USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Enflasyonla Mücadele Acı Verecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FED Başkanı Jerome Powell, Enflasyonun düşmesinin biraz zaman alacağını belirterek, sürecin acılı ve sancılı geçeceğini söyledi

Enflasyonda hedef yüzde iki

Bir sempozyumda para politikası ve fiyat istikrarı hakkında konuşma yapan Powell, Hedeflerini enflasyonu yüzde 2 seviyelerine indirmek olduğunu söyledi.

Enflasyonun son rakamlara göre %10’a yaklaştığı Amerika’da fiyatlarda istikrar oluşturulmasının sorumluluğunun FED’de olduğunu belirten Powell, fiyat istikrarı oluşturmadan enflasyonun düşmeyeceğini söyledi.

Fiyat istikrarı zaman alacak

Özellikle tüketiciye sunulan ürün ve hizmetlerin fiyatlarında istikrar sağlamayı hedeflediklerini de söyleyen Powell, “bu biraz zaman alacak, enflasyonu düşürürken büyüme rakamları hedefin altında kalacak bu da iş gücü piyasası şartlarında bir miktar yumuşamaya neden olacaktır” dedi.

Ayrıca Powell, “Faiz oranlarının artması, fiyatların yükselmesi, daha yavaş büyüme, vb. vatandaşlara ekonomik anlamda acı veriyor. Ancak istikrar için bunlar şart, bunları yapmazsak daha büyük acılar yaşarız.” dedi.

Ekonomi ivme kazanıyor

Powell, “yüzde 10’a yaklaşan enflasyonun ekonomik anlamda her kesime zarar veriyor. Geçen ay enflasyon düşük çıksa da, bir ayda hemen düşüşe geçtik diyemeyiz. Eylül ayında yapılacak toplantı ve faiz kararında daha büyük artışların gelmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Eylül toplantısında vereceğimiz kararla sıkı para politikasına devam edeceğiz. “

Hedeflerinin 2023’ün sonunda %4’ün altına inmiş bir enflasyon olduğunu söyleyen Powell, 70’lerde ve 80’lerde yaşanan benzer sorunlardan ders aldıklarını ve önlem aldıklarını belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Enflasyonla Mücadele Acı Verecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!