USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.769,63

2023 Ehliyet Affı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

ehliyet-affi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ehliyet affı 2023 seçimleri öncesi milyonlarca kişinin merakla ve heyecanla beklediği konulardan biri olmuştur. Torba yasada ehliyet affı var mı ? Şeklindeakıllarda soru işareti bırakan bu konunun ayrıntıları da merak ediliyor. Bu yapılandırma paketi içinde ehliyetkaptırmaaffı ile ilgili yapılan düzenlemeler, son dönem araştırma konularının enleri arasına girmiştir.

Ehliyet Affı Nedir?

Ehliyet afları ne demek? Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bölümü dikkatli okuyun. Sürücülerin uyuşturucu ile alkollü araç kullanımı, ölüm ya da yaralanmayla sonuçlanan kaza yapmaları, drift atmaları ve aday sürücülük halleri dışındaki trafik kuralları ihlalinden kaynaklanan ceza puanlarının silinmesi işlemidir. 

ehliyet-affi
Ehliyet Affı

Ehliyet Affı 2023 Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Peki ehliyet ceza puanı affı çıktı mı? Ülkemizde yaşanan deprem sonrası ara verilen ehliyet kaptırma affına yönelik konu tekrar gündeme gelmiş ve Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından açıklanmıştır. Bülent Turan sosyal medya hesabından yaptığı açıklama sonrasında;

2 bin TL altındaki vergi borçlarının silinmesi, öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının yapılandırılması ve ehliyet kaptırma affına yönelik sürücü ceza puanlarının silinmesi konusunun yasalaştığını belirtmiştir. TBMM’den geçen bu çalışma, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Böylece ehliyet yenileme yapılarak araç kullanılmaktadır.

Ehliyet Kaptırma Affı Şartları Neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye’nin kara yolu altyapısının geliştiğini, trafik kazalarının azaldığını vurgulamıştır. Ancak bunun yanında trafik hareketliliğine bağlı olarak; alınan tedbirlere rağmen, sürücü ceza puanlarının giderek arttığını da belirtmiştir.

Sizlerin bu konudaki endişelerini görüp; yapılan düzenleme sonrası yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanlarının silinmesini ve geri alınan 10 bine yakın ehliyetin geri iade edileceğini vurgulamıştır.

ehliyet-affi

Ehliyet Affı Kimleri Kapsıyor?

Ehliyet affı kimler yararlanacak? Konusu, seçim öncesi konulardan bir tanesi olmuştur. Ayrıca ehliyet ceza puanlarının silineceği kişiler; drift ve aday sürücülük hali, ölümlü kaza yapanlardır. Diğer taraftan yaralamalı kaza, uyuşturucu ve alkol kullanarak ehliyeti alınmış kişiler haricindeki trafik kural ihlallerini yapanlardır. Trafik ihlalleri nelerdir?

  • 100 Ceza puanına erişen kişilerin ehliyeti alınır. Her trafik hatası sizlere ceza puanı ve para cezası olarak geri dönecektir.
  • Ehliyetsiz araba kullanmak,
  • Kırmızı ışık ihlali yapmak
  • Belirlenen hız sınırını aşmak

Ayrıca ceza puanlarının silinmeyip ehliyetin verileceği durumlar;  uyuşturucu, alkol ve ölümle yaralama kazasıdır. Uyuşturucu kullandı iseniz ehliyetinize 5 yıl el konulup, 9.411 TL para cezası uygulanır. Alkollü iseniz en az 6 ay ile 5 yıl arasında ehliyetinizi el konulur.  Bu cezaların affı yoktur ancak, süre bitiminde ehliyet iadesi olur.

Ehliyet Kaptırma Affı Dışında Kalan Konular Hangileri?

ehliyet-affi

Ehliyet affı neleri kapsar? Noktasında aslında ehliyet affına yönelik yapılan çalışma dışında kalan konulara göz atarsanız, bu af kapsamına girip görmediğinizi de görmüş olursunuz. Kapsamların dışında kalan konu ve kişiler :

  • Alkollü araç kullanımı ya da kullananlar
  • Trafikte uyuşturucu kullanımı  ya da kullananlar
  • Trafikte drift atma
  •  Devam eden aday sürücülük hali
  • Trafikte ölüme sebebiyet veren kaza ya da kişiler
  • Trafikte yaralanmaya sebebiyet veren kaza ya da kişiler

1 – Alkolden Ehliyet Affı Çıkacak mı?

