönetim
 • BIST Temettü
 • BIST Temettü 25
 • BIST Tüm Endeksler

Ereğli Hisse Alınır mı? Erdemir Demir Çelik Kazançlı mı?

EREGL hisse yorum ve analizleri incelendiğinde, bu hisselerin alınmasının avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü kazançlı bir borsada yatırım olarak değerlendirilmektedir. Bu noktada EREGL hisseleri ile ilgili genel bir değerlendirme yapılacak olursa;

 • Son bir yılda hisselerin değeri %98 artmıştır.
 • Bununla birlikte son 5 yılda ise hisselerin değeri %487 artış göstermiştir.

Ancak bütün bu değerlendirmeler neticesinde Ereğli 10 yıllık getiri hesaplaması yapıldığında, oldukça avantajlı olduğu ve kazanç sağlayacağını söyleyebilmek mümkündür.

Erdemir Hisse Temettü 2023 Ne Zaman? En Güncel Erdemir Hisse Haberleri!

erdemir-hisse

Türkiye’de temettü üzerinden işlem gerçekleştiren yatırım sahipleri, Erdemir hisse temettü 2023 ne olacağını meraklı bir şekilde beklemekteydi. Daha sonra şirket net bir açıklama yaparak, sürpriz gibi karar almıştır. Yatırımcıların beklentisinin aksi yönünde bir karar alan şirket, pek çok kişiyi şoka uğratmıştır.

Ereğli demir çelik hisse senedi temettü 2023 tutarı; bu yıl için verilmemektedir. Yani temettü üzerinden işlem yürüten yatırımcılar 2003 yılında temettü ödemesi alamamaktadırlar. Bu açıklamanın yapılmasının ardından şirketin neden temettü ödemesi vermediği de merak konusu olmuştur. İşte, tam da bu noktada şirketin yaptığı açıklamalar şu şekildedir;

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları şirketinin bir yatırım dönemi içerisinde olduğu belirtilmiştir. Bu sebepten şirket herhangi bir nakit sıkıntısı yaşamamak için, temettü ödemesini iptal etmiştir. Ayrıca şirket tarafından bu konu hakkında KAP’a (Kamuyu Aydınlatma Platformu) yapılan detaylı açıklamalarda vardır.

Erdemir Hisse Kodu Nedir?

erdemir-hisse

Ereğli Demir Çelik hisse senedinin borsada hangi hisse kodu ile bulunduğu; borsaya yatırım yapmak isteyenler için önemli bir konudur. Bu noktada işlem yapmak istedikleri hisselere ait kod hakkında araştırmalar gerçekleştirmektedirler.

Peki, Erdemir’e ait hisseler borsada hangi kod ile işlem görür? Bu hisseler BIST üzerinde EREGL kodu ile işlem görmektedir.

Erdemir Hisse Grafik Verileri ve Yorumları

Erdemir hisse yorumları detaylı bir şekilde incelendiğinde; dünyanın en büyük yatırım kuruluşlarından olan Morningstar’ın yaptığı analizler dikkat çekmektedir.

Bu kuruluşun Ereğli Demir ve Çelik için içsel olarak belirlediği fiyat şirketin güncel piyasa durumuna göre, 44, 80 TL’dir. Ancak 36, 90 son kapanış fiyatına göre hesaplama yapıldığında, şirketin hisseleri %21, 40 şeklinde iskontolu olarak fiyatladığı görülür.

erdemir-hisse

Erdemir hisse forum yorumlarına bakıldığında ise, borsa takipçilerinin yaptığı grafiksel anlamdaki analizlere de ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Bu noktada 2023 yılı için EREGL hisseleri en yüksek 53, 55 TL olduğu belirtilmiştir. Ayrıca hisselerin en düşük işlem gördüğü fiyatsa; 26, 74’tür şeklinde yorumlarda bulunmaktadır.

Tüm bu yorumların yanında Erdemir hisse Twitter üzerinden de pek çok kişi tarafından değerlendirilmektedir. Ayrıca hisselerin güncel grafik yorumları ve piyasadaki durumu ile ilgili platform üzerinden bilgilere ulaşabilmek mümkündür. Peki, bu hisselerin grafik verileri nasıldır?

Ö. Kapanış39, 94
Açılış39, 94
Gün aralığı39, 3-41, 18
52 Hafta26, 74- 53, 55
Hacim156.013.758
3 Aylık Ortalama Hacim99.042.320
1 Yıllık Değişim%43, 4
Tedavüldeki Hisse3.499.999.999
Gelir127, 59B
Piyasa Değeri143, 64B
Hisse B. Kar0, 523
F/G Oranı78, 46
Beta1, 03
Temettü%10, 06/ 4, 45
Sonraki Kazanç Tarihi26 Ekim 2023
ISINTRAEREGL91G3

Erdemir Hisse Fiyatı Nasıldır?

Uzman analistlerin yaptığı açıklamalara göre Ereğli hisse hedef fiyat 2023 yılı için ortalama olarak 38, 67 TL aralığında olmaktadır. Ayrıca analistler bu kanıya, son bir ay içerisinde yapılan tahminlerin ortalamasına bakarak varmıştır.

Bu hisseleri değerlendiren analistlerin %71’lik kısmı AL notu vermiştir. Ayrıca EREGL hisseleri için analistlerin %29’luk kısmı ise TUT notu vermiştir.

Güncel verilere göre Erdemir hisse net alış fiyatı; 41, 040 TL olmaktadır. Bu hisselerin güncel net satış fiyatı ise 41, 060 TL’dir. Ayrıca hisselerin geçmiş durumu ve endeks değerlerinin karşılaştırıldığı tablo açıklanacak olursa;

EREGLEndeksZaman Aralığı
%21%161 ay
%28%513 ay
%98%1611 yıl
%487%3325 yıl

SASA Hisse Senedi Yorumları ve Hedef Fiyatı Nasıldır?

Morningstar (Dünyanın en büyük finansal araştırma kuruluşu), SASA (SASA Polyester) hisse senetleri için içsel bir fiyat belirlemiştir. Bu noktada şirketin güncel finansal analizine bakıldığında belirlenen fiyat; 60, 49 TL’dir.

Ayrıca son kapanış fiyatı olan 48, 62 ile değerlendirme yapıldığında, SASA’nın hisseleri %20 iskontolu şekilde fiyatlandığı görülmektedir.

erdemir-hisse

Her borsa hissesinde olduğu gibi SASA içinde bir hedef fiyat belirlenirken; güncel serbest nakit akışı ve kasaya girecek paralar dikkate alınır. Bu sebepten SASA hisseleri için Türkiye’de hedef fiyat belirleyen bir kurum yoktur.

Ancak bu hisselerin geçmiş performansı endeks ile karşılaştırıldığında, her bir aylık dönemde SASA’nın endeksi yendiği görülmüştür. İşte detaylar!

SASAEndeksZaman Aralığı
%16%11 hafta
%10%-71 ay
%13%-93 ay
%251%881 yıl

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Erdemir Hisse Senedi Nereden Alınır? Erdemir Demir Çelik Kazançlı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!