USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Enflasyonu Yılsonunda Düşüreceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun nasıl ve ne zaman düşeceğini anlattı

Düşüşü net olarak hissedeceğiz

İstanbul’da düzenlenen 2.Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne katılan Bakan Nebati, yaptığı açıklamada enflasyonu düşürmek için yapılan çalışmaları anlattı. Ekonomik durgunluk ve işsizlik sonuçları çıkmaması için istikrarlı bir fiyatlanma üzerinden çalıştıklarını belirten Nebati, “normalleşme ile birlikte enflasyonu yeneceğiz. Yıl sonu itibarıyla bu düşüşü daha net bir şekilde hissetmeye başlayacağız” dedi.

Ekonomimiz istihdam oluşturmaya devam ediyor

Bakan Nebati, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasından en büyük büyümeyi ve istihdamını artıran ülke olduğunu belirtti. Türkiye’nin gıda ve enerjide arz güvenliğini sağladığını söyleyen Nebati, “istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Gıda fiyatları enflasyonu tetikliyor

Enflasyon sepetinde en fazla ağırlık gıda ürünleridir. Gıda fiyatlarındaki artışın vatandaşa yansımaması için gıdada KDV oranlarını düşürdük.
Ayrıca gıda fiyatlarını takibe aldık, tarladan vatandaşa gelene kadar aradaki farkı kim alıyor, nereye gidiyor sorularını sorarak fiyatları arasındaki farkın takibi ve nedenlerinin analizine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca tarımsal üretimi artırmak için teşvik veriyor, seracılığı destekliyoruz.

Savaş gıdayı çok etkiledi

Nebati “Rusya-Ukrayna arasındaki savaşı, gıda sektörünün önemini ortaya koyarken, diğer taraftan fiyat artışlarının baş nedeni oldu. Pandemi’nin ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, gıda sektörünün stratejik öneminin tüm dünya tarafından bir kez daha hatırlanmasını sağladı” dedi.

Türkiye hızla büyüyor

Son gelen bilgilere göre G-20 ülkeleri arasından en yüksek büyüme oranına sahip ülke Türkiye’dir diyen Neabati, “Pandemi sonrası dönemde pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke daha tam olarak toparlanamamışken, bugün resesyon ve stagflasyon beklentilerinin dünya gündeminde öne çıktığını görüyoruz. Biz ise; yatırım, üretim ve ihracat odaklı Türkiye Ekonomi Modeli’nin kattığı dinamizmle güçlü, dengeli ve istikrarlı büyüme eğilimimizi sürdürüyoruz. Türkiye, bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,6 büyümüş, böylece G-20 ülkeleri arasında en yüksek oranda büyüyen üçüncü ülke olmuştur” şeklinde konuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Enflasyonu Yılsonunda Düşüreceğiz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!