Alkolden ehliyet kaptırma affı noktasında sizler de merak ve heyecana kapılmış olabilirsiniz. Eğer ki trafik cezalarından 100 ceza puanını doldurmuş ve alkollü araç kullanmaktan ya da çeşitli sebeplerden ötürü ehliyeti alınmış biriyseniz bir talep bekleme ihtimaliniz vardır.

Özellikle seçim öncesi binlerce sürücü bu konudaki haberlere kulak kabartmıştır. 2023 Torba Yasa ile alkollü araç kullanmaktan ceza puanınız oluştuysa, bu hevesiniz kursağınızda kalabilir. Bu suçların affedilmeyecek suçlar olduğunu bilmelisiniz. Çünkü alkol etkisiyle birinin ölümüne, yaralanmasına sebebiyet vermiş olabilirsiniz. Bunun için Türkiye’de alkolden ehliyet kaptırma affı uygulanamazlığı neredeyse %100’dür. 

 2 – 2023 Alkollü Araç Kullanma Sonucu Para ve Süre Cezaları

Aracınızla trafiğe çıktıysanız ve 0.5 promil üstü alkol aldıysanız, bunun sonuçlarına katlanmak durumundasınız. Bu durumda ehliyetinize belli süre ve belli cezada el konulmaktadır. Eğer ilk defa promil aşıyorsanız yani alkolden ilk kez ehliyet kaptırdıysanız,  ödemeniz gereken 4.064 TL para cezası ve 6 ay ehliyetinize el konulma cezası alacaksınız.

Alkolden iki kez ehliyet kaptırma geri alma durumu yaşadı iseniz 5.096 para cezası, 2 yıl ehliyetinize el konulma süresi yaşarsınız. Eğer üçüncü kez yakalandıysanız 8.190 TL ile birlikte 5 yıl ehliyetiniz elinizden alınır.

ehliyet-affi

3 – SÜDGE Affı Nedir?

SÜDGE, Sürücü Davranışlarını Geliştirme Programı eğitimidir. Amaç ehliyeti; alkollü araç kullanımı sonrası 2 yıllığına geri alınan sürücülere alkolün etkilerini tanıtıp, alkollüyken araç kullanmama isteği ve alışkanlığı kazandırmaktır. Egitim 4 hafta sürüp, öncesi ve sonrasında sürücüler psikiyatrik teste tabi tutulurlar. Toplam 70 puan alanların ehliyetleri geri verilmektedir.

2023 SÜDGE Affı yani alkollü araç kullanımına bağlı ehliyet kaptırma affı, ülkemizde torba yasa içinde kabul görmemiştir.

2023 Ehliyet Ceza Puanı Silinecek mi?

Belirtilen haller( drift atma, aday sürücülük, ölümlü ya da yaralamalı kazalar cezaya neden olur. Aynı zamanda uyuşturucu ya da alkol kullanımı) dışındaki her ceza için belirlenen ceza puanları vardır. Suçun işlendiği tarihten bir yıl geriye doğru gidildiğinde hesaplanmaktadır. Toplam 100 ceza puanını doldursanız ehliyetiniz 2 ay süreliğine alınır ve yeniden eğitime tabi tutulursunuz.

Aynı yıl içinde ikinci defa 100 ceza puanını doldurursanız eğer 4 aylığına ehliyetinize el konulmaktadır. Ayrıca psikiyatrik muayeneye ve psiko-teknik eğitime tabi tutulursunuz. Muayene sonrasında bir engel haliniz kalmadıysa eğitim süresi sonrası sürücü belgenizi alabilirsiniz.

Ehliyet Affı Son Dakika Twitter

Ehliyet af son dakika 2023 twitter, son dönemlerde  gündemi meşgul eden konulardan biri olmuştur. En çok da süre cezalarının para cezasına dönüştürülmesi konusunda, vatandaşlar tarafından birçok çağrı yapılmıştır. Ancak şu an yürürlüğe girecek olan ehliyet kaptırma affı konusunda belirli kapsamlar dışında af gelmemiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2023 Ehliyet Affı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!