USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.536,04

Ekonomi TL’ye dönmeye başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni ekonomi modeli uygulaması sonucunda hem borçlanma hem de yatırımda TL tercih ediliyor

Vatandaşın borcu azalıyor

Türkiye’de yeni ekonomi modeli olarak uygulanan ve ekonomide TL ağırlıklı çalışmayı hedefleyen sistem ile kesintisiz büyüme sürecini 8 çeyreğe çıkarıldı. Vatandaşın borçluluk oranları da dünyanın gerisinde seyrediyor.

10 çeyrektir hane halkının borçluluk oranı düşüyor ve düşmeye devam ediyor. Reel sektörde ise karlılık rekoru kırılıyor ve borca karşılık finansal varlık gücü artıyor

Merkez Bankası’nın TL’ye geçiş stratejisi

Merkez Bankası tarafından atılan adımlar ile hem enflasyonun düşmesi hem de vatandaşın borçluluk oranının düşürülmesi hedefleniyor.

Bu hedeflere ulaşılarak hane halkının güçlenmesi ve reel sektör bilançoları sayesinde, tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 2.2 ile tarihsel olarak en düşük seviyesine ulaştı. Ayrıca ekonomide liralaşma stratejisinden de sonuç almaya başlandı.

Finansal İstikrar Raporu yayınlandı

Merkez Bankası tarafından yayınlanan Finansal İstikrar Raporu’nda, % 13,3’e gerileyen hane halkı borç oranının milli gelire oranı dikkati çekiyor. Gelişmiş ülkelerde % 75, G20 ülkelerind %63, gelişmekte olan ülkelerde ise % 47 seviyesinde bulunan bu oran, sistemin işlediğini gösteriyor.

Rapora göre; hane halkının Eylül 2021’de 1 trilyon 17 milyar TL, Mart 2022’de 1 trilyon 137 milyar TL olan finansal yükümlülükleri, Eylül 2022’de 1 trilyon 417 milyar TL olarak gerçekleşti.

Asli unsur TL olacak

Raporda dikkat çeken bir konuda; şirketlerin döviz cinsinden olan borçlarının azalması oldu. Diğer taraftan gelir profili yükselmeye devam ediyor. 15 milyon doların altında döviz borcu bulunan şirketlerin kredi bakiyesi, % 46 düşüşle 42.9 milyar dolardan 2022 yılı Eylül ayı itibarıyla 23.1 milyar dolara düştü.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, raporda yayımlanan yazısında, son dönemde alınan tedbirlerin firma ve hane halkı bilanço dengelerini güçlendirdiğini ifade etti. Kavcıoğlu, “Güçlenen hanehalkı ve reel sektör bilançolarının da desteği sayesinde, bankacılık başta olmak üzere finansal kesimin aktif kalitesi de tarihsel olarak en iyi seviyesindedir. Tüm bu gelişmeler, sistemdeki temel risk unsurlarından olan ve kalıcı fiyat istikrarını yakalamamızın önündeki engellerin başında gelen para ikamesini azaltarak Türk lirasını sistemin asli unsuru yapmayı amaçlayan liralaşma adımlarımız neticesindedir” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ekonomi TL’ye dönmeye başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!