USD32,28
EURO34,97
JPY0,206900
RUB0,362800
GBP41,41
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.411,93
BTC69.192,04

Ekonomide 2022 değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi ve savaşların gölgesinde son bir yılın ekonomik değerlendirmesi

Türkiye Ekonomi Modeli

2021 yılında dövizde gerçekleşen hızlı artışlara, yüksek enflasyona ve faiz oranlarına karşı “Türkiye Ekonomi Modeli” maliye bakanlığı tarafından devreye sokuldu.

2021 yılında %11 büyüyen Türkiye ekonomisi bu performansıyla G-20, OECD ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke olmuştu. İhracat rakamları ise yıllık bazda % 32,85 artarak 225 milyar 368 milyon dolara ulaşmıştı.

2022’de neler oldu?

2022 Yılı Yatırım Programı açıklandı ve bu kapsamında 3 bin 134 projeye 184,3 milyar lira ödenek tahsis edildi.

KDV Sisteminde değişiklik yapıldı ve temel gıda ürünlerinde % 8 olan KDV yüzde 1’e indirildi. Gıdadaki KDV indirimleri, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, bebek maması, makarna, zeytin ve bunların hammadde olarak kullanıldığı ürünlerde geçerli olacak şekilde planlandı

Büyümede rekorlar geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanan büyüme rakamları Türkiye’yi diğer ülkelerden pozitif olarak ayırdı. Nebati’nin açıklamasına göre, iç talep büyümeye 3,9 puan katkıda bulundu.

Yine Hazine ve Maliye Bakanlığınca yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması hedefiyle hazırlanan “Altın Tasarruf Ekosistemi Projesi” devreye alındı. Projeyle, vatandaşların fiziki altınlarını kolay ve güvenli şekilde kuyumcular ve bankalar aracılığıyla finansal sisteme teslim etmesi sağlandı.

Ayrıca döviz için de, kur korumalı mevduat devreye sokuldu.

Savunma sanayii dünyada ses getirdi

Türk İHA ve SİHA’ları dünya da dengeleri değiştirirken, bir dizi ihracat başarısı yakaladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin yurt dışındaki ilk teslimatını Filipinler’e yaptı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2022 ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye 3,46 puan katkı sağladığını, ihracatın büyümenin lokomotifi olduğunu ifade etti.

TOGG fabrikası açıldı

Yerli otomobil Togg’un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togg’un seri üretim bandından inen ilk aracı kullandı.

İhracat rakamları son çeyrekte 231,2 milyar dolara ulaştı. Ve önceki yılın ihracat rakamını geride bıraktı.

İşsizlik tek haneye indi

En son 2018 de % 9,8 olan işsizlik oranı yeniden tek haneleri görürken, Ekim 20212’de 31 milyon 200 bin istihdam sayısı ile Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı.

Otomobil fiyatlarındaki artışa karşı ÖTV matrah indirimine gidildi. Öğrenim kredisi borçları, bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen icra takibindeki alacakların tasfiye edilmesi, çalışanlara doğalgaz ve elektrik yardımı gibi konularda düzenlemeler yapıldı, Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde tedbirlere uyulmaması nedeniyle verilen idari para cezaları kaldırıldı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) inceleme başlattığı kripto para borsası FTX hakkında açılan soruşturmada, şirket sorumlusu Sam Bankman-Fried ve diğer ilgililerin mal varlıklarına el konuldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ekonomide 2022 değerlendirmesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